Wątek dla nerkowców - V

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt mar 11, 2011 8:05 Re: Wątek dla nerkowców - V

Slonko_Łódź pisze:Bo jak się patrzy na morfologię to krew gęsta czyli odwodniony
Pytam z ciekawości. Po jakim parametrze poznajecie, że kot jest odwodniony?
Bazylek 27.03.2012 [*] Ludzik 11.03.2015 [*] Julia 19.09.2021 [*] Bułka 9.10.2021 [*] Barszczyk 15.03.2022 [*] Na pewno do Was przyjdę, na pewno.
Obrazek

1969ak

 
Posty: 4338
Od: Nie kwi 22, 2007 12:33
Lokalizacja: Białystok

Post » Pt mar 11, 2011 8:10 Re: Wątek dla nerkowców - V

1969ak pisze:
Slonko_Łódź pisze:Bo jak się patrzy na morfologię to krew gęsta czyli odwodniony
Pytam z ciekawości. Po jakim parametrze poznajecie, że kot jest odwodniony?



Hematokryt (HCT)

Fredziolina

Avatar użytkownika
 
Posty: 11916
Od: Śro kwi 13, 2005 19:24

Post » Pt mar 11, 2011 8:56 Re: Wątek dla nerkowców - V

Dzięki.
Znalazłam taką normę "Hct- wskaźnik hematokrytowy [%] .......,,.... 25,8 - 41,8".
Jak rozumiem - im wyższy % tym bardziej kot jest odwodniony.
Bazylek 27.03.2012 [*] Ludzik 11.03.2015 [*] Julia 19.09.2021 [*] Bułka 9.10.2021 [*] Barszczyk 15.03.2022 [*] Na pewno do Was przyjdę, na pewno.
Obrazek

1969ak

 
Posty: 4338
Od: Nie kwi 22, 2007 12:33
Lokalizacja: Białystok

Post » Pt mar 11, 2011 8:59 Re: Wątek dla nerkowców - V

Lemoniada pisze:Po czym poznaje się, że kot jest odwodniony?

Złap fałd kociej skóry na karku, podciągnij do góry i puść. Jeśli nie jest sprężysta i nie wraca natychmiast na swoje miejsce :wink: , a w dodatku futerko jest nastroszone, to znaczy, że kot jest odwodniony.
Wiem, że trudno jest ocenić, czy skóra już traci sprężystość, czy jeszcze nie, więc najlepiej porównać jej stan ze zdrowym kotem: "przyszczypnij" zdrowego, zobacz jak się zachowuje jego skóra, a potem zrób to samo u nerkowca.
Odwodniony kot bywa też osowiały, czuje się tak jak człowiek z bólem głowy, albo - za przeproszeniem - na kacu.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23789
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt mar 11, 2011 9:14 Re: Wątek dla nerkowców - V

ana pisze:
Lemoniada pisze:Po czym poznaje się, że kot jest odwodniony?

Złap fałd kociej skóry na karku, podciągnij do góry i puść. Jeśli nie jest sprężysta i nie wraca natychmiast na swoje miejsce :wink: , a w dodatku futerko jest nastroszone, to znaczy, że kot jest odwodniony.
Wiem, że trudno jest ocenić, czy skóra już traci sprężystość, czy jeszcze nie, więc najlepiej porównać jej stan ze zdrowym kotem: "przyszczypnij" zdrowego, zobacz jak się zachowuje jego skóra, a potem zrób to samo u nerkowca.
Odwodniony kot bywa też osowiały, czuje się tak jak człowiek z bólem głowy, albo - za przeproszeniem - na kacu.

Dzięki :D Skóra dość szybko wracała na miejsce, a hematokryt Bury ma 24 czyli najniższa norma, w związku z tym, co napisano powyżej, to chyba dobrze? Wczoraj zaniosłam kicia do lecznicy, przez kilka dni będzie dostawał kroplówki. Dziś powiem o tym żelazie i kwasie foliowym i poproszę o zrobienie badania moczu z posiewem.

Lemoniada

Avatar użytkownika
 
Posty: 12923
Od: Pon maja 29, 2006 18:56
Lokalizacja: Białystok /Warszawa

Post » Pt mar 11, 2011 9:18 Re: Wątek dla nerkowców - V

Slonko_Łódź pisze:
W Katowicach nie wiem do kogo najlepiej iść- może ktoś wie który z wetów na Śląsku zajmuje się nerkowcami? Te badania 8 marca były po kroplówkach czy po przerwie? Jeżeli po kroplówkach to dopytałabym weterynarza dlaczego wlewy mają być co drugi dzień. Bo jak się patrzy na morfologię to krew gęsta czyli odwodniony... W pierwszym badaniu- tym w styczniu było białko w moczu- to mógł być pierwszy sygnał, że coś się działo np jakiś stan zapalny (chociaż w usg nerki bez zmian w strukturze...).

Jak będziesz robił badania krwi to zróbcie jeszcze posiew, jonogram i jeżeli jest możliwość zmierzyłabym ciśnienie. Bo kot jest grubszy prawda? Może to kwestia nadciśnienia?

Czy mądrzejsza część tego wątku mogłaby spojrzeć na wyniki Boniffacego?


Kot jest 17 letni wiec był już u paru weterynarzy w swoim życiu i porównując ich wszystkich to obecna klinika wydaje się być solidna.
Badanie 8 marca bylo 8 dni po ostatnim wlewie. Od tamtego czasu dostaje kroplówki co 2 dzień.

Kot teraz jest dość chudy. Na początku stycznia ważyl 5,3 kg, a teraz 4,3. Ma też niska temperature. Nie mam teraz wyników przed sobą, ale z tego co pamiętam to ok 37 stopni. Jak go dotkne to czuje, że jest chłodny.
Wczoraj wieczorem i w nocy cos tam pojadł, ale potem dwa razy wymiotował.

Boniffacy

 
Posty: 23
Od: Śro mar 09, 2011 23:18

Post » Pt mar 11, 2011 9:24 Re: Wątek dla nerkowców - V

1969ak pisze:Dzięki.
Znalazłam taką normę "Hct- wskaźnik hematokrytowy [%] .......,,.... 25,8 - 41,8".
Jak rozumiem - im wyższy % tym bardziej kot jest odwodniony.

Tak się przyjęło traktować ten wskaźnik i zwykle to się sprawdza.
Ale ocena wartości hematokrytu pod kątem odwodnienia zawsze musi być dokonywana w oparciu o pozostałe parametry morfologii: MCV,MCH i MCHC.
Niekiedy wysoki poziom hematokrytu może być spowodowany innymi problemami, np. nadprodukcją czerwonych krwinek (nadkrwistość prawdziwa) albo poliglobulią (nadkrwistość rzekoma).

Lemoniada, ja bym się upierała wręcz przy tym żelazie i kwasie foliowym. Przy "nerkowych" problemach niski hematokryt może być jednym ze wskaźników zbliżającej się anemii.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt mar 11, 2011 9:25 Re: Wątek dla nerkowców - V

1969ak pisze: Po jakim parametrze poznajecie, że kot jest odwodniony?


Po hematokrycie i białku. Kot z anemią i odwodnieniem raczej nie będzie miał wielce podniesionego HCT.
Tylko z tego co znalazłem wyniki krwi nie są dużo wrażliwsze na wykrywanie odwodnienia niż "ogląd pacjenta".
W "Feline Patient" pisze tak:
Unfortunately, lab tests (PCV, TP, blood urea nitrogen [BUN] are not significantly more sensitive in detecting dehydration than is a good physical examination"
A fizjologiczne oznaki odwodnienia występują przy odwodnieniu powyżej 5 %.
Ostatnio edytowano Pt mar 11, 2011 9:34 przez wjwj1, łącznie edytowano 2 razy

wjwj1

 
Posty: 594
Od: Pt wrz 07, 2007 10:08
Lokalizacja: Rzeszów

Post » Pt mar 11, 2011 9:30 Re: Wątek dla nerkowców - V

Boniffacy pisze:Kot teraz jest dość chudy. Na początku stycznia ważyl 5,3 kg, a teraz 4,3. Ma też niska temperature. Nie mam teraz wyników przed sobą, ale z tego co pamiętam to ok 37 stopni. Jak go dotkne to czuje, że jest chłodny.
Wczoraj wieczorem i w nocy cos tam pojadł, ale potem dwa razy wymiotował.

Niedobrze, że chudnie i wymiotuje.
Czy on dostaje famidynę?
Ja bym też zaczęła podawać jakiś probiotyk z tych, o których tutaj pisaliśmy (np. Quatrum - u mnie sprawdził się znakomicie, jeśli chodzi o obniżenie poziomu mocznika, teraz testuję ten, który wyszukała ana - Probiolac).
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt mar 11, 2011 9:30 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:Lemoniada, ja bym się upierała wręcz przy tym żelazie i kwasie foliowym. Przy "nerkowych" problemach niski hematokryt może być jednym ze wskaźników zbliżającej się anemii.

Lekka anemia już jest stwierdzona, testy na białaczkę wyszły ujemne na szczęście. Czyli nie mam się co cieszyć z tego hematokrytu? Dobrze mówicie, uprę się, a w jakiej postaci podaje się ten kwas i żelazo? Dopyszcznie?

Lemoniada

Avatar użytkownika
 
Posty: 12923
Od: Pon maja 29, 2006 18:56
Lokalizacja: Białystok /Warszawa

Post » Pt mar 11, 2011 9:32 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ja mam bardzo dobre doświadczenia z preparatem Chela Ferr Bio-Complex. To kapsułki.
Na temat dawkowania porozmawiaj z wetem bo są różne "szkoły". Grzywka dostawał dość duże dawki.
I jeszcze - ja bym nie ryzykowała dożylnego podania weterynaryjnego preparatu żelaza.
Bywają po nim komplikacje.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt mar 11, 2011 9:37 Re: Wątek dla nerkowców - V

Lemoniada pisze:
pixie65 pisze:Lemoniada, ja bym się upierała wręcz przy tym żelazie i kwasie foliowym. Przy "nerkowych" problemach niski hematokryt może być jednym ze wskaźników zbliżającej się anemii.

Lekka anemia już jest stwierdzona, testy na białaczkę wyszły ujemne na szczęście. Czyli nie mam się co cieszyć z tego hematokrytu? Dobrze mówicie, uprę się, a w jakiej postaci podaje się ten kwas i żelazo? Dopyszcznie?

Tak, ale jeśli kwas foliowy, to chyba B12 też. Żelazo trzeba będzie i tak skontrolować laboratoryjnie. Kota łatwo można przeżelazić, co się chyba pixie udało.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt mar 11, 2011 11:27 Re: Wątek dla nerkowców - V

Dzięki za odpowiedź, ale napiszcie proszę z czego zrobić ten posiew- muszę być pewna czego się domagam bo inaczej nici z tego!!!

In

 
Posty: 23
Od: Śro lis 29, 2006 20:30

Post » Pt mar 11, 2011 11:27 Re: Wątek dla nerkowców - V

Dzwoniłam przed chwilą do lecznicy, Bury ma się dobrze, zjadł z apetytem swoje ulubione suche :D Problem jest za to przy kroplówkach, ona ma już dosyć kłucia i zaczyna się robić agresywny, już teraz gryzie i drapie, a to przecież dopiero początek naszych zmagań z chorobą :( Poza zabiegami jest bardzo przymilny, to jest taki typ kota-buddysty, któremu wszędzie dobrze, byle mu się za bardzo nie narzucano.
B12 w kroplówce już dostał rano, powiedziałam o badaniu kału i moczu z posiewem, będzie zrobione. USG i kolejne badanie krwi (jonogram) zrobimy w poniedziałek, teraz po kroplówkach może wyjść oszukany wynik.
Szkoda mi go, ale może jakoś przywyknie, nie mamy wyjścia...

Lemoniada

Avatar użytkownika
 
Posty: 12923
Od: Pon maja 29, 2006 18:56
Lokalizacja: Białystok /Warszawa

Post » Pt mar 11, 2011 11:30 Re: Wątek dla nerkowców - V

PcimOlki pisze:Tak, ale jeśli kwas foliowy, to chyba B12 też. Żelazo trzeba będzie i tak skontrolować laboratoryjnie. Kota łatwo można przeżelazić, co się chyba pixie udało.

Nic mi o tym nie wiadomo 8)
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości