Choroba nerek u kotów

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro maja 12, 2010 20:01 Re: Choroba nerek u kotów

Witajcie,

moja kotka ma 7 miesięcy i to typowy kot z ADHD -biega, skacze, bawi się - na pewno nie typ pieszczocha :))
Nigdy nie było z nią problemów - ani z jedzeniem ani z przemianą materii. Zmieniło się po zabiegu sterylizacji. Kotka nie jadła, dużo piła, mało sikała (raz na dobę, w porywach dwa). Teraz jest po drugiej kroplówce, kicia ma bardzo duży apetyt, ma doskonałą przemianę materii i zaczyna łobuzować. Wczoraj miała robione badania krwi, wyszedł bardzo wysoki mocznik i kreatynina. Lekarz sugeruje prześwietlenie nerek, bo może być niedorozwój nerek i ich niewydolność. Czy gdyby było coś nie tak z nerkami, to czy wcześniej byłyby jakieś objawy? Lekarz mówi, że była chuda. Kicia zawsze była szczuplutka, ale było to wrażenie wizualne, bo w rzeczywistości była nabita - teraz schudła, bo nie jadła, ale już wygląda lepiej. Myślicie, że lepiej od razu iść na prześwietlenie, czy zaczekać ok. 2 tygodni jak kto dojdzie do siebie, powtórzyć badania krwi?

Sznapik

 
Posty: 5
Od: Pon maja 10, 2010 13:22

Post » Czw maja 13, 2010 6:21 Re: Choroba nerek u kotów

Sznapik - zapraszam tutaj viewtopic.php?f=1&t=94815&start=870
bardziej aktualny i "żywy" watek o problemach z nerkami
Obrazek

Kaska

 
Posty: 7487
Od: Pt paź 17, 2003 21:24
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw sie 19, 2010 7:45 Re: Choroba nerek u kotów

hejka jestem tu nowa i podobnie jak Wy mam problemy z kotkiem. Jestem totalnie załamana. Mój kotek nie chce nic jeść, byłam z nim u weterynarza i okazało się że ma powiększone nerki. Nie wiem co będzie dalej ale ja nie chcę go uśpić a może zajdzie taka potrzeba
Obrazek
Mój kochany Micek :)

ziuta.m

 
Posty: 115
Od: Czw sie 19, 2010 7:34
Lokalizacja: Grudziądz

Post » Sob cze 25, 2011 23:21 Re: Choroba nerek u kotów

Ania z Poznania pisze:Mam za sobą wizyty w lecznicy z kolejnymi dwoma "podejrzanymi" kotami. Nafaszerowana teorią domagałam się badania krwi, ale dowiedziałam się, że to badanie moczu jest podstawą i pozwala stwierdzić nieprawidłości na wcześniejszym etapie, co też koty miały zrobione, a Kita, z którą pojechałam wcześniej, nawet USG, którego się domagałam.
Okazało się, że wprawdzie oba koty nerki na szczęście mają w porządku, ale za to zapalenie układu moczowego i zakażenie bakteryjne, od razu dostały antybiotyk, a gdyby nie badanie ... strach pomyśleć co dalej. Mam nadzieję, że wyjdą z tego.
Blue, Anju, pozdrawiam serdecznie Was i wasze stworzonka, o których czytałam na stronie Blue.


Anja pisze:Nie gniewaj sie Aniu :D , ze podwaze wiarygodnosc Twojego weta, ale z moich doswiadczen wynika ze badanie krwi jest podstawa, aby stwierdzic rzeczywisty stan zdrowia kota, nie pomnieszajac oczywiscie waznosci innych badan. Potwierdza Ci rowniez inni kociarze z naszego Forum.
Jezeli chcesz miec czyste sumienie, radze aby zazadac badan krwi i ich interpretacji, bez wdawania sie w zbedne dyskusje z lekarzem. Wieczorem napisze dlaczego badania krwi sa takie wazne, chyba ze wczesniej zrobi to Blue.


Daga pisze:Aniu w pelni zgadam sie z tym co powiedziala Anja :!: .
Badania krwi to podstawa w diagnostyce chorob nerek. Najwazniejszymi wskaznikami sa mocznik i kreatynina, ale wet powinien tez zrobic morfologie (koty z niewydolnymi nerkami czesto ciepria na anemie) a takze oznaczyc poziom elektrolitow.
Dla udowodnienia moge Ci podac, ze moj Gapczynski - od 16 miesiecy leczony z powodu niewydolnosci nerek ma caly czas dobre wyniki moczu ktore absolutnie tej niewydolnosci nie sugeruja! Tymczasem z krwi jasno widac, ze nerki nie pracuja dobrze.

Radze Ci abys poszla za rada Estravena i zmienila lekarza.
Polecam tez stronke Blue - to kopalnia wiedzy nerkowej :D


Beata pisze:Aniu, podpisuje sie pod dziewczynami :D . Badania krwi i diagnoza na ich podstawie przede wszystkim! Badania moczu co najwyzej najczesciej pokazuja stany zapalne drog moczowych, a to cos zupelnie innego niz stan nerek :? . Zmien weta, jesli Ci wmawia, ze badanie moczu wystarczy.

Czesto trzeba poddac sie wlasnej intuicji i nie wierzyc zapewnieniom wetow, ze wszystko jest pod kontrola i nie potrzeba dalszych badan. Zerknij na moj watek "Daisy - gorsze wyniki" na Kotach.

Mam nadzieje, ze kotki szybko zostana wlasciwie zdiagnozowane i beda jeszcze dluugo szczesliwie zyly :ok:


Żadna z tych informacji nie jest prawdziwa. Nerki są skomplikowaną strukturą i zależnie od tego, który z elementów struktury traci wydolność, w badaniach ujawni się azotemia I/LUB białkomocz. Dlatego badając zwierzaka w kierunku PNN należy wykonywac oba badania łącznie - tj. oznaczenie poziomu kreatyniny i mocznika w surowicy krwi i oznaczenie Urine Protein to Creatinine Ratio w moczu, który jest najdoskonalszym obecnie znanym wskaźnikiem ilosciowym białkomoczu. Wkaźnikiem problemów może być azotemia LUB białkomocz - nie ma tu żadnych preferencji. Powyższa polemika jest o wyższości Bożego Narodzenia nad Wiekanocą.

Innym zupełnie zagadnieniem jest dociekanie przyczyn istnienia takiego stanu - nieważne. Uogólniając, informacje zawarte w tym wątku są niezgodne z obecnym stanem wiedzy o tej wrednej chorobie i, ponieważ nie wiedzieć czemu wątek jest podlinkowany w ABC, radzę wszystko co jest napisane w wątku natychmiast zapomnieć.

Jedną z obecnie najlepszych stron o CRF jest: http://felinecrf.org/

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie cze 26, 2011 21:50 Re: Choroba nerek u kotów

PcimOlki, Ty masz często dziwny zwyczaj zarzucania innym kłamstwa, po czym podajesz swoją prawdę. Wystarczyło napisać, że te informacje są NIEPEŁNE, a nie nieprawdziwe. Mam nadzieję, że przyswoisz tę informację na przyszłość, zanim zaczniesz oświecać innych użytkowników w podobnym tonie.
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Pon cze 27, 2011 0:00 Re: Choroba nerek u kotów

Anja pisze:PcimOlki, Ty masz często dziwny zwyczaj zarzucania innym kłamstwa, po czym podajesz swoją prawdę. ...

Nie jest to "moja prawda". Jest to prawda opisana moimi słowami, ale jeśli preferujesz przekaz bezpośredni, to rozmijasz się z prawdą również w pomiższej kwestii. Mam nadzieję, ze przyswoisz sobie te informacje na przyszłość.

Anja pisze:.... Konieczna jest tez scisla dieta lecznicza ...

---->
CANINE AND FELINE NEPHROLOGY AND UROLOGY, SECOND EDITION ISBN: 978-0-7216-8178-8
...
CHAPTER 5 n Chronic Renal Failure
.....
3. Protein restriction.

a. Although widely advocated, the ability of dietary protein restriction to ameliorate clinical signs in dogs and cats with CRF remains unclear.

b. Potential benefits are a reduction in uremic symptomatology by decreasing the production of toxic metabolites of protein metabolism in patients with overt azotemia and decreasing hyperfiltration in remnant nephrons.

c. Moderate protein restriction is indicated to relieve uremic symptomatology and promote patient well-being in patients with moderate to severe azotemia, but moderate protein restriction does not appear to prevent hyperfiltration in dogs and cats. Protein restriction as a single dietary change does not seem to provide protection against progression of renal disease in dogs and cats with advanced CRD. Low protein diets should
only be used with caution in hypoproteinemic animals with protein-losing nephropathy (see Chapter 7, Diseases of the Glomerulus). Low protein diets also are restricted in phosphorus, which may provide benefits previously attributed to the protein restriction.

d. The development of protein-calorie malnutrition always is a concern in dogs and cats with CKD, but even more so when such patients are consuming low protein diets.

e. When in the course of CKD protein restriction should be started is uncertain. It is not recommended early in the course of CKD before nitrogenous waste products accumulate. If there is evidence of progression (e.g., progressively less concentrated urine,increasing proteinuria, progressive changes in the kidneys on repeated ultrasound examinations) even in patients without overt azotemia, dietary intervention may be prescribed before the animal becomes systemically ill. Once the animal becomes systemically ill, it will be less likely to tolerate a change in diet.

f. Original guidelines for protein restriction in dogs with CRF were introduced in 1972. At that time, 0.6 g/lb/day of high quality (biologic value 90-100) protein was recommended.

Guidelines for institution of this diet were as follows:
(1) BUN stable and >80 mg/dL.
(2) Serum creatinine stable and >2.5 mg/dL.
(3) Serum phosphorus stable and >6.0 mg/dL.

This degree of dietary protein restriction may lead to malnutrition in dogs and is currently not recommended. Today, a minimum protein intake of nearly twice this amount (i.e., 1 g/lb/day) is recommended for dogs with CRF.

g. Current guidelines for instituting dietary therapy are BUN stable and >60 to 80 mg/ dL and serum creatinine concentration stable and >2.0 to 2.5 mg/dL. There is no clear evidence that dietary intervention provides any benefits to dogs or cats that are not yet azotemic.

h. Feeding moderately restricted protein diets (e.g., 15%-17% protein) to dogs with CRF is preferable to feeding extremely high or low protein diets. A gradual transition from the previous diet to the prescribed diet over 2 to 4 weeks is recommended.

i. While consuming a low protein diet with adequate caloric intake, BUN will decrease due to dietary manipulation alone and will no longer be a good indicator of renal function. A decrease in BUN when the animal is on a low protein diet does not imply improved renal function, however. Serum creatinine concentration is not affected to any relevant extent by a change in dietary composition.

j. The nutritional needs of cats differ from dogs. Dogs require that a minimum of approximately 4% to 5% of calories come from protein whereas cats require that a minimum of 20% of calories come from protein. These represent minimum requirements and do not provide for bodily nitrogen reserves. Cats also seem to prefer diets higher in fat and require a source of taurine in their diet. It has been recommended that cats with renal failure receive a inimum of approximately 2 g/lb/day protein. k. Stable body weight, stable serum albumin concentration, and decreased BUN are indications that a low protein diet is being used successfully.

l. Some studies have supported the use of very low protein diets (0.3-0.6 g/kg/day) for slowing the rate of progression of renal disease whereas others have not found a beneficial effect of protein restriction. A low protein diet may limit interstitial inflammation and fibrosis and glomerulosclerosis
by decreasing proteinuria and its deleterious effects in rats with experimentally induced models of renal failure. As a single dietary modification, however, protein restriction has not been determined to prevent progression of CRD. Prevention of hyperfiltration by feeding an extremely low protein diet may not be feasible in dogs without induction of malnutrition.

m. Low protein diets may ameliorate uremic symptomatology in patients with marked azotemia, but this effect has not been specifically studied in dogs and cats with naturally occurring CRF.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Wojtek i 193 gości