Wątek dla nerkowców - VII

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon paź 24, 2011 19:07 Re: Wątek dla nerkowców - VII

taizu pisze:Skądinąd 250 mikrogramów to dawka, jaką podaje też Slonko_Łódź Yennie, tylko że chyba raz wyczytałam, że codziennie, raz, że raz w tygodniu i nie wiem jak to robi się podtrzymujaco


Yennefer dostaje codziennie- razem z kroplówką. Tak samo zresztą żelazo. Yennefer niczego nie dostaje raz w tygodniu.. Zresztą podawanie witamin rozpuszczalnych w wodzie (a taką jest cała grupa B oprócz PP) raz w tygodniu w dużej dawce- ma średni sens- to co nie zostanie zużyte od razu- kot wysika :roll:

wiewióreczka pisze:Rozmawiałam dziś z Amagen (w sprawie Aranesp-u), najbliższa apteka którą wskazali, jest w mieście sąsiednim, około 40min ode mnie busem - Sosnowiec. Apteka już to u nich zamówiła. Jutro około 15 mam pytać czy już przywieźli, jak nie, to na środę będzie na 100% :ok: Veta mamy dziś po 15. Funia dalej młóci michy aż miło. Boszzzz ale ulga że to zamówlili :1luvu: Idziemy się przytulać :kotek:


Super wieści! Jak już będziecie mieli wyniki i będą w miarę na poziomie to nie czekaj z Aranespem tylko od razu jedź na podanie. I jak będziesz jechała do tego Sosnowca to zabierz na tzw "wszelki wypadek" termos z lodem albo chociaż zamrożone kostki lodu (taki woreczek)- Aranesp musi być w temperaturze maksymalnie 8 stopni- niby na dworze zimno ale nie aż tak :wink: Przytul też Funię ode mnie o całego stada :ok: Dzielna Dziewczynka! A jak Jej łapka- dalej podwija czy się poprawiło?


PcimOlki pisze:Fortekor podaje się kotom z białkomoczem, celem jego ograniczenia. Czy Funia ma białkomocz - nie wiadomo.


"Gdzieś czytałam" że inhibitory konwertazy (Fortecor) przy pnn używa się głównie z uwagi na jego działanie "uboczne" w postaci poprawienia ukrwienia nerek. W takiej dawce dostaje też fortecor Yenna, której ciśnienia się nie da zmierzyć.... A przynajmniej nie spotkałam odważnego weta, który oprócz okiełznania potffora dodatkowo nie spowodowałby skoku ciśnienia wywołanego walką z obezwładniaczami :wink:
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon paź 24, 2011 19:08 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Fortecor podaje się kotom bez białkomoczu i bez nadciśnienia po to, żeby rozszerzyć naczynia krwionośne i tym samym spowodować lepsze ukrwienie nerek.
U obu moich nerkowców cel podawania tego leku był właśnie taki.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon paź 24, 2011 19:13 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Wiewioreczko - czy na pewno Twoja Funia ma wysokie cisnienie ? Moj Oki ma wysokie cisnienie, wazy nieco poniezej 5 kg - po 1/2 Fortekoru padal jak sciety, nie mial sily chodzic, a ja bylam bliska paniki. Poniewaz bialkomoczu nie ma, ograniczenie dawki nie pomoglo - odstawilismy i kontrolujemy cisnienie, mam swiadomosc ze problem wroci.
W jakim celu dostala ten lek Twoja kicia ? Ukrwienie nerek ?

Nie dawaj Ipaktine. Twoja kota dopiero zaczela normalnie jesc, nie zniechecaj jej. Dodawaj Alusal. Koniecznie. Jest skuteczny - wiem to dzieki temu watkowi i przestowalam na swoim kocie. Zacznij juz - i nie zaluj. Ja bym dawala 1/2 tabletki dziennie - po trochu do roznych posilkow.

Sonko, Casica - to dzialanie Fortekoru na ukrwienie nerek jest jakos udokumentowane ? Czy to sytuacja jak z Rubenolem?

Miodalik

 
Posty: 1893
Od: Śro lip 08, 2009 17:40
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon paź 24, 2011 19:17 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Slonko_Łódź pisze:...
"Gdzieś czytałam" że inhibitory konwertazy (Fortecor) przy pnn używa się głównie z uwagi na jego działanie "uboczne" w postaci poprawienia ukrwienia nerek. W takiej dawce dostaje też fortecor Yenna, której ciśnienia się nie da zmierzyć....

ACEI używa się do powstrzymania białkomoczu. Ubocznym (często pozytywnym) skutkiem jest obniżenie ciśnienia. Poprawa ukrwienia nerek polega na zmiejszeniu RI - ma to również wpływ na ciśnienie ogónosytemowe. (Sorka - ja to łatwo kumam, bo przekłada się wprost na elekryczne właściwości układów.) Jednak mam wątpliwości co do wprowadzania Fortekoru na etapie stabilizacji i diagnostyki. Jest za wcześniej. Można by go włączyć po potwierdzeniu działania Aranespu, a on nawet jeszcze nie zostal podany. To jest jazda po bandzie.

casica - niezależnie od twojej nieznajomości tematu, czy uważasz, ze podawanie Fortekoru nieustabilizowanemu kotu jest słuszne?

CAFNAU pisze:...Provide ACE inhibition for renoprotection and antiproteinuric effects, independent of normal systemic blood pressure.
...
Treatment with ACE inhibitors is considered standard care for dogs and cats with CKD and proteinuria. Beneficial effects also may occur in CKD patients without overt proteinuria.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon paź 24, 2011 19:35 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Miodalik pisze:Sonko, Casica - to dzialanie Fortekoru na ukrwienie nerek jest jakos udokumentowane ? Czy to sytuacja jak z Rubenolem?

To akurat tak, jest to po postu uboczne działanie substancji czynnej zawartej w tym leku.
PcimOlki pisze:casica - niezależnie od twojej nieznajomości tematu, czy uważasz, ze podawanie Fortekoru nieustabilizowanemu kotu jest słuszne?

niezależnie od Twojej wybitnej znajomości tematu - odpowiedziałam na pytanie Miodalik dotyczące celu w jakim podaje się fortecor, a raczej skorygowałam Twoją wypowiedź.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon paź 24, 2011 19:44 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Obrazek

Pozytywnych skutków podawania jest wiele. Dowody na pozytywny wpływ istnieją wobec kotów, których UPCR przekracza wartość graniczną.

Casica - zadałem konkretne pytanie, to ->
...niezależnie od Twojej wybitnej znajomości tematu - odpowiedziałam na pytanie Miodalik dotyczące celu w jakim podaje się fortecor, a raczej skorygowałam Twoją wypowiedź.

...nie jest odpowiedź nań. Istniejące opcje:
1. Tak.
2. Nie.
3. Nie wiem.
4. Inne.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon paź 24, 2011 19:49 Re: Wątek dla nerkowców - VII

zaczynamy diagnozowanie Korka od początku
pierwsze niepokojące badanie 8.10
Kreatynina 2224,2 umoll/l i chyba to pomyłka przy zapisie
Mocznik 12.4 mmol/l
10.10
CREA 278 umol/l
Mocznik 9.0 mmol/l
dzisiaj 24.10
CREA 241 umol/L
Mocznik 10.0 mmol/L

nerki w usg ok
krew poszła na morfologię i jonogram

kot dostał podskórnie 3 razy kroplówkę od 10.10
i wcina głównie renal
czy podwyższona ostatnio tylko kreatynina może wskazywać na niewydolność nerek?
jak zinterpretować takie wyniki?
podawać kroplówki? trzymać się renala?

Cammi

 
Posty: 3117
Od: Sob lip 21, 2007 23:34
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon paź 24, 2011 19:53 Re: Wątek dla nerkowców - VII

CAFNAU pisze:ACE inhibitors should not be used patient is well hydrated, and they should be discontinued during periods of uremic crisis.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon paź 24, 2011 20:12 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Cammi pisze:zaczynamy diagnozowanie Korka od początku
pierwsze niepokojące badanie 8.10
Kreatynina 2224,2 umoll/l i chyba to pomyłka przy zapisie
Mocznik 12.4 mmol/l
10.10
CREA 278 umol/l
Mocznik 9.0 mmol/l
dzisiaj 24.10
CREA 241 umol/L
Mocznik 10.0 mmol/L

nerki w usg ok
krew poszła na morfologię i jonogram

kot dostał podskórnie 3 razy kroplówkę od 10.10
i wcina głównie renal
czy podwyższona ostatnio tylko kreatynina może wskazywać na niewydolność nerek?

Jeśli SG moczu po WDT będzie niższe niż 1.030, to tak.

Cammi pisze:..jak zinterpretować takie wyniki?
Jako potrzebę zdiagnozowania problemu. Nie da się ich jednoznacznie zinterpretować w oderwaniu od reszty.

Jeśli futrzak lubi renala, może jeść, ale bez przymusu.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon paź 24, 2011 20:42 Re: Wątek dla nerkowców - VII

PcimOlki pisze:ciach

Ale może bądź uprzejmy zauważyć kontekst mojej wypowiedzi ? :roll:

Twoje pytanie, jak również niegrzeczna a zawiązana z nim uwaga, mają się nijak do mojej wypowiedzi.

Ale odpowiem - nie wiem, dodam też, że wcale się tej niewiedzy nie wstydzę.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon paź 24, 2011 20:59 Re: Wątek dla nerkowców - VII

PcimOlki pisze:Jeśli SG moczu po WDT będzie niższe niż 1.030, to tak.

Test pozbawienia wody dla kota z azotemią :?:
Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się iż w schemacie IRIS nie pisze o ciężarze właściwym po WDT. Jakby jednak tak było to ta wartość jest dość dziwna (znaczy się niska):
- w jedynym mi z znanym teście psy miały minimalną wartość bodajże 1.51
- wcale nie trzeba zdrowego kota pozbawiać wody aby osiągać wyższe niż 1.030 -> patrz badania na temat fontan, karmy suchej Urinary RC (1.051).

wjwj1

 
Posty: 594
Od: Pt wrz 07, 2007 10:08
Lokalizacja: Rzeszów

Post » Pon paź 24, 2011 22:11 Re: Wątek dla nerkowców - VII

wjwj1 pisze:
PcimOlki pisze:Jeśli SG moczu po WDT będzie niższe niż 1.030, to tak.

Test pozbawienia wody dla kota z azotemią :?:
Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się iż w schemacie IRIS nie pisze o ciężarze właściwym po WDT. Jakby jednak tak było to ta wartość jest dość dziwna (znaczy się niska):
- w jedynym mi z znanym teście psy miały minimalną wartość bodajże 1.51
- wcale nie trzeba zdrowego kota pozbawiać wody aby osiągać wyższe niż 1.030 -> patrz badania na temat fontan, karmy suchej Urinary RC (1.051).

Pytaniem jest, czy jest tu azotemia? Czy defincia azotemii łączy parametry spójnikiem AND, czy OR? Nie jestem pewien w tej chwili - ale może masz rację, że WDT niekoniecznie.
Po prostu złapać mocz i oznaczyć (sensownie) SG.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro paź 26, 2011 5:31 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Wiewióreczko i jak Funia się czuje? Macie już wyniki badań kontrolnych? Udało się zdobyć Aranesp? Daj znać jak wygląda sytuacja!
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro paź 26, 2011 8:20 Re: Wątek dla nerkowców - VII

PcimOlki pisze:
wjwj1 pisze:
PcimOlki pisze:Jeśli SG moczu po WDT będzie niższe niż 1.030, to tak.

Test pozbawienia wody dla kota z azotemią :?:
Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się iż w schemacie IRIS nie pisze o ciężarze właściwym po WDT. Jakby jednak tak było to ta wartość jest dość dziwna (znaczy się niska):
- w jedynym mi z znanym teście psy miały minimalną wartość bodajże 1.51
- wcale nie trzeba zdrowego kota pozbawiać wody aby osiągać wyższe niż 1.030 -> patrz badania na temat fontan, karmy suchej Urinary RC (1.051).

Pytaniem jest, czy jest tu azotemia? Czy defincia azotemii łączy parametry spójnikiem AND, czy OR? Nie jestem pewien w tej chwili - ale może masz rację, że WDT niekoniecznie.
Po prostu złapać mocz i oznaczyć (sensownie) SG.



co znaczy oznaczyć SG?

Cammi

 
Posty: 3117
Od: Sob lip 21, 2007 23:34
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro paź 26, 2011 8:28 Re: Wątek dla nerkowców - VII

Cammi SG to ciężar właściwy moczu. Trzeba go oznaczyć, aby wiedzieć czy jest prawidłowo zagęszczany przez Twojego kota.
Masz już wyniki jonogramu ? jesli tak, to może wpisz je tutaj

Jaki jest powód badania 3 razy w miesiącu mocznika i kreatyniny ? Z mojego punktu widzenia to trochę niepotrzebne stresowanie kota, o drenazu kieszeni nie wspomne...

Miodalik

 
Posty: 1893
Od: Śro lip 08, 2009 17:40
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości