Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sty 13, 2021 18:00 Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Dzień dobry, jesteśmy tutaj z Jaggerem nowi. Jeśli źle założyłam temat, proszę o informację - co gdzie jak powinnam zrobić.
Zależy mi na waszych spostrzeżeniach, oraz na opinii. Może jest wśród Nas tutaj osoba która ma większe pojęcie, bo ja zaczynam błądzić.
Ale od początku ...

:kotek: Jagger to już za niecałe 8 miesięcy 7letni kocur. Kastrat.
Jak był maluchem, mieszkaliśmy w UK - i tam przytrafił nam się problem z jelitami. Żaden z angielskich weterynarzy, pomimo licznych badań kau/krwi nie potrafił stwierdzić co mu jest. Objawy były takie, że stolec był wodnisty, luźny i bardzo częsty, i tak prawie przez 3 miesiące. Stawałam na rzęsach żeby mu pomóc, i skonsultowałam sprawę z weterynarzem z Polski. Udało nam się dojść do ładu, i od tamtej pory był na karmie Sheba ( mokrej - wiem że to nic dobrego nie jest, ale on nie chce nic innego już jeść - próbowałam delikatnych zmian, by spróbował inne lepszej jakości i nic :( uparty jak osioł ) i RC Gastro Intestinal.

W 2016r przyjechaliśmy na stałe do Polski, co roku robiliśmy badania krwi i moczu - i było wszystko OK.

W grudniu zeszłego roku tj.2020, wróciłam od rodziców do domu - i zauważyłam, że moje kocie biega do kuwety co minutę. Od razu zorientowałam się, że to pęcherz więc biegiem do weterynarza. Zrobiono mu usg - na którym wyraźnie było widać kryształy. Więc Pani weterynarz zleciła badania moczu - lecz nie mogliśmy go pobrać w klinice, ze względu na to, iż pęcherz był pusty. Tak więc pobraliśmy mocz w domu, z wyparzonej kuwety wg, zaleceń Pani Doktor. Miałam to szczęście, że miałam dzień wolny więc mocz od razu po zebraniu zawiozłam do kliniki.

Wyniki wskazały liczne kryształy - fosforany amonowo-magnezowe, oraz ph na poziomie 8,63. Dodatkowo wykazały też dużą obecność białka - i tutaj Pani doktor zaleciła zarobienie badań krwi pod kątem nerek.
Lecz najpierw mieliśmy się stosować do następujących zaleceń -
- Karma sucha Urinary RC - i tutaj poszło w miarę gładko, oprócz kilku luźnych kupek
- z jego problemami jelitowymi Pani doktor mówiła o tym bym spróbowała zmienić również mokrą na RC Urinary, ale mój książe nawet nie chciał na nią spojrzeć - więc zostaliśmy przy Sheba
- 2 razy dziennie(rano i wieczorem) UrinoVet Cat Dilution
Po dwóch tygodniach wykonaliśmy badania krwi - Pani doktor oceniła je jako dobre, bez powodów do zmartwień.
Po miesiącu stosowania powyższych zaleceń zrobiliśmy ponowne badania moczu , i tak jak powyżej wyparzyłam kuwetę, wsypałam żwirek do poboru moczu - i od razu po pobraniu zawiozłam do kliniki.

Wyniki były następujące : ph na 7,16 / kryształy fosforany amonowo-magnezowe 5-10 wpw + skupiska
Białko znacznie zmalało z (++++)10 na 0,3 g/l.

Oddzwoniła do mnie Pani doktor ( nie wiem dlaczego inna niż ta która do tej pory nas prowadziła ) - i poinformowała mnie, że nadal są złe wyniki w związku z czym muszę zmienić KONIECZNIE karmę mokrą oraz ona doda kolejne lekarstwo L-Methiocid ( rano i wieczorem kapsułka ). Próbowałam z Panią rozmawiać, że on innej karmy nie tknie mokrej, że próbowałam mu zmienić i to naprawdę nic nie da albo zakończy się rozstrojem żołądka i rozwolnieniem.
Więc Pani doktor krótko to skwitowała : to musi jeść tylko i wyłącznie suchą RC Urinary, skoro mokrej nie chce.

I tutaj zwracam się do was z pytaniem, jak mam zostawić kota tylko na karmie suchej ?? !! Przecież to doprowadzi do odwodnienia bądź innych schorzeń.
Dodam, że L-Methiocid wsypałam mu do mokrej karmy ( Sheba ) na kolację, i wciągnął bez problemu.

Czy nie można by zostawić go na karmie suchej RC Urinary ( której je tylko garstkę i to najczęściej przez noc - nie tak, że wsypię mu a on od razu czyści miski bo karmę suchą uzupełniam mu rano tylko i zawsze do następnego dnia uzupełniam) , i na karmie mokrej Sheba skoro ją tak lubi ( dostaje saszetkę rano / saszetkę wieczorem ) - tylko dodawałabym L-Methiocid ????
Zaznaczę jeszcze, że uwielbia surowego kurczaka albo indyka - ale Pani doktor kategorycznie zabroniła mi podawać cokolwiek innego niż suchą i morką karmę wg zaleceń.

Macie doświadczenia z struwitowcami i karmieniem ? Proszę doradźcie coś, ja nie wiem jak mam się zachować. Serce mi mówi, że nie mogę go zostawić na samej suchej - ale nie jestem lekarzem .... :( :201461



P.s. czytam zaległe tematy na forum w kwestii struwitowców , ale chciałam też opisać swój przypadek - po prostu szukam pomocy gdzie się da.
Jeszcze dodatkowo chcę podjechać do innego weta porozmawiać, jak on na to patrzy. Ale tutaj też jest dużo fanów kotów, którzy mają wiedzę więc liczę, że będę mogła zaczerpnąć trochę wiedzy :)

Pozdrawiamy z Jaggim !

JAGGER

Avatar użytkownika
 
Posty: 27
Od: Śro sty 13, 2021 15:33

Post » Śro sty 13, 2021 18:45 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Sucha karma to najgorsza opcja. Jeśli masz zakwaszacz, a masz (L metionina) dodawaj ją do mokrej karmy którą Twój kot lubi. To co jest przy tego typu problemach najważniejsze to woda. Kot musi dużo pić i dużo sikać.
Wodę dolewaj do mokrej karmy, kombinuj z wodą smakową np doprawioną tuńczykiem. Można podawać też wywar z gotowanego mięsa, taki niby rosół ale bez przypraw. Ogólnie musisz poczytać o patentach na zachęcanie kota do picia.
Czytałam kiedyś taką fajną metaforę o kocim pęcherzu i kamieniach/kryształach :
Wyobraź sobie, że koci pęcherz to chodnik, na który nieustannie spadają mokre liście. Jeśli te liście codziennie wygrabiasz (czyli kot często /dużo sika) nie tworzą się żadne zatory, zbite frakcje (czyli kryształy a potem kamienie) itp. Jeśli jedna zostawisz te liście (czyli kot je suche, mało pije, mlao sika) szybko utworzy się ciężka, wielka góra gnijących, zbitych liści, które ciężko potem uprzątnąć.
Przy następnych badaniu poproś o oznaczenie ciężaru moczu, to bardzo ważny parametr. Sama mam kotkę struwitową i uważam że ciężar moczu jest istotniejszy niż ph.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 13, 2021 19:06 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Czy Twój kot miał kiedykolwiek robiony posiew moczu na bakterie? Warto zrobić. Najlepiej przez punkcję u weta.
A do jedzenia - mokra karma dobrej jakości (wysokomięsna) + L-methiocid.

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Śro sty 13, 2021 20:45 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Dziękuję za odpowiedź.
Fhranka na pewno skorzystam z podpowiedzi o wodzie z "tuńczykiem". Miał oznaczany ciężar właściwy - 1.054.
Megan72 nie był badany pod kątem baterii, chciałam wrzucić tutaj wyniki ale nie potrafię dodać pliku wstyd.

A mam pytanie, co sądzicie o tym by podać mu chociaż raz na tydzień miesko surowe? On się tak przyzwyczaił, że w sobotę dostaje mięso, że jak widzi że robię obiad to nie daje mi żyć.

JAGGER

Avatar użytkownika
 
Posty: 27
Od: Śro sty 13, 2021 15:33

Post » Śro sty 13, 2021 21:47 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Oczywiście, że może jeść mięso, mięso jest naturalnym źródłem metioniny. Dodaj mu tylko do mięsa wodę, łatwiej do pomielonego, ale i do krojonego można trochę przemycić.
Zerknij na ten artykuł, mnóstwo wiedzy : https://catinfo.org/feline-urinary-tract-diseases/
Weci dziwnie leczą kryształy i kamienie. Nam też radzili kiepskie karmy, suche chrupki, białko roślinne. A zasada jest jedna: dużo wody i dużo dobrej jakości mokrej karmy/BARFa czyli białka zwierzęcego.
Ciężar moczu fajnie że masz, pilnuj by był sprawdzany refraktometrem.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sty 13, 2021 21:55 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Dziękuję za artykuł. Napewno przeczytam.
FHRANKA Tylko jak mu po 7latach zmienić karmę na bardziej wartościową jak on nie chce jeść żadnej innej.... Uparł się na tą Shebe, i tak od 7lat. Ja wtedy jak był malutki cieszylam się, że uspokoiły się rewolucje żołądkowe... A mogłam bardziej pomyśleć o lepszej karmie... Bo teraz za chiny nie tknie innej niż Sheba...

A zapytam jeszcze jeśli mogę, czy ten ciężar moczu 1.054 nie jest niepokojący? Ja raczkuje w tym temacie jeśli chodzi o kotełki... Dlatego tak dopytuje

JAGGER

Avatar użytkownika
 
Posty: 27
Od: Śro sty 13, 2021 15:33

Post » Śro sty 13, 2021 22:02 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Mięso może jeść częściej, nawet codziennie. Np z Felini complete.
Zróbcie posiew, bo to pH wysokie mimo zakwaszania sugeruje, że toczy się infekcja bakteryjna. Po jej wyleczeniu łatwiej będzie ustabilizować pH.
No i dopajaj - rosołki domowe czy z kocich puszek, woda w różnych miejscach w domu, kocia fontanna, zamiast miseczek duże miski/salaterki. Próbuj, cos mu w końcu podpasuje. I najlepiej zero suchej karmy.

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Czw sty 14, 2021 1:01 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

JAGGER pisze:Miał oznaczany ciężar właściwy - 1.054.

Pytanie, czy oznaczano to refraktometrem, czy papierkami. Papierki akurat ten parametr zakłamują.
Mocz pojechał do labu czy u weta był badany? Jeśli labu, to którego?
Jeśli taki wynik byłby po pomiarze refraktometrem, to ciężar właściwy jest za wysoki. W górnej granicy normy. Staraj się dopajać tak, aby ciężar był najwyżej w środku skali a najlepiej bliżej dolnej granicy.
Dobre nawodnienie i dużo ruchu.
Resztę dziewczyny napisały.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10672
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw sty 14, 2021 17:54 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Bardzo wam dziękuję za każde cenne słowo. Dziś byłam skonsultować się z innym weterynarzem. Tym razem również Pani doktor, bardzo rzeczowa i konkretna. Powiedziała, że chce powtórzyć wszystkie badania tj. Mocz ale pobrany u nich z pęcherza, usg pęcherza i nerek, i krew. Uznała, że badania które wykonano Jaggerowi w innej klinice są dla niej nie czytelne, bo nie wszystko oznaczono co potrzeba. Ja oczywiście jestem za, niech działają. Ale na szczescie Pani doktor dała nam jeszcze 3 tygodnie na leczenie ktore jest juz wprowadzone , bo po miesiącu leczenia jakies male różnice są, i teraz dostał jeszcze ten zakwaszacz do karmy wiec mamy dać czas na działanie. Wspomniała również o zmianie mokrej karmy z sheby na specjalna, więc poraz kolejny podjęłam próbę. Kupiłam saszerki ProPlan Urinary i PetBalance Medica Urinary , bo jak już wcześniej pisałam RC Urianry mokra odpada. No i pierwsza próba pomimo pomieszania z sosikiem z jego ulubionej Sheby zakończona fiaskiem. Nie zjadł dziś nic, ani kawałeczka. Sosik tylko wylizał. I czy błędem bedzie jeśli ja bede dodawac ten zakwaszacz do karmy tj. do Sheby? I bedzie dostawał do tego RC urinary suche do pochrupania troszke, i UrinoVet Cat Dilution? Nie chce mu zabierać tego jego ukochanego śmieciowego jedzonka
Może jeszcze paste dokupić UroPet (??) i podawać , a zostać przy tym śmieciowym jedzonku z tymi lekarstwami co wymieniłam wyżej? . przepraszam, że tak wałkuje temat. Ale jestem rozdarta. Bo vet jedno, a w domu kot drugie.

P. S. Moje posty są sprawdzane przez moderatora, wiec dluzej sie dodaja ‍♀️ bo juz wczoraj Wam tu odpisałam, a dziś dopiero dodali.

JAGGER

Avatar użytkownika
 
Posty: 27
Od: Śro sty 13, 2021 15:33

Post » Czw sty 14, 2021 19:37 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Jagger nie ma potrzeby podawania tyłu różnych karm i preparatów urinary. Każdy z tych produktów zawiera to samo, L methiocid (L metioninę) plus w karmach jest jeszcze sporo bzdur kotu niepotrzebnych, takich jak białko roślinne itp.
Podawaj jeden preparat z L metioniną, niech Ci wet ustali dawkę lub skorzystaj z opisu na opakowaniu. To zakwaszanie czyli podawanie L metioniny jest jednak mniej ważne niż zwiększenie ilości wody, którą kot MUSI wypić i na tym się szczególnie skup, bo nic tak nie leczy kryształów jak picie wody i częste sikanie.
I pamiętaj, że gdy się przesadzi z zakwaszaniem czyli podawaniem karm urinary lub preparatów uri kot może się nabawić szczawianów, a z nimi dużo trudniej się walczy.
Woda, więcej wody.
A jeśli Twój kot jest strachulcem, jest nerwowy, lękliwy warto też podnieść jego poziom szczęścia :wink: no feromonami, dodatkową zabawą itp.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 14, 2021 20:04 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Więc mogę zostać przy suchej rc urinary, shebie mokrej rozcieńczonej z wodą z L-methocidem?

Będziemy szukac sposobu na zwiększenie picia wody przez futrzaka.

JAGGER

Avatar użytkownika
 
Posty: 27
Od: Śro sty 13, 2021 15:33

Post » Czw sty 14, 2021 21:03 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Nie. Kotu z wysokim ciężarem moczu (czyli zbyt zagęszczonym) najlepiej w ogóle nie podawać suchej karmy.
Koty są bezwzględnymi drapieżnikami, i powinny jeść mięso. Czyli albo wysokomięsne kocie karmy, albo jeszcze lepiej - mięso. Jeśli mięso jest podstawą diety, powinno być suplementowane (np. Felini complete). Parę dni na mięsie bez suplementacji krzywdy raczej kotu nie zrobi, ale na dłuższą metę lepiej się w jakiś preparat zaopatrzyć. Sprawdź skład Sheby, czy to karma wysokomięsna, a nie zapchana zbożem czy innymi kartoflami.

Jeśli podajesz karmy z dużym udziałem produktów roślinnych, trudno będzie dojść do prawidłowego pH. Możesz poeksperymentować na sobie. Jedz przez dzień tylko warzywa (bez kawy herbaty itp) i na drugi dzień, albo lepiej wieczorem sprawdź paskiem pH moczu. A potem na mięsie i produktach odzwierzęcych.
Kot musi jeść mięso, by był zdrowy i miał przy okazji odpowiednie pH moczu. Póki co możesz do mięsa dodawać l-methiocid, i co 7-10 dni kontroluj pH. Żeby nie tracić fortuny na badania moczu, zaopatrz się w paski do badania pH. A badania kontrolne z oznaczeniem ciężaru właściwego, białka, leukocytów i badaniem osadu rób na razie co 1-2 m-ce. Posiew moczu za to zrobiłabym koniecznie. Mięso możesz podawać zmielone, tak łatwiej przemycić dodatkową porcję wody.
Uropet ma masę chemii, na razie zobacz, jak na 2 kapsułkach methiocidu będzie spadać pH.
Jak kot ma ulubioną karmę mus - to też łatwo mu ten mus bardzo rozwadniać, żeby pił.
Dacie radę!

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Czw sty 14, 2021 21:04 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Jeśli dajesz L methiocid nie ma potrzeby podawania chrupek urinary, one też przecież zawierają L methiocid. To za dużo. Raczej rezygnuj z chrupek. Podawaj mięso, mokrą karmę i do wszystkiego wodę. Kryształy, kamienie trudno się leczy, ten problem często wraca i może skończyć się zatkaniem i śmiercią kota. Musicie sobie wypracować nową rutynę żywieniową : dużo dobrej jakości mokrego jedzenia i DUŻO WODY.
Miamor i Smillą mają takie kocie drinki w puszkach. Zobacz na np zooplusie. Może Twój kot będzie chciał to pić.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sty 14, 2021 21:32 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Fhranka, czy coś takiego miałaś na myśli mówiąc o drinkach?


https://zoowilczek.pl/product-pol-10843 ... e_shopping

JAGGER

Avatar użytkownika
 
Posty: 27
Od: Śro sty 13, 2021 15:33

Post » Czw sty 14, 2021 21:40 Re: Struwity - 6cio letni kastrat - pomocy

Tu jest kilka z zooplusa:
https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... b5d169ecba

https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... eabd0fe1f5

https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... mor/677060

Wszystkie te drinki mają w składzie produkty roślinne, więc może uda Ci się jakoś przemycać kotu po prostu więcej wody. Ale jak się nie da - to lepsze te zupki niż brak płynów.

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Goldberg, kasiek1510 i 433 gości