Właśnie ja też daję jaką mam i kupuję głównie 500 bo kiedyś podczas wakacji rozmawialiśmy z panem uprawiającym 120 ha zbóż. Pojawił się temat mąki i uprzedził nas żeby nie kupować 650 bo oznaczenie tzn. tyle kg czystej mąki otrzymamy z 1000 kg ziarna.
Tutaj:
http://szkolnictwo.pl/index.php?id=PU6393 czytałam inne określenie:
Mąka i jej właściwościPlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Praca powstała w celu wykorzystania jako materiał wprowadzający do tematu zajęć o mące.
Wykonała Wiesława Ciepłowska
Właściwości, rodzaje i zastosowanie mąki w potrawach Mąka odznacza się wysoką wartością odżywczą.
Wartość odżywcza mąki uzależniona jest od rodzaju ziarna, z jakiego została wyprodukowana oraz od stopnia rozdrobnienia i oczyszczenia ziarna z łupiny.
Im dokładniej ziarno zostało pozbawione łuski i zewnętrznej warstwy bielma, tym mąka zawiera więcej skrobi i jest uboższa w inne składniki, takie jak białko, witaminy, i składniki mineralne.Jest ona produktem wysokokalorycznym, ze względu na dużą zawartość węglowodanów, które stanowią 67-75% jej masy, a występujących głównie w postaci skrobi. Zawiera również błonnik w ilości zależnej od % przemiału ziarna.Mąka jest źródłem białka w ilości od 8-12%. Białko to jednak nie jest pełnowartościowe i dlatego
mąka powinna być w potrawach łączona z surowcami zawierającymi białka pochodzenia zwierzęcego np. z mięsem, drobiem, jajkami, mlekiem i serami. Wartość odżywczą białka mąki można podnieść przez dodanie do produktów mącznych innych produktów roślinnych, których białka posiadają inny skład aminokwasowy np. suchych nasion roślin strączkowych, ziemniaków.Mąka zawiera niewielkie ilości tłuszczu –przeciętnie ok.2%. wyjątek stanowi mąka kukurydziana, w której tłuszcz stanowi nawet 7% masy.Ponadto mąka, a szczególnie ta z wysokiego przemiału jest dobrym źródłem witamin z grupy B oraz niektórych składników mineralnych, przede wszystkim żelaza, fosforu, wapnia działających zakwaszająco na organizm.
Kryterium podziału mąk jest popiołowość mąki, co oznacza zawartość popiołu w g na 100 kg produktu. Np.
mąka typ 450 oznacza, że zawiera ona 450 g popiołu na 100 kg mąki. Im wyższa jest popiołowość mąki, tym więcej jest w niej cząsteczek ziarna, okrywy owocowo-nasiennej i warstwy aleuronowej, a więc białek, witamin, związków mineralnych i tłuszczu. Ponadto w nazewnictwie stosuje się słowne określenie gatunku np. mąka pszenna wrocławska typ 500.
Ocena
towaroznawcza mąki Mąka powinna mieć swoisty, dosyć przyjemny zapach. Przy długotrwałym lub niewłaściwym przechowywaniu jej zapach zmienia się. Duży wpływ na zmianę zapachu mają zanieczyszczenia mąki, a szczególnie drobnoustrojami. Pleśń wpływa na powstanie stęchłego, kwaśnego zapachu. Bakterie dają zapach gnilno-kwaśny. Mąka z ziarna porośniętego odznacza się wyraźnym słodkawym zapachem.Barwa mąki zależy od gatunku ziarna, stopnia oddzielenia od pokrywy nasiennej, rozdrobnienia i świeżości produktu. Mąki pszenne mają odcień kremowy, żytnie zabarwienie białe z odcieniem zielonkawym lub żółtawym. Mąka kukurydziana jest żółta. Mąki o większej granulacji są zawsze ciemniejsze od mąk drobno zmielonych. Również mąka wilgotna jest ciemniejsza od mąki suchej.
Czynniki wpływające na tworzenie się ciasta 1. Rodzaj ziarna, z którego mąka jest wyprodukowana. Szczególnie dobrej jakości gluten powstaje z mąki z pszenicy szklistej, ponieważ jest on bardziej sprężysty i elastyczniejszy niż z pszenicy miękkiej.
2. Granulacja mąki ma duży wpływ nie tylko na trwałość mąki , ale również na jakość ciasta. Mąka z grubego przemiału np.
krupczatka/typ 500/, daje ciasto twardsze, mniej rozpływające się, lecz wymaga długiego wyrabiania i dlatego nadaje się do wyrobu makaronów i niektórych wypieków, takich jak ciasta kruche i półkruche. Mąka z drobnego przemiału np.
tortowa/ typ450/ szybciej pęcznieje, lecz ciasto ma skłonność do rozklejania się. Stosuje się ją głównie do wypieku ciast drożdżowych, biszkoptów, pierników. Maki o średniej granulacji, np.
wrocławska /typ 500/ , najlepiej nadaje się do ciast gotowanych i smażonych oraz do zagęszczania potraw.
3. Skład ciasta. W trakcie tworzenia ciasta do mąki dodawany jest płyn. Jego ilość i rodzaj ma duży wpływ na jakość ciasta i zależy od rodzaju ciasta. Zawartość białka w dodawanym płynie/ np. z mleka / i z jaj poprawia wartość odżywczą białek mąki oraz polepsza strukturę glutenu. Ilość dodawanego płynu zależy też od wilgotności mąki, gęstości i właściwości organoleptycznych poszczególnych ciast oraz od ilości białek w mące tworzących gluten. Przy wyrobie ciasta oprócz płynu dodaje się jeszcze inne składniki takie jak cukier, tłuszcz, sól, jaja, przyprawy aromatyczne.
4. Technika sporządzania ciasta jest czynnikiem wpływającym na jakość ciasta. Przygotowanie ciast obejmuje następujące etapy: przesiewanie mąki, zarabianie, wyrabianie, formowanie i obróbkę termiczną:
Skracam to bo cały artykuł zająłby prawie stronę... zapisałam go sobie w oddzielnym pliku...