Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon lip 27, 2020 7:10 Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Cześć,
Mam problem z moją kotką 8 lat, sterylizowana, domowa.

Problem występuje od października. Praktycznie codziennie, czasami jest 2-3 dni przerwy.
Od weterynarza wiem, że to normalna sprawa, ale nie powinno się to dziać codziennie tylko rzadziej.
Wymiotuje najpierw wylatuje kulka kłaków lub karma, a później jeszcze z 2-3 razy wymiotuje samą wodą (brązowa lub lekko różowa zabarwiona od krwi - ponoć podrażnienie).
Wymiotuje zazwyczaj w nocy nad ranem ok 3-6. Śpi nagle wstaje wymiotuje kłakami z płynem idzie do innego pomieszczenia i wymiotuje jeszcze 2-3 razy wodą

Próbowałem już:
- wyczesywać codziennie
- przegłodzić
- odstawić suchą karmę i zmienić na inną
- więcej ją "przegonić" laserkiem żeby pobiegałą

Byliśmy u weterynarza, ale też rozkłada już ręce (może poszukam innego)
- krew ok
- zrobione prześwietlenie z kontrastem i nie ma ciał obcych ani zwężeń i ponoć dość dobra persytaltyka
- stosowaliśmy zalecony proszek, do posypywania jedzenia na odkłaczanie
- j/w tylko kapsułki z proszkiem na nadkwasotę, którymi posypuje się jedzenie

Nie wiem już co robić, kot niby czuje się ok, ale pewnie to nie jest zbyt zdrowe.
A ja w nocy muszę palić światła w korytarzu aby nie wdepnąć, albo dzieci nie weszły a po wyjeździe np. na 1 dzień muszę całe mieszkanie oglądać wszystkie podłogi już nie mówiąc o praniu narożnika, dywanów itp.

salut

 
Posty: 3
Od: Pon lip 27, 2020 7:02

Post » Pon lip 27, 2020 10:21 Re: Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Witaj,
na odkłaczanie zwykle stosuje się pasty, np. Bezo-pet:
https://zooart.com.pl/product-pol-9376- ... -120g.html
Pewnie że wymioty są niezdrowe, powodują odwodnienie.
Czy było USG?
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34184
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Pon lip 27, 2020 10:26 Re: Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Mam takiego rzygacza z nadkwasotą. Naliże się kłaków, to traci apetyt, wtedy nie je, gromadzą się mu soki i wymiotuje. Twoja kotka wyraźnie jest nadwrażliwa, kiedy zwymiotuje raz, albo więcej razy, ma podrażnioną śluzówkę i potem już z samego podrażnienia są kolejne wymioty. Mój przede wszystkim jada mało i często. Jest stale wyczesywany furminatorem, pilnuję też, żeby kłaki w jelitach nie zalegały, bo wtedy traci apetyt. A kiedy już zwymiotuje, to najpierw dostaje 2ml Alugastrinu w płynie na neutralizację kwasów, potem za pół godziny strzykawką trochę rozrobionej płynnej karmy Hillsa i/d - i kot wraca do normy, chyba że coś więcej mu jeszcze zalega. W każdym razie kot z nadwrażliwą śluzówką powinien jeść mało a często, karmę lekkostrawną.
Niezależnie od wszystkiego trzeba jej zrobić badania krwi - morfologię, profil nerkowy, wątrobowy, trzustkę, tarczycę - bo to też może się przyczyniać do wymiotów. Już nie mówiąc o tym, że niezaleczone wymiotowanie z powodu kłaków wpływa mocno na trzustkę, wątrobę i jelita i u kota wszystko zaczyna szwankować. A jeżeli wyniki będą ok, to warto zrobić jeszcze USG, czasem mimo dobrych wyników przy takich objawach ukrywa się chłoniak.
Zmień weta. W opisanej sytuacji kot powinien przez jakiś czas poza alugastrinem dostawać leki na zahamowanie wydzielania kwasu żołądkowego.
Na noc kotka powinna być nakarmiona i dostać alugastrin, bo najwyraźniej pogarsza się u niej w okresie niejedzenia. Mój tak samo ma, ale ja go karmię co 3 godziny strzykawką intestinalem, niewiele, ze dwa łyki, wtedy wraca mu apetyt i właściwe posiłki je samodzielnie.
Tu wątek mojego rzygacza
viewtopic.php?p=12025500
A tu inny na temat
viewtopic.php?f=1&t=186846
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon lip 27, 2020 11:34 Re: Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Dzięki za odpowiedzi

Gretta pisze:Witaj,
na odkłaczanie zwykle stosuje się pasty, np. Bezo-pet:
https://zooart.com.pl/product-pol-9376- ... -120g.html
Pewnie że wymioty są niezdrowe, powodują odwodnienie.
Czy było USG?

USG nie było było robione RTG cały przełyk/jelita z kontrastem (bodajże przed podaniem, 5 minut po podaniu i 2 godziny po podaniu)
Spróbuję tej pasty.

mziel52 pisze:Mam takiego rzygacza z nadkwasotą. ...

Może też tak być, bo często stoi w kuchni i żebra przy misce, ale jak ma pełną to nawet nie zje, aż mu się nie zachce, więc pewnie podobna sytuacja że je więcej a rzadziej.
Badania krwi były robione, wszystko ok. USG nie było ale j/w napisałem było RTG z kontrastem.

Sprawdzę te tematy i poszukam lżejszej karmy.

salut

 
Posty: 3
Od: Pon lip 27, 2020 7:02

Post » Wto wrz 08, 2020 21:55 Re: Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Wracam z odpowiedzią, może komuś się przyda
Do podanych objawów doszła biegunka + robienie takich jakby kilkunastu kropek z białego/przezroczystego śluzu po całej podłodze w mieszkaniu po załatwieniu się kota.

Trafiłem do innego weterynarza i po opisaniu objawów podał kotu bodajże 3 lub 4 zastrzyki.

Niestety nie doczytam się co to jest konkretnie ale o ile pamiętam.
Penicylina
Witamina B? D?
2 tabletki DiaDog do podzielenia na 4 częsci i podawania przez 4 dni (rano i wieczór) aby ustabilizować florę jelitową

Konkretne nazwy leków zapisane w książeczce o ile dobrze przeczytałem bo jest bardzo nie wyraźnie
1. Pen-Shop / Pen-Sdp / Ren-Shop / Ren-Slip ?
2. Tolfen?
3. Catosul?
4. Diadog

Po samej wizycie (czyli po samych już zastrzykach) efekt był prawie natychmiastowy.
Skończyła się biegunka i ustabilizowały się wymioty.
Teraz zdarza się jedynie nad ranem tak raz na 1-3 dni że zwróci same kłaczki, ale robi to jeden raz i nie zwraca już jedzenia.

salut

 
Posty: 3
Od: Pon lip 27, 2020 7:02

Post » Wto wrz 08, 2020 23:07 Re: Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Uff, dobrze, że kotce pomogło! :ok: Catosal to wit. B12.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro wrz 09, 2020 8:28 Re: Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Dobrze, że kot się poprawił, ale pamiętaj, że on zawsze będzie wymagał specjalnej troski.
1. Nie dopuszczać do zakłaczenia (czyli wyczesywać).
2. Jak się zakłaczy i straci apetyt, można podać pastę odkłaczjącą, a przy tym trzeba pilnować, żeby coś jednak często i po troszku jadł. Mój rzygacz dostaje wtedy strzykawką do pyska co 3 godziny 2-3 łyki intestinala, żeby kwasy żołądkowe go nie drażniły. Jak kot zwróci kłaki, to na ogół zaraz się poprawia, jeśli nie, trzeba czekać na kupę, bo póki nie zrobi, to apetyt nie wróci. Nie powinien też jeść ciężkostrawnych rzeczy, a mięso dobrze podawać pokrojone na drobno. Bo im dłużej jakiś pokarm zalega w żołądku, tym więcej soków żołądek produkuje.
Jeśli się tego pilnuje, to można utrzymać kota w dobrej formie, jeśli znowu się rozhulają problemy gastryczne wywołane przez zakłaczenie, to wtedy leci wszystko, śluzówka, wątroba i trzustka i leczenie jest dłuższe. Sporo czasu mi zajęło, żeby to wszystko razem skojarzyć i pilnować swojego kota w sposób właściwy. Wet działa doraźnie w kryzysie, na co dzień trzeba samemu go pilnować.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, skaz i 237 gości