Co i za ile zapewnic kotu - prosba o porade

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie cze 26, 2005 20:22 Co i za ile zapewnic kotu - prosba o porade

Witam wszystkich. :-)
To moj pierwszy post tutaj. Jakos sie zebralem na odwage. Sorry za klopoty przy czytaniu. Nie jestem w stanie zmusic MAC-a do pisania po polsku. :0)

Szukam fachowej porady. Wydaje mi sie, ze to wlasciwe miejsce. Coraz powazniej bierzemy (zona i ja) pod uwage mozliwosc zamieszkania z kotem (czy tez zaproponowanie kotu, by zechcial rezydowac u nas). Najprawdopodobniej bedzie z jakiegos schroniska - chcielibysmy zapewnic milsza siedzibe (jesli tak mozna powiedziec o mieszkaniu w bloku) choc jednemu z ich lokatorow. I jesli juz, nastapi to po wakacjach - w koncu nie mozna zrobic kotu takiego numeru, by niemal od razu zostawic go w domu samego na pare tygodni (tzn. oczywiscie nie zdanego na laske losu, bo przez kogos karmionego itd., niemniej mialby podstawy by czuc sie urazonym).

Chcemy jednak mierzyc nasze sily na zamiary - i stad ten post.
Pytanie pierwsze, bardzo niestety przyziemne (juz slysze te salwy smiechu): ile kot zjada? A scislej, ZA ILE PRZECIETNIE W MIESIACU (ile jest w stanie, to przyjmijmy ze wiem, kociej literatury to troche na polce mamy :-))) ).
Pytanie drugie, rowniez niezbyt ambitne: ile kosztuje opieka medyczna nad kotem? Przyjmijmy, ze co i za ile nalezy zrobic na poczatek (szczepienia, odrobaczenie, czy jak tam sie to nazywa, pozniej sterylizacja), tego rowniez mam swiadomosc (a przynajmniej tak mi sie wydaje). Chodzi raczej o stale, czy tez periodycznie ponoszone koszty (dalsze szczepienia, jakies okresowe badania, bo ja wiem co jeszcze - przepraszam, jesli bredze, bo nie jestem specjalista, w terminologii na pewno mam braki). Niekoniecznie koszty minimalne - chodzi o takie rzeczy, takiej jakosci, ilosci i czestosci, by kotu bylo jak najlepiej.

Gdyby komus bardziej kompetentnemu niz ja chcialo sie skrobnac pare zdan na powyzsze tematy albo odeslac do jakiegos ogolnie dostepnego i aktualnego zrodla, bylbym wdzieczny. A jesli zostane po prostu zjechany za ignorancje... trudno. Pojde sobie i nie bede wiecej zawracac glowy. :-D

Pozdrawiam
Niitaka

PS: Jesli watek wklejam nie w tym dziale, co trzeba, to niech mnie moze kto ze starszych Forumowiczow pouczy, gdzie powinienem na (ewentualna) przyszlosc. Jestem reformowalny.

Niitaka

 
Posty: 4
Od: Nie cze 26, 2005 20:03
Lokalizacja: Polska

Post » Nie cze 26, 2005 20:26

Witaj :D
Strasznie fajnie czytac jak ktos tak sie przygotowuje do przyjecia kota :D
Zaraz postaram sie napisac co mi do glowy przyjdzie :D
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84530
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Nie cze 26, 2005 20:30 Re: Co i za ile zapewnic kotu - prosba o porade

dzień dobry :)

Niitaka pisze:Pytanie pierwsze, bardzo niestety przyziemne (juz slysze te salwy smiechu): ile kot zjada? A scislej, ZA ILE PRZECIETNIE W MIESIACU (ile jest w stanie, to przyjmijmy ze wiem, kociej literatury to troche na polce mamy :-))) ).


Cytuję sam siebie (niedawno to wyliczałem):

Wojtek pisze:Poniżej cytuję swój post z innego wątku.
Wyliczenia robiłem w listopadzie. Dzisiaj ceny może są troche inne.

W każdym razie, gdybym karmił koty wyłącznie dobrymi (tzw. "drogimi") chrupkami to płaciłbym ok. 0,85 PLN dziennie na 1 kota.

Płacę więcej, bo daję im też surową wołowinę.

A oto wyliczenia;

Karmię swoje koty mieszanką Hillsa, Iamsa i RC. Wszystkie w wersji Light.
Przyjmując ceny z "Animalii" płacę:
100,53 PLN za 5 kg Hillsa
64,31 PLN za 3 kg Iamsa
85,55 PLN za 4 kg RC

Daje to następujący koszt 1 kg każdej karmy (zaokrąglam w górę):
20,11 PLN/kg
21,44 PLN/kg
21,39 PLN/kg

Czyli za 3 kg mieszanki (w równych proporcjach) płacę 62,94 PLN.

Gdybym karmił tylko suchym, musiałbym dawać każdemu kotu 60 g mieszanki dziennie. Jest to porcja wynikająca tabel podanych na opakowaniach.
W rzeczywistości moim kotom wystarczyłoby 40 g dziennie (kiedyś sprawdzałem ile zjedzą jeśli będą miały tylko suche i bez ograniczeń).
Czyli 2 koty zjadałyby dziennie 120 g (według zaleceń producenta), a naprawdę 80 g mieszanki.
Wobec tego 3 kg wystarczyłyby na 25 dni (teoria) lub 37,5 dnia (praktyka) - zaokrąglam do 37 dni.

62,94 PLN / 25 dni = 2,52 PLN dziennie na dwa koty (teoretycznie).
62,94 PLN / 37 dni = 1,70 PLN dziennie na dwa koty (praktycznie).

Przy jednym kocie byłoby to:
1,26 PLN dziennie (teoretycznie).
0,85 PLN dziennie (praktycznie).

W rzeczywistości dzienne wyżywienie moich kotów kosztuje więcej, bo daję im tylko połowę wyliczonej porcji chrupek, a resztę diety uzupełniam wołowiną.
Czyli "tanie" mięso podnosi mi koszty żywienia "drogimi" chrupkami.

Jeśli chodzi o mięso, to każdy z moich kotów zjada 50 g wołowiny dziennie. Przy dwóch kotach daje to 3kg mięsa na miesiąc.

Podsumujmy koszty wyżywienia dwóch moich kotów.

Dziennie -
Koszt chrupek: 0,85 PLN
Koszt mięsa: ok. 2,50 PLN (zależy jakie mięso i gdzie kupowane)
Razem: ok. 3,35 PLN
Jeszcze raz podkreślam, że gdybym karmił wyłącznie "drogimi" chrupkami, to dzienne wyżywienie kosztowałoby 1,70 PLN.

Miesięcznie -
Koszt chrupek: 25,50 PLN
Koszt mięsa: ok. 75,00 PLN (zależy jakie mięso i gdzie kupowane)
Razem: ok. 100,50 PLN
Przy karmieniu wyłącznie chrupkami, byłoby to 51,00 PLN

Oczywiście dochodzą do tego witaminy, maltpasta, pasta do zębów, żółtko, łakocie ;) , żwirek. Ale tego nigdy nie podliczałem, więc nie podam kosztów.
Ostatnio edytowano Nie cze 26, 2005 20:31 przez Wojtek, łącznie edytowano 1 raz

Wojtek

 
Posty: 27316
Od: Śro wrz 03, 2003 3:43
Lokalizacja: Warszawa - Birmanowo

Post » Nie cze 26, 2005 20:30 Re: Co i za ile zapewnic kotu - prosba o porade

Witaj :D

Niitaka pisze:Witam wszystkich. :-)
To moj pierwszy post tutaj. Jakos sie zebralem na odwage. Sorry za klopoty przy czytaniu. Nie jestem w stanie zmusic MAC-a do pisania po polsku. :0)


Ustaw klawiature Polish-Roman - w trakci pisania na ekranie wyjdą krzaczki, ale po wysłaniu posta wszystko będzie ok :)

Co do reszty - oddalam się liczyć 8)
Obrazek Obrazek

Macda

 
Posty: 34413
Od: Śro lut 20, 2002 12:01
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie cze 26, 2005 20:32

Cześć :)
Na pewno warto spojrzeć do watku "kocie ABC" - podklejonego na samej górze forum - tam jest mnóstwo informacji.

Co do kosztów żywienia: sa one wyższe zdecydowanie w przypadku kociaka - który będzie potrzebował na co dzień mięska, no i diety dosyć urozmaiconej. Starszy kot, jeśli jada głównie suchą karmę jest zwykle w utrzymaniu dużo tańszy.
Na pewno warto postawić na karmy wysokiej jakości - to sprzyja zdrowiu :) a tym samym oszczędza się na wizytach u weta.

Przed przyjęciem kota:

Na początek musisz kupić kuwetę i żwirek - kocią ubikację :) żwirek ok. 12 zł. na miesiąc (dla 1 kota), kuweta - zakup jednorazowy - albo taniutka zwykła za kilkanaście złotych albo kryta - by żwirek mniej roznosił się wokół kuwety - kilkadziesiąt złotych.
Poza tym - coś do bezpiecznego przenoszenia kota - transporterek wiklinowy lub plastikowy - koniecznie zamykany. Plastikowy jest trwalszy i latwiej go zdezynfekować.

Kiedy kot już przyjdzie, wiele zależy od tego, czy będzie to zupełny maluch czy kot dorosły i z jakiego źródła - często mozna adoptować kotka już np. odrobaczonego lub dorosłego po zabiegu kastracji :)
Tak czy siak malego kotka:
trzeba dwa razy odrobaczyć (ok. 10 zł.)
zaszczepić przeciw chorobom wirusowym - maluszka aż dwa razy (1 szczepienie to ok. 50 zł.)

A potem wykastrować - w wieku 7-9 mies. (kocurek- ok. 80 zł), w wieku 6-9 mies. (kotka - ok. 130-160 zł.).
Ceny zabiegów zależy od konkretnej lecznicy i rejonu Polski, w ktorym mieszkasz.
Obrazek

ryśka

Avatar użytkownika
 
Posty: 33138
Od: Sob wrz 07, 2002 11:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post » Nie cze 26, 2005 20:37

Do tego co już napisane dodam, że trzeba wziąć pod uwagę zabezpieczenie okien/balkonu.
Polecam stronę www.miau.pl/zabezpieczenia
Obrazek Obrazek

Macda

 
Posty: 34413
Od: Śro lut 20, 2002 12:01
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie cze 26, 2005 20:48

No tak... To pewno błąd nr 1 na kaźdym forum: nowi chorobliwie a masowo nie czytajĺ ani FAQ, ani starych postów.

Serdecznie dziękuje ęza zainteresowanie, wszystkie dotychczasowe odpowiedyi i wskay[list=]wki. Zaraz sobie drukuję.

I zaraz teź wszyscy zobaczĺ. czym kończy się szybkie pisanie na Polish Roman przez kogoś, kto ma podkorowo utrwalone QWERTZ...YYY. No własnie. :)))

Pozdrawiam.[/list]

Niitaka

 
Posty: 4
Od: Nie cze 26, 2005 20:03
Lokalizacja: Polska

Post » Nie cze 26, 2005 20:53 Re: Co i za ile zapewnic kotu - prosba o porade

NIe ma zadnego klopotu. Wiele osob nie uzywa na forum polskich liter i wcale nie czyta sie tego zle :-)

Pomysl ze schroniskiem - doskonaly :D

Odpowiedz na pytanie ile kot zjada, a wlasciwie za ile zjada - prosta nie jest... Wiele zalezy od tego na ile sie jest leniwym ;-)
Ja mam akurat koty karmione dosc drogo... bo karmie je specjalistyczna karma weterynaryjna z powodow zdrowotnych.
Wychodzi mi okolo 50 g dziennie na kota, a za 2 kilo place kolo 70 zl. Karmy bytowe sa tansze i to sporo, ale na ich cenach sie nie znam...
Do tego dochodza piersi kurze i wolowinka od czasu do czasu, bo nie cieszy sie zbytnim powodzeniem. No i bywalo, ze puszki - gourmety, simby, bo lubia a takie najgorsze nie sa, w kazdym razie od zjedzenia od czasu do czasu nic im nie jest.

Zwirek kupuje tez z tych drozszych, bo jest wydajny, bo mi najbardziej odpowieda, a koty tez zadowolone. Place 30 zl za worek i przy nieoszczednym gospodarowaniu na 3 koty (i dwie spore kuwety) starcza mi na jakies 2 tygodnie mniej wiecej.

Odrobaczenie - wedlug potrzeby, zwykle raz na rok mi mniej wiecej wychodzi.

Szczepienie - na poczatku powinno byc dwa razy (to juz wet powie) jesli kociak, a potem raz w roku.

Wlasnie mysle o tym, co pisze i wychodzi mi, ze sobie pisze a muzom, bo pozytecznych informacji to tu wiele nie ma... To juz moze skoncze...

Na pewno odezwa sie inni forumowicze.

Ja w takim ukladzie jeszcze raz sie powtorze - jestem zachwycona Wasza postawa :D
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84530
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Nie cze 26, 2005 20:55

Pytanie drugie, rowniez niezbyt ambitne: ile kosztuje opieka medyczna nad kotem? Przyjmijmy, ze co i za ile nalezy zrobic na poczatek (szczepienia, odrobaczenie, czy jak tam sie to nazywa, pozniej sterylizacja), tego rowniez mam swiadomosc (a przynajmniej tak mi sie wydaje). Chodzi raczej o stale, czy tez periodycznie ponoszone koszty (dalsze szczepienia, jakies okresowe badania, bo ja wiem co jeszcze - przepraszam, jesli bredze, bo nie jestem specjalista, w terminologii na pewno mam braki). Niekoniecznie koszty minimalne - chodzi o takie rzeczy, takiej jakosci, ilosci i czestosci, by kotu bylo jak najlepiej.

Jeszcze wiem że schroniska często dają duże upusty na szczepienia i sterylizację/kastracje kotów i psów jeśli zwierzątko wzięte od nich .
devon rex

Innowa cat

 
Posty: 249
Od: Sob mar 20, 2004 23:02
Lokalizacja: Wrocław/Lisowice

Post » Nie cze 26, 2005 20:57

Co do balkonu - mam taki z dziura 4,80 na 2,70 i za siatke na niezbyt kombinujace koty zaplacilam okolo 500 zl. Tylko obawiam sie, ze kombinujacego kota to ona moglaby nie powstrzymac... :roll:
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84530
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Nie cze 26, 2005 21:08

jejku ale fajnie ze chcesz pomoc schroniskowej bidzie...
dla ulatwienia dodam ze karmy, ktore podal Wojtek sa bardzo dobre i bardzo drogie.
ale dobra jest - z tego co wiem - tez Acana (60%miesa), ktora na animalii kosztuje 23,50 za 1,5 kg czyli kolo 16 zl za kilo. oczywiscie kupujac wieksze paczki placi sie mniej za kilogram ;) np jesli kupujesz 4 kg to placisz ok 13 zl za kilo... wiec wychodzi taniej...

co do zwirku - zalezy od tego jaki zwirek kupujesz i jakiego masz kota... moj lulek zuzywa duuuzo zwirku. teraz mam jeszcze lacie i kupuje 3 zwirki na miesiac (wychodzi kolo 40 zl.)

do tego wet - szczepienie ok 50 zl, odrobaczenie ok 10...
jesli kot bedzie dorosly i niewychodzacy to odrobaczac i szczepic trzeba raz na rok. kastracja (warszawa) ok 100zl a sterylka kotki 250. ale to koszta jednorazowe.
jesli kot nie bedzie chorowal to w zasadzie wszystko...
a na chorym kocie mozna zbankrutowac - tak samo jak na chorym czlowieku ale to sa juz przypadki losowe i tego nie da sie przewidziec...

aha jeszcze kuweta.. jesli bedzie odkryta to kosztuje ponizj 20 zl za zwyczaj, jesli zakryta (osobiscie polecam, ale znam przypadki kiedy kot bal sie wejsc do takiej kuwety...) to kosztuje od 40 do 80 zl w zaleznosci od modelu...
transporterek plastikowy (wiklinowych nie polecam - slabo sie czysci) to wydatek ponad 100 zl...


a wogole to uwazam ze bardzo rozsadnie podszedles do sprawy pytajac o koszta. lepiej wiedziec czy nas stac na zwierze niz pozniej musiec je zwrocic do schroniska... podoba mi sie to...

ciesze sie ze sie zastanawiacie nad kotem - to wspaniale zwierzeta.

pozdrawiam
covu
Nie robię już drapaków.
Sprzedaję chusty do noszenia dzieci

covu

 
Posty: 18247
Od: Nie sty 09, 2005 9:56
Lokalizacja: Józefosław (gdzieś między Warszawą a Piasecznem)

Post » Nie cze 26, 2005 21:14

covu pisze:dla ulatwienia dodam ze karmy, ktore podal Wojtek sa bardzo dobre i bardzo drogie.

Żeby było precyzyjnie: ... oraz wydajne

Są drogie jeśli spojrzeć na cenę 1 kg, ale jeśli wziąć pod uwagę ile kot zjada takiej karmy (i się najada), to okazuje się, że są tanie :)

Wojtek

 
Posty: 27316
Od: Śro wrz 03, 2003 3:43
Lokalizacja: Warszawa - Birmanowo

Post » Nie cze 26, 2005 21:16

I jeszcze raz w roku "przeglad techniczny" - badanie siusiu (kolo 15-20 zl) i badanie krwi (morfologia+biochemia) - nie wiem ile :oops:
+ wizyta z obejrzeniem i obmacaniem dokladnym (zalezy od weta ile), czesto owo badanie laczy sie ze szczepieniem.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84530
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Nie cze 26, 2005 21:21

Wojtek pisze:
covu pisze:dla ulatwienia dodam ze karmy, ktore podal Wojtek sa bardzo dobre i bardzo drogie.

Żeby było precyzyjnie: ... oraz wydajne

Są drogie jeśli spojrzeć na cenę 1 kg, ale jeśli wziąć pod uwagę ile kot zjada takiej karmy (i się najada), to okazuje się, że są tanie :)


hihi to ile kot zjada zalezy od kota - lulek jest lasuchem strasznym i musze mu wydzielac racje zywnosciowe bo kiedys jak testowalam ile on jest w stanie zjesc tak zeby sie najesc to mi zezarl 100g karmy (sam!!!!) a mial wtedy chyba 5 miesiecy... :roll:

wiec to ze twoje kotki hmmm... dbaja o linie, nie znaczy ze wszystkie koty tak maja :lol:
pozdrawiam
covu
Nie robię już drapaków.
Sprzedaję chusty do noszenia dzieci

covu

 
Posty: 18247
Od: Nie sty 09, 2005 9:56
Lokalizacja: Józefosław (gdzieś między Warszawą a Piasecznem)

Post » Nie cze 26, 2005 21:23

transporterek plastikowy (wiklinowych nie polecam - slabo sie czysci) to wydatek ponad 100 zl...

8O Jedynka koszt 60-80 zł . A kuwetke też polecam zakrytą - wydatek spory, ale kupuje się raz na całe życie kota , CAT IT tańsze , ale ich nie polecam. Bardzo fajne zakryte kuwety z Savica i Marchioro.
devon rex

Innowa cat

 
Posty: 249
Od: Sob mar 20, 2004 23:02
Lokalizacja: Wrocław/Lisowice

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aania, skaz i 213 gości