BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon kwi 05, 2021 12:24 BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Od pewnego czasu zaczęłam urozmaicać jedzenie moich kotów świeżą wołowiną, wcześniej jadły tylko catz finefood-y głównie kangura i owcę, ale dowiedziałam się, że surowe mięso dobrze wpływa na czyszczenie zębów z osadu, kot musi żuć, a ponieważ jeden z kotów juz mial zabieg czyszczenia kamienia pomyślałam, że to dobre urozmaicenie. Okazało się jednak, że moje koty szaleją za wołowiną, więc doszłam do wniosku, że może je zupełnie przestawić na surowe, zwłaszcza, że mieszanie catz finefood z surowym powoduje rozwolnienie u jednego z moich kotów - chyba jego brzuszek nie lubi zmian. Tyko teraz tak, jestem świadoma, że jeżeli przechodzę do surowe, to musze suplementować, moje pytanie co polecacie jako suplement, z zastrzeżeniem, że jeden z kotów ma alergie na ryby i kurczaka, widziałam na zooplusie suplementy, zastanawiam się czy wystarczy jak do surowego mięsa dodam taki suplement rozpuszczony w wodzie, czy to jednak jest za mało? Drugie pytanie, czy mogę się trzymać tylko wołowiny, czy powinnam wprowadzać różne mięsa: wieprza, krolika, no kurczak odpada, nie wiem jak indyk. Ze względu na moją alergiczną kotkę wiem, że bezpiecznie trzymać się jednego typu białka, z drugiej strony pytanie, czy to moze kotom jakoś zaszkodzić, no i czy wół jest tu najodpowiedniejszy. Trzecia moja wątpliwość, jeżeli kto je same surowe to ile tego mięsa dziennie powinien zjeść, nie wiem czy moje koty się domagają bo są głodne, czy dlatego, że im to mięso tak smakuje, z jednym kotem miałam swego czasu problem z nadwagą, on jest łasuchem i staram się uważać, aby mi sie znów nie roztył. Jeżeli macie do polecenia jakieś dobre strony z rozpiską co i jak robić żeby wprowadzić BARF to chętnie poczytam. Z jednej strony nie bardzo mam specjalny nadmiar czasu żeby robić super-hiper BARF-owe mieszanki, z drugiej widzę, że moje koty po surowym czują się lepiej, mają mniej problemów z zakłaczaniem, wymiotami czy rozwolnień, nie ma tez żadnych objawów drapania po uszach od alergii. Da się robić BARF, bez poświęcania na to pół życia? Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Dualishe

 
Posty: 103
Od: Pon sie 15, 2016 22:08

Post » Pon kwi 05, 2021 17:35 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon kwi 05, 2021 18:01 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Mam kotkę z alergią na barfie. Dzięki barfowaniu zresztą wyłapałam alergen (wołowina i cielęcina). Dobrze by było zmieszać kilka rodzajów mięs, ale jeżeli nie wiesz na jakie inne mięsa kot może być uczulony to dodawaj stopniowo. Np. pierwszy barf (lub kilka pierwszych) tylko z wołowiny, kolejna porcja z dodatkiem np indyka i obserwujesz kota. jeżeli nie będzie objawów to wiesz że możesz indora dawać. I stopniowo dodajesz inne mięsa.
Przy kocie alergiku dobrze jest dodawać suplementy stopniowo, nie gotową mieszankę tylko pojedyncze, żeby sprawdzić czy jakiś suplement nie szkodzi (u mojej wyszły problemy z wątróbką). Listę suplementów znajdziesz na Barfnym Świecie.
A co do pracochłonności - pierwsze krojenia i odmierzania trwają wieki, później dochodzisz do wprawy i idzie całkiem sprawnie. Zwłaszcza jeżeli część mięsa mielisz (moja kotka niestety za mielonym nie przepada więc wszystko, poza skórami, kroję).
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33052
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Pon kwi 05, 2021 18:08 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

W gruncie rzeczy karmienie BARF-em jest bardzo proste.
Najważniejsze suplementy to tauryna i wapń.
Przy czym wapń jest o wiele bardziej istotny dla rosnącego kociaka niż dla kilkuletniego dorosłego kota.
Taurynę kupisz na Allegro.
wapń możesz uzyskać z kości lub na przykład zmielonych skorupek jaj.
Ja mam teraz nerkową kotkę która nie może jeść kości, więc po prostu zbieram skorupki.
Staram się żeby jajka były czyste, lub czasem je myje przed rozbiciem.
jak trochę uzbieram to wkładam do piekarnika na temperaturę poniżej 100 stopni na jedną lub dwie godziny, potem miele w młynku do kawy i przesiewam przez drobne sitko.
Dorosły kot powinien jeść około 30 g mięsa na kilogram wagi ciała na dobę.
Mięso to jest mięsień, serce, około 10% wątroby. Żołądki na przykład kacze albo indycze.
I od takich mieszanek możesz spokojnie zacząć.
przez czas kiedy sobie zorganizujesz odpowiednie pojemniczki, miejsce w zamrażarce i ogólnie ogarniesz, jak to się robi, gdzie najlepiej kupować mięso i jakie, i co jeszcze chciałabyś kotom dawać.
przez ten czas możesz czytać wątki na barfnym świecie i się w temacie lepiej dokształcić :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 07, 2021 9:25 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Dziękuję bardzo! Właśnie o to mi chodziło. O tym forum barfnyswiat nie wiedziałam, a widzę, że to kopalnia wiedzy!

MB&Ofelia - właśnie kwestia suplementów mnie dość niepokoi, bo już się nauczyłam, że kotu z alergią podaje pojedyncze białka/substancje i patrze jak reaguje, niestety ale bardzo wiele rzeczy jest "dosmaczanych" własnie rzeczami które wywołują u mojej kotki alergię - ale bede w takim razie testować oddzielnie.

Kazia - o taki krótki zestaw informacji mi właśnie chodziło, dziękuję, zacznę w sposób prosty, od prostej suplementacji plus dodam cos innego niż mięśnie, myślę, że jest to do ogarnięcia zwłaszcza, że mam też w tym zaangażowanie męża, więc np. na ten moment do krojenia mięsa stajemy wspólnie i idzie to dwa razy szybciej, bo na ten moment mięsa nie mrozimy tylko kroimy każdego ranka na bieżąco :D a i oczywiście wyszło na to, że mój kot-łasuch domaga się zdecydowanie większych porcji mięsa niż 30g/1kg masy ;) ale on tak ma, jak coś mu smakuje to jadłby do porzygania, a jak nie smakuje to nie ruszy i będzie siedział głodny - taki typ :)

Dualishe

 
Posty: 103
Od: Pon sie 15, 2016 22:08

Post » Śro kwi 07, 2021 12:47 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

U nas jest to właśnie głównie indyk, ale urozmaicamy.
Barfny Świat zdecydowanie polecam też! I pomagają tam początkującym, tzn. rzucą okiem na przepis, doradzą itp.
Wątek o Bajce, która dołączyła do Feliksa: viewtopic.php?f=46&t=176799
Wątek o Bezdomniaczce, która się stała Domniaczką Bezią: viewtopic.php?f=46&t=186711
Wątek przedprzedostatni, całego tercetu: viewtopic.php?f=46&t=208290
Nasze Kocie Wierszyki: viewtopic.php?f=8&t=208424

Nul

 
Posty: 11137
Od: Śro lis 02, 2016 17:23
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro kwi 07, 2021 16:21 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Przy alergiku zaczęłabym od mięsa z jednego zwierzaka, np wołowe. Mięsień, serce, wątroba (wątroba ok 10% , nie więcej niż 15 % całości mięsa).
I jednego suplementu, tauryny, ale też nie od razu tylko np po tygodniu (nic się nie stanie dorosłemu kotu bez żadnych supli nawet przez miesiąc).
I wprowadzałabym następne suple po jednym, nie częściej niż co 2 tygodnie.
Inne rodzaje mięsa też po jednym, i jeszcze rzadziej, co 3-4 tygodnie.
A resztę powolutku doczytasz na BŚ :)
I...ja nie używałam nigdy kalkulatora :)

Co do ilości jedzenia, te 30g/kg mc to jest orientacyjne.
Koty, tak jak i ludzie, mają różną przemianę materii, dodatkowo jedne się więcej ruszają, inne mniej, itp...czyli ich potrzeby jedzeniowe nie są dokładnie takie same dla każdego kota.
Ja to rozwiązałam poprzez ważenie kotów :) mniej więcej raz na miesiąc. Zapisuję wagi w tabelce, od lat.
W ten sposób widzę, czy ogólnie kot nie chudnie ani nie tyje.
I reguluję ilość jedzenia, np kotka nerkowa dostaje sporo więcej niż pozostałe, żeby wagę utrzymać mniej więcej taką samą.
I np na zimę moje kotki potrzebują troszkę większe porcje, od wiosny przez lato - mniejsze :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 07, 2021 17:37 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Kazia pisze:ja nie używałam nigdy kalkulatora

To jak sobie wyliczasz bez kalkulatora ile i jakich suplementów trzeba dodać aby było dobrze?
Na BŚ kalkulator to podstawa.Z tego co mi wiadomo to podroby bez wątróbki nie powinny przekraczać 15% na kg czystego mięsa, a wątróbka powinna być w miarę ścisło wyliczana aby nie przedawkować witaminy A .

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 07, 2021 18:25 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Kiedyś na barfnym świecie dziewczyny pisały ile trzeba na przykład tauryny na kilogram mięsa, drożdży na kilogram mięsa i tak dalej. To było w początkowym okresie działania barfnego świata.
Po drugie, mięso które kupujemy w sklepie nie jest dokładnie tym mięsem które wylicza kalkulator, to z kolei było wielokrotnie omawiane na innej grupie.
Po trzecie, co jakiś czas robię kotom badania krwi. Ale niespecjalnie często :)
Wszystkie kotki mają wyniki w normie, nawet tej nerkowej parametry nerkowe wracają w tej chwili do normy (niedługo będę jej robiła badania)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 07, 2021 19:26 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Kazia pisze: ile trzeba na przykład tauryny na kilogram mięsa, drożdży na kilogram mięsa i tak dalej.

A możesz się podzielić tą wiedzą,bo ja nigdzie nie znalazłam takich wyliczeń .

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 07, 2021 19:53 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Po pierwsze tauryna kotów nie uczula - to chyba jedyny suplement, który można podawać w ciemno i bez obawy od razu przy kotach alergicznych. Jedyny warunek - trzeba ją dokładnie wymieszać... nie rozpuszczone kryształki tauryny wywołują dość silne podrażnienie żołądka (mechaniczne!), a w konsekwencji wymioty.
Zaleta tauryny jest też taka, że nie da się jej u kotów przedawkować. Nadmiar jest prześlicznie usuwany z organizmu :mrgreen: .

Ciężko jest podać ile tauryny/drożdży/czegokolwiek należy podać na kilogram mięsa, gdyż wszystko zależy od tego jakiego mięsa użyjemy. Udziec indyczy ma inny skład od piersi kaczej... właśnie po to na barfnym świecie zaistniał koci kalkulator. Oblicza on ile jakiego suplementu należy dodać, żeby mieszanka jak najlepiej odwzorowywała skład myszy :wink: . Kosztuje jakieś śmieszne grosze (5zl chyba), które w całości przekazywane są na kociaki w potrzebie.

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Śro kwi 07, 2021 21:41 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

alinkaka pisze:
Kazia pisze: ile trzeba na przykład tauryny na kilogram mięsa, drożdży na kilogram mięsa i tak dalej.

A możesz się podzielić tą wiedzą,bo ja nigdzie nie znalazłam takich wyliczeń .

Nie mogę teraz tego znaleźć. Pamiętam, że np górna granica widełek dla drożdży była zaskakująco wysoka.
Ale tutaj np jest oryginalny przepis:
"Teraz dla porównania podstawowy przepis z suplementami naturalnymi (przedstawiony w dziale z gotowymi przepisami przez Dagnes):

1 kg mięsa bez kości (w tym 15-20% serc i żołądków łącznie)
45 g wątroby
5-6 g mielonych skorupek z jajek (lub 5 g węglanu wapnia lub 10 g cytrynianu wapnia)
2 g soli
2 g tauryny
30 g łososia
Tokovit E 100 1 kaps.
11 g Fortain
1,3 g mączki alg morskich
2,5 g drożdży piwnych
50 g warzyw "
W przepisie jest 1 kg mięsa.
I dla tej ilości, jest 2,5 drożdży, 2 g tauryny itd.
Ja się staram przede wszystkim nie dać za dużo....zawsze wolę dać za mało, niż za dużo supli.
Poza tym, moim zdaniem, nieprzetworzone jedzenie jest dla kota (jak i dla ludzi) o wiele bardziej wartościowe niż najlepsze puszki, suche itp.

Oczywiście, nie namawiam do niekorzystania z kalka :)
Jeśli ktoś się nie czuje pewnie i woli mieć podpórkę w postaci kalka, to bardzo dobrze, że jest taka możliwość, i należy z niej korzystać.
Kiedyś kalk kosztował na BŚ 5 zł, czyli grosze, na dodatek przekazywane na kocią fundację :)

Jeszcze znalazłam, cytowane przez kogoś:
"drożdże powinny stanowić 1-3% masy całego podawanego pożywienia w ciągu dnia, czyli na 100 g pożywienia powinno się dodawać 1-3 g drożdży (ok 1 łyżeczkę) itd."
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto maja 18, 2021 22:09 Re: BARF - jak wdrożyć, jakie strony/suplementy polecacie

Troszkę odświeżę temat.
Mam problem z Felini Complete. Jak dodaję według zaleceń to ile bym nie kombinowała zawsze po przeliczeniu w kalkulatorze wychodzi mi za dużo wit D .Macie na to jakiś sposób?

alinkaka

Avatar użytkownika
 
Posty: 824
Od: Sob sty 27, 2018 21:54
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: KotSib, misiulka, Wasylisa i 229 gości