Chłonkopiersie idiopatyczne - RIP RUMISIO [*][*][*]

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro kwi 26, 2023 21:12 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Generalnie to w tomografii nie wyszło nic "szczególnego" myślę - niedodmowe płuca i odczyny na opłucnej są pewnie wtórnie do obecności płynu. Prawdopodobne, że reaktywne węzły chłonne też.
Leukocyty mogą nie być w ogóle związane z problemem chłonki - pytanie czy kiedyś miał robiona morfologię i jak wyglądały wyniki wtedy? Jednakże - chłonka zawiera w sobie leukocyty - głównie limfocyty, więc jeśli nie wracają do krwi na obwód tylko przechodzą do jam ciała, to we krwi może być ich mniej w takiej sytuacji.

Po takiej diagnostyce najlepiej byłoby się konsultowac już stricte u lekarza zajmującego się układem oddechowym, ewentualnie w ComfortVet jeśli chodzi o rozwiązania chirurgiczne.

Yocia

 
Posty: 1576
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro kwi 26, 2023 23:20 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Dziękuję wam za odpowiedzi :) bylam dzis u mojej vet prowadzącej - zalecenia to głównie czekac i potworzyć usg/rtg za 4 tyg. Antybiotyk i steryd utrzymane, dostanę jeszcze jakiś lek na poprawienie odporności.
Druga vet bardziej zaangażowała się w temat, wysle mi artykuł o chlonkopiersiu - znalazła mi rutynę, która mam Podawać. Zasugerowała potworzenie badań echo wlasnie u dr Niziołka- bo czasem za pierwszym razem nie wychodzi. Dodatkowo powiedziala, że mam nie robić inhalacji bo nie wiadomo jak podziałają i mam zapytac w klinice o interpretację wyniku tomografii - czy pęcherz powietrza w przełyku to normalne dla intubowanych kotów? Tez powiedziala, że zmiany w plucach są raczej wtórne do tej chłonki.
Mam w domu stetoskop , więc mogę go codziennie osluchac - jestem w stanie rozpoznać świszczenie, które po pobraniu płynu zniknęło wiec tak mogę stwierdzić w warunkach domowych, czy plyn powrócił.

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Śro kwi 26, 2023 23:25 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Jeszcze jeśli chodzi o posiew - niby od 3 do 5 dni roboczych czeka się na wynik,.dziś minęły 3 doby.
Co do badań krwi - najpierw zrobie echo bo nie ukrywam, że badania krwi to dla niego taka trauma i stres , że boje się że ten stres mu bardziej zaszkodzi obecnie- juz te badania strasznie odchorował.

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Czw kwi 27, 2023 5:23 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Trzymam kciuki żeby udało się Wam opanować sytuację, najlepiej gdyby chłonka zniknęła i nigdy nie wróciła, nawet gdybyście mieli nigdy się nie dowiedzieć jaka była przyczyna :)
A jeśli ją znajdziecie - to oby było to coś do skutecznego wyleczenia lub łatwego kontrolowania :)

Blue

 
Posty: 22984
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw kwi 27, 2023 10:12 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

No i tyle bylo z radości z braku płynu - znowu oddycha szybko, jade zaraz na zastrzyk z furosemidu. Nasza vet tez poczytała i przepisze mi rutynę (ktora już nawet kupilam ). Umowilam sie do Niziołka , ale dopiero na koniec maja. Próbuję jeszcze do prof Galantego się dostać- moze jakos szybciej pojdzie.

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Czw kwi 27, 2023 11:12 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Wyczytalam w jednym artykule weterynaryjnym:

U kotów z chłonkopiersiem punkcja klatki piersiowej powinna być wykonywana w przypadku nasilenia objawów duszności. Należy pamiętać, że częste wykonywanie torakocentezy i upust płynu prowadzi do odwodnienia zwierzęcia. Dodatkowo dochodzi do utraty tłuszczy, białek oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co może prowadzić do spadku masy ciała (zwłaszcza przy przebiegu przewlekłym). Upusty dużych ilości chłonki z klatki piersiowej mogą powodować zaburzenia elektrolitowe (hiponatremia, hipokaliemia) oraz mogą być przyczyną wtórnych infekcji (11). Jednym z najczęstszych zaburzeń hematologicznych u kotów z przewlekłym chłonkopiersiem jest limfopenia. W dostępnej literaturze jest wiele doniesień na temat możliwości leczenia farmakologicznego idiopatycznego chłonkopiersia u kotów.

W leczeniu farmakologicznym można zastosować oktreodyt – analog somatostatyny. Ten lek jest stosowany w medycynie człowieka w terapii chłonkotoku. Oktreodyt powoduje zmniejszenie przepływu krwi przez naczynia trzewne, zwolnienie motoryki jelit oraz osłabienie działania wielu hormonów i peptydów regulujących pracę układu pokarmowego (6, 7). W efekcie prowadzi to do obniżenia wydzielania w układzie pokarmowym, wchłaniania jelitowego oraz przepływu chłonki przez naczynia chłonne jelit. Badania oceniające skuteczność leczenia oktreodytem w medycynie weterynaryjnej charakteryzowały się dużą zmiennością. W związku z powyższym nie można do końca potwierdzić skuteczności jego działania w leczeniu idiopatycznego chłonkopiersia u kotów.

Nie ma również dowodów naukowych wskazujących na skuteczność terapii z zastosowaniem furosemidu i kortykosteroidów w leczeniu idiopatycznego chłonkopiersia u kotów (1).

Badania z ostatnich lat wykazały skuteczność rutyny w leczeniu idiopatycznego chłonkopiersia.

Do dalszej części nie mam dostępu bo trzeba wykupić subskrypcję. Ale to ten artykuł, do którego odwoływała się ta druga wet. Rutynę juz kupilam, czekam na paczkę. Furosemid jest tu podany jako lek bez sprawdzonej skuteczności, ale w jego przypadku zastrzyki z furosemidu znacznie poprawiają oddech i te świszczenie, więc jakas redukcja płynu następuje.

Eh..spędza mi to sen z powiek :(

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Pt kwi 28, 2023 14:24 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Z tego co wyczytalam w artykule chlonkopiersie idiopatyczne to zaledwie 3,8% przypadków- wiec mamy "szczescie".
Kupilam rutynę, musi być konkretnie z jednej rośliny- mam ten artykuł gdyby ktoś był zainteresowany.

Dodatkowo - czego w artykule nie bylo- znalazlam jeszcze coś takiego
"Najczęściej stosowaną metodą operacyjnego leczenia chylothorax jest podwiązanie przewodu piersiowego, ale skuteczność tej procedury jest oceniana u psów na ok. 50%, a u kotów poniżej 40%. W ostatnim czasie wykazano, że podwiązanie TD z jednoczesnym wycięciem okna w worku osierdziowym (częściowa perikardiektomia) pozwala osiągać lepsze efekty sięgające nawet 80–90% skuteczności [4, 6]. Wynika to z faktu, że przy zgrubieniu i zwłóknieniu osierdzia lub otaczających go tkanek otwór taki pozwala zmniejszyć ciśnienie w naczyniach żylnych krążenia małego, co niekiedy wystarcza do przywrócenia prawidłowego krążenia chłonki w organizmie. Opisano nawet przypadki, kiedy sama tylko częściowa perikadiektomia bez podwiązywania TD doprowadziła do ustąpienia objawów chłonkopiersia [4, 6]."

Wiec jeśli rutyna nie pomoże to pojdziemy w zabieg, nie będzie wyjscia.

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Pt kwi 28, 2023 15:10 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

a możesz podać link do artykułu ? bardzo mnie to zaciekawiło

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 14810
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie kwi 30, 2023 21:25 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Wrzuciłam tu bo dostęp ze strony jest platny:
https://we.tl/t-Nb5iSGM4jh

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Pon cze 05, 2023 23:02 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Trochę mnie tu nie było co nie znaczy, że u nas nic się nie dzieje . Po badaniach mieliśmy jeszcze serię innego antybiotyku w zastrzykach. Aktualnie Rumisio przyjmuje rutynę co 8h, steryd i furosemid
Mial kolejne usg płuc i echo serca u doktora Niziołka. Już na wejsciu doktor Niziołek powiedzial, że tutaj to raczej operacja. Rozrysował przede mną czarna wizje zwłóknienia płuc i oplucnej, na które ratunku juz nie ma. Skierował do dr Trebacza który specjalizuje się w operacjach klatki piersiowej. Po konsultacjach i analizach - w piątek mamy operację :( trzymajcie kciuki!

Chlonkopiersie to tak rzadkie schorzenie, że prawie wszyscy lekarze proszą zebym dala znać jakie było leczenie bo są ciekawi, część nawet nie spotkała chlonkopiersia na swojej drodze do tej pory.

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Wto cze 06, 2023 18:36 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Trzymam kciuki, Rumiś jest przepiękny i dzielny :) Przykre, że dopadło Was takie schorzenie, ehh co te kitulki muszą przeżywać.

Będę z Wami myślami w piątek <3

Zeeni

 
Posty: 69
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11

Post » Wto cze 06, 2023 19:44 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Kciuki za Rumisia! :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 55949
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt cze 09, 2023 21:11 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

I jak z Rumisiem? :(

Zeeni

 
Posty: 69
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11

Post » Pon cze 12, 2023 20:24 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Operacja Rumisia została przełożona na dzisiaj - wlasnie dzwonili, że jest już po operacji. Sama operacje i narkozę przeszedł dobrze, ale przed samym zabiegiem ściągnęli mu ok 500ml chłonki- wiec niestety terapia rutyna nie pomogła:( lekarz powiedział, że niestety choroba poczyniła juz zmiany - ma zwłóknienia w plucach i części niepowietrzne..że niestety ta choroba jest taka,.ze nie ma 100% skuteczności żadnego leczenia. Teraz Rumisio musi dojść do siebie i zobaczymy czy plyn dalej będzie się zbierał. Nie Powiedział nam ile może zyc jeśli chłonka będzie się zbierac - ale nie poddamy się, jeśli trzeba będzie będziemy mu odciągać ta chłonke częściej. Jest jeszcze jeden lek ktorego mamy spróbować- cos na o. Teraz dwa dni w szpitalu będzie,. Jutro mogę go odwiedzić:( serce złamane, biedny Rumisio ;(

kinga.giel

Avatar użytkownika
 
Posty: 30
Od: Wto kwi 18, 2023 10:52

Post » Wto cze 13, 2023 6:45 Re: Kot z płynem w opłucnej - długie leczenie

Biedny Rumiś - jakie to szczęście, że ma Was! :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 55949
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia][następna]Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Klementy_na i 86 gości