5 tyg.osesek bez mamy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob paź 17, 2020 17:11 5 tyg.osesek bez mamy

Witam
Stałam się domem zastępczym dla kociaka okolo5-6tyg., który trafił do schroniska z interwencji. Znaleziony w rowie bez mamy. Odbierając go ze schroniska uzyskałam informację, że kotek sam je mokrą A nawet suchy pokarm.
Niestety po przywiezieniu okazało się,że kociak kiepsko radzi sobie z jedzeniem. Wylizuje, rozprowadza po brzegach miski pokarm. Wogole nie bierze kęsów. Efekt jest taki,że ja mu zbieram z brzegów jedzenie on liże A jedzenia praktycznie nie ubywa.
Wczoraj by w końcu się najadł zmieszałam mokrą karmę z mlekiem dla kotków i zblendowałam. Do tej papki włożyłam 15 sztuk suchej karmy żeby przyzwyczajać go do większych kawałków i ew.policzyc po jedzeniu czy coś z tych drobinek zjadł. Pięknie zjadł to co mu przygotowałam ale praktycznie bez tej suchej karmy. Zostało 11 kawałków. W końcu się najadł i smacznie zasnął. Pytanie, czy ja mogę tak mu miksować z mlekiem tą karmę? Czy lepiej z wodą? Czy jeszcze innaczej go karmić ?

Nucha

 
Posty: 3
Od: Sob paź 17, 2020 16:53

Post » Sob paź 17, 2020 17:49 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

Kociakowi mozesz tez dodatkowo podawac ugotowane udko /filecik/ z kurczaka , zmiksowane z woda w której sie gotowało , bez zadnych dodatkow. Karmy mokre kupuj przeznaczone dla kociąt .Jesli kociak jeszcze nie radzi sobie z konsystencja mokrej karmy , to jak najbardziej mozesz rozrabiac ja z woda.Suchej karmy nie podawaj.

BindiK

 
Posty: 28
Od: Śro sie 05, 2020 12:05

Post » Sob paź 17, 2020 18:17 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

Nucha pisze:Witam
Stałam się domem zastępczym dla kociaka okolo5-6tyg., który trafił do schroniska z interwencji. Znaleziony w rowie bez mamy. Odbierając go ze schroniska uzyskałam informację, że kotek sam je mokrą A nawet suchy pokarm.
Niestety po przywiezieniu okazało się,że kociak kiepsko radzi sobie z jedzeniem. Wylizuje, rozprowadza po brzegach miski pokarm. Wogole nie bierze kęsów. Efekt jest taki,że ja mu zbieram z brzegów jedzenie on liże A jedzenia praktycznie nie ubywa.
Wczoraj by w końcu się najadł zmieszałam mokrą karmę z mlekiem dla kotków i zblendowałam. Do tej papki włożyłam 15 sztuk suchej karmy żeby przyzwyczajać go do większych kawałków i ew.policzyc po jedzeniu czy coś z tych drobinek zjadł. Pięknie zjadł to co mu przygotowałam ale praktycznie bez tej suchej karmy. Zostało 11 kawałków. W końcu się najadł i smacznie zasnął. Pytanie, czy ja mogę tak mu miksować z mlekiem tą karmę? Czy lepiej z wodą? Czy jeszcze innaczej go karmić ?


Ja adoptowałam ze schroniska 6-cio tygodniową kicię i u mnie sprawdziła się w pierwszym okresie : ANIMONDA VOM FEINSTEN Kitten Baby Pate tacka 100g więc ją polecam. Później jak Tosia troszkę urosła zaczęłam zamawiać inne karmy tej firmy. Oczywiście wszystkie dla małych kociąt. Jeśli będziesz kupować w sklepie zoologicznym to kup kilka rożnych aby kotek sam wybrał co smakuje i to mu później kupisz w większej ilości. W sklepie powiedz wiek kotka to coś doradzą.
Na kęski twój kotek jest na razie za mały.
Jak najszybciej pójdźcie do weterynarza.
Żądam postawienia Andrzeja Dudy w stan oskarżenia zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej Art. 145. ustęp 2.

Senanta

 
Posty: 2306
Od: Nie paź 20, 2019 20:15
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie paź 18, 2020 12:52 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

Możesz podać kotkowi mieloną wołowinę albo karmę dla kociąt z dużą zawartością mięsa. Ale generalnie nie mieszaj za bardzo z różnymi karmami, bo kociak może dostać biegunki. Stały pokarm wprowadza się stopniowo.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33046
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Nie paź 18, 2020 14:15 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

MB&Ofelia pisze:Możesz podać kotkowi mieloną wołowinę albo karmę dla kociąt z dużą zawartością mięsa. Ale generalnie nie mieszaj za bardzo z różnymi karmami, bo kociak może dostać biegunki. Stały pokarm wprowadza się stopniowo.

Dokładnie. Ja bym na początek w ogóle zaopatrzyla się jeszcze w mleko dla kociąt KMR, do kupienia w sklepie Lavender Love. Jedna pucha powinna wystarczyć. 5-6 tygodni, gdy kotek jeszcze nie umie jeść, powinno się dawać mu specjalistyczne mleko dla kociąt. Ono bardzo ładnie reguluje kupki. Nie ma po nim żadnych biegunek. Można dawać ze strzykawki (ostrożnie - kociak ma sam ciągnać!) albo z butli.
Potem zakupiłabym puszki Royal Canin Mother & Baby - one są takie gziaziutkie. Najpierw dodałabym do tej puchy trochę wody - i do butli albo do strzykawki. Nie mieszaj puszki z mlekiem, bo będzie sraczka. Jedynie z wodą. Ale tylko jeden posiłek z tej puchy dziennie. Reszta mleko, by ci się brzuszek kociaka nie rozstroił. Stopniowo zwiększałabym ilość posiłków puszkowych. W czasie zmiany pokarmu - probiotk. Najlepszy - Bene-Bac (sklep Lavender Love). Potem próbowałabym tę puszkę na talerzyku już podawać. Ale generalnie dopóki kociak nie zacznie gryźć jedzenia, a jedynie ssie - daję mu butlę. By się najadał. Widocznie jeszcze nie jest gotowy.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Pon paź 19, 2020 0:59 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

:ok:
Obrazek
Misia [*] u mnie 28.04.2017-14.06.2018

Meteorolog1

Avatar użytkownika
 
Posty: 3709
Od: Sob lis 23, 2013 0:42
Lokalizacja: Olesno (opolskie)

Post » Pon paź 19, 2020 7:39 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

Dziękuję za odpowiedzi. Obecnie jest na karmie Royal Canin Pedratic Growth a sucha karma, którą namaczam Royal Mother &Baby Cat. Mam wrażenie,że lepiej idzie mu ta sucha karma-namoczona niż saszetki. Sucha jest bez poślizgu i tak mu nie ucieka. Zakupie to mleczko o którym piszecie. Nie będzie potrzeby podawania ze strzykawki, bo umie ładnie wypić z miseczki mleczko.
Mam jeszcze 3 pytania
Co ile należy kota karmić? Uzyskałam inf.że jadł co 4 godziny. U nas wytrzymuję 2,5 max 3 godziny i tak otrzymuje posiłki
Ile może trwać przerwa nocna pomiędzy karmieniami?
Ile dobowo powinien przybierać kot? Zważyłam go po odebraniu ze schroniska ważył 430 gram, wczoraj (czyli po dwóch dniach) 440 gram. Przybrał w zasadzie nic. Jednak oddaje regularnie mocz, robi kupki. Wszystko co robię, robię instynktownie. Nigdy nie miałam kotka i postępuję z nim trochę jak z niemowlakiem.

Nucha

 
Posty: 3
Od: Sob paź 17, 2020 16:53

Post » Pon paź 19, 2020 8:54 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

Dziękuję za rady i podpowiedzi.Z piciem mleka kotek poradzi sobie sam, nie potrzebna jest butelka czy smoczek. Na chwilę obecną dostaje mokrą Royal Canin Pediatric Growth a suchą Royal Mother babycat. Mam wrażenie,że lepiej sobie radzi suchą namoczoną, bo nie jest taka śliska i mu tak nie ucieka.
Mam jeszcze kilka pytań do Was
Co ile taki kociak powinien dostawać posiłek? Uzyskałam inf.ze schroniska, że co 4 godziny. Nasza kicia wytrzymuje 2,5-3 godz i co tyle ja karmimy.
Ile dobowo powinien przybierać w takim wieku kociak? Zważyłam go po odbiorze,ze schroniska. Ważył 430 gr. Wczoraj po 2 dniach ważył 440 gr. Czyli różnica w zasadzie żadna ale mocz oddaje regularnie, kupke też.
Ile może wynosić przerwa nocna pomiędzy karmieniami?

Wszystko co robię, wykonuję instynktownie. Postępuję jak z niemowlakiem, bo z nimi mam doświadczenie :) a z kotami żadnego

Nucha

 
Posty: 3
Od: Sob paź 17, 2020 16:53

Post » Pon paź 19, 2020 15:47 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

świetnie sobie radzisz. :ok: Nie wiem, ile ta przerwa w nocy, ale może dziewczyny podpowiedzą.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon paź 19, 2020 16:00 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

Ja ostatni posiłek maleńkiej podawałam o godz 23 a rano pierwszy o godz 6. Pięć posiłków dziennie. Miałam malucha pierwszy raz więc szukałam podpowiedzi na wątkach przez wyszukiwarkę.
Na forum są osoby które mają duże doświadczenie w wychowywaniu maluchów i one udzielą lepszych podpowiedzi.
Żądam postawienia Andrzeja Dudy w stan oskarżenia zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej Art. 145. ustęp 2.

Senanta

 
Posty: 2306
Od: Nie paź 20, 2019 20:15
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon paź 19, 2020 16:07 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

Zaglądaj na wątki Bastet - ten i wcześniejsze. Ona odchowuje takie maluchy i ma ogromne doświadczenie, a poza tym sporo pisze o tym, co i jak robi.
viewtopic.php?f=46&t=201690
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto paź 20, 2020 10:35 Re: 5 tyg.osesek bez mamy

Nucha pisze:Dziękuję za rady i podpowiedzi.Z piciem mleka kotek poradzi sobie sam, nie potrzebna jest butelka czy smoczek. Na chwilę obecną dostaje mokrą Royal Canin Pediatric Growth a suchą Royal Mother babycat. Mam wrażenie,że lepiej sobie radzi suchą namoczoną, bo nie jest taka śliska i mu tak nie ucieka.
Mam jeszcze kilka pytań do Was
Co ile taki kociak powinien dostawać posiłek? Uzyskałam inf.ze schroniska, że co 4 godziny. Nasza kicia wytrzymuje 2,5-3 godz i co tyle ja karmimy.
Ile dobowo powinien przybierać w takim wieku kociak? Zważyłam go po odbiorze,ze schroniska. Ważył 430 gr. Wczoraj po 2 dniach ważył 440 gr. Czyli różnica w zasadzie żadna ale mocz oddaje regularnie, kupke też.
Ile może wynosić przerwa nocna pomiędzy karmieniami?

Wszystko co robię, wykonuję instynktownie. Postępuję jak z niemowlakiem, bo z nimi mam doświadczenie :) a z kotami żadnego

Pięciotygodniowy kociak powinien jeść w zasadzie co 5 godzin. Jednak Twój nie je wystarczająco i dlatego tak często się upomina. Strasznie mało przybrał przez 2 dni. To znaczy, że nie ma odpowiedniej ilości i jakości pokarmu. Dobowo to różnie z tym przybieraniem. Powinno być od kilku (w okolicach 10), do nawet dwudziestu gram na dobę. Ale jeśli kociak ma 5,5 tygodnia, to powinien ważyć ok. 550 gram. Twój ma sporą niedowagę. Ja mam teraz kotki 6-tygodniowe. Chłopaki ważą już ponad 800 gram.
Co do nocnej przerwy - jeśli go porządnie nakarmisz wieczorem, to powinien wytrzymać te 8 godzin. Choć przy jego częstej potrzebie jedzenia bym mu nie robiła na razie dłuższej nocnej przerwy niż 6 godzin.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Ewapaz, Ricardowreva, Stephenrow i 177 gości