Czy dobrze karmię swojego kota?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt mar 17, 2023 17:01 Czy dobrze karmię swojego kota?

Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post na forum także proszę o wyrozumiałość. Od dwóch tygodni w moim domu pojawił się nowy lokator - jest to kotka ze schroniska po sterylizacji i szczepieniach, w wieku około roku. Zależy mi na tym by mój kot miał jak najlepiej jak się to tylko da, ktoś go porzucił i chcę to jej jakoś zrekompensować. Zabawki, drapak i legowisko już kupione i teraz ciągle edukuje się jeśli chodzi o żywienie. Chcę przede wszystkim by jedzonko było w miarę dobre i zdrowe i by cenowo też było ok. Wybrałem z mokrej karmy markę Dolinę Noteci, kotek się zajada, ładnie miska wyczyszczona ,wcześniejszą karmę co poleciła mi osoba czyli Kitty czarną nie za bardzo lubiła i zdecydowałem się na zmianę na Dolinę Noteci i póki co kot jest zadowolony. Do tego kupiłem 10 kilo karmy suchej marki Josera Marinese i niestety widzę dużo opinii ludzi by suchej nie dawać kotu, jednak myślę że chyba garstka dziennie nie powinna zaszkodzić, tak mi też powiedziała osoba od której wziąłem kota, że z umiarem można dać, zresztą wydaje mi się że sama karma też jest dobrej jakości, a co wy o tym sądzicie? Obecnie z żywieniem wygląda to tak że daje jej 3 razy dziennie mokrą karmę tak że wychodzi około 200 gram karmy dziennie no i do tego czasem jej w ciągu dnia sypie dosłownie parę ziarenek suchej karmy i w środku nocy jak się przebudzam dostaje garstkę suchej by za bardzo nie była głodna, to tak z troski :) I takie pytanie do was co w ogóle sądzicie o tych karmach i ogólnie o żywieniu które dostaje? Jeśli macie jakieś uwagi to chętnie się z nimi zapoznam. Pozdrawiam

GigiAmoroso

 
Posty: 6
Od: Pt mar 17, 2023 16:58

Post » Pt mar 17, 2023 18:08 Re: Czy dobrze karmię swojego kota?

Tu wszystkiego sie dowiesz, a nawet wiecej :)
viewtopic.php?p=2087932#p2087932
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt mar 17, 2023 20:11 Re: Czy dobrze karmię swojego kota?

Niby najlepiej w ogóle bez suchej karmy, ale to tak, jak najlepiej dzieciom w ogóle nie dawać słodyczy. :wink: Czasem sucha karma się przydaje, np. jeśli musisz zostawić kota w domu na cały dzień. Mokra karma nie przetrwa 24 godzin. Jesli kot jej nie zna, może być kłopot, trzeba kogoś prosić żeby przyszedł kota nakarmić.
Tylko podstawą powinna być karma mokra i surowe mięso, ewentualnie barf.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt mar 17, 2023 21:28 Re: Czy dobrze karmię swojego kota?

Najlepsze surowe mięso i wartościowa karma mokra. Josera nie jest najlepsza, Po co zdrowemu kotu ziemniaki i groch? Tłuszcz drobiowy też ma, więc dla alergików np. się nie nadaje. Opakowanie 10kg ekonomiczne, ale jeden kot będzie to bardzo długo jadł, a przez ten czas karma w nieuniknionych kontaktach z powietrzem będzie tracić na wartości i wzbogacać się o niepożądane dodatki (grzyb, bakterie itp. Z ziemniakami też się nazywa bezzbożowa, ale wcale przez to nie lepsza.
U mnie chętnie koty jadają Purizon.
Edit:
Skład Josery
suszony łosoś 30,0 %, suszone ziemniaki, tłuszcz drobiowy, mączka z grochu, białko ziemniaczane, wysłodki buraczane, hydrolizowane białko ryb, minerały.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt mar 17, 2023 21:56 Re: Czy dobrze karmię swojego kota?

No tak, w małej ilosci nie zaszkodzi, jak dziecku słodycze, byle nie za dużo :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie mar 19, 2023 10:10 Re: Czy dobrze karmię swojego kota?

GigiAmoroso pisze:(,,..)Do tego kupiłem 10 kilo karmy suchej marki Josera Marinese (...)
czasem jej w ciągu dnia sypie dosłownie parę ziarenek suchej karmy i w środku nocy jak się przebudzam dostaje garstkę suchej


trzymasz tą suche karmę chociaż w lodówce? dobrze zamkniętą?

lepiej ją oddaj komuś kto karmi koty np podwórkowe/ dopóki jeszcze jest dobra.
a kup dla swojego kota małą paczkę.

sucha karma po otwarciu powinna być dość szybko zjedzona, przechowywana w chłodnym miejscu (najlepsza jest lodówka) i szczelnie zamknięta. Z upływem czasu, dość szybko, pod wpływem powietrza i temperatury zwyczajnie sie psuje.
dokładnie jak napisała mziel 52. Grzyb, pleśń, bakterie się rozwijają ; a wszystko co ewentualnie było korzystne, jakieś oleje - się degraduje.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27102
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Pon mar 20, 2023 14:40 Re: Czy dobrze karmię swojego kota?

Ta karma ma specjalne zamknięcie które jest moim zdaniem dosyć szczelne także nie powinno dostawać się tam powietrze

GigiAmoroso

 
Posty: 6
Od: Pt mar 17, 2023 16:58

Post » Pon mar 20, 2023 18:30 Re: Czy dobrze karmię swojego kota?

GigiAmoroso pisze:Ta karma ma specjalne zamknięcie które jest moim zdaniem dosyć szczelne także nie powinno dostawać się tam powietrze

przecież skoro ją otworzyłaś, to powietrze już się dostało od środka 8) i dostaje się za każdym razem gdy ją otwierasz

zasadniczo producenci suchych karm nie piszą na opakowaniach jak długo po otwarciu, i w jakiej temperaturze, karma nadaje się do jedzenia dla kota/czy psa.
przyjmuje się, że otwarte opakowanie suche karmy, szczelnie zamknięte i przechowywane w suchym/chłodnym miejscu, nadaje się , bezpiecznie, do jedzenia dla zwierzaka przez okres 4-6 tygodni.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27102
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 240 gości