Utrata wzroku, objawy neuro- GUZ moja Mia [*]

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lip 24, 2020 23:18 Re: Kotka stracila wzrok- UDAR lub Tokso - wskaznik SDMA pod

A czy sie orientujecie, czy parametr SDMA moze byc lekko podwyzszony na skutek choroby przebiegajacej w organizmie? Czy jest to tylko i wylacznie wskaznik zwiazany z nerkami?
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Sob lip 25, 2020 18:41 Re: Kotka stracila wzrok- UDAR lub Tokso - wskaznik SDMA pod

Wzrost SDMA powodują wszystkie stany, przy których obniżona jest filtracja kłębuszkowa.

Tutaj jest dużo informacji na ten temat: https://www.idexx.pl/pl/veterinary/refe ... sdma-faqs/

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Sob lip 25, 2020 20:15 Re: Kotka stracila wzrok- UDAR lub Tokso - wskaznik SDMA pod

O dziekuje, zaraz sobie poczytam! W opisie badania bylo tylko napisane tak
SDMA increases in acute and active injury as well as chronic kidney disease.

ale nie wiem, czy to co Mia przeszla, czyli prawdopodobnie udar albo tokso - czy to podchodzi pod "acute and active injury" :roll:

edit: Weta nie mam jak spytac, a zreszta oni sie takimi drobnymi podwyzszeniami w ogole nie przejmuja. Gdybym nie zadala za kazdym razem kopii badan, to bym nic nie wiedziala, bo oni nic nie mowia. Otrzymalam tylko komentarz do badania: "ze nie ma nic nadzwyczajnego w wynikach". Teraz przez korone jest jeszcze gorzej, bo sie nie ma kontaktu w ogole z wetem a jedynie z technikiem.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pt lip 31, 2020 21:22 Re: Podwyzszony wskaznik SDMA - co dalej? Jakie badania?

Mia ma sie dobrze, wydaje sie zdrowa i zadowolona. Chetnie sie bawi.
Jednak niepokoi mnie jej podwyzszony wynik SDMA, ktory wskazuje na nerki. Z wklejonych wczesniej badan krwi (str.3):
SDMA : 15 ug/dL H 0 - 14
PHOS 4.0 mg/dL 2.9 - 6.3
Potassium 4.0 mmol/L 3.7 - 5.2
BUN/UREA 34 mg/dL 16 - 37
T4 1.6 ug/dL 0.8 - 4.7

mocz:
Collection = Free Catch
Color = Straw
Clarity = Clear
Sp Gravity = 1.020
pH = 7.0 wszystkie inne wskazniki w normie.

Jak na razie staram sie obnizac jej fosfor w jedzeniu - puszki tylko z niska zawartoscia fosforu. Surowego z suplementami bez kosci a z dodanym wapniem niestety jak na razie nie lubi i nie zjada.
Co robic w dalszej kolejnosci? USG? Czy moze rtg? Ponowne badanie krwi juz teraz czy odczekac jakis czas? Badania sa z czerwca.
Czekam na zamowiony refraktometr wiec bede mogla ciezar moczu jej mierzyc regularnie sama.
Dostaje ona rozne zdrowe rzeczy (probiotyki, olej z kryla, astaksantin, suplement na serduszko z tauryna i Q10), ale martwie sie, moze juz powinnam jej wlaczyc bardziej agresywna profilaktyke chorob nerek? Prosze o porade!

edit: wczoraj zrobilam jej test moczu paskiem i sie przerazilam. Wyszly w moczu leukocyty, wyszedl mi tez fatalny ciezar moczu 1.015 - o ile dobrze zinterpretowalam kolor na pasku. Potem znalazlam info, ze te dwa testy na paskach czesto dla zwierzakow falszywe wyniki podaja?
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Sob sie 01, 2020 1:32 Re: Podwyzszony wskaznik SDMA - co dalej? Jakie badania?

Paski źle pokazują ciężar właściwy moczu. To na pewno.

Nie wiem, czy warto się przejmować tak nieznacznie podniesionym SDMA. Przede wszystkim wartości referencyjne ustala się ze średniej z jakiejś mniej albo bardziej losowej grupy. To nie są sztywne granice. Czasami jest tak, że dla danego osobnika właściwe wartości nie mieszczą się w widełkach.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob sie 01, 2020 20:21 Re: Podwyzszony wskaznik SDMA - co dalej? Jakie badania?

Też myślę, że na razie nie ma co się przejmować. Może być tak, że SDMA podwyższone było przez inne schorzenie. Zresztą będziesz miała refraktometr, jak się okaże, że ciężar moczu kotki jest zbyt niski, to wtedy będziesz robić dalszą diagnostykę.
Ilość leukocytów w badaniu paskowym też nie jest wiarygodna, często wynik jest fałszywie dodatni.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Sob sie 01, 2020 20:43 Re: Podwyzszony wskaznik SDMA - co dalej? Jakie badania?

Tak, leukocyty widocznie ciagle zle wychodza, bo udalo mi sie zlapac mocz 2 kocurkow i tez wyszly wysokie tak jak u Mii, wiec chyba trzeba zignorowac wskaznik leukocytow na paskach.
Jej mocz byl jednak sporo jasniejszy od kocurkow.
Poczekam na refraktometr i wtedy zobaczymy, ale boje sie, bo pisza, ze potwierdzenie w badaniach ze cos sie dzieje w nerkach jest mozliwe zwykle dopiero wtedy, gdy jest juz 75% nefronow zniszczonych i to jest straszne.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Sob sie 01, 2020 21:12 Re: Podwyzszony wskaznik SDMA - co dalej? Jakie badania?

Stężenie kreatyniny podwyższa się, gdy jest uszkodzonych 75% nefronów. SDMA jest wyższe na ogół przy uszkodzeniu 40% nefronów, a niekiedy już nawet przy uszkodzeniu 25%. Ale to wszystko są statystyki, a przecież każdy kot jest inny. Poza tym sama podwyższona kreatynina czy SDMA nie świadczą jeszcze o niewydolności nerek. Z tego co pamiętam Mia miała chyba kreatyninę w normie ?

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Sob sie 01, 2020 21:28 Re: Podwyzszony wskaznik SDMA - co dalej? Jakie badania?

Aha, no wlasnie, zapomnialam wkleic kreatynine:

CREA 2.1 mg/dL 0.9 - 2.3

Tak, macie racje no kazdy kot jest inny a i te normy sa na podstawie statystyk. Ale jednak moze cos jeszcze robic mozna?

edit:
Pronefra is a unique product with a patented 4 in 1 formula. The calcium and magnesium carbonates (phosphate binders) which it contains are used to help slow the disease's progress. While another ingredient, chitosan can limit the level of toxins in the body which are responsible for certain clinical signs
Ewar radzila pronefre, anka1515 pisala, ze to moze za wczesnie jednak. A ja sie boje, zeby nie przedobrzyc ale i zeby nie przegapic czegos. W pronefrze jest kombinacja dwoch wychwytywaczy fosforu.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pon sie 03, 2020 12:18 Re: Podwyzszony wskaznik SDMA - co dalej? Jakie badania?

Niskofosforowa dieta to i tak już sporo. Bardzo dobrze, że dajesz olej z kryla, bo kwasy Omega 3 chronią kłębuszki nerkowe i działają przeciwzapalnie. W zasadzie Pronefra to tylko suplement, więc chyba nic by się nie stało. Nie podoba mi się tylko chitosan w składzie, który ma niby ograniczać poziom toksyn w organiźmie, ale nigdy takiego działania nie udowodniono. Chitosan jest stosowany w odchudzaniu, blokuje wchłanianie tłuszczu, co nie jest dobre u często wyniszczonych kotów z przewlekłą chorobą nerek. Poza tym skoro blokuje wchłanianie tłuszczu, to także kwasów Omega 3.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pon lis 09, 2020 14:35 Re: Niski ciezar wlasciwy moczu - co ROBIC?

Witajcie, potrzebuje Waszych porad.
Mia ma sie ogolnie dobrze. Jednak dzisiaj udalo mi sie zlapac i zbadan w refraktometrze jej poranny mocz - ciezar wlasciwy wyszedl 0.014! W czerwcu miala badania w laboratorium i ten ciezar byl 1.020, wiec jest pogorszenie.

Tu niektore jej wyniki z czerwca 2020 z wklejonych wczesniej badan krwi na stronie 3 tego watku:

SDMA : 15 ug/dL H 0 - 14
PHOS 4.0 mg/dL 2.9 - 6.3
Potassium 4.0 mmol/L 3.7 - 5.2
BUN/UREA 34 mg/dL 16 - 37
T4 1.6 ug/dL 0.8 - 4.7

mocz:
Collection = Free Catch
Color = Straw
Clarity = Clear
Sp Gravity = 1.020
pH = 7.0 wszystkie inne wskazniki w normie.

Staralam sie obnizac jej fosfor w diecie, dostaje puszki niskofosforowe (nie dla kotow nerkowych ale zwykle karmy ale z najnizsza zawartoscia fosforu jaka jest na rynku dostepna bez recepty) ale mam wiecej kotow wiec zdarza jej sie zjesc rybke z miseczki innych kotow a tez codzien daje jej suplementy (olej z kryla, probiotyk, tauryna i Q10 na serduszko) w lyzce zwyklej karmy z wysokim fosforem, bo tylko w takiej zjada.
Widac te zabiegi nie sa wystarczajace, bo jej ciezar wlasciwy moczu obnizyl sie jeszcze w ciagu 5 miesiecy.
Nie mam dobrego, zaufanego weterynarza. Wybiore sie znow do kogos nowego.
Bardzo prosze o sugestie, co robic??? Jaka diagnostyke? Czy zamowic pronefre (wspominana wyzej w watku)?
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pon lis 09, 2020 15:07 Re: Niski ciezar wlasciwy moczu - co ROBIC? str 14

Nie wiadomo, czy jest pogorszenie. Niektóre laby mierzą ciężar paseczkami, poza tym mocz w drodze odparowuje. Żeby wiedzieć, czy jest pogorszenie, muszą być dwa wyniki z tego samego labu albo na tym samym urządzeniu w domu.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon lis 09, 2020 15:59 Re: Niski ciezar wlasciwy moczu - co ROBIC? str 14

Masz racje, dzieki! Powtorzymy badanie jak tylko sie da siuski zlapac.
Ona tez po troszku ale stale traci na wadze w 2020. Miala nadwage wiec z poczatku bylo to ok ale przeciez nie jest na diecie, dostaje co najmniej 3 razy dziennie jesc. Je malutkie porcje ale czesciej o ile sie da, tzn o ile inne kotki nie wyczyszcza miseczek pozostalych po posilku to ona sobie dojada pozniej. W nocy, czesto tak nad ranem w zasadzie, miauczy tak zalosnie, jakby ja brzuszek z glodu bolal i idzie pic wode. Jesli miski pozostale po kolacji maja jeszcze jakies resztki w nocy to wtedy jej nie slysze.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pon lis 09, 2020 19:52 Re: Niski ciezar wlasciwy moczu - co ROBIC? str 14

Dobrze, że chociaż sama coś je. Sabcia mokre uznaje tylko świeżo otwarte, z pozostawionej miseczki nie ruszy nic. Na szczęście suchą karmę je sama :wink:
Ten niski poziom ciężaru właściwego chyba świadczy, że nerki mają kłopot z zagęszczaniem moczu. :(
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon lis 09, 2020 23:33 Re: Niski ciezar wlasciwy moczu - co ROBIC? str 14

jolabuk5 pisze:Ten niski poziom ciężaru właściwego chyba świadczy, że nerki mają kłopot z zagęszczaniem moczu. :(

Pytanie, ile kotka wypija wody w ciągu dnia.

pibon - nie mogłam znaleźć artykułu na temat samej niewydolności nerek, ale trochę informacji jest tu: http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-10-2018-08.pdf
i tu: http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-05-2016-11.pdf
Może coś się przyda.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Szymkowa i 173 gości