Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon cze 29, 2020 11:53 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Dokładny skład: 97,3% królika (38% mięsa, 22% gardzieli, 20% wątróbek, 10% serc, 10% płuc), 2% pasternaków, 0,5% kocimiętki, 0,1% spiruliny, 0,1% składników mineralnych, nie wiem czy coś z tych składników może uczulać.

Atrre

Avatar użytkownika
 
Posty: 17
Od: Pon cze 08, 2020 8:37

Post » Pon cze 29, 2020 12:35 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Oczywiście polegam na podanym składzie, pewności niestety nie mam ;) Jest to Feringa pure meat menu.

Atrre

Avatar użytkownika
 
Posty: 17
Od: Pon cze 08, 2020 8:37

Post » Pon cze 29, 2020 23:30 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

A może kot jest uczulony na kilka mięs, w tym niestety też na królika?
Jeśli jesteś w stanie, spróbowałabym przez 2 tyg. podawać czyste mięso. Nawet bez suplementacji. Przez tak krótki okres nie powinno dojść do niedoborów. Może wieprzowinę.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto cze 30, 2020 7:25 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Hmmm sama nie wiem... Tego królika je dopiero 1,5 tygodnia, a gdzieś czytałam, że koty nie powinny dostawać wieprzowiny i tak się tego trzymałam, dostawała zazwyczaj indyka albo kurczaka. Bardziej bym wolała innej puszki spróbować, może cielęcinę albo jagnięcinę? Tego też jeszcze nie jadła. Dzisiaj piąty dzień na lekach i jest lekka poprawa, tylko pytanie czy zejdzie do końca i czy po skończeniu tabletek znowu nie wyjdzie.

Atrre

Avatar użytkownika
 
Posty: 17
Od: Pon cze 08, 2020 8:37

Post » Wto cze 30, 2020 9:32 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Z wieprzowiną chodziło pewnie o chorobę Aujeszkiego, a ta nie „siedzi” w mięśniach. Wieprzowina to wartościowe mięso dla kotów :)
Na krowę też zdarzają się alergie, na wieprza rzadziej.
Czyli pogorszenie było bezpośrednią reakcją na odstawienie leku, czy tak? Bo jeśli owszem, to jeszcze bym karm nie zmieniała. Jak wspomniałam u mnie u kocurka zmiany zniknęły długo po wykluczeniu z diety alergenu, więc może u Twojego kota pogorszenie to po prostu powrót do stanu bez leków, gdy te nie maskują już problemu.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto cze 30, 2020 9:53 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Być może o to chodziło z wieprzowiną :)
Tak to wyglądało. 13.06. dostała 2 zastrzyki, tabletki na 5 dni, maść i trochę zaczęło schodzić, a 22.06 znowu zaczęło się powoli odnawiać i rosnąć. Dlatego 26.06 znowu poszłam do weta po tabletki i teraz mówiła, że mam jej je podawać aż do momentu kiedy zmiana całkiem zejdzie. Dzisiaj mam ostatnią tabletkę na wieczór, więc wybieram się po kolejne opakowanie, z tym że najpierw odwiedzę innego weterynarza i zobaczę co powie.

Atrre

Avatar użytkownika
 
Posty: 17
Od: Pon cze 08, 2020 8:37

Post » Wto cze 30, 2020 10:52 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

A jakie kotka ma miski? Jakie zabawki? Czy alergia kontaktowa jest brana pod uwagę?

uga

 
Posty: 786
Od: Śro kwi 22, 2015 9:26

Post » Wto cze 30, 2020 11:32 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Tak, też nad tym myślałam, ale właśnie nie wiem co konkretnie może być przyczyną. Miski ma: ceramiczną do jedzenia i nierdzewną do wody. Zabawki różne, piłeczki (ping-pong, gumowe, z dzwonkiem), wędki z piórkami, jakieś myszki, czasami rurkę taką do picia pomęczy, kulki z folii aluminiowej, w jakąś reklamówkę wejdzie i czasami próbuję ją gryźć.

Atrre

Avatar użytkownika
 
Posty: 17
Od: Pon cze 08, 2020 8:37

Post » Wto cze 30, 2020 14:43 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Nierdzewna do wody to miska metalowa? Czyli ze stali nierdzewnej? Jeśli tak, to radziłabym zmienić.

uga

 
Posty: 786
Od: Śro kwi 22, 2015 9:26

Post » Wto cze 30, 2020 16:18 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Tak, to miska metalowa. Za kilka dni będę zamawiać puszki to i miskę zamówię. U weterynarza (tego nowego) dostałam do kontynuacji SYNULOX i taką maść do smarowania, która podobno bardzo dobrze goi różne zmiany skórne. Mam nadzieję, że to w końcu pomoże. Tylko pozostaje kwestia od czego to ma, bo obawiam się, że znowu wróci jak nie znajdę przyczyny.
Ostatnio edytowano Śro lip 01, 2020 7:47 przez Atrre, łącznie edytowano 1 raz

Atrre

Avatar użytkownika
 
Posty: 17
Od: Pon cze 08, 2020 8:37

Post » Wto cze 30, 2020 16:37 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

uga pisze:Nierdzewna do wody to miska metalowa? Czyli ze stali nierdzewnej? Jeśli tak, to radziłabym zmienić.

Czemu? Przy problemach z trądzikiem poleca się albo ze stali nierdzewnej, albo szklane, natomiast odradza się ceramiczne i plastikowe, gdyż te mają za dużo porów i rozwijają się w nich bakterie.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro lip 01, 2020 8:27 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

To teraz nie wiem, zmienić miskę czy nie? Zastanawiałam się jeszcze nad jedną kwestią. Razem z mężem sami robiliśmy drapak, gałęzie są z wierzby, a podesty prawdopodobnie ze świerku czy innego drzewa iglastego. Podesty są oszlifowane, surowe, niczym nie zabezpieczane ale w kilku miejscach przy schnięciu popękało i sklejaliśmy Vikolem. Ona lubi spać na nich i teraz nie wiem czy może ten klej jest przyczyną? Dużo go tam nie ma, kilka pasków ale jednak. Chcę dodać zdjęcie (nie umiem, daje link) i tak patrze, ten kwiatek z tyłu może też być przyczyną? W sumie nie zauważyłam żeby się nim interesowała, w pierwszych tygodniach u mnie grzebała w doniczkach ale już tego nie robi.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8dbb51c2cfe61cfe

Atrre

Avatar użytkownika
 
Posty: 17
Od: Pon cze 08, 2020 8:37

Post » Śro lip 01, 2020 17:28 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Vicol jest zaliczany do klei nietoksycznych. Oczywiście kot może mieć na niego uczulenie, ale raczej szukałabym przyczyn w jedzeniu, dywanach i wykładzinach, środkach myjących, ewentualnie w żwirku (swoją drogą kot go nie je?). No i może tej roślinie. Dasz radę zrobić jej lepsze zdjęcie? Może warto testowo schować ją w innym pokoju na kilka tygodni?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw lip 02, 2020 9:06 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Dywanów ogólnie nie mam, jedynie dywaniki w łazience. W pokojach są wykładziny ale ona większość czasu spędza w salonie, gdzie są panele. Z chemią to nie wiem, ostrej nie używam, zazwyczaj ajax + ocet do mycia powierzchni. Kwiatek to na 90% kroton i z tego co wyczytałam to jego sok jest trujący dla kota o ile go próbuje jeść 8O Jeśli chodzi o żwirek to spróbowała go tylko, gdy pierwszy raz zasypałam kuwetę, z tym że też się zastanawiałam czy to może być żwirek, bo z łap zlizuje pyłek. Poszperałam po wiadomościach i zdjęciach i okazuje się, że 18.04 zamieniłam żwirek bentonitowy na ten kukurydziany, a pierwsze zmiana pojawiła się 20.04., z tym że nigdzie nie znalazłam informacji o alergii na taki żwirek. Ale może to jednak to?

Atrre

Avatar użytkownika
 
Posty: 17
Od: Pon cze 08, 2020 8:37

Post » Czw lip 02, 2020 18:11 Re: Wrzód/ziarniniak eozynofilowy?

Schowałabym krotona i spróbowała ze żwirkiem drewnianym. Ja używam tego tylko w większych workach: https://www.zooplus.pl/shop/koty/zwirek ... sie/475010
Część kotów nigdy nie tyka roślin, część nie tyka do czasu, a potem nagle zjada i się zatruwa.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz i 181 gości