Wątek dla nerkowców - V

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt lut 11, 2011 13:30 Re: Wątek dla nerkowców - V

anna41 pisze:1.Co sądzicie o leku AZODRYL? na jakiej zasadzie dokładnie działa? czy są jakiekolwiek przesłanki, że jest skuteczny?czy ma jakieś skutki uboczne? warto go ściągać?

Azodyl to probiotyk - trzy szczepy bakterii, które mają za zadanie obniżyć poziom mocznika.
Zdania na jego temat są różne. Ja używam inny preparat, do nabycia w większości aptek.
O skutkach ubocznych Azodylu nic mi nie wiadomo.
Więcej na ten temat było gdzieś tutaj:
viewtopic.php?p=6261339#p6261339

anna41 pisze: 2.Czy podawanie kotu 1/2 tabletki B12 10µm jest dobrą dawką?do tego mam jeszcze kupiony BEAPHAR Vitamin B Complex, dostaje ok.5 kropli. (nie chcę przedobrzyć z vit B).

Dawkowanie powinien ustalić wet na podstawie wyników badań.

anna41 pisze: 3.Zaczynam podawać również: zaparzone nasiona siemienia lnianego, lekarz nie kazał podawać na razie Famidyny, Ipakitine odstawiłam, fosfor 4,04, jak będzie rósł damy Alusal pokruszony (jaka jest optymalna dawka tego leku na 1kg masy ciała kota?).

Siemie lniane jest OK ale nie wiem czy zastąpi famidynę.
Alusal podaje się w zależności od poziomu fosforu.
Przy fosforze 6-8 g/dl dawka jest 100 mg/kg m.c., przy fosforze 8-10 g/dl to 200 mg/kg m.c.
Ale np. Edyta i Sebastian swojej kotce podaje 1200mg/dobę.
anna41 pisze: 4.Jaka jest dawka wit E dla kota (mam Allcura Vitamina E; 1 kropla zawiera 20 mg witaminy E (równoważne do 29,8 IU) oraz ile można dawać ml oleju z łososia (mam Salmopetu)?

Oleju z łososia ja podawałam około 2,5 ml.
Suplementację witaminą E zalecił wet?
anna41 pisze:5.Jakim preparatem, najlepiej w kroplach lub rozpuszczalnym w wodzie (tabletki nie wchodzą absolutnie w grę), można podbić trochę potas i żelazo?

Potas - chwalony jest Renal K, Tumil K.
Te preparaty są trochę trudne do kupienia.
Albo:
Zakocona pisze:Właśnie dowiedziałam się, że firma Vet Trade z Lesznowoli (gdzieś koło Warszawy) posiada jeszcze buteleczki preparatu Kaminox, który zawiera potas, witaminy, żelazo, aminokwasy dla kotów i psów z PNN.

Moje koty dobrze znosiły kurację tym specyfikiem. Stosuje się w niedoborze potasu i żelaza, a więc też w zagrożeniu anemią. Butelka 120 ml kosztuje około 150 zł i można to zamówić u weta poprzez hurtownię weterynaryjną. Sklepy weterynaryjne w internecie już tego nie mają.

Lek jest ważny do X 2011r. i wystacza na około 1 miesiąc podawania. Są to ostatnie butelki, bo lek jest produkowany w Anglii i już nie będzie sprowadzany do Polski.
Polecam, bo warto. Świetna odżywka dla chorych kotów.


Tu jest informacja o preparacie:
http://www.alfamedic.com.hk/products/ma ... nox/page1/


viewtopic.php?p=6918052#p6918052

Mój kot dostawał glukonian potasu w tabletkach oraz w płynie do nawadniania.
Żelazo - w kroplach są m.in. Hemofer, Ferro Sanol, Ascorgem ale ja ich nie stosowałam. Poza tym żelazo powinno być podawane razem z witaminą C (zwiększa wchłanianie) i kwasem foliowym. Nie ma preparatu z kwasem foliowym w syropie lub w kroplach, dlatego ja zdecydowałam się na kapsułki Chela Ferr Bio-complex.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt lut 11, 2011 14:54 Re: Wątek dla nerkowców - V

Pixie65 dziękuje bardzo za szybką odpowiedź :D .
Rzeczywiście Biopron zawiera te 3 bakterie, ze składu Azodylu (już chciałam kombinować i go zamawiać) oraz jeszcze inne, tylko jak go dawkować?czy coś wogóle to pomaga?
Przed wykryciem choroby nereczek, dawałam mojej kotce Lacidofil od ok.2 lat (bardzo dobrze go tolerowała)1/2 kapsułki, raz na dwa tygodnie, tylko ze to było w celu utrzymania flory bakteryjnej w jelitach, ale jak się nad tym zastanawiam, to ona czuła się jakby lepiej ok.doby po podaniu Lacidofilu(pewnie tyle to działało), a już na pewno nerki odzywały się. A swoja drogą ciekawe jak te bakterie wywalają mocznik?

A jak dawkować Chela Ferr Bio-complex? fajny skład ma, można dać parę lekarstw w jednym i tym samym zaoszczędzić kici strachu.

Przepraszam, że tak się rozpisuję i dopytuję, ale to dla mnie totalna nowość, a chcę dla kici jak najlepiej. Idąc do mojego lekarza muszę mieć serię pytań i być obeznana z tematem.
Dzięki wielkie,pozdrawiamy :]

anna41

 
Posty: 18
Od: Czw lut 10, 2011 8:31
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Pt lut 11, 2011 16:38 Re: Wątek dla nerkowców - V

Biopron i symbiotic dość trudno jest kupić. Mnie się nie udało.
Swojemu kotu dawałam na początku Quatrum a obecnie - BacidofilSF.
Zdaje mi się, że Quatrum było lepsze ale udowodnić tego nie potrafię.
Wtedy mocznik ładnie "zjechał" z 230 na 135 a kot nie był intensywnie "płukany" tylko zwyczajnie nawadniany.
Jak skończy mi się Bacidofil, kupię quatrum i zobaczymy bo mocznik znowu podskoczył.

Jeśli chodzi o dawkowanie Chela Ferr to dopytaj weta.
Są różne opinie pochodzące jak się okazuje z różnych źródeł.
Mój kot dostawał trzy kapsułki dziennie (około 42 mg żelaza).
Inne koty z tego wątku dostawały dużo mniejsze dawki.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt lut 11, 2011 16:40 Re: Wątek dla nerkowców - V

Mam nadzieję, że trafiłam na ten wątek tylko na chwilę. Ale boję się, że nasz kot Dizelek ma początki problemów z nerkami. Zaczęło się od nieprzyjemnego zapachu z pyszczka. Najpierw przyznaję, że zbagatelizowałam to trochę, sądziłam, że to zależy od rodzaju karmy itd. Dość często też wymiotował, schudł też trochę. Okazało się, że Dizelek ma zapalenie dziąseł i nadżerki na dziąsłach. Przez ostatnie 2 tygodnie dostawał 1/4 Stomorgylu, przykry zapach znikł, nie wymiotuje. Jest lekka poprawa, aczkolwiek wet sugerował w przyszłości rozważenie usunięcia zębów. Dostał dalej Stomorgyl i Immuno... coś tam, nie zapamiętałam. Dodam tylko, że kot cały czas je normalnie suchy pokarm, nawet woli go od saszetek.

Wczoraj miał robione badanie krwi. Wyniki:

Glukoza 99 mg/dl
Kreatynina 1,2 mg/dl
Mocznik 63 mg/dl
AST 25 IU/L
ALT 51 IU/L

Morfologia:
HCT 51,7 %
RBC 10,32 M/uL
HGB 15,8 g/dL
WBC 4,94 K/uL
MCV 50,1 fL
MCHC 30,6 g/dL
MCH 15,3 pg
RDW 22,3 %
PLT 186 K/uL

Weterynarz zaniepokoiła się poziomem mocznika, rozważa przejście na karmę dla nerkowców.

Czy mam się czym niepokoić, czy ten wynik nie jest jeszcze tak straszny? Zupełnie nie mam doświadczenia z nerkowymi kotami.
Fado [*] 27.02.2019 r., Rysiek [*] 15.10.2023 r.

Karena

 
Posty: 4729
Od: Czw wrz 20, 2007 20:09
Lokalizacja: Koszalin

Post » Pt lut 11, 2011 16:41 Re: Wątek dla nerkowców - V

Anna41 zobacz post, w którym pokrótce opisałam postępowanie z moim kotem w okresie kryzysowym:
viewtopic.php?p=6528090#p6528090
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt lut 11, 2011 16:47 Re: Wątek dla nerkowców - V

Karena pisze:Weterynarz zaniepokoiła się poziomem mocznika, rozważa przejście na karmę dla nerkowców.

Dla kota (za prof. Winnicką) norma kreatyniny to 1,0 - 1,8 a mocznika - 25-70 mg/dl.
Oczywiście, możemy się spierać, że zawsze lepiej jeśli wynik badania oscyluje w środku "normy" ale myślę, że wetka przesadziła z tą karmą nerkową. Natomiast na pewno trzeba zadbać o kocią paszczę i zdecydowanie namawiać kota do picia.
Dobrze byłoby zrobić jeszcze badanie moczu.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt lut 11, 2011 18:06 Re: Wątek dla nerkowców - V

Karena pisze:...
Wczoraj miał robione badanie krwi. Wyniki:

Glukoza 99 mg/dl
Kreatynina 1,2 mg/dl
Mocznik 63 mg/dl
AST 25 IU/L
ALT 51 IU/L

Morfologia:
HCT 51,7 %
RBC 10,32 M/uL
HGB 15,8 g/dL
WBC 4,94 K/uL
MCV 50,1 fL
MCHC 30,6 g/dL
MCH 15,3 pg
RDW 22,3 %
PLT 186 K/uL

Weterynarz zaniepokoiła się poziomem mocznika, rozważa przejście na karmę dla nerkowców.

Czy mam się czym niepokoić, czy ten wynik nie jest jeszcze tak straszny? Zupełnie nie mam doświadczenia z nerkowymi kotami.

Wygląda na zdrowego odwodnionego kota.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt lut 11, 2011 18:12 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:Biopron i symbiotic dość trudno jest kupić. Mnie się nie udało.
Swojemu kotu dawałam na początku Quatrum a obecnie - BacidofilSF.
Zdaje mi się, że Quatrum było lepsze ale udowodnić tego nie potrafię.
Wtedy mocznik ładnie "zjechał" z 230 na 135 a kot nie był intensywnie "płukany" tylko zwyczajnie nawadniany.
Jak skończy mi się Bacidofil, kupię quatrum i zobaczymy bo mocznik znowu podskoczył.

Jeśli chodzi o dawkowanie Chela Ferr to dopytaj weta.
Są różne opinie pochodzące jak się okazuje z różnych źródeł.
Mój kot dostawał trzy kapsułki dziennie (około 42 mg żelaza).
Inne koty z tego wątku dostawały dużo mniejsze dawki.



Faktycznie Quatrum zawiera wszystkie 3 bakterie co Azodyl + jeszcze jakąś, może na początek zobaczymy ten lek, bo Bioprom ma jednak jeszcze więcej bakterii.
A jak to się dawkuje?Kot waży 3,7kg, można z wodą i strzykawką do paszczy?
Na zagranicznej stronie przeczytałam,że Azodyl daje się rano, 1 godzinę przed jedzeniem 1 tabletkę, można otworzyć i zrobić kulkę z np. masłem i podać, jeśli jest podawany antybiotyk musi być oczywiście odstęp ok 3h. A jak to się ma do Quatrum?

anna41

 
Posty: 18
Od: Czw lut 10, 2011 8:31
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Pt lut 11, 2011 18:34 Re: Wątek dla nerkowców - V

inkaa82 pisze:
Jana napisał(a):
Dziś Szczuruś dostał pierwszą dawkę aranespu (za tydzień następna). [..]

Slonko, udało się załatwić Aranesp dla Yenny?


Yennefer właśnie dzisiaj dołączyła do Szczurusia. Znalazłam aptekę w Łodzi gdzie Amgen dowozi aranesp na zamówienie :wink:


pixie65 pisze:Swojemu kotu dawałam na początku Quatrum a obecnie - BacidofilSF.
Zdaje mi się, że Quatrum było lepsze ale udowodnić tego nie potrafię.


Podzielam opinię o Bacidofilu.... Nie jestem nim zachwycona. Stosowałam wcześniej azodyl i do niego wracam. U nas działa świetnie.

pixie65 pisze:Jeśli chodzi o dawkowanie Chela Ferr to dopytaj weta.
Są różne opinie pochodzące jak się okazuje z różnych źródeł.
Mój kot dostawał trzy kapsułki dziennie (około 42 mg żelaza).
Inne koty z tego wątku dostawały dużo mniejsze dawki.


Z Chella Ferrem polecam być ostrożnym. Yennefer dostawała 1/3 kapsułki dziennie- po miesiącu miała przekroczony poziom żelaza niemal 3-krotnie... Reklamują go jako najłatwiej przyswajalne żelazo i chyba kurczę nie kłamią :evil:


anna41 pisze:A jak to się dawkuje?Kot waży 3,7kg, można z wodą i strzykawką do paszczy?
Na zagranicznej stronie przeczytałam,że Azodyl daje się rano, 1 godzinę przed jedzeniem 1 tabletkę, można otworzyć i zrobić kulkę z np. masłem i podać, jeśli jest podawany antybiotyk musi być oczywiście odstęp ok 3h. A jak to się ma do Quatrum?


Ja daję 2 kapsułki dziennie- rano i wieczorem. Dawkowanie zależy od wagi kota. Rano odległość antybiotyk- probiotyk to godzina, wieczorem 3 godziny. Najpierw podaję antybiotyk.
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 11, 2011 19:02 Re: Wątek dla nerkowców - V

Slonko_Łódź pisze:
anna41 pisze:A jak to się dawkuje?Kot waży 3,7kg, można z wodą i strzykawką do paszczy?
Na zagranicznej stronie przeczytałam,że Azodyl daje się rano, 1 godzinę przed jedzeniem 1 tabletkę, można otworzyć i zrobić kulkę z np. masłem i podać, jeśli jest podawany antybiotyk musi być oczywiście odstęp ok 3h. A jak to się ma do Quatrum?


Ja daję 2 kapsułki dziennie- rano i wieczorem. Dawkowanie zależy od wagi kota. Rano odległość antybiotyk- probiotyk to godzina, wieczorem 3 godziny. Najpierw podaję antybiotyk.

Quatrum to preparat "ludzki". Można sprawdzić na opakowaniu i porównać zawartość z Azodylem jeśli chodzi o ilość bakterii.
Ja dawałam jedną kapsułkę dziennie.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt lut 11, 2011 19:09 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:
Slonko_Łódź pisze:
anna41 pisze:A jak to się dawkuje?Kot waży 3,7kg, można z wodą i strzykawką do paszczy?
Na zagranicznej stronie przeczytałam,że Azodyl daje się rano, 1 godzinę przed jedzeniem 1 tabletkę, można otworzyć i zrobić kulkę z np. masłem i podać, jeśli jest podawany antybiotyk musi być oczywiście odstęp ok 3h. A jak to się ma do Quatrum?


Ja daję 2 kapsułki dziennie- rano i wieczorem. Dawkowanie zależy od wagi kota. Rano odległość antybiotyk- probiotyk to godzina, wieczorem 3 godziny. Najpierw podaję antybiotyk.

Quatrum to preparat "ludzki". Można sprawdzić na opakowaniu i porównać zawartość z Azodylem jeśli chodzi o ilość bakterii.
Ja dawałam jedną kapsułkę dziennie.

Sprawdziłam sobie cenę - 10 kapsułek 17 zł z groszami, czyli cena porównywalna z ceną azodylu, ale nie ma tej paranoi ze sprowadzaniem. Zdecydowałam, że po zakończeniu azodylu będziemy stosowac quatrum.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 11, 2011 19:31 Re: Wątek dla nerkowców - V

casica pisze:Sprawdziłam sobie cenę - 10 kapsułek 17 zł z groszami, czyli cena porównywalna z ceną azodylu, ale nie ma tej paranoi ze sprowadzaniem. Zdecydowałam, że po zakończeniu azodylu będziemy stosowac quatrum.


Testuj, testuj- jak na Puti zadziała to spróbujemy :wink: Na razie nadal czekamy na azodyl :roll:
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 11, 2011 19:34 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ta pani :arrow: Aleda M Cheng, D.V.M., C.V.A - Small Animals, dogs, cats, C.V.A, Western Herbal Medicine, Traditional Chinese Herbalist, Acupuncture American Animal Hospital Randolph, NJ
twierdzi, że zwierzęciu powninno się podawać 1/4 - 1/2 "ludzkiej" dawki probiotyku.
http://www.medhelp.org/posts/Holistic-C ... ow/1076319
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt lut 11, 2011 20:00 Re: Wątek dla nerkowców - V

Slonko_Łódź pisze:...
Yennefer właśnie dzisiaj dołączyła do Szczurusia. Znalazłam aptekę w Łodzi gdzie Amgen dowozi aranesp na zamówienie :wink:
....

Ja pier... , ale mnie nastraszyłaś zanim Szczurusia zlokalizowałem wśród żywych. Zwrot "dołączył(a) do" jest zarezerwowany.

No - kto szuka, najczęściej znajduje.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt lut 11, 2011 20:10 Re: Wątek dla nerkowców - V

PcimOlki pisze:
Slonko_Łódź pisze:...
Yennefer właśnie dzisiaj dołączyła do Szczurusia. Znalazłam aptekę w Łodzi gdzie Amgen dowozi aranesp na zamówienie :wink:
....

Ja pier... , ale mnie nastraszyłaś zanim Szczurusia zlokalizowałem wśród żywych. Zwrot "dołączył(a) do" jest zarezerwowany.

No - kto szuka, najczęściej znajduje.


Przepraszam :oops: Yenka czuje się dobrze. Bardzo dobrze 8) Nawet humor jej ostatnio dopisuje ;) W tym drugim znaczeniu chyba nie ma zamiaru "dołączać" :D
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 142 gości