Kot wymiotuje po suchej karmie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw cze 21, 2012 13:02 Kot wymiotuje po suchej karmie

Od paru dni moja niespełna 7-letnia kotka zwraca nieprzetrawioną suchą karmę. Zauważyłam, że nie gryzie krokietów, tylko połyka je w całości. Postanowiłam ograniczyć ilość karmy, podając jej po jednym chrupku z myślą, że może wtedy zacznie gryźć. Tak też się stało. Wczoraj kotka zjadła gotowany filet rybny i nie miała żadnych problemów trawiennych. Wieczorem wyszłam z nią do ogródka, gdzie najadła się trawy. Kotka jest obecnie w fazie odchudzania więc pilnuję, by posiłki nie były zbyt obfite i przestrzegam aby karmienie było regularne. Po powrocie z ogrodu kicia chciała jeść, siedziała przy pustej misce, więc podałam jej trochę chrupek (podawałam po jednym obserwując, czy je rozgryza). Niedługo później kotka zwróciła same chrupki z trawą. Wówczas postanowiłam, że na jakiś czas zrezygnujemy z suchej karmy - kotka miewa czasami takie problemy, szczególnie jeśli zbyt długo przyjmuje suchą karmę. Najlepszą metodą jest wówczas odstawienie chrupek na jakiś czas.
Rano kotka oddała kał o prawidłowej konsystencji, a niedługo później zwymiotowała samym śluzem o zabarwieniu różowawym, prawdopodobnie z domieszką krwi. Bardzo mnie to zmartwiło. Raz już się jej to zdarzyło, parę miesięcy temu, również po zjedzeniu trawy. Na szczęście było to tylko jednorazowe. Czy możliwe, że zwracanie chrupek przez 2 dni i zjedzenie trawy podrażniły jej przełyk, dziąsła lub przewód pokarmowy? Niewiele ponad tydzień temu kotka miała robione usg, które nie wykazało żadnych zmian. Ma też wszystkie aktualne szczepienia. Problemy z trawieniem chrupek zdarzają się nie od dziś, ale inna karma nie wywołuje u kotki wymiotów. Ostatni raz wymiotowała dziś około godziny 7, a przed 8 dałam jej pół saszetki royal light. Od tego czasu nie zaobserwowałam nic niepokojącego, a chodziłam za kotką po całym mieszkaniu sprawdzając, czy nigdzie nie zwymiotowała. Kotka wychodzi na ogród na smyczy, pod moim nadzorem. Nie ma kontaktu z innymi zwierzętami. Na podwórku interesuje ją praktycznie tylko jedzenie trawy. W wymiotach jak i w kale widać, że połyka długie źdźbła trawy. Czy powinnam zatem ograniczyć lub całkiem uniemożliwić spożycie trawy u kota? Czy to może być przyczyną podrażnienia? Obserwuję kotkę, jeśli wymioty będą się powtarzać, pójdę z nią do weterynarza. Dodam tylko, że od paru lat kotka bardzo źle znosi upały i są z tym niestety związane wymioty. Kiedy tylko na dworze robi się chłodniej, dolegliwości ustępują.

Anna90

 
Posty: 21
Od: Pt maja 11, 2012 12:53

Post » Czw cze 21, 2012 13:07 Re: Kot wymiotuje po suchej karmie

Jesli nie wymiotuje po innej karmie to karm ją tą inną
Moje koty
Zdjęcia krakowskich schroniskowców
Jest tylko jeden sukces- być w stanie spędzić życie na swój własny sposób - Christopher Morley
Haters gonna hate

BarbAnn

 
Posty: 14179
Od: Wto sie 01, 2006 8:35
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw cze 21, 2012 13:13 Re: Kot wymiotuje po suchej karmie

Mój kot ma podobne sensacje, tylko bez wymiotów, zamiast tego krew w kale. Najlepiej zrobisz, jeśli udasz się do weterynarza.
ObrazekObrazek
Obrazek

neron

 
Posty: 1184
Od: Wto maja 29, 2012 14:06
Lokalizacja: Warszawa-Ząbki

Post » Czw cze 21, 2012 13:17 Re: Kot wymiotuje po suchej karmie

Moja kocica zawsze wymiotuje po suchej karmie i tej najdroższej i tej najtańszej, nie gryzie kawałków. Zaobserwowałam że czasami wyjada psom resztki z misek i wtedy nie wymiotuje być może dlatego że "kosteczki" są większe i nie połyka ich w całości. Tak czy siak w jej przypadku całkowicie odpadła kocia sucha karma. Przy wymiotach pomogło też odkłaczanie ale jako jedyna z kocich domowników nie toleruje tej pasty trzeba ją trzymać w 3 osoby żeby zaaplikować ;)
Obrazek
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=143408 krótka historia moich znajdek ;)

paula179

 
Posty: 87
Od: Czw cze 21, 2012 11:41

Post » Czw cze 21, 2012 13:37 Re: Kot wymiotuje po suchej karmie

Prawdopodobnie jest zakłaczona, jeden z naszych kotów tak ma, po Bezopecie jak łapką odjął wymioty ustępują.
Obrazek

Satyr77

 
Posty: 7920
Od: Pt lip 31, 2009 12:06
Lokalizacja: Óć

Post » Czw cze 21, 2012 13:41 Re: Kot wymiotuje po suchej karmie

Podaję jej odkłaczacz Gimpet w paście, może być nieskuteczny lub za słaby?

Anna90

 
Posty: 21
Od: Pt maja 11, 2012 12:53

Post » Czw cze 21, 2012 13:51 Re: Kot wymiotuje po suchej karmie

Koty zjadają trawę najczęściej wtedy, kiedy chcą sprowokować u siebie wymioty z powodu zalegania czegoś w żołądku, z reguły są to kule włosowe (oczywiście trafiają się również smakosze trawy jako takiej :wink: ).
Trawy są różne. Często też o ostrych brzegach. Zanim trafią zmiękczone do kociego żołądka mogą kaleczyć podniebienie i przełyk kota. Stąd może być lekki różowy kolor przy wymiotnej ślinie.
Od zbyt częstego wymiotowania mogą też robić się ranki w przełyku, mogą być wrzody na żołądku.
Może kot mimo upałów pije tyle samo wody co zwykle? Przez to produkuje mniej śliny, podrażnia gardło przełykając suche chrupki?

Czy kotka wcześniej gryzła te chrupki? Jeśli tak, to może kotka ma problemy z zębami?
A może po prostu znudziło się jej gryźć i trzeba wybrać chrupki w innym rozmiarze? Mniejsze do połykania, większe by zmusić do gryzienia?

Skoro już zauważyłaś zależność między upałem, suchym pokarmem i wymiotami, to po prostu podawaj kotu w upalne dni mokre jedzenie.
Naprawdę nie ma obowiązku karmienia kota tylko i wyłącznie suchą karmą.

Odkłaczacze działają różnie na różne koty. To kwestia osobnicza. :wink:

B-dur

Avatar użytkownika
 
Posty: 3892
Od: Nie paź 02, 2005 11:17
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw cze 21, 2012 14:42 Re: Kot wymiotuje po suchej karmie

Odnośnie ząbków i dziąseł - opiekowałam się kiedyś podwórkowym kocurkiem, który chorował na dziąsła i niestety z tego powodu (a raczej powikłań posterydowych) szybciej pożegnał się z tym światem :(. W związku z tym jestem wyczulona na choroby dziąseł i zębów u mojej kotki. Regularnie zaglądam jej do pyszczka. Ząbki były też oglądane przez weterynarza przy okazji szczepienia. Tak więc przyczyna problemu nie tkwi w zębach.

Z moich obserwacji wynika, że kicia jest po prostu łakoma, i połyka te chrupki, aby szybciej zapełnić żołądek. Kiedy podaję jej po jednym krokieciku, gryzie normalnie. W każdym razie sucha karma na dłuższą metę jej nie służy, może być jedynie drobnym urozmaiceniem diety.

Na szczęście po porannym posiłku już nie wymiotuje, nie widzę też żadnych zmian w jej zachowaniu.

Jeśli zaś chodzi o picie wody, to w upalne dni kotka pije jej więcej niż zwykle i oddaje też więcej moczu.

Anna90

 
Posty: 21
Od: Pt maja 11, 2012 12:53

Post » Czw cze 21, 2012 16:15 Re: Kot wymiotuje po suchej karmie

Moja kotka ma tendencję do wymiotowania, kiedy zje za dużo na raz. Karma przecież w żołądku po niedługim czasie pęcznieje i to powoduje wymioty. Może po prostu trzeba tego kota karmić małymi porcjami, albo przeciwnie - zostawiac w misce cały czas, albo zaopatrzyć się w specjalną miskę dla łakomczuchów :)

sisay

 
Posty: 3129
Od: Pon cze 18, 2007 12:18
Lokalizacja: Gliwice




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Chanelka, kicalka, magic99, magnificent tree, Zeeni i 524 gości