Zywienie u kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt paź 12, 2012 6:09 Re: Zywienie u kota

Witam wszystkich miłośników kotów:)

Szukając informacji na nurtujące mnie pytania, trafiłam tutaj.
Mam nadzieję, że coś doradzicie!

Mam 3 koty
- rocznego kastrata
- dwie kotki, 7miesięcy, jeszcze nie sterylizowane

Potrzebuję porady jaka karmę im kupować. Wiem oczywiście jakie są najlepsze, niestety nie stać mnie
w tej chwili na Orjena czy Acanę.
Czy polecicie coś pośredniego? By koty były zadowolone oraz by mój portfel to wytrzymał (mam jeszcze pieski...).
Dodam, że koty dostają również mokre z puszki i domowe (serduszka, filet).

golimen

Od: Pt paź 12, 2012 5:44

Post » Pt paź 12, 2012 6:56 Re: Zywienie u kota

Może Purine cat chow, Brit ?? Napewno tańsze od RC a nadal profesjonalne a nie supermarketowe :)

Lila84

Od: Pon lip 02, 2012 14:52

Post » Pt paź 12, 2012 8:18 Re: Zywienie u kota

z pośrednich bardzo dobra jest Smilla i Sanabelle

tillibulek

Od: Czw gru 18, 2008 15:04

Post » Pt paź 12, 2012 8:19 Re: Zywienie u kota

tillibulek pisze:z pośrednich bardzo dobra jest Smilla i Sanabelle

czytałam tez o sanabelle, a jaka cena ?

Lila84

Post » Pt paź 12, 2012 8:32 Re: Zywienie u kota

Lila84 pisze:
tillibulek pisze:z pośrednich bardzo dobra jest Smilla i Sanabelle

czytałam tez o sanabelle, a jaka cena ?

zalezy jak duzy worek kupisz - im wiekszy tym taniej

na te karmy bardzo dobre ceny ma Zooplus - od 100 zł dowoz kurierem gratis
www.zooplus.pl

obecnie ceny na Sanabelle nieco wzrosly - przed podwyzką kupilam wór 20 kg Sanabelle Grande za 249 zł - teraz zaplacilabym 20 zł drozej

Smilla tez ma dobry skład, wcale nie gorszy niz Sanabelle - a poza tym jest jeszcze bardzo fajna karma Butcher's

tillibulek

Post » Sob paź 13, 2012 12:13 Re: Zywienie u kota

A co sądzicie o Brikkes? Pan w zoolgicznym mówił, że ma 20% mięsa. A kg. kosztuje u niego 12zł. Pewnie na necie taniej.
Czy ktoś ma doświadczenie z tą karmą?

O Sanabelle również słyszałam pochlebne opinie i może na tą się zdecyduje, wychodzi taniej niż Brit.

golimen

Od: Pt paź 12, 2012 5:44

Post » Pon paź 15, 2012 8:03 Re: Zywienie u kota

http://animalia.pl/produkt,22591,feline ... -65kg.html

a moze taka karma?
- bez zbóż
- cena rozsadna ok. 18 zl/kg
- mieso 33% (drobiowe)
- pudełko gratis (pudełko jest z uszczelką, wiec pokarm nie wietrzeje)

w Animalii kosztuje 115 zł za 6,5 kg :)

tillibulek

Post » Pon paź 15, 2012 8:45 Re: Zywienie u kota

może i ja się skusze na ta sanabelle, troche taniej wyjdzie przy tych moich żarłokach. a znacie skład? ile białka/mięsa?

Lila84

Post » Pon paź 15, 2012 11:13 Re: Zywienie u kota

Lila84 pisze:może i ja się skusze na ta sanabelle, troche taniej wyjdzie przy tych moich żarłokach. a znacie skład? ile białka/mięsa?

Skuś się, większość kotów lubi sanabelle, teraz akurat w zooplusie jest taka promocja, przy dwóch kotach idealne wielkości paczek (bo 10 kg to za długo stałyby otwarte - karma sucha też wietrzeje i się psuje)
http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... ety/288930
Skład (przeklejam z zooplusa):
Skład:
mięso drobiowe (min. 20%), kukurydza, jęczmień, sproszkowane mięso drobiowe, tłuszcz zwierzęcy, suszona wątroba, sproszkowane ryby, hydrolizat mięsa, skwarki (suszone), sproszkowane mięso, jajko w proszku, pulpa buraczana (bez cukru), włókno celulozy, siemię lniane, olej rybny, suszone drożdże, węglan wapnia, borówka (suszona), czarne jagody (suszone), sproszkowane małże, sproszkowana cykoria, chlorek potasu, kwiaty nagietka lekarskiego (suszone), ekstrakt z jukki
Zawartość mięsa albo innego źródła zwierzęcego białka: ponad 62% (na sucho). Udział białka pochodzenia zwierzęcego łącznie: ponad 88%.

Dodatki:
witamina A (17.000 j.m./kg), witamina D3 (1500 j.m./kg), witamina E (150 mg/kg), witamina B1 (20 mg/kg), witamina B2 (20 mg/kg), witamina B6 (20 mg/kg), witamina B12 (40 mcg/kg), biotyna (275 mcg/kg), kwas pantotenowy (20 mg/kg), niacyna (80 mg/kg), kwas foliowy (2 mg/kg), witamina K (1 mg/kg), cholina (2450 mg/kg), tauryna (2.000 mg/kg).
Technologiczne dodatki:
przeciwutleniacze

wiewiur

Od: Sob cze 26, 2010 13:08

Post » Pon paź 15, 2012 11:41 Re: Zywienie u kota

wiewiur pisze:
Lila84 pisze:może i ja się skusze na ta sanabelle, troche taniej wyjdzie przy tych moich żarłokach. a znacie skład? ile białka/mięsa?

Skuś się, większość kotów lubi sanabelle, teraz akurat w zooplusie jest taka promocja, przy dwóch kotach idealne wielkości paczek (bo 10 kg to za długo stałyby otwarte - karma sucha też wietrzeje i się psuje)
http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... ety/288930
Skład (przeklejam z zooplusa):
Skład:
mięso drobiowe (min. 20%), kukurydza, jęczmień, sproszkowane mięso drobiowe, tłuszcz zwierzęcy, suszona wątroba, sproszkowane ryby, hydrolizat mięsa, skwarki (suszone), sproszkowane mięso, jajko w proszku, pulpa buraczana (bez cukru), włókno celulozy, siemię lniane, olej rybny, suszone drożdże, węglan wapnia, borówka (suszona), czarne jagody (suszone), sproszkowane małże, sproszkowana cykoria, chlorek potasu, kwiaty nagietka lekarskiego (suszone), ekstrakt z jukki
Zawartość mięsa albo innego źródła zwierzęcego białka: ponad 62% (na sucho). Udział białka pochodzenia zwierzęcego łącznie: ponad 88%.

Dodatki:
witamina A (17.000 j.m./kg), witamina D3 (1500 j.m./kg), witamina E (150 mg/kg), witamina B1 (20 mg/kg), witamina B2 (20 mg/kg), witamina B6 (20 mg/kg), witamina B12 (40 mcg/kg), biotyna (275 mcg/kg), kwas pantotenowy (20 mg/kg), niacyna (80 mg/kg), kwas foliowy (2 mg/kg), witamina K (1 mg/kg), cholina (2450 mg/kg), tauryna (2.000 mg/kg).
Technologiczne dodatki:
przeciwutleniacze

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, na pierwszy raz żeby zobaczyc czy im posmakuje i tak musze kupić jakieś małe opakowanie- tak na próbę, potem 10kg pewnie wyjdzie taniej za kg niż przy mniejszych opakowaniach.

Lila84

Post » Wto paź 16, 2012 6:26 Re: Zywienie u kota

ja tam kupuje najwieksze opakowania, bo najtaniej wychodzą za kilogram - mam teraz 20 kg sanabelle - jeden worek nieotwarty lezy sobie w szafie, a drugi został rozparcelowany do puszek i pojemnika z uszczelką (takiego jak po karmie Feline Porta 21) - i nic nie wietrzeje, a cena wychodzi rozsadna

tylko kupilam Sanabelle Grande, bo niby koty mam rasy dużej... a ten pokarm jest sam w sobie taki duzy, ze wygląda jak dla psa i koty tak srednio za nim przepadają...

tillibulek

Post » Wto paź 16, 2012 8:14 Re: Zywienie u kota

Poczytałam troche o tym sanabelle i brit i nawet się zdecydowałam ale nie mam jak zakupić małych opakowań takich ,,próbek". A nawet dużych u nas w sklepach zoo nie ma. Jedyna droga to internet. Jakbym miała znajomych którzy mają koty bo bysm zamówienia robiły a tak... bezduszni Ci moi znajomi :(

Lila84

Post » Śro paź 17, 2012 9:49 Re: Zywienie u kota

Sanabelle jest lubiana przez koty, chetnie ją jedzą, moje sa wybredne, ale na Sanabelle (te mniejsze chrupki) nigdy nie krecily nosem - teraz mam Grande, więc troche gorzej wchodzi (mysle, ze po prostu gryzc sie leniwcom nie chce) - co do karmy Brit się nie wypowiem, bo nic o niej nie slyszalam i nie probowalam

tillibulek

Post » Czw paź 18, 2012 9:24 Re: Zywienie u kota

tillibulek pisze:Magda W-K,

dla kota najlepsze jest surowe mieso, poprzez gotowanie mieso traci wartosci odzywcze

takie posty jak Twoj zawsze cieszą - fajnie, ze coraz wiecej osob zastanawia sie nad wlasciwym zywieniem swoich ogonków :D :D :D

Twoja Kitty je juz surowizne, wiec z przestawieniem na zdrowa diete nie powinno byc problemow, wklejam te informacje, ktore sama zebralam na sieci dot. zywienia kotow - bardzo przydatne!!

"cenne rady

http://chatul.pl/viewtopic.php?t=281

Jakiego mięsa używamy w diecie BARF
Można powiedzieć, że prawie każdego. Najlepsze, najbardziej wartościowe dla kota to mięso z indyka, kurczaka, kaczki, gęsi, królika, zająca, jagnięcina, wołowina, cielęcina. Mięso nie może być za chude, dlatego nie kupujemy np. polędwicy lecz używamy gulasz albo mięso rosołowe. Jeśli drób to ze skórą, chrząstkami, a nawet w całości. Mięso można podawać pokrojone w kawałki (dobre dla zębów), mielone (łatwiej dodać suplementy), z kością, lub wymieszane – wszystkiego po trochu.

Jakie podajemy podroby i dlaczego
Z podrobów używamy: serca, żołądki, wątrobę, nerki. Serca to bardzo dobre i wartościowe mięso, źródło pierwiastków śladowych oraz tauryny. Nie pozbywamy się tłuszczyku, który obrasta serce ani żył i pozostałości krwi. Żoładki to głównie proteiny, ale z kurczaka zawierają sporo kwasu arachidonowego, tak potrzebnego kotom. Wątroba jest cennym źródłem witaminy A (musimy uważać aby jej nie przedawkować) oraz pierwiastków śladowych i witamin z grupy B. Nerki są bardzo bogatym źródłem żelaza, poza tym cynku oraz wielu witamin i kwasów tłuszczowych.

Jeśli mamy problemy z akceptacją kości przez naszego kociaka lub nie chcemy ich podawać, albo nie mamy warunków do ich przygotowania, możemy podać wapno w innej postaci. Mamy do wyboru preparaty naturalne: mączkę kostną (spożywczą, nie nawozową) oraz zmielone w młynku do kawy skorupki jajek, albo suplementy wapniowe takie jak dla ludzi, kupowane np. w aptece. Najtaniej wychodzą zmielone skorupki, podajemy je w ilości około 5 gram na 1 kg mięsa bez kości. Przed zmieleniem myjemy w gorącej wodzie lub sparzamy i suszymy.

Ryby w diecie BARF
Ryby, które na pewno nie zawierają tiaminazy, czyli bezpieczne na surowo to: łosoś, pstrąg, węgorz, halibut, dorsz, szczupak, okoń, łupacz, morszczuk, sola, flądra, szprot. Najczęściej podaje się łososia lub pstrąga. Poza tym bardzo dobrym pokarmem są owoce morza, zwłaszcza krewetki.

Jajka kurze
Kotom podajemy wyłącznie żółtko (oczywiście surowe). Jest ono źródłem wysokiej jakości białka, tłuszczu (kwasy tłuszczowe: linolenowy i arachidonowy), wielu minerałów oraz witaminy A i D. Kot może je jeść oddzielnie (jako np. deser) albo zmieszane wraz z mięsem.

Jeśli chodzi o mięso zwierząt hodowlanych to najwięcej tauryny zawiera mięso z indyka.

Co jeszcze kot może jeść
Jako przekąski, desery czy smakołyki możemy kotu dawać biały ser (naturalny, bez dodatków), jogurt naturalny, czasem śmietankę do picia."

"BARF – cenne informacje

Twój kot, ważący 3,5 kg powinien zjadać około 90g mięsa dziennie (przyjmuje się około 25g na każdy kg masy ciała) plus waga suplementów, wody i warzyw. Tak więc, dzienna porcja mieszanki dla niego powinna ważyć około 120-130g w zależności ile dasz wody.

Z ryb, które na pewno możesz podawać na surowo, to łosoś i pstrąg. Tylko z nimi też nie przesadzaj. W mieszankach barfowych ryb daje się około 30-40 g na kilogram mięsa tak, żeby zbilansować do odpowiedniej ilości witaminę D. Najlepiej FILET bez ości!!

Jajka: 1 żółtko co 3 dni. Białka nie podajemy, ponieważ niszczy witaminę B.

Gerberki bardzo dobre. Zwracaj uwagę, żeby nie było w nich za dużo olei roślinnych, cukrów albo roślin cebulowatych. W mieszankach barfowych daje się od 3 do 5% warzyw. Potem gerberek - testujemy nowy, "jarzynowa z kurczakiem" (marchewka, ziemniaki 17%, ryż, kurczak 9%, seler 2%).

Najlepszy dla kota olej z łososia. Wprost wyśmienity na sierść. Dziennie możesz dawać myślę, że z pół łyżeczki

Spróbuj dodawać FC w małych ilościach (na początek mniej niż norma), koniecznie rozpuszczone z wodą i stopniowo zwiększaj ilość jak będą chciały jeść. Powinny w ten sposób oswoić się z jego smakiem. A później sypniesz im alg :]

rozwiązanie zastępcze: kupiłam kociastym gerberka dla niemowląt, wersja "warzywa z aromatycznym indykiem". Dodałam łyżeczkę gerberka warzywnego do takiego kurczaka, podlałam rosołem - i Pinky zjadła.

Dobrze jest też raz w tygodniu podać 1 kapsułkę oleju z łososia (lub pół łyżeczki). Kotom nie podajemy całych kapsułek (z witaminami czy olejami) lecz robimy w nich dziurkę i wyciskamy zawartość.
Witaminę D możesz kupić albo w kropelkach dla niemowląt, albo w kapsułkach i wycisnąć. Obojętne. Jeśli jednak Lena zacznie jeść łososia (w ilości z przepisu), to sztuczna witamina D stanie się zbędna.

Moje koty dostają:

Swieże mięso wołowe, końskie, cielęce, jagnięce, dziczyzna, kurze, kacze, królicze, indycze etc. - kupuję takie z tłuszczykiem, chrzastkami, drób ze skórą, bo to jest kotom również potrzebne, kroję na małe kawałeczki, porcjuje w małych woreczkach i zawsze zamrażam żeby zabić możliwe bakterie i pasożyty.
Podroby, wnętrzności -
wątroba (źródło wit.A) ... sparzam gorącą wodą, surowa może (ale nie musi) powodować rozwolnienie. Kroję na kawałki, porcjuję, mrożę.
nerki - (żródło żelaza i różnych witamin), trzeba je przez kilka godzin przed podaniem kotu moczyć w wodzie (ja tą wodę zmieniam kilka razy).
serca - (świetne proteiny i tak naprawdę najczystsze mięso). Nie usuwam tłuszczyku, jest kotom niezbedny. Kroję, porcjuję, mrożę.
Żołądki drobiowe - sparzam, kroję, porcjuję i mrożę. Koty bardzo je lubią.
Szpik kostny - można dawać ale moje koty nie lubią.
Ryby - kupuję mrożoną pangę lub solę (chyba tak się ona nazywa) bo nie mają ości. Rozmrażam, parzę wrzątkiem, kroję i daję kotom. Uwielbiają!
Nabiał - śmietana, masło, jogurt ser - moje koty jedzą bardzo chętnie. Masła i śmietany niewiele, bo koty od nich tyją. Margaryny nie wolno kotom podawać. Kości też nie daję. Tylko chrząstki.

Możesz zacząć od szyjek z kurczaka lub skrzydełek. Są mniejsze i łatwiejsze dla kotów do schrupania w całości, bez pozostawiania resztek
Szyje z indyka są dobre do obgryzania z mięsa i też działają jak szczoteczka do zębów

w ramach eksperymentu nagotowalam wode na korpusach kurzych szt 2.
Wody bylo duzo, ze 2 litry.
Koty dostaly ja do picia.
ok godz 14.
Teraz po wodzie zostaly mizerne resztki w jednej miseczce."

bardzo cenny post. ja tez na poczatku dawałam tylko karmy z reklamy nieswiadoma niczego. ale lepiej pozno niz wcale zdac sobie sprawe co tak naprawde jest dobre dla kota :)

kociarka_r

Od: Pt sie 31, 2012 12:38

Post » Sob paź 20, 2012 6:42 Re: Zywienie u kota

Witam. Z dużym zainteresowaniem śledzę forum, bo od 2 tygodni jestem szczęśliwą współlokatorką 5 letniej koteczki. :)

Mam prośbę o poradę w spr. żywienia.
U poprzednich ludzi kotka przez całe życie jadła gotowe karmy, a konkretnie po pół saszetki Felixa rano i wieczorem i przez cały dzień miała dostęp do suchego - Perfect Fit pro Sterile zamiennie z Purina One.

Wiem, że to nie jest najlepsze jedzenie i chciałabym ją przestawić na coś bardziej wartościowego,

Wg poprzednich właścicieli kotko nigdy nie dostawała innych rzeczy, prócz tego że zajada się trawką bądź papirusem i kocha też sałatę.

Ode mnie dostała jogurt oraz odrobinę masła - i tu, jak na razie sukces: zjadła ze smakiem.
Surowej wołowiny tknąć nie chce: ani przemrożonej, ani po sparzeniu.

Ponieważ nie ma problemu z suchym pomyślałam, ze możeby dawać jej jakieś lepsze suche (myśle o Sanabelle, a potem może spróbować stopniowo przejść na bezzbożowe karmy typu Power of Nature), a zostawić jej te nieszczęsne saszetki, które wcina aż się uszy trzęsą. Co myślicie?

Azahar

Od: Śro paź 10, 2012 18:34

[poprzednia][następna]