Wątek dla nerkowców - VII

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob gru 17, 2011 19:41 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Tinka07 pisze:
Slonko_Łódź pisze:
lucyper pisze:-INJEKTIO SOLUTIONIS RINGERI BAXTER-500ml
-SOLUTIO RINGERI FRESENIUS -250ml
Wyczytalam na ulotce,ze do wstrzykiwania dozylnego.Czy moge uzywac podskornie?I jak to jest z kilkakrtotnym uzywaniem plynu(500ml)Na butelce pisze,ze nie wolno uzywac powtornie!Jak Wy robicie?


Możesz używać podskórnie. Wszystkie uwagi co do używania powtórnego płynów, które tu padły są nadal aktualne- ja używam do 48 godzin przechowywany w temperaturze pokojowej- zostawiam z wbitym aparatem, wymieniam tylko igły przed kolejnym podaniem. Sugerowałabym rozważenie włączenia jeszcze innych płynów ze względu na potas- najlepiej co 3 dzień NaCl z glukozą albo GLU 5%.
Ja rozumiem, że macie wiele nowych wpisów w tym wątku i czasem mylą się Wam nicki, wyniki itd. Ale jak to możliwe, żeby tak się pomylić i sugerować rozważenie podawania kotu cukrzycowemu kroplówek z glukozą 8O :?:

Ja wiem,ze nie powinnam z glukoza i w poleceniu do weta w Polsce zaznaczalam to"grubo".Czy te plyny co dostalam sa wobec tego dobre?Czy mam tylko te uzywac,czy powinnam jeszcze postarac sie o inne?I ponowie pytanie-jak mam podac Chela ferr-to sa duze kapsulki?

lucyper

 
Posty: 44
Od: Śro gru 07, 2011 23:51
Lokalizacja: Stockholm

Post » Sob gru 17, 2011 19:46 Re: Wątek dla nerkowców - VII

PcimOlki pisze:P.S> Tinka - ja się cieszę, że zaglądasz i wyłapujesz błędy (pomimo, żeś nadętą lampucerą :wink:). Mi sie rzeczywiście mylą koty i muszę się cofać naście stron wstecz dla sprawdzenia. Podawanie cukrzycowemu kotu glukozy jest pomysłem szalonym. Zwłaszcza, że nic nie wiadomo o hiperkalemii, a rachunek ryzyko-korzyści jest zdecydowanie wątpliwy - po prostu jest to zabronione. Czy istnieją wyjątki, jak w przypadku NSAIDs, nie wiem - moje koty nie mają cukrzycy i na szczęście nie muszę się tym zagadnieniem zajmować.
PcimOlki, na pewno nie jestem nadętą lampucerą :D Może czasem jestem arogancka, nie wiem. Chyba jednak nie, ale może Ty (Wy) tak to odbieracie. Taki jest już mój styl pisania: suchy, rzeczowy, bezpardonowy; ale to jedynie w imieniu kotów. PcimOlki, może się jednak z biegiem czasu jakoś dotrzemy? Ty masz inny styl, ja mam inny, ale zmierzamy przecież do tego samego celu, czyż nie?

Pozdrawiam
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Sob gru 17, 2011 19:55 Re: Wątek dla nerkowców - VII

PcimOlki pisze:
honda11 pisze:...Moja wetka postawiła na Ampicilinę. ...
Jak długo planuje ją podawać?

Nie rozmawiałyśmy jeszcze o tym, bo ona będzie w lecznicy dopiero w poniedziałek.

honda11

 
Posty: 6665
Od: Wto maja 27, 2008 10:43
Lokalizacja: Leszno / Wielkopolska

Post » Sob gru 17, 2011 19:56 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Tinka07 pisze:...PcimOlki, na pewno nie jestem nadętą lampucerą :D Może czasem jestem arogancka, nie wiem. Chyba jednak nie, ale może Ty (Wy) tak to odbieracie. Taki jest już mój styl pisania: suchy, rzeczowy, bezpardonowy; ale to jedynie w imieniu kotów. PcimOlki, może się jednak z biegiem czasu jakoś dotrzemy? Ty masz inny styl, ja mam inny, ale zmierzamy przecież do tego samego celu, czyż nie?...
Takie mam wrażenie od dłuższego czasu. :lol:

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob gru 17, 2011 20:05 Re: Wątek dla nerkowców - VII

honda11 pisze:
Tinka07 pisze:Honda, minęłyśmy się :D

:D

Moja wetka postawiła na Ampicilinę.
Chcę jej zaproponować inny antybiotyk, więc pytam i szukam na forum.
To antybiogram Basi:
Obrazek
Nie mam rozeeznania w chorobie Twojego kota, bo nie miałam czasu, żeby przeczytać Twoje wcześniejsze wpisy. Muszę więc zapytać, czy to pierwszy stan zapalny pęcherza czy powracający? Jeśli powracający, to jakie antybiotyki były podawane wcześniej?

Pozdrawiam
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Sob gru 17, 2011 20:13 Re: Wątek dla nerkowców - VII

honda11 pisze:
PcimOlki pisze:
honda11 pisze:...Moja wetka postawiła na Ampicilinę. ...
Jak długo planuje ją podawać?

Nie rozmawiałyśmy jeszcze o tym, bo ona będzie w lecznicy dopiero w poniedziałek.

Z moich, ulotnych już, zapamiętanych informacji wynika wrażenie, że Ampicylina nie jest dobrym wyborem przy UTI. Być może właśnie z powodu szybkiego przystosowywania się E.C. do niej. W ogólności literatura wskazuje fluorochinolony jako antybiotyki pierwszego rzutu przy UTI. Stąd wybór Ampiciliny wydaje mi się wątpliwy - może jutro doczytam co napisano w mądrych książkach i przyjrzę sie jeszcze wynikom, szczególnie o leczeniu OZN, które jest wyjątkowo upierdliwe.
Jeśli jednak padnie propozycja leczenia krótszego od 6 tyg., będzie to oznaczać, że twoja wetka nie ma pojęcia o leczeniu UUTI. Nie zgodził bym się na podanie Ampicyliny w takim przypadku i poszukał weta, który leczyć infekcje potrafi. Podawanie Furaginu jest obowiązkowe po zakończeniu antybiotyku - nie ma co liczyć, że leczenie zakończyło się sukcesem.

Tinka - z wyników widać wstąpienienie LUTI->UUTI. Żarty się skończyły. Kot najprawdopodobniej ma OZN.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob gru 17, 2011 20:14 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Tinka07 pisze:Nie mam rozeeznania w chorobie Twojego kota, bo nie miałam czasu, żeby przeczytać Twoje wcześniejsze wpisy. Muszę więc zapytać, czy to pierwszy stan zapalny pęcherza czy powracający? Jeśli powracający, to jakie antybiotyki były podawane wcześniej?

Pozdrawiam
Tinka


Tinko nie chcę zaśmiecać wątku, bo mój post jest długi. Wejdź proszę na stonę 102. Dziękuję!

honda11

 
Posty: 6665
Od: Wto maja 27, 2008 10:43
Lokalizacja: Leszno / Wielkopolska

Post » Sob gru 17, 2011 20:17 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Slonko_Łódź pisze: ChelaFerr ja daję 2 razy dziennie po 1/3 kapsułki- robię kapsułki wielolekowe (kupuję puste kapsułki żelatynowe na allegro i wszystkie leki pakuję do jednej) więc rozdzielam i dosypuję do nich. Witaminę B 12 mamy w postaci preparatu Intravit- nie zawiera fosforu, do nabycia w gabinetach wet. Podaje się 0,5ml dziennie- ja dostrzykuję w trakcie kroplówki przez port na aparacie- czyli nie kłuję dodatkowo Yenny :wink:

To wcześniejszy wpis ztego wątku, ja osobiście Chela Ferru nie stosowałam
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob gru 17, 2011 20:25 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Honda11, przepraszam, ale dziś już nie mam czasu, żeby wszystko doczytać. Zajmę się tym jutro.

Pozdrawiam
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Sob gru 17, 2011 20:52 Re: Wątek dla nerkowców - VII

viewtopic.php?p=8332763#p8332763

Podsumowując:

17.10
LUTI - Bateryjne zapalenie pęcherza potraktowane jako FIC. Leczone nieprawidłowo zarówno z punktu widzenia FIC jak infekcji. Brak diagnostyki różnicowej (posiew). Minimalny czas antybiotykoterapii przy LUTI wynosi 4 tyg. USG nerek pokazuje, że nie ma żadnych zmian w nerkach, miedniczki są nie powiększone - nie ma jeszcze UUTI.

08.11
Azotemia - pierwszy sygnał o wstąpieniu LUTI->UUTI. Diagnostyki i leczenia brak.

14.11
Wykluczenie cukrzycy. W morfologii znaczna leukocytoza i limfocytoza (typowe dla OZN -> UUTI).

20.11
W obrazie USG "miedniczki nerkowe są nieznacznie powiększone". Kolejny sygnał OZN. Potwierdzenie UUTI.

30.11
Azotemia. Fosfor ok.
Brak morfologii.

12.12
Azotemia.
Znaczny wzrost poziomu fosforu (jeszcze jest ok, ale już należy redukować).
SG moczu 1.020. (UUTI)
Brak morfologii.
W posiewie wysokie miano E.C. => wskazuje na LUTI, nie wyklucza UUTI.

Powyższe wskazuje na wcześną fazę OZN i bakteryjne zapalenie pęcherza łącznie. Leczenie jest właściwie takie samo, różnica polega na czasie trwania, który w przypadku LUTI jest krótszy. Duże szanse na całkowite wycofanie azotemii i uratowanie nerek.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie gru 18, 2011 9:29 Re: Wątek dla nerkowców - VII

PcimOlki pisze:
honda11 pisze:
PcimOlki pisze:
honda11 pisze:...Moja wetka postawiła na Ampicilinę. ...
Jak długo planuje ją podawać?

Nie rozmawiałyśmy jeszcze o tym, bo ona będzie w lecznicy dopiero w poniedziałek.

Z moich, ulotnych już, zapamiętanych informacji wynika wrażenie, że Ampicylina nie jest dobrym wyborem przy UTI. Być może właśnie z powodu szybkiego przystosowywania się E.C. do niej. W ogólności literatura wskazuje fluorochinolony jako antybiotyki pierwszego rzutu przy UTI. Stąd wybór Ampiciliny wydaje mi się wątpliwy - może jutro doczytam co napisano w mądrych książkach i przyjrzę sie jeszcze wynikom, szczególnie o leczeniu OZN, które jest wyjątkowo upierdliwe.....

http://www.jurology.com/article/S0022-5 ... 2/abstract

Although some geographic variation is noted in resistance rates among urinary tract Escherichia coli isolates, rates were highest for ampicillin (39% to 45%) and trimethoprim-sulfamethoxazole (14% to 31.4%) and lowest for nitrofurantoin (1.8% to 16%) and fluoroquinolones (0.7% to 10%)


Veterinary Medicine International Volume 2011 (2011), Article ID 263768

http://www.hindawi.com/journals/vmi/2011/263768/

Fragmenty:

Table 1: Summary of first-line antimicrobial options for UTIs in the dog and cat.

Infection Type First-line drug options

Uncomplicated UTI - Amoxicillin, trimethoprim-sulfonamide
Complicated - Guided by culture and susceptibility testing, but consider amoxicillin or trimethoprim-sulfonamide initially
Subclinical bacteriuria - Antimicrobial therapy not recommended unless high risk for ascending infection. If so, treat as per complicated UTI
Pyelonephritis - Start with a fluoroquinolone, with re-assessment based on culture and susceptibility testing


Table 2: Antimicrobial treatment options for urinary tract infections in the dog and cat.

Amoxicillin - Good first-line option for UTIs. Excreted in urine predominantly in active form if normal renal function is present. Ineffective against beta-lactamase-producing bacteria
....
Ampicillin - Not recommended because of poor oral bioavailability. Amoxicillin is preferred.
....
Cephalexin, Cefadroxil - Enterococci are resistant. Resistance may be common in Enterobacteriaceae in some regions.
...
Cefovecin - Should only be used in situations where oral treatment is problematic. Enterococci are resistant. Pharmacokinetic data are available to support the use in dogs and cats, with a duration of 14 days (dogs) and 21 days (cats). The long duration of excretion in the urine makes it difficult to interpret posttreatment culture results.
...
Ciprofloxacin - Sometimes used because of lower cost than enrofloxacin. Lower and more variable oral bioavailability than enrofloxacin, marbofloxacin, and orbifloxacin. Difficult to justify over approved fluoroquinolones. Dosing recommendations are empirical.
...
Enrofloxacin - Excreted in urine predominantly in active form. Reserve for documented resistant UTIs but good First-line choice for pyelonephritis (20 mg/kg PO q24h). Limited efficacy against enterococci. Associated with risk of retinopathy in cats. Do not exceed 5 mg/kg/d of enrofloxacin in cats.
...
Marbofloxacin - Excreted in urine predominantly in active form. Reserve for documented resistant UTIs but good First-line choice for pyelonephritis. Limited efficacy against enterococci.
...
Nitrofurantoin - Good second-line option for simple uncomplicated UTI, particularly when multidrug-resistant pathogens are involved.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie gru 18, 2011 19:12 Re: Wątek dla nerkowców - VII

PcimOlki jestem z pokolenia, którego w szkole uczono bratniego rosyjskiego :wink: . Teraz mimo wieku, bo uważam, że na naukę nigdy nie jest za późno, zaczęłam dość intensywnie uczyć się angielskiego. Niestety moja znajomość tego języka stoi jak na razie na stopniu podstawowym i mimo, iż rozumiem słowa trudno mi zrozumieć cały tekst. Boję się, że przeoczę istotne dla sprawy rzeczy. Jeśli znajdziesz czas napisz może po polsku te najważniejsze informacje (podkreślone), o ile oczywiście będą one miały sens wyrwane z kontekstu. Z góry dziękuję!

honda11

 
Posty: 6665
Od: Wto maja 27, 2008 10:43
Lokalizacja: Leszno / Wielkopolska

Post » Nie gru 18, 2011 21:10 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Wrzuć w google translatora - tłumaczy koślawo, ale daje się zajarzyć.

Generalnie Ampicylina jest do bani w tym przypadku. Kotka ma OZN i należy wytaczać już najcięższe działa. Z tego wszystkiego wynika, że dobre by było połączenie Cephalexim + Marbofloxacin lub Cephalexim + Enrofloxacin (tu niewielkie ryzyko ślepoty jeśli dawki będą większe od 5mg/kg/24h) lub ostatecznie sama Marbofloxacyna lub Enrofloxacyna. Twoja wetka zabiera sie do tego, jak do bakteryjnego zapalenia pęcherza, a sprawy zaszły znacznie dalej. Bakteryjne zapalenie pęcherza nie powoduje azotemii ani nie obniża SG moczu. Musisz przekonać ją do zdecydowanie bardziej agresywnego leczenia.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie gru 18, 2011 21:51 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Hej Honda,

widzę, że Pcimolki odwałił dziś kupę dobrej roboty :) Sprawdziłam też w swoich źródłach, i ampicylina odpada. Miałaś podobny środek z tej grupy: Synergal, który był bezskuteczny. Na miejscu Twojej pani wet zdecydowawałybym się na antybiotyk z grupy cefalosporin I lub IV genracji, ale nigdy na Convenię (III generacja). Moi weci używają przy trudnych do wyleczenia zapaleniach pęcherza antybiotyków z grupy cefalosporin np: Cefalexin lub Cefquinom (Cobactan).

Pozdrawiam ciepło
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Pon gru 19, 2011 1:06 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Tinka07 pisze:...Moi weci używają przy trudnych do wyleczenia zapaleniach pęcherza antybiotyków z grupy cefalosporin np: Cefalexin lub Cefquinom (Cobactan).
Kotka hondy11 ma OZN, nie zapalenie pęcherza. Cefalosporyny to jednak beta-laktamy. Wszystkie źródła wskazują na fluorochinolony. Można je zastosować łącznie, ale sama Cefalosporyna jest bez sensu. Nie da rady.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 134 gości