Ponieważ czaszka kociaczka jest zniekształcona w taki widoczny sposób to można założyć z dużym prawdopodobieństwem że wodogłowie powstało bardzo wcześnie

Najprawdopodobniej już się z nim urodził albo zaczęło narastać tuż po porodzie - to dzięki temu że we wczesnym dzieciństwie kości czaszki i szwy je łączące są jeszcze bardzo elastyczne zbierający się płyn rozpycha je i nadaje takie charakterystyczny kształt głowie.
To również do pewnego momentu ratuje życie kociaka - bo mózg jest mniej uciskany...
Gdy wodogłowie powstaje później - zazwyczaj znacznie szybciej zbiera swoje żniwo a czaszka pozostaje nie zniekształcona.
Czasem taki kształt czaszki to wynik innych wad wrodzonych - ale tu okulista lub dobry wet ogólny powinien w kilka chwil wyjaśnić sytuację - wzmożone ciśnienie czaszkowe daje charakterystyczny obraz w oczach.
Ja myślę jednak że to wodogłowie

Odmienne zachowanie kociaka to prawdopodobnie jego objaw - mózg od początku nie rozwija się prawidłowo, jest mocno uciśnięty (kształt czaszki nie jest wiarygodnym miernikiem tego jak bardzo - bardzo rozdęta czaszka to silne wodogłowie ale mniej - nigdy nie wiadomo) - stąd kociak jest taki spokojny i nie robi tego co inne koty.
Pewna doza szczęścia i odpowiednie leczenie powinny przynieść mu dużą ulgę.
Trzymam za maluszka kciuki - jest strasznie słodki...