Odnośnie tych albumin, bo może to trochę sprawę rozjaśni:
Albuminy - albuminy są głównym białkiem osocza krwi. Produkowane są w wątrobie. Główną rolą albumin jest utrzymanie ciśnienia onkotycznego krwi.
Podwyższenie stężenia albumin (hiperalbuminemia):
- odwodnienie.
Obniżenie stężenia albumin (hipoalbuminemia):
- niedożywienie;
- nerczyce (utrata albumin z moczem);
- niewydolność wątroby;
- zaburzenia wchłaniania;
- urazy i oparzenia
żródło (tam jest dobry opis wielu parametrów krwi - polecam lekturę): Badanie krwi - biochemia*** przy okazji:
Badanie krwi - morfologia oraz
Badanie moczuPowodów do niskich albumin, które widać bez szczególnych badań, nie brakuje... a jak są niskie albuminy, to wtedy ten stosunek zawsze będzie niski. Poza tym gamma globuliny produkowane są w węzłach chłonnych (pozostałe globuliny też w wątrobie jak albuminy) i są związane z odpornością. Gdy organizm próbuje walczyć z wirusem i robi dużo przeciwciał (jak przy każdej infekcji - czy to bakteryjnej, czy to wirusowej), to wtedy poziom gamma globulin wzrasta. Czyli łatwo zauważyć, że jak mamy jakąś infekcję powodującą wzrost globulin i problem z wątrobą czy niedożywienie powodujące spadek albumin, to mamy bardzo brzydki ich stosunek, ale wcale nie musi to oznaczać białaczki czy FIPu - szczególnie, jeśli PCR z krwi daje wynik ujemny.
Ważne: jak są niskie albuminy, to się nie daje kroplówek tylko przetacza osocze jak już; chyba, że jeszcze jest anemia lub niski HCT (hematokryt), to wtedy pełną krew (przy samej anemii / niskim HCT możne też preparat krwinkowy). To tak jakby ktoś miał tego typu problem, a wet startował z kroplówką (jak u mojej Mokate, ale wtedy jeszcze tego nie wiedziałam) i chciał nawadniać kota, który ma we krwi i tak za mało treści w stosunku do wody.
...