oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt gru 25, 2015 23:57 oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

4 dni temu na wizycie do której zmusiła nas biegunka i wymioty (2 krotne w odstępie 3 dni),u mojej Stefci wet zauważył oczopląs.
Stefcia została znaleziona rok temu w lipcu na trawniku ,ma jedno oczko słabowidzące, zamglone z wysuniętą, narośniętą trzecią powieką, drugiego brak-tylko resztki wewnętrznych powiek (najprawdopodobniej miała wrodzony kk). Zaraz po znalezieniu ten sam wet badał ją 4 razy przy okazji odrobaczenia, szczepień, sterylki, za każdym razem oglądał jej też oczka i oczopląsu nie było.
Potem byliśmy w Retinie u Dra Stefanowicza i 2x (luty i listopad 2015) na wizycie u Dra Garncarza - na żadnej wizycie nie padło słowo oczopląs. 2 razy miała kurację Maxitrolem po wizycie u Dra G. kropiąc- nie zauważyłam ruchów gałki ocznej, więc sprawa musi być świeża. Poza tym-stan kota dobry, poza przytkaniem gruczołów okołoodbytowych i tą nieszczęsną biegunką z wymiotami (już chyba opanowaną).

Czy ktoś z Was miał do czynienia z podobnym przypadkiem i ma jakieś sugestie, pomysły co to może być? co należałoby jeszcze zbadac/wykluczyć? Wet sugeruje wizytę u neurologa, ale u nas na Śląsku nikogo nie zna, więc pomyślałam o D-rze Wrzosku z Wro. Czy ktoś, kto był tam ostatnio mógłby mi napisać jak najlepiej z nim się skontaktować?

margoth82

 
Posty: 1409
Od: Pon lut 15, 2010 21:10

Post » Sob gru 26, 2015 0:46 Re: oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14703
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Sob gru 26, 2015 12:50 Re: oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

dziękuję Mziel. ktoś coś? podnoszę, bo się martwię

margoth82

 
Posty: 1409
Od: Pon lut 15, 2010 21:10

Post » Sob gru 26, 2015 17:45 Re: oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

A ta biegunka jest silna?
Może kotce rozregulował się jonogram i stąd nasilenie objawu który mógł już wcześniej występować ale w minimalnym nasileniu, praktycznie niezauważalnym. Wymioty dwukrotne w ciągu trzech dni raczej na to wpływu nie mają, ale biegunka już jak najbardziej.

Ogólnie są trzy rodzaje oczopląsu:
- oczopląs pochodzenia błędnikowego (trzeba by wykluczyć czy w uchu coś się nie dzieje)
- oczopląs pochodzenia ocznego (kotka ma uszkodzone oko, może coś "nie stykać")
- oczopląs pochodzenia neurologicznego.

Oczopląs bywa też spowodowany działaniem niektórych leków - kotka nie dostała czegoś przed pojawieniem się oczopląsu?

Znacie przyczyne problemów trawiennych kotki?
To coś u niej normalnego?

Bo jeśli nie - to warto by zrobić koteczce badania krwi - sprawdzić jonogram, nerki, wątrobę.
Czy coś tam się ogólnoustrojowego nie dzieje.

Blue

 
Posty: 23501
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob gru 26, 2015 19:57 Re: oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

Dziekuje Blue.Odpowiadam: wet badal jej uszy otoskopem i palpacyjnie- bylo ok. Koteczka dostawala Maxitrol do widzacego oka i rozcienczona Betadine do pustego oczodolu (bo byl lekki wysiek) dzien diagnozy oczoplasu byl 20dniem podawania obu lekow. Wymioty wystapily w czwartek,sobote i poniedzialek.W czwartek byly pojedyncze woda,w sobote 2razy pod rzad zolcia i w pon 2 razy pod rzad karma ok.7h po jedzeniu.Biegunka byla w czwartek i sobote jedorazowa kupa w formie plynnej.Czy to moglo zaburzyc jej jonogram?Generalnie kotka wczesniej problemow gastrycznych nie miala.

margoth82

 
Posty: 1409
Od: Pon lut 15, 2010 21:10

Post » Sob gru 26, 2015 23:26 Re: oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

Powiem tak - nie wiem czy te leki mogły przyczynić się do powstania oczopląsu - choć Maxitrol może jako efekt uboczny spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego. Ale kotka ma jeden oczodół pusty, drugie oko uszkodzone. Mogą tam się dziać - ze strony oczu i mięśni poruszającymi gałką oczną różne rzeczy, tym bardziej że akurat jakiś problem się jątrzy, skoro była konieczność podawania leku.
On dodatkowo może spowodować objawy jaskry - a przy jaskrze też może pojawić się oczopląs - pewnie u kotki nie widać klinicznych objawów jaskry, bo byś o tym napisała i oczopoląs byłby najmniejszym problemem - ale myślę że warto by ją pokazać okuliście - żeby to zobaczył i zmierzył ciśnienie w gałce ocznej.

Jeśli ze strony błednika nic sie nie dzieje, jeśli nie ma żadnych objawów więcej neurologicznych - to trzeba by przyczynę oczną głównie wyjaśnić jak najszybciej.
W sumie dobrze że koteczka miała rozwolnienie, bo gdyby miała sam oczopląs i wymioty to można by się bać.
Mozliwe że kilka rzeczy nałozyło się na siebie - uszkodzone kk oczy, infekcja pokarmowa, podawany lek, stres związany z wizytą.

Ale trzeba by posprawdzać co się dzieje.

Blue

 
Posty: 23501
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie gru 27, 2015 20:04 Re: oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

sławę i chwałe dzierży dr Wrzosek, ale kontakt jest hmmm ciężki - z mojego doświadczenia.
Może jednak bardzo dobry okulista najpierw?

nie wiem, skąd konkretnie jesteś ale polecam http://www.eyevet.pl/
Obrazek

czarno-czarni

Avatar użytkownika
 
Posty: 41986
Od: Pon lip 21, 2008 12:35
Lokalizacja: Hradec Králové

Post » Nie gru 27, 2015 20:20 Re: oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

dziękuję za odzew. Okulista (Dr Garncarz) badał Stefcię 29.11 i to własnie on zlecił podawanie Maxitrolu przez 3 tygodnie. Wynik badania był dobry. Zadzwonię do niego jutro żeby zapytać o ewentualne przyczyny (może leki).

margoth82

 
Posty: 1409
Od: Pon lut 15, 2010 21:10

Post » Nie gru 27, 2015 20:49 Re: oczopląs u jednooczki, neurolog,PILNE

spróbuj z eyevetem - może nawet mailowo coś Ci podpowiedzą. Mam dobra opinię o nich.
Może też podpowiedzą co do neurologa.
Obrazek

czarno-czarni

Avatar użytkownika
 
Posty: 41986
Od: Pon lip 21, 2008 12:35
Lokalizacja: Hradec Králové




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 498 gości