PNN i zęby

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto lip 28, 2020 9:07 Re: PNN i zęby

Rano dostał śniadanko, teraz pewnie śpi (a ja w pracy zarabiam na kotka ;) )
Pewnie niedługo przestanie działać lek przeciwbólowy, zobaczymy jak będzie - czy będzie potrzebował kolejnego, czy da radę (mam dać jeśli będzie "wyraźna potrzeba" - przez wzgląd na nerki). Mam jeszcze enroxil na dwa dni, muszę dopytac wetkę czy dawać nadal (stomatolog powiedział, ze nie trzeba). Przeciwbólowe dostałam Onsior, który metabolizuje wątroba i jest bezpieczny dla nerek.
Stracił 5 dużych zębów (bo 3 kły i dwa trzonowce), ma zaszyte dziury po nich. Robiłam paszcze moich bliźniaków 2 miesiące temu i pamiętam, że kocurek ogarnął się po 3 dniach, a kotkę bolało tydzień.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Wto lip 28, 2020 9:17 Re: PNN i zęby

No to na razie macie z górki! Kciuki :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto lip 28, 2020 9:23 Re: PNN i zęby

A może buprenorfinę dodatkowo albo zamiast?
Onsior to nlpz i nie o metabolizm czy wydalanie chodzi a o sposób działania w organizmie. Jednakże jak kot jest nawadniany to nie powinno stanowić to dużego zagrożenia. :)

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro lip 29, 2020 13:55 Re: PNN i zęby

Doczytuję różne wątki - zauważyłam, ze właściwie wszyscy robią podskórne kroplówki przez wkłucie igły. Ja używam motylki do kroplówek. Dlaczego igły? Ma to znaczenie? Czy dlatego, ze taniej?

Dostałam teraz dla Znikota Optilyte zamiast Ringera.
Dzisiaj widać, że puściły leki przeciwbólowe. Wczoraj nic nie dostał, dzisiaj już trzeba.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro lip 29, 2020 15:04 Re: PNN i zęby

Motylki przy kroplówkach są dla początkujących, żeby nie przebijali się igłą na wylot.
Co do przeciwbólowych to staraj się dobrać najmniejszą działającą dawkę, twój z powodu nerek może potrzebować mniejszej, bo organizm tak łatwo nie wydala.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw lip 30, 2020 7:02 Re: PNN i zęby

mziel52 pisze:Motylki przy kroplówkach są dla początkujących, żeby nie przebijali się igłą na wylot.
.


Hahaha, no popatrz, a ja od 15 lat daję przez motylki, bo jakoś mi tak wygodnie :lol:
Muszę spróbowac przez igłę.

I jeszcze pytanie - doczytałam, że część wetów zapisuje Ringera z mleczanami. Pytałam moją wetkę o to - powiedziała, że to bardziej wspomagająco przy problemach z wątrobą, a na same nerki to nie bardzo.

Daję teraz Optilyte, wcześniej Ringer (pomarańczowy).
Walczymy, dziś kontrola krwi.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Czw lip 30, 2020 11:25 Re: PNN i zęby

Ja tez cały czas robię motylkami tak wygodniej
Kciuki są
Niedawno brakło motylków to igła jakoś tak nie wygodnie
Lata temu robiłam igła
Igły przy motylkach da krótsze i lepiej
Nawet do zastrzyków króciutkie igły to co innego
Wygodniej

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw lip 30, 2020 12:02 Re: PNN i zęby

Ringer z mleczanami jak najbardziej, bo to płyn o zasadowym odczynie, a przy przewleklych chorobach nerek sa problemy z kwasicą metaboliczną. Natomiast choroby wątroby są przeciwwskazaniem do jego użycia (te mleczany przetwarzane są w wątrobie). Musiałyście się coś nie zrozumieć :)

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw lip 30, 2020 12:19 Re: PNN i zęby

Yocia pisze:Ringer z mleczanami jak najbardziej, bo to płyn o zasadowym odczynie, a przy przewleklych chorobach nerek sa problemy z kwasicą metaboliczną. Natomiast choroby wątroby są przeciwwskazaniem do jego użycia (te mleczany przetwarzane są w wątrobie). Musiałyście się coś nie zrozumieć :)


Dzięki! To ważne info.
Czyli z mleczanami będzie lepszy od zwykłego, który podaję?

Dzisiaj kontrola u weta, więc wszystko to przekażę.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Pt lip 31, 2020 9:34 Re: PNN i zęby

Po kontroli krwi - kreatynina spadła z 11 do 9, fosfor z 13 do 11. Do góry mocznik - z 385 do 450. Troszeczkę poleciała morfologia, hematokryt ciut poniżej 25, więc jeszcze mamy zapas na płukanie.

Wczoraj Zniku w dobrej formie, aktywny - biegał po balustradzie na balkonie (wskoczył sam z podłogi!), drapał drapak, chodził z ogonkiem do góry. Takie drobiazgi, a cieszą. Widać wyraźnie, że ostatnie dni to ból paszczy - wczoraj pewnie pierwszy raz od wielu dni nie bolało.
Waga nadal 5kg.

Walczymy! :201461
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Pt lip 31, 2020 9:47 Re: PNN i zęby

Poczytaj tu wpis Edyty i Sebastiana, zawiera sporo istotnych informacji dla leczenia pnn. Teraz już chyba badanie PTH u nas się robi, a tu artykuł dla weta, gdyby nie znał
http://www.veterynaria.pl/news/hodowcy- ... rzytarczyc
Bez określenia przyczyny dysfunkcji nerek zostaje tylko leczenie objawowe, które po pewnym czasie już nie wystarcza.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lip 31, 2020 10:13 Re: PNN i zęby

Nerki od samego początku u mnie, czyli prawie 3 lata były u niego w kiepskim stanie - zatarta struktura korowa, grube ściany; pracowały na 20%. Ponieważ żył całe życie (ok.5 lat) w bazie TIRów, podejrzewałyśmy z wetką, że regularnie się truł płynami z aut (pewnie wypijał wode z kałuży). Inna opcja - jakaś wada wrodzona. Wiadomo było od początku, że to PNN, a nie ostra niewydolność. Na pewno też dołożyły swoje zęby. Połowa była usuwana na początku 2018, masa ropy ...
Wyniki powoli, ale pogarszały się od 3 lat. Przez cały ten czas nie było widać po kocie choroby - jadł jak koń, biegał i bawił się jak wariat, istne ADHD. Wszystko co robił, robił bardzo "intensywnie". Jest bardzo przyjazny - nie stresuje go kontakt z obcymi osobami, w obcych miejscach. Wszędzie jest u siebie. To też na pewno wpływało na stabilny stan kota.
Już drugiego dnia od złapania wiedziałam, ze coś jest nie tak - strasznie dużo pił. Trzeciego dnia już wiedziałam, ze to podwyższone parametry nerkowe. Od razu zaczął dostawać dobrą karmę (mokrą) i wyłapywacz fosforu.

Kotów nerkowych przez ostatnie 15 lat miałam sporo, ale żaden nie funkcjonował tak dobrze przy takich wynikach. Tak naprawdę to żaden takich wyników jak ma Znikot nie dożył ... Wszystkie wcześniej zabiła anemia (mimo karmienia ręcznego i podawania EPO).
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Pt lip 31, 2020 10:57 Re: PNN i zęby

Każdy kot jest inny. Jeden funkcjonuje przy wysokich wynikach, inny sypie się przy niższych. Też miałam takie i takie. Ale te badania, które podlinkowałam, warto wziąć pod uwagę, tj. PTH i ewentualność podawania kalcytriolu. Gdyby się to okazało potrzebne, to radykalnie przedłuży kotu życie. Moje koty też z ulicy były, przypuszczam, że dokładały się też do ich stanu ciężkie zimy spędzone na dworze. Wtedy tych badań PTH u nas nie robiono, teraz chyba są. O stanie nerek informuje też iloczyn wapnia i fosforu, tego trzeba pilnować, żeby nie przekraczał 50. W tym pierwszym linku też bardzo poręczny spis badań kontrolnych, żeby już samemu nie kombinować.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lip 31, 2020 12:11 Re: PNN i zęby

A PTH można robić wysyłkowo? 8O
Mam kota z akromegalią, próbowałam mu zrobić wszelkie "dziwne" badania hormonów - lab nie chciał robić wysyłkowo.

O iloczynie Ca i P nie słyszałam, dzieki, wezmę pod uwagę.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Pt lip 31, 2020 14:40 Re: PNN i zęby

Nie wiem, może dziewczyny z nerkowego podpowiedzą. Oczywiście że wysyłkowo, tylko musi jechać schłodzone, co podnosi koszt. Spróbuj zapytać na SGGW, skąd są ci autorzy artykułu, czy ich laboratorium to robi, a jeśli nie, to które. Gdzie z Polski się posyła, na ogół do Berlina.

https://www.google.pl/maps/place/Klinik ... 21.0485703
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości