jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro gru 30, 2009 19:03 jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

Dzidunia jest ok. 5 tygodni po sterylce. Ma paskudny odczyn na szwy - gulę na brzuszku. Wet to oglądał, stwierdził, że to ani ropień, ani przepuklina. Dał Tolfę na dwa dni. Czy jakoś można to jeszcze próbować łagodzić?
Obrazek
Devon, Gizmo i Dzidzia

Jowita

 
Posty: 6875
Od: Wto paź 19, 2004 19:35
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

Post » Śro gru 30, 2009 19:21 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

Jowita pisze:Dzidunia jest ok. 5 tygodni po sterylce. Ma paskudny odczyn na szwy - gulę na brzuszku. Wet to oglądał, stwierdził, że to ani ropień, ani przepuklina. Dał Tolfę na dwa dni. Czy jakoś można to jeszcze próbować łagodzić?


Nie da rady - jesli gula zawiera plyn.
Jesli gula bedzie sie powiekszala najlepszym wyjsciem jest dokladne przyjrzenie sie jej i jesli faktycznie zawiera plyn (najczesciej) - po prostu ja przeciac (wystarczy male naciecie, ale nie moze to byc usuniecie plynu strzykawka). Bo w innym wypadku jest spore prawdopodobienstwo ze w najblizszym czasie rana sie rozejdzie i to wszystko jej wyplynie w sposob zupelnie nie kontrolowany.

Moja Skierka ma bardzo duza nadwrazliwosc na szwy i jej sie tak robi.
Co mysmy mieli za pierwszym razem, po operacji bardzo skomplikowanej na stawie kolanowym... Potem juz bylo wiadomo o co chodzi a jak na zlosc ona potrzebowala kilku operacji. Wyprobowalismy chyba wszystkie nici na rynku ;)
Podobne historie mialam z psem ode mnie z pracy. U Perly to wogole byla jazda, bo jej sie wielkie bable robily pod skora. Pekaly, powstawaly kolejne. U psa podworzowego, przy budzie.
Do czasu az jedynym z nich wylazla kilkudziesieciocentymetrowa nic - okazalo sie ze wet zszyl miesnie na okretke... I organizm nie mogl sie tego pozbyc.
Krotkie szwy sa wydalane znacznie latwiej.

Pocieszajace jest ze gdy ten plyn wyplynie, zwykle z zawieszonymi w nim szwami czy ich resztkami - to rana momentalnie zarasta, jest to wrecz spektakularne, zarasta w ciagu doby niemal czesto. Ale czasem ranka pozostanie czesciowo otwarta zanim organizm nie wydali wszystkich resztek szwow.

Jesli ta gula na brzuszku to tylko opuchlizna - to mozna podawac kotce podawac cos przeciwzapalnego - ale to warto robic tylko wtedy jesli gula jest naprawde duza lub sprawia jakies problemy.
W innym wypadku trzeba przeczekac az sie szwy rozpuszcza. Kazde inne postepowanie niesie ze soba jakies zagrozenia i w sumie jest sztuka dla sztuki.

Blue

 
Posty: 23501
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro gru 30, 2009 20:41 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

10 min po napisaniu posta gula się wylała. wyciekła gęsta ropa lekko podbarwiona krwią. właśnie wróciłyśmy od weta, obejrzał, wycisnął, dał Convenię, zalecenie przemywania tego i czekamy, aż się te cholerne szwy rozpuszczą... A Dzidzia ma to zarośnięte, to było krótkie cięcie, tylko w jednym miejscu takie jakieś cuda jej się dzieją.
Obrazek
Devon, Gizmo i Dzidzia

Jowita

 
Posty: 6875
Od: Wto paź 19, 2004 19:35
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

Post » Śro gru 30, 2009 21:13 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

No to super ze peklo (najgorzej gdy peknie jak kot jest sam w domu) i ze rana nie byla duza, bo wtedy zwykle rozchodzi sie cale ciecie i kotu moze zrobic sie wielka dziura nagle.
Ja bylam swiadkiem jak Skierce rozeszla sie rana po kastracji.
Na moich oczach sie to stalo. Wygladalo eee.... makabrycznie, nawet jak na moje standardy ;)
Aczkolwiek wiedzialam ze to sie stanie i na to czekalam, acz nie spodziewalam sie takiej pokazowki ;)

Mala rada - oczysc na ile sie da dokladnie okolice ranki - namaczajac ta wydzieline ktora zaschla, a potem smaruj to miejsce regularnie wazelina kosmetyczna.
Ta wydzielina jest mocno drazniaca jesli dluzej jest bezposrednio na skorze - a w dodatku wydzielina szybko zasycha i zasklepia rane, a to przeszkadza w wyplywaniu na biezaco wydzieliny.
A ona powinna wyplywac.
Wazelina ulatwia wydatnie jej usuwanie.
Do przemywania polecam strzykawke z nalozona na nia plastikowa (z wyjeta igla) czesc od wenflonu.
Swietnie wprowadza sie plyn gleboko acz delikatnie. Takie przeplukiwanie ma znaczenie glownie w tym ze ulatwia usuniecie resztek szwow. Bo przy nadwrazliwosci na szwy ta wydzielina jest jalowa.
Jesli wyplywajacy plyn zrobi sie przezroczysty (w momencie wyplywania, potem metnieje)
nie ma potrzeby glebszego plukania, wystarczy usuwanie wydzieliny.

Mozliwe jest ze w tym co wyplynelo bylo wszystko co mialo byc usuniete, w takim razie jutro ranka bedzie juz zasklepiona :)
Ale jesli nie - to sie nie martw, tylko utrzymuj ja drozna, usuwaj z niej strupki i wszystko co utrudnia oczyszczanie. Nie rob nic co przyspiesza gojenie.

Blue

 
Posty: 23501
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro gru 30, 2009 21:29 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

A czym to przepłukiwać? wystarczy woda utleniona?
Obrazek
Devon, Gizmo i Dzidzia

Jowita

 
Posty: 6875
Od: Wto paź 19, 2004 19:35
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

Post » Śro gru 30, 2009 21:33 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

Chyba rivanol.Moja Zużka była uczulona albo na szwy,albo,co bardziej prawdopodobne na neomycynę,którą jej psikałam na ranę po sterylce.Koszmar.
Nowy bazarek viewtopic.php?f=20&t=217527 Zapraszam

ewar

 
Posty: 55020
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Śro gru 30, 2009 21:48 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

Jowita pisze:A czym to przepłukiwać? wystarczy woda utleniona?


W zyciu!!!!!!
Idealny jest nadmanganian potasu, nie drazni tkanek, a jest naprawde skuteczny w takich przypadkach.
Tylko bardzo wazne jest zeby zrobic wlasciwy roztwor (kolor mocnej herbaty, za slaby zle dziala, za mocny moze poparzyc!) i zeby nie stal dluzej niz kilka godzin (bo sie utlenia i traci skutecznosc), w rezultacie do kazdego plukania trzeba robic nowy roztwor (no, co dwa plukania), ale to naprawde proste i szybkie.
Tylko trzeba uwazac zeby sie nie popackac proszkiem, bo to ciezko zmyc.

Ogolnie jest troszke klopotliwy do przygotowywania, ale naprawde dobrze dziala.
Rivanol bywa nieskuteczny na niektore bakterie.
Ja ogolnie slawie zalety nadmanganianiu :)

Blue

 
Posty: 23501
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro gru 30, 2009 21:56 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

jakranyjulka :evil: Jowita, u Ciebie to ciągle musi się coś dziać? Nie dadzą Ci się odzwyczaić od lekarzy weterynarii? :roll:
Obrazek

Agneska

 
Posty: 16483
Od: Wto paź 26, 2004 12:28

Post » Śro gru 30, 2009 22:24 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

ktoś musi utrzymywać lecznice ;)
Obrazek
Devon, Gizmo i Dzidzia

Jowita

 
Posty: 6875
Od: Wto paź 19, 2004 19:35
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

Post » Śro gru 30, 2009 22:26 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

dzięki dziewczyny, jutro kupię nadmanganian, tylko z wenflonem może być gorzej
Obrazek
Devon, Gizmo i Dzidzia

Jowita

 
Posty: 6875
Od: Wto paź 19, 2004 19:35
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

Post » Śro gru 30, 2009 22:34 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

Jowita pisze:dzięki dziewczyny, jutro kupię nadmanganian, tylko z wenflonem może być gorzej

poszukam u siebie, dam znać jutro
zresztą w każdej lecznicy powinny Ci to sprzedać bez problemu, kosztuje grosze
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Śro gru 30, 2009 22:37 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

fakt. dzięki Aniu :)
Obrazek
Devon, Gizmo i Dzidzia

Jowita

 
Posty: 6875
Od: Wto paź 19, 2004 19:35
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

Post » Czw gru 31, 2009 9:44 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

Gosposia tez tak miala - tylko u niej sie zrobila dziura
u nas wet przemywal jej te ranke i pakowal antybiotyk do srodka
na szczescie sie zrosla

czy convenia to dobry pomysl? ona chyba nie na wszysko dziala?
ObrazekObrazekObrazek

Maryla

 
Posty: 24787
Od: Pt sie 22, 2003 9:21
Lokalizacja: Świder

Post » Czw gru 31, 2009 10:08 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

Blue pisze:Do przemywania polecam strzykawke z nalozona na nia plastikowa (z wyjeta igla) czesc od wenflonu.
Swietnie wprowadza sie plyn gleboko acz delikatnie. Takie przeplukiwanie ma znaczenie glownie w tym ze ulatwia usuniecie resztek szwow. Bo przy nadwrazliwosci na szwy ta wydzielina jest jalowa.
Jesli wyplywajacy plyn zrobi sie przezroczysty (w momencie wyplywania, potem metnieje)
nie ma potrzeby glebszego plukania, wystarczy usuwanie wydzieliny.

Mozliwe jest ze w tym co wyplynelo bylo wszystko co mialo byc usuniete, w takim razie jutro ranka bedzie juz zasklepiona :)
Ale jesli nie - to sie nie martw, tylko utrzymuj ja drozna, usuwaj z niej strupki i wszystko co utrudnia oczyszczanie. Nie rob nic co przyspiesza gojenie.

znalazałam zestaw do kroplówek, ew. do oddania Jowicie, ale po obejrzeniu go nijak nie pojmują gdzie się tą strzykawkę załącza

normalnie d butelki z solą ciągnie się wbita w nią przezroczysta rurka, a na jej drugim końcu jest taki plastikowy dzynks (jak dla mnie na stałe zespolony z rurką), gdzie się wkłada igłę

no i w tej sytuacji nie widzę miejsca na strzykawkę, którą by można sensownie podłączyć
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Czw gru 31, 2009 10:12 Re: jak złagodzić reakcję na szwy po sterylce?

Anju - ale ja pisalam o wenflonie.
On nie jest integralna czescia kroplowki.
:)

To cos zupelnie osobnego.
Go trzeba kupic wlasnie w lecznicy, najlepiej duzy rozmiar :)
Bo wygodniejszy do tego celu.
Koniecznie trzeba pamietac o wyjeciu igly!
A koncowke mozna dociac tak zeby bylo wygodnie :)
Ostatnio edytowano Czw gru 31, 2009 10:15 przez Blue, łącznie edytowano 1 raz

Blue

 
Posty: 23501
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], makrzy, StevenJix, Zeeni i 528 gości