Niedoczynność przytarczyc. Brucek['], Hrupka ['],...Rysio[']

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto paź 13, 2009 2:04 Niedoczynność przytarczyc. Brucek['], Hrupka ['],...Rysio[']

Brucek 09.04.2015 r. zmarł na raka - międzybłoniaka opłucnej (str. 47 wątku).
Nie miało to związku z niedoczynnością przytarczyc, ani jej leczeniem.
Niestety przed rakiem nie mogliśmy go uchronić.

Brucek przez ostatnie 6 lat życia leczenia go pod kątem niedoczynności przytarczyc, przeżył je szczęśliwie, aktywnie i bez leków p. padaczkowych i im podobnych.
Jedynie co otrzymywał to witamina D3 (bardzo dokładnie wyliczona, nie można jej podawać na własną rękę) oraz preparat wapnia.
Nie miał ataków dzięki temu, ani żadnych innych objawów tej nieuleczalnej przypadłości.

Po śmierci Brucka, jego rodzona siostra Hrupka dostała pierwszego ataku w XI 2015 (str. 52 wątku). Oczywiście wyglądał on jak atak padaczki. Oczywiście kotka po badaniu PTH okazała się również chora na niedoczynność przytarczyc. Taka się urodziła, podobnie jak Brucek i dostaje te same leki co on.

Dlatego wątek jest kontynuowany tutaj.
______________________________________________________________________________

Obrazek BRUCEK: NIEDOCZYNNOŚĆ PRZYTARCZYC, NIBYPADACZKA, ALERGIA CZ. 1 :arrow: viewtopic.php?f=1&t=92535

Zapraszam do drugiej części wątku Brucka, Wodza Pirackiego Trio :),
chorego na niedoczynność przytarczyc, która obajwiła się atakami padaczkopodobnymi w maju 2009 roku, a okazały się atakami tężyczki zw. m.in. z w/w chorobą i utratą wapnia.
album ze zdjęciami Brucka :arrow: http://anjja.fotosik.pl/albumy/686665.html

dla osób, które po raz pierwszy zaglądają do tego wątku z dn. 14.09.2009:

Brucek został zdiagnozowany w maju, ma potwierdzoną badaniami niedoczynność przytarczyc, ale pierwszym podejrzeniem była padaczka o nieustalonym podłożu. Ma 8 lat (w roku 2009) i wtedy zaczęły się pierwsze ataki padaczkopodobne. Zanim trafił do szpitala w ciągu tygodnia miał 18 silnych ataków. Zaś potem trafił do szpitala, gdzie w ciągu 3 dni miał kolejne ataki, więc wprowadzono w śpiączkę farmakologiczną. Po wybudzeniu usiłowano dalej wyciszać lekami na padaczkę, ale nie działały. Zadziałał w końcu wapń podawany w kroplówkach, ale o tym piszę dalej.
W sumie w m-cach V-IX 2009 przeszedł 42 duże ataki padaczkopodobne (utrata przytomności, silne drgawki, sikanie) oraz inne, liczne pomniejsze zaburzenia, faktycznie niepoliczalne.

Anja 9 maja 2010 r. pisze:DZIŚ ROCZNICA CHOROBY
Dzisiaj - 9 maja - mija rok, kiedy Brucek dostał pierwszego dużego ataku, który wyglądał jak napad padaczkowy, pierwszego z serii wielu.
Wtedy ujawniła się jego choroba.
W sumie od V do IX 2009 miał 42 zauważone przez nas ataki (V-26, VI-0, VII-4, VIII-2, IX-10)
17 maja będzie 8 m-cy od kiedy nie ma żadnych ataków i cieszy się pełnią życia, tak jest skutecznie leczony :lol:
Nie spodziewaliśmy się mimo oczekiwania na cud, że Brucek będzie się prezentował, w chwili obecnej, tak wspaniale. Psychicznie i fizycznie wrócił do 100% normy oraz 20% wodzowskiej rzecz jasna ;)
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali biernie i czynnie oraz pomagali :1luvu: :balony:


Anja 12 maja 2011r. pisze:MINĘŁY JUŻ DWA LATA :ok:
Nie ma śladu po atakach. Ostatni (malutki) był 20.10.2009 r.
Brucek dostaje jedynie wapno i wit. D co 5 dni. Nie podajemy żadnych psychotropów już dawna.
Przytył, bardzo odrosło mu futro. Jest szczęśliwy i bardzo aktywny. W X kończy 10 lat. Jego siostra HrupTak również ;)
Cieszymy się wspólnym życiem :dance2:


Anja 13 sierpnia 2012r. pisze:MINĘŁY PONAD TRZY LATA :ok:
U nas wciąż bez zmian, czyli świetnie. Kocie życie toczy się w ustalonych ramach, bez niespodzianek, a więc także i nasze.

Lato jak wszyscy wiemy było upalne i słoneczne, więc Brucek wchłaniał także w sposób naturalny witaminę D3. To jak zwykle w okresie letnim, pozwoliło nam na trochę rzadsze podawanie leków, ba a nawet na dwa krótkie wyjazdy nad morze. W końcu mieliśmy prawdziwy wspólny urlop od czasu zdiagnozowania i leczenia bruckowych przytarczyc. W przyszłym roku w to samo miejsce zabieramy ze sobą Trio.

Teraz w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym jak zwykle, wracamy do częstszego podawania wapna i witaminy. Już widać, że Brucek znowu zaczyna być lekko spięty, co pokazuje przez częstsze ustawianie do pionu pozostałych kotów. To jedyny objaw, bo od ok. 3 lat, nie było żadnych (nawet mikro drgnięć) na tle neurologicznym. Brucek (i Hrupka) w październiku skończy 11 lat. Jest wciąż szczęśliwym, pełnym radości Wodzem.
Bardzo nas kocha, a w wieczór w którym podaję mu leki, jest wręcz moim wielbicielem ;) Mądry i wyjątkowy z niego sierściuch ;) Kocham go bardzo.Poza poszerzoną diagnostykę, w ustaleniu choroby pomogło zrobienie morfologii, profilu wątrobowego-nerkowego oraz niezbędne było oznaczenie PTH, ft4 a także pełnego jonogramu. Brucek ma zaburzenia jonogramu oraz PTH - poniżej normy.
Oprócz tego miał wielokrotnie badaną krew, zrobione USG jamy brzusznej, tomografię głowy, testy na wirusówki. Był konsultowany na terenie całej Polski (mailowo), w warszawskich lecznicach oraz u dwóch neurologów, z czego jeden go oglądał (dr Lenarcik)
Obajwy są podobne do ataków padaczkowych, jednak padaczką nie są. Ataki na tym tle określa się mianem tężyczki.
Dużo czasu zajęło nam odnalezienie lekarza, który go zdiagnozuje, bo nikt nie wiedział co mu jest. Padaczka, guz zostały wykluczone. Zapraszamy do wątku kota wyjątkowego i bardzo kochanego ;) z niedoczynnością przytarczyc, kórego udało się nam uratować.

Przeklejam informacje, z poprzedniego wątku (wątku nr 1 str. 83)
Brucek ma zbyt niskie PTH, związane z tym zaburzenia jonogramu (wiadomo co oznacza spadek magnezu i wapnia), alergia pokarmowa, niechęć do jedzenia karm dla alergików, związana z tym biegunka, oraz wymioty futrem, które Brucek sobie wygryza. Czyli w sumie problemy z przyswajaniem, na co składa się wiele elementów. Po każdym ataku, Ca i Mg spada jeszcze bardziej, a już wcześniej jest poniżej normy. Zanim zadziała zwiekszona suplementacja mija kilka godzin. Skrót informacji na ten temat wklejam poniżej.

Prawda jest, ze przyjął się stereotyp, ze skoro kot ma skurcze to musi mieć padaczkę. Mało kto wie, jakie zaburzenia daje odchylony jonogram. Mało kto bawi się w upierdliwą obserwację szczegółów i łączenia jej w całość. Na wszystko jest jeden cud - Luminal. Kot po nim nie ma ataków - doskonale, ale w naszym przypadku sa tu inne problemy zdrowotne. Waląc młotkiem w muchę, też można ją zabić.

Przypomnę, że kot jest pod stałą opieką lekarza. Doskonałego. To on szuka, myśli i kombinuje. Jakbym słuchała innych lekarzy, to kot nie miałby zrobionych dodatkowych badań i przewracałby się na Luminalu, który mu i i tak ataków nie wyciszał. To jest mój autorytet, który ratuje mojego kota.
I tak nie ja decyduję o leczeniu kota, tylko fachowiec.
Zresztą gwoli wyjaśnienia nikt nie stwierdził typowej padaczki i nikt wczesniej nie był w stanie zdiagnozować co mu jest. Brakowało pomysłów. Przygotowywano mnie do opcji uśpienia kota. Padaczka u kota w wieku 8 lat, bez urazu i choroby jest niespotykana. Tym bardziej, że zostały wykonane wszystkie badania, niektóre wielokrotnie.

Etiologia pierwotnej niedoczyności przytarczyc:
Idiopatyczna (brak uszkodzenia chirurgicznego, urazowego, nowotworowego) może mieć podłoże immunologiczne, jatrogenna (uszkodzenie chirurgiczne), przejściowa w wyniku niedoboru Mg.

Objawy:
Główne objawy przypisywane są hipokalcemii ze szczególnym działaniem w układzie nerwowym i mięśniowym.
Objawy nerwowo- mięśniowe obejmują niepokój, ogólnione napady drgawkowe, skurcze kończyn miednicznych lub ich ból, drżenia włókienkowe mięśni, niezborność i osłabienie. Dodatkowe objawy obejmują sztywny chód, silne ocieranie części twarzowej, zachowania agresywne, duszność, brak apetytu, wygryzanie i wylizywanie łap. Początkowo objawy są nagłe, poważne i często pojawiają się podczas wysiłku, podniecenia i stresu.


źródło: http://www.emedica.pl/szczeg_choroby.php3?nr=39&typ=1
Niedoczynność przytarczyc
Hypoparathyreosis, hypoparathyreoidismus
Opis
Jest to choroba wywołana niedoborem parathormonu, hormonu produkowanego przez przytarczyce, niewielkie narządy wewnętrznego wydzielania, położone w obrębie szyi tuż obok tarczycy. Parathormon podnosi poziom wapnia we krwi i wraz z kalcytoniną (produkowaną przez komórki C tarczycy) oraz witaminą D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Niedoczynność tarczycy występuje głównie u dorosłych.

Najczęstsze dolegliwości i objawy
# Ostra faza choroby: Tężyczka - w czasie napadu występują bolesne kurcze mięśni twarzy, ramion, dłoni, czasem stóp, wykręcanie kończyn, wykrzywienie twarzy, duszność, napad padaczkowy
# Drętwienia i mrowienia dłoni i stóp
/.../

Badania dodatkowe
# Badanie biochemiczne krwi i moczu (poziom wapnia, magnezu, fosforanów)
# Dobowa zbiórka moczu na wapń i fosforany
# Onaczenie stężenia parathormonu w surowicy (o ile to możliwe)
# Elektrokardiogram (EKG) – niskie stężenie wapnia we krwi może wywołać zaburzenia rytmu serca
# RTG kości (densytometria) w celu oceny gęstości tkanki kostnej

Cele leczenia
Podstawowym celem leczenia jest osiągnięcie prawidłowego stężenia wapnia, magnezu i fosforu w surowicy oraz zapobieganie powikłaniom.

Leczenie
Zalecenia ogólne
Niezbędne jest systematyczne leczenie farmakologiczne oraz kontrolne badania lekarskie i laboratoryjne. W przypadku pojawienia się objawów tężyczki (kurcze mięśni, drętwienia kończyn) zaleca się przyłożenie papierowej torebki do ust i oddychanie powietrzem wydychanym z płuc, co pozwala na zwiększenie stężenia dwutlenku węgla we krwi – powoduje to ustąpienie objawów.
Zalecana jest dieta bogata w wapń i uboga w fosforany (należy ograniczyć spożycie mleka i jego przetworów, żółtka jaj, kalafiorów).
Wskazane jest stosowanie kremów nawilżających na skórę oraz krótkie obcinanie paznokci.
Nie jest konieczne ograniczanie aktywności fizycznej.

# Leczenie farmakologiczne
# Preparaty wapnia w dużych dawkach
# Witamina D
# Dożylne podawanie wapnia w przypadku objawów tężyczki
# Leki uspokajające i przeciwdrgawkowe
# Istnieją próby leczenia parathormonemźródło: wikipedia (fragmenty)
W wyniku niedoczynności przytarczyc następuje zmniejszona synteza i wydzielanie PTH co wywołuje hipokalcemię. Hipokalcemia może także nastąpić na skutek zaburzeń w transdukcji sygnału do wnętrza komórki (Niedoczynność przytarczyc rzekoma). Mogą się wtedy pojawić objawy tężyczki.
Nadczynność przytarczyc skutkuje większym wydzielaniem PTH. Wzrasta poziom wapnia we krwi, kosztem tego, który jest zgromadzony w kościach. Może to wywołać groźne zaburzenia funkcji mózgu i kości.

Niedoczynność przytarczyc (łac. hypoparathyroidismus, ang. hypoparathyroidism) – zaburzenie endokrynologiczne, polegające na obniżonej czynności wewnątrzwydzielniczej przytarczyc. Zespół chorobowy objawia się tężyczką lub mrowieniami i drętwieniami, zaćmą, zwapnieniami jąder podstawnych mózgu, i zaburzeniami jonowymi: hipokalcemią, hiperfosfatemią i hipokalciurią, wynikającymi z niedostatecznego wydzielania parathormonu (PTH).

Tężyczka (łac. tetania) – stan patofizjologiczny, objawiający się nadmiernym skurczem mięśni. Występuje przy hipokalcemii.
Przy znacznej hipokalcemii (Ca2+ < 7 mg/dl) występują parestezje, skurcze mięśni szkieletowych z przewagą zginaczy kończyn górnych i prostowników kończyn dolnych. Inne objawy, tzw. równoważniki tężyczki to skurcz naczyń wieńcowych skutkujący objawami dusznicy bolesnej, brzusznych (powodujący łac. angina abdominalis), mózgowych (powodujących migreny, zaburzenia świadomości, TIA), obwodowych (rzekomy zespół Raynauda), skurcz głośni (łac. laryngospasmus), oskrzeli, powiek, światłowstręt oraz podwójne widzenie.
Tężyczka może być spowodowana zmniejszeniem ilości zjonizowanego wapnia w surowicy na skutek zasadowicy oraz znaczną hipomagnezemią.

Hipokalcemia - stan, w którym stężenie wapnia całkowitego w surowicy krwi jest niższe od 2,25 mmol/l.
Objawy hipokalcemii
* tężyczka
o skurcz mięśni powiek
o skurcz krtani (łac. laryngospasmus) (w skrajnych przypadkach)
* objaw "Ręki położnika"
* demineralizacja tkanki kostnej:
o krzywica
o rozmiękanie kości
Najczęstsze przyczyny
* niedoczynność przytarczyc
* niedobór witaminy D w organizmie, który praktycznie nie jest powodowany niedoborem tej witaminy, lecz zaburzeniem jej przemian, które mają miejsce wewnątrz organizmu (skóra, wątroba, nerka, jelito cienkie)
* zaburzenia gospodarki wapniowej
* zaburzenie wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego
Ostatnio edytowano Śro sie 01, 2018 19:40 przez Anja, łącznie edytowano 76 razy
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Wto paź 13, 2009 2:05 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Do badań hormonów ważne jest oznaczenie (w dużym skrócie) :
PTH (parathormon - oznacza działanie przytarczyc, położonych przy tarczycy) :arrow: dla nas to było kluczowe, bo tarczyca wyszła u Brucka w porządku

T4 (tarczyca)
fT4 (j.w.)

koniecznie w powiązaniu z pełnym jonogramem:
sód
potas
chlorki
magnez
wapń

ważne jest jeszcze:
AspAT
AlAT
ALP
Glukoza
Kreatynina
Mocznik
Białko całkowite

------

Badania krwi, które wykonywaliśmy Bruckowi:

Morfologia
Leukocyty
Erytrocyty
Hemoglobina
Hematokryt
MCV
MCHC
Płytki krwi
Obraz krwinek białych
Kwasochłonne
Pałeczkowate
Segmentowane
Limfocyty
Oznaczenie krwinek czerwonych
Oznaczenia biochemiczne
AspAT
AlAT
ALP
Glukoza
Kreatynina
Mocznik
Białko całkowite

Bilirubina całkowita
Albuminy
GGT

Hormony
PTH
T4
fT4


OB.

jonogram
sód
potas
chlorki
magnez
wapń
Ostatnio edytowano Pon cze 20, 2011 20:50 przez Anja, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Wto paź 13, 2009 2:05 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Historia wszystkich ataków Brucka (+ opisy istotniejszych zdarzeń)

POCZĄTEK CHOROBY od 9 maja 2009:
*DA - oznacza duży atak *MA - oznacza duży atak E - echo ataku
V-IX 2009 w sumie 42 ataki


MAJ 2009 (26 ataków)
2009-05-09 sob. (2 ataki + echa) 08:50 15-30 sek. DA / 23:30 14 godz. 15-30 sek. DA / 00:30 1 godz. E / 01:15 45 min. E
2009-05-10 ndz. Badania krwi BRAK ATAKÓW
2009-05-11 pon. USG jamy brzusznej BRAK ATAKÓW
2009-05-12 wt. (2 ataki) 8:00-9:00 7 godz. ??? DA? / 14:40 6 godz. 10-15 sek. DA steryd, witaminy / 16:00 wizyta dr Lenarcik steryd, witaminy, 3/4 Relanium tabl. 17:00 / 00:20 10 godz. do 50 sek. MA
2009-05-13 śr. tomografia BRAK ATAKÓW
2009-05-14 czw. (5 ataków + echa) 10:23 10 godz. 10 sek. MA / 11:00, 11:20, 11:30 do 12:30 echa ataków / 14:40 10 sek. DA / 16:00 5 sek. MA steryd, Synulox (zastrz.)
16:00 wizyta dr Lenarcik steryd, antybiotyk / 17:20 15 sek. DA / 20:30 3 godz. 15 sek. DA / 22:15 2 godz. 10 sek. DA
2009-05-15 pt. (9 ataków + echa) 03:50 5 godz. 15 sek. DA / 05:15 2 godz. 15 sek. MA / echa / 11:20 6 godz. ??? DA /1/2 Luminal tabl. 13:30 / 16:30 5 godz. ??? DA / 17:30 1 godz. 20 sek. DA
1/2 Luminal tabl. 19:00 / 19:20 2 godz. 20 sek. MA 1/2 Luminal tabl. 20:00 (nie reaguje na Luminal) / 20:40 1 godz. 10 sek. MA / 21:00, 21:40 1 godz. 15 sek. DA / 22:30 1 godz. 15 sek. DA

SZPITAL GAGARINA 16 maja 2009 rok GODZ. 23 przyjęcie Brucka
MAJ 2009 (wciąż)
2009-05-16 sob. (6 ataków)
00:20 DA / 01:30 DA / leki podawane w szpitalu: 03:20 DA /Thiopental 0,5 05:10 DA / Thiopental 0,5 07:40 bardzo DA / Thiopental 0,5 09:30 MA / Luminal 3/4 czopka 2 x dz.
Sol. 0,9% NaCL 250 ml, Duphalyte Biowet 30 ml, Combiwit 1ml, Solvertyl 25 mb/ml 1 amp
2009-05-17 ndz. (2 ataki)
00:00 MA / leki podawane w szpitalu: 02:00 MA Luminal 3/4 czopka 2 x dz. / 12:00 została pobrana KREW do badania
Sol. 0,9% NaCL 250 ml, Duphalyte Biowet 30 ml, Combiwit 1ml, Cocaroboksylaza 1 amp. , Thiopental 1 ml, po uzgodnieniu z dr Lenarcikiem ok. g. 18 doszedł: antybiotyk Enrobioflox (kuracja), Katosal oraz o g. 21 jednorazowa wlewka dożylna 1/2 max dawki Manitolu

powrót Brucka do domu po tygodniu pobytu w szpitalu (uzupełnić historię później)

LECZENIE W DOMU POD KĄTEM NIEDOCZYNNOŚCI PRZYTARCZYC czerwiec 2009 do teraz 2010:

CZERWIEC 2009 (0 ataków)
2009-06-03 badanie krwi wraz z powtórnym oznaczeniem PTH
2009-06-09 poprawa po serii ataków
2009-06-11 alergia na Renala
2009-06-13 powrót do poprzedniej karmy z kurczakiem
2009-06-15 drżenia na skórze
2009-06-20 1 zmniejszenie dawki L. (1/2 rano, 3/4 wiecz)
2009-06-28 obajwy alergii, wycofanie kurczaka, podanie wołowiny
2009-06-29 wprowadzenie puszek dla alergików
podanie sterydów na alergię 1x3 dni

LIPIEC 2009 (4 ataki)
2009-07-01 wprowadzenie Trovetu
2009-07-02 wymioty
2009-07-03 2 zmniejszenie dawki L. (1/2, 1/2), wymioty
2009-07-08 energicznie wariuje po domu
2009-07-14 j.w.
2009-07-17 3 zmniejszenie dawki L.
2009-07-20 energicznie wariuje po domu
2009-07-21 (1 atak) mały atak ze śliną późny wieczór
2009-07-22 (3 ataki)mały atak ze śliną 5:00 / badania krwi 8:00 -> niski Ca, zwiększenie dawki Ca podwójnie (chyba 1,5 tab.) / mały atak ze śliną 10:40 / duży atak bez sikania 12:40
2009-07-25 wygryza sobie futro
2009-07-26 energicznie wariuje po domu
2009-07-31 4 zmniejszenie dawki L.

SIERPIEŃ 2009 (2 ataki)
2009-08-03 energicznie wariuje po domu
2009-08-05 (1 atak) mały atak bez sikania
na tydzień znowu zwiększamy Ca o 1/2 tab.
2009-08-10 energicznie wariuje po domu
2009-08-13 energicznie wariuje po domu
2009-08-14 5 zmniejszenie dawki L.
2009-08-17 biegunka, niechęć do jedzenia, podajemy konserwę i Lakcid
2009-08-19 biegunka, niechęć do jedzenia
2009-08-20 niechęć do jedzenia
2009-08-21 wymioty
2009-08-22 niechęć do jedzenia
2009-08-24 wymioty, wygryzanie się
2009-08-25 (1 atak?) Brucek w nocy przełykał ślinę (mały atak?), dostał o 1/2 Ca więcej
2009-08-26 biegunka, niechęć do jedzenia, wymioty
2009-08-28 koniec Luminalu (THE END)

WRZESIEŃ 2009 (10 ataków)
(ponowne wprowadzenie Luminalu we IX)
2009-09-01 energicznie wariuje po domu, niechęć do jedzenia, karma Orijen
2009-09-04 (3 ataki) duży atak z sikaniem 0:00 / duży atak z sikaniem 5:00 / 8:00 badanie krwi -> spadek Ca, Mg, K (potas) / duży atak z sikaniem 10:00
2009-09-09 drapie się, jest spokojniejszy (przez 2 dni)
2009-09-10 wymioty (Orijen+Intestinal)
2009-09-13 (3 ataki) duży atak z sikaniem 1:25 / duży atak bez sikania 7:15 / duży atak z sikaniem 16:00
2009-09-14 (1 atak) duży atak z sikaniem 5:30
2009-09-16 (1 atak) duży atak z sikaniem 1:00
2009-09-17 (1 atak) 8:00 badanie krwi -> spadek Ca, Mg, Gluzkoza / duży atak z sikaniem 18:45
2009-09-18 (1 atak) duży atak z sikaniem 1:46
------------

ostatni 42 atak 20.10.2009
na razie na tym koniec, ataków nie ma :mrgreen: (09.08.2010)
od 09.08.2010 wciąż nie ma taków, Brucek wygląda jak okaz zdrowia (23.04.2011)ostatnia dawka to mniej niż 1/6 Luminalu (to była dawka nielecznicza, ale już została przez nas wycofywana z podawania) :arrow: 16.07.2010 Luminal został definitywnie odstawiony

OBECNIE - stosowane (23.04.2011):
co 5 dzień - wit. D3 (uwaga, musi być bardzo dokładnie wyliczona dawka wg wskazań weta), oraz 1 Ca w tabletkach,
(uwaga: w pierwszym roku choroby podawałam mu leki co 3 godziny, potem, co 6, 8, 12 itd., w następnym roku codziennie, aż udało sie unormować kota na tyle, że obecnie wystarcza suplementacja lekami co 4-5 dzień, resztę pobiera z jedzenia, jeżeli jednak jego stan się pogorszy będzie znowu częściej dostawał leki)

lecznicza karma weterynaryjna: mieszanka 1/2RC Renal (ze względu na wytrącanie wapnia przez nerki oraz pierwsze zmiany w nerkach)+ 1/2 Intestinal Calm (Calm dostaje ze względu na niedobory wapnia przy niedoczynności przytarczyc)
! nie dostaje kurczaka - ma potężną alergię

serek biały Bieluch, wywar z giczy cielęcej wraz z roztartym, ugotowanym mięsem (bardzo korzystne dla zdrowia Brucka)
Ostatnio edytowano Czw maja 12, 2011 0:22 przez Anja, łącznie edytowano 22 razy
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Wto paź 13, 2009 2:06 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

zostawiam pusty post na dokładną historię choroby (do uzupełnienia później) :kotek:
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Wto paź 13, 2009 6:46 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

dzien dobry :D

Maykaw

Avatar użytkownika
 
Posty: 1739
Od: Śro wrz 09, 2009 19:45
Lokalizacja: Grochów

Post » Wto paź 13, 2009 6:51 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

witanko :1luvu:
Jestem w kropce....... zgadnij w której
Obrazek

aga9955

Avatar użytkownika
 
Posty: 15462
Od: Czw sie 14, 2008 18:51
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto paź 13, 2009 7:04 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Witaj Wodzu w nowym watku!Dzień doberek w ten chłodny poranek :D
Obrazek

Tatku-pamiętam :(
Obrazek

kotka doroty

Avatar użytkownika
 
Posty: 10409
Od: Nie mar 22, 2009 13:56
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto paź 13, 2009 7:09 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Z okazji nowego wątku Wódz strzelił focha i nie chciał śniadania. Będzie musiał poczekać. Pocieszające jest to, że wczoraj zjadł kilka posiłków wieczorem. Być może jest jeszcze lekko napchany. Czy jest, czy nie, leki i tak dostał :)
Materiał w kuwecie oceniam na 4. To była poranna dostawa, więc oceniłem na świeżo.
Ten od Anji i (wybrakowanego) Pirackiego Trio :)

Senser

 
Posty: 355
Od: Czw lut 27, 2003 19:05

Post » Wto paź 13, 2009 7:17 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Brucku-Wodzu jedz śniadanko!Leki na pusty żołądek,Woodzu :?:
Obrazek

Tatku-pamiętam :(
Obrazek

kotka doroty

Avatar użytkownika
 
Posty: 10409
Od: Nie mar 22, 2009 13:56
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto paź 13, 2009 7:20 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Witaj Wodzu małowapienny ;)
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27166
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Wto paź 13, 2009 9:30 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

meldujemy się w nowym wątku :D
i będziemy sledzić nadal losy wapniaczka mniej owłosionego :wink: :ok:
MORIQUENDI * PL
http://moriquendi.pl

Dudus

 
Posty: 63
Od: Pt sty 04, 2008 16:14

Post » Wto paź 13, 2009 9:35 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Niom. I tytuł lepszy... :mrgreen:
Meoniku ['] - tak bardzo kocham i tęsknię każdego dnia. Na zawsze jesteś w moim sercu, czekaj na mnie, przyjdę na pewno.

Marcelibu

Avatar użytkownika
 
Posty: 21276
Od: Nie sty 11, 2009 1:10
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów

Post » Wto paź 13, 2009 9:38 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Meldujemy sie z glaskami dla calego Trio :)

moni_citroni

 
Posty: 6548
Od: Czw sty 23, 2003 19:17
Lokalizacja: Europa ;)

Post » Wto paź 13, 2009 17:09 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Witam z Wodzem na kolanach (dawno sobie tak nie siedział) oraz z pozostałymi Miłośnikami Mojego Świeżootwartego Jogurtu. Spożycie tego białego szaleństwa rośnie, przynajmniej u nas w domu. Nawet Brucek bardzo chętnie zajada. Znowu można przemycać leki w jogurcie, chociaż dzisiaj niestety nie jest jeszcze odpowiednia godzina :)
Brucek po moim powrocie do domu poszalał sobie, a potem głodny jak wilk rzucił się na swoje jedzenie. Zaczął marudzić dopiero przy drugim podwieczorku, wyciągając się w kierunki miski Miśka ;)
Za jakieś 45 minut nastąpi seria leków, syczeń i burczeń. Na razie sielanka :D
Ten od Anji i (wybrakowanego) Pirackiego Trio :)

Senser

 
Posty: 355
Od: Czw lut 27, 2003 19:05

Post » Wto paź 13, 2009 18:07 Re: BRUCEK cz. 2 niedoczynność przytarczyc

Nie wiem, kto jest większym naiwniakiem - czy Bruc, który zjadł Luminal w jogurcie, czy ja próbujący przemycić mu również wapno i magnez. Z Luminalem się udało, za to reszty Brucek zdecydowanie nie chciał i musiałem jeszcze raz przygotować mu leki, tym razem w strzykawkach. Dostał tradycyjną metodą. Do tej pory patrzy na mnie podejrzliwie. A ja muszę zjeść kolejny otwarty jogurt (ileż można).
Nie mogę przecież dawać wszystkiego Hruptakowi, bo skończyłoby się sprzątaniem podłogi w nocy ;)
Ten od Anji i (wybrakowanego) Pirackiego Trio :)

Senser

 
Posty: 355
Od: Czw lut 27, 2003 19:05

[następna]Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, draco_kot i 88 gości