Schroniska

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob maja 04, 2013 15:41 Schroniska

Przymierzam się, by przed zimą przygarnąć kotkę. Jednak już teraz zacząłem przeglądać okoliczne schroniska (bo jak by jakiś kot pilnie potrzebował pomocy, to przecież nie muszę czekać do zimy). No i tu dochodzę do setna tematu: przeraziło mnie, że te koty na stronach w ogóle nie znikają. Dochodzą czasem nowe, ale część ma większy staż w schronisku niż ja w pracy. No i tu mam pytanie: ktoś się orientuje, czy to jakieś szczególne przypadki, czy te koty siedzą za kratami całe lata? Schronisko ma duży przemiał zwierząt, czy w koło są te same?

Ladon

 
Posty: 65
Od: Sob sty 26, 2013 23:19

Post » Sob maja 04, 2013 15:52 Re: Schroniska

nie odpowiem ci na pytanie ,ale podsyłam wątek ,zajrzyj może będziesz mógł pomóc .

viewtopic.php?f=1&t=147018&start=1230
Obrazek

dorcia44

 
Posty: 43912
Od: Pt maja 19, 2006 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob maja 04, 2013 15:56 Re: Schroniska

Większość schronisk ma dużą śmiertelność kotów - zwłaszcza duże. Koty, które widziałeś na stronie schroniska przez dzień czy dwa, po tygodniu mogą już być martwe - wirusy, stres, słabe żywienie, odwodnienie... nawet mimo pomocy lekarza rzadko kiedy daje się pomóc.

Jeśli jakieś koty w schronisku siedzą długo, to najczęściej jest to dobre schronisko - przynajmniej jeśli chodzi o redukcję stresu, wielkość pomieszczeń czy rozdzielanie kotów chorych od zdrowych.
Niestety, najczęściej tak mają małe schroniska w małych miejscowościach, gdzie rokroczny dowóz kotów jest niewielki. W dużych miastach sporo kotów w schronisku ginie - i to bardzo szybko. Za małym dowozem kryje się jednak i mały "popyt" - i dlatego w takich miejscach koty siedzą bardzo długo. Często są to jeszcze dzikie koty czy staruszki, o bardzo małej szansy na adopcję, które już raczej dożyją ostatnich dni w schronie.

Jeśli możesz pomóc jakiemuś kotu już teraz - szczerze polecam. Każda chwila w schronisku to dramat dla kota :(

Szalony Kot

 
Posty: 23304
Od: Pt wrz 24, 2010 13:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz./ Warszawa

Post » Sob maja 04, 2013 16:42 Re: Schroniska

Zawsze jakiś kot potrzebuje pomocy, ale wszystkim nie pomogę. Gdybym nie czekał do września to musiał bym znacznie obniżyć mój aktualny standard życia (spłacam raty). Od września w pełni odpowiedzialnie wiem, że będzie kasa na dobrą karmę, własną kuwetę, nowy domek, smakołyki i zabawki, oraz w razie potrzeby mizianie (jak tam już jego kocia wysokość będzie sobie życzyć). Teraz musiał bym mocno zacisnąć pasa, choć nie mówię, że to nie możliwe...
No i najważniejsze: teraz nie dostanę urlopu, by posiedzieć 2 tygodnie i zapoznać domowników z nowym współlokatorem.

Ladon

 
Posty: 65
Od: Sob sty 26, 2013 23:19

Post » Sob maja 04, 2013 17:18 Re: Schroniska

Bierz kota jeśli masz miejsce. Kot sam się zaaklimatyzuje. Co do kosztów utrzymania to nie są wielkie. Mój zjada suche za ok. 2 zł dziennie dobrej karmy. Jak kupisz w promocji będzie taniej. Żwirek to ok 10 zł na miesiąc, bo mieszam na pół ze zwykłym piaskiem. Czyli to jest 60-70 pln miesięcznie.
Oto jeden z kotów wystraszony wielką liczbą cisnacych się do klatki widzów, wyrwał się z niej i skoczył na otwarte okno. Rozszalałe zwierzę udało się jednak niebawem ułaskawić i sprowadzić z powrotem do klatki, zanim pomyślało o dalszej ucieczce. (z wystawy kotów - Bruksela styczeń 1894 r.)

tomek_k

 
Posty: 427
Od: Wto wrz 27, 2011 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob maja 04, 2013 18:08 Re: Schroniska

Miesięczne utrzymanie kota wg mnie to ok 100 zł bez wizyt u weta.
Koszt szczepień, odrobaczania to na początek też chyba ok 100 zł (przynajmniej w moim, niedużym mieście).

Miesięcznie kota zjada ok 1-1,5 suchej karmy, do tego mokre jedzenie (najlepiej gdyby to było mięso).
Sucha karma o przyzwoitym składzie (bez zbóż, z dużą zawartością mięsa to koszt 20-30 zł za kg.
Koci Doradca
Facebook @zrozumieckota

vivien

Avatar użytkownika
 
Posty: 3861
Od: Sob kwi 27, 2002 12:13

Post » Sob maja 04, 2013 18:16 Re: Schroniska

tomek_k pisze:Bierz kota jeśli masz miejsce. Kot sam się zaaklimatyzuje. Co do kosztów utrzymania to nie są wielkie. Mój zjada suche za ok. 2 zł dziennie dobrej karmy. Jak kupisz w promocji będzie taniej. Żwirek to ok 10 zł na miesiąc, bo mieszam na pół ze zwykłym piaskiem. Czyli to jest 60-70 pln miesięcznie.


Przekazałem Twoje sugestie sierściuchowi, ale jego odpowiedź w wolnym tłumaczeniu brzmiała: "nasikam ci do butów jak mi dasz piasek do kuwety, a teraz idziemy otworzyć tę saszetkę co rano przyniosłeś". Nie chciał też się przyznać gdzie chowa moje pieniądze :ryk:

Jak się nie trafi jakiś wyjątkowy kot, to czekam do września, ale nie dostałem odpowiedzi:
koty po przyjeździe do schroniska trafiają na kwarantanne, a dopiero potem na stronę. Wiszą tam ich zdjęcia często po 2 lata (sprawdzam duże miasta w okolicy). No i interesuje mnie, czy tak mało nowych kotów dochodzi i wychodzi ze schroniska, że strony prawie się nie zmieniają, czy nie są aktualizowane (a widzę, że np wczoraj doszło zwierzę), czy co tam się dzieje?

W schronisku nie spytam, bo przecież prawdy i tak nie usłyszę, ale może ktoś jest wolontariuszem i ma wiedzę w temacie.

Ladon

 
Posty: 65
Od: Sob sty 26, 2013 23:19

Post » Sob maja 04, 2013 18:17 Re: Schroniska

Może zapytaj w "Adopcjach"?
Koci Doradca
Facebook @zrozumieckota

vivien

Avatar użytkownika
 
Posty: 3861
Od: Sob kwi 27, 2002 12:13

Post » Sob maja 04, 2013 18:18 Re: Schroniska

Może zapytaj w "Kociarni"?
Koci Doradca
Facebook @zrozumieckota

vivien

Avatar użytkownika
 
Posty: 3861
Od: Sob kwi 27, 2002 12:13

Post » Sob maja 04, 2013 18:18 Re: Schroniska

Przecież Ci odpisałam ;) najczęściej jak kot długo siedzi, to mało adopcyjny, bo dzikus albo starszak.

Szalony Kot

 
Posty: 23304
Od: Pt wrz 24, 2010 13:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz./ Warszawa

Post » Sob maja 04, 2013 18:26 Re: Schroniska

Szalony Kot pisze:Przecież Ci odpisałam ;) najczęściej jak kot długo siedzi, to mało adopcyjny, bo dzikus albo starszak.


Przeglądam koty do 3 lat i nie widzę nowych (w koło te same pyszczki), więc nie łapią nic przez 2mc?

vivien pisze:Może zapytaj w "Kociarni"?


A to prośba do moderatora, by przeniósł gdzie trzeba :ok:

Ladon

 
Posty: 65
Od: Sob sty 26, 2013 23:19

Post » Sob maja 04, 2013 18:30 Re: Schroniska

W schronach latami siedzą koty, które nie są adopcyjne (nie są małe, rasowe, zdrowe/ zjawiskowe umaszczenie) i są w stanie w takich warunkach przeżyć, a właściwie nie umrzeć ...
Co do stron w necie, nie przeglądałam ich regularnie nigdy, ale wątpię by były często aktualizowane.. Mi wystarczy, że dzwoniłam do dwóch pobliskich schronisk- miasto wojewódzkie i schronisko dla wielu powiatów- gdy przybłąkał się do mnie pies.. po tygodniu, rozmowie, wyjaśnianiu okoliczności, rasy (jak wygląda), kontaktu do mnie.. przy ponownym telefonie nikt nie wiedział o co chodzi, jak ta rasa wygląda i ze zostawiałam kontakt.. dostałam jedyny namiar z okolicy, jak po telefonie do właściciela się okazało, do psa rasy kundelek z przed roku, pies sam się znalazł a pan był zdziwiony, że ktoś daje jego telefon :roll: Jedno tylko się zgadzało, pies był czarny :lol: Może są wyjątki, ale wątpię, by była to tzw. norma ogólnopolska .. Najlepiej dzwonić i pytać, jeśli jakiś kot Ciebie zainteresuje i nie czekać jeśli pokochasz.. :ok:
pwpw
 

Post » Sob cze 05, 2021 21:05 Re: Schroniska

NApiszę tutaj ,żeby nie tworzyc nowego tematu, a sprawa dotyczy w sumie schroniska i kotów
Mam prośbę, chodzi o poradę co do sposobu karmienia kotów w warunkach schroniskowych, czy jest tu ktoś kto profesjonalnie się tym zajmuje, i mógłby odpowiedzieć na parę pytań? Może napisze o co mich chodzi, czy ktoś mógłby powiedzieć jaki jest najlepszy, lub akceptowany sposób karmienia kotów w Schronisku. Czy powinny dostawać jedzenie 1 raz dziennie, 2 razy, więcej? Czy powinny dostawać (ok 25 kotów) na 1 dużą miske, czy może na więcej. Jakie jedzenie jest najlepsze w schronisku, suche, mokre? Czy po surowym mięcie koty dostają biegunki?
Wiem że pytania są banalne, i w sumie odpowiedzi też, ale w likalnym schronisku tak właśnie są karmione koty, i nie wiem jak można ich przekonać ze to niewłaściwe. Z góry dzięki za pomoc

krist

 
Posty: 416
Od: Śro gru 21, 2011 22:25

Post » Sob cze 05, 2021 22:15 Re: Schroniska

25 kotow je z jednej miski,koszmar,ja mialam do czynienia ze schroniskiem.Owszem koty w klatce,po 4 w jednej wiekszej,czasem wypuszczane.Kot powinien dostawac jesc ok 3,4 razy na dzien
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4802
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Sob cze 05, 2021 23:06 Re: Schroniska

Podrzucę.
Obrazek

muza_51

 
Posty: 2261
Od: Pon paź 04, 2010 10:04
Lokalizacja: Jarosław

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 245 gości