Utrata wzroku, objawy neuro- GUZ moja Mia [*]

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob cze 13, 2020 19:22 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Dobrze, ze sie dowiaduje o dr Neskiej i tym bialku. Bo z tego co sie rozeznalam sa dwa obozy. Czesc wetow i jest to stara szkola zaleca, zeby u nerkowcow bezwzglednie zmniejszac w diecie bialko. Druga czesc i do niej nalezy m.in. dr Karen Becker zaleca nie zmniejszanie bialka, a wrecz przeciwnie - nalezy je podawac i musi to byc wysokiej jakosci bialko, nie z odpadow (czyli to co w tanich i sredniej klasy puszkach) i NIE pochodzenia roslinnego. Dopiero w bardzo zaawansowanej fazie choroby zmniejsza sie podawanie bialka. TAkze dobrze ze mi powiedzialas bo w miare potrzeby bede jednak chciala stosowac zalecenia tej drugiej grupy. No zreszta juz je stosuje, tylko musze skads wyczaic recepture na mieso z suplami i zmniejszona iloscia fosforu i to beda dostawaly starsze kotki.
Ale wolalabym to z wetem skonsultowac i miec dobra recepture z duza iloscia bialka i mala fosforu i jasne zalecenia.
W ogole to ja bym najchetniej otworzyla firme produkujaca porzadna karme dla kotow:-)
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Sob cze 13, 2020 19:38 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

pibon pisze:Inezka, zaczynam sie edukowac w temacie nerek, na wszelki wypadek, tfu tfu tfu. Staram sie jej teraz nie dawac ryb (ze wzgledu na fosfor ale i tak w ogole to serwujac ryby tylko sie ma klopot, bo potem nie chca nic innego jesc) - jedyne co to czasem odrobinke puszki rybnej jak nie chce zjesc tabletki w niczym innym. A znasz moze jakies przepisy ze zmniejszonym fosforem? Czy one musza byc calkiem bez kosci? Pewno skorkupki jajka zamiast kosci? A czy to wychodzi na to samo, jesli daje sie jednak surowe z koscmi i po prostu wylapywacz fosforu do tego? Czy jednak zdrowiej nie dawac kosci?

W diecie nerkowca ogranicza się przede wszystkim fosfor, a kości zawierają olbrzymie ilości fosforu. Dlatego wycofuje się je z diety, ponieważ jak najbardziej można je zastąpić innym suplementem wapnia. Dla nerkowca najlepszy jest węglan wapnia, ponieważ mniej się wchłania i jednocześnie bardzo dobrze wiąże fosfor. Ja używam czystego syntetycznego węglanu wapnia.
Można też stosować węglan w naturalnej postaci czyli skorupki jajek, tyle tylko, że one zawierają też sporo fosforu, dlatego lepszy jest syntetyczny. W zasadzie nic się kotu bez kości w diecie nie dzieje.

Poza tym jeśli chodzi o dietę, to ograniczanie czy rezygnacja z wysokofosforowych i wysokobiałkowych mięs czyli przede wszystkim bardzo chudych np piersi kurczaka czy indyka, niektórych podrobów, ale np serca, żołądki zwłaszcza drobiowe są jak najbardziej wskazane, wątróbka ma dużo fosforu, ale jest niezbędna, choć w razie konieczności można też ją zastąpić wit.A, żółtka mają sporo fosforu, ale warto dać chociaż jedno. Ja robię przepisy w kalkulatorze z barfnego świata. Używam różnych mięs i podrobów, ale w większości wybieram te z niższą zawartością białka i fosforu. Dla nerkowców polecana jest np wątróbka indycza, ale wtedy przepis jest ubogi w wit. B7 i B9. Ostatnio więc dodaję wątrobę kurczaka, która ma więcej fosforu ale też jest bogata w wit. B. Także podstawą jest zawsze jak największe ograniczenie fosforu, pewne obniżenie białka (to już w zależności od wyników kota), ale też ważne jest, żeby za bardzo nie zubożyć diety o niezbędne witaminy czy minerały.

tabo10 pisze:
pibon pisze:(...)A czy to wychodzi na to samo, jesli daje sie jednak surowe z koscmi i po prostu wylapywacz fosforu do tego? Czy jednak zdrowiej nie dawac kosci?


W temacie barfa się nie wypowiadam zatem,bo nie zgłębiam i nie stosuję.
Ale kotów nerkowych miałam,niestety,kilka. I nie jest to takie proste,że dasz mięso i wyłapywacz fosforu i to wszystko załatwi. Nie załatwi,nie ma takiej mocy. Lek.wet. Neska stanowczo zabrania podawania samego czystego mięsa,wszelkich kocich kiełbasek i tego co zawiera sporo białka (żółtko jaj,śmietanka,mleko )i fosforu. Jeden przepis na przyrządzenie domowego jedzenia z wątróbką jaki kiedyś od Niej dostałam zawierał takie śladowe ilości wątróbki,że żaden kot tego nie ruszył:(


Weterynarze zapominają, że chory kot też jest drapieżnikiem. Zawsze dziwi mnie to, że gdy ich zapytać czy kota można przestawić na wegetarianizm -zaprzeczają, ale jednocześnie proponują karmę weterynaryjną, w której są śladowe ilości mięsa lub nie ma go w ogóle 8O
Bardzo rozsądne podejście co do żywienia kotów nerkowych ma dr Lisa Pierson
https://healthypets.mercola.com/sites/h ... AdBqTwiGeo

Pibon, ja to piszę wszystko tak na wyrost. Mam nadzieję, że Twoja koteczka ma zdrowe nerki :)

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Sob cze 13, 2020 19:43 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

pibon pisze:W ogole to ja bym najchetniej otworzyla firme produkujaca porzadna karme dla kotow:-)

Myślę o tym samym od jakiegoś czasu :D

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Sob cze 13, 2020 22:57 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Dzieki Inezka! Mam tez taka nadzieje, ze to na wyrost ale wole sie poinformowac, wiedza zawsze sie przyda a informacje od Ciebie daja mi juz dobry start w temat robienia odpowiedniego jedzenia. Zobacze sobie ten kalkulator i dobrze tez wiedziec o weglanie wapnia.
I wlasnie wielka szkoda ze dr Pierson nie udziela juz od dawna konsultacji telefonicznych. Probowalam w zeszlym roku konsultacje telefoniczna u dr Becker - cena normalna jak u zwyklego weta - ale niestety - termin oczekiwania byl 2 lata! Zapoznalam sie juz z tym przytoczonym artykulem - ja zawsze jak cos chce sie dowiedziec to lece na healthypets.mercola najpierw;-)
Ale swoja droga to skleroznica ze mnie straszna, bo zupelnie zapomnialam o barfnyswiat! Dzieki za przypomnienie, musze tam sie wybrac pobuszowac.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pon cze 15, 2020 11:46 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Znalazlam wczoraj taka strone z mnostwem bardzo przydatnych informacji dla kotow EDIT: I DLA KOTOW NERKOWCOW i sa tez receptury i kalkulatory, tak wiec mozna sobie popatrzyc, porownac:

http://www.holisticat.com/index.php/en/ ... 2-boneless

Ta strona podaje tez link do bazy danych amerykanskiego ministerstwa rolnictwa, gdzie mamy podane dokladne dane odnosnie wartosci odzywczej wszelkich mies, wiec tez moze sie przydac:
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/ ... /nutrients
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Wto cze 16, 2020 14:40 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Dzięki, że wstawiłaś te linki, może mi się coś z tego przyda :) Na razie tylko tak pobieżnie przeglądałam. Różnice w danych mięs są na pewno, bo zawsze są różne źródła. No i mięso może się różnić w zależności od kraju/regionu, z którego pochodzi, od tego czym i jak karmione są zwierzęta. To nie jest tak, że jedzenie, które się przygotuje będzie zawsze pokrywało się pod względem zawartości białka, tłuszczu, wody, fosforu, innych minerałów i witamin z przepisem według którego zostało zrobione. Trzeba byłoby mieć swoje własne laboratorium i badać każdy kawałek mięsa. Zawsze będą jakieś różnice, większe lub mniejsze. Wiele razy widzę, że mięso, które kupiłam nie pokrywa się np pod względem zawartości tłuszczu z pozycją w kalkulatorze, której powinno odpowiadać. Wtedy często wybieram inną pozycję z kalka, która bardziej odpowiada tłustości tego kawałka mięsa, które mam. Myślę też, że bardzo ważna jest różnorodność, czyli stosowanie mięs różnych gatunków zwierząt, częste zmienianie przepisów, bo wtedy jest mniejsza możliwość popełniania stale tych samych błędów.

A jak się czuje koteczka ? :201461

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Wto cze 16, 2020 23:01 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Mia czuje sie bardzo dobrze :D Juz dawno wrocila do wszystkich swoich zwyklych czynnosci. Nie izoluje sie, bawi sie, ma oczywiscie ogromny apetyt, jak to ona. I jest w 100% soba, czyli sliczna i slodziutka diwa.

Dzisiaj mialysmy wizyte u kardiologa ale nic sie na razie nie dowiedzialam. Miala tylko testy, czekalam 2 godziny na parkingu a po skonczeniu badan wyznaczono mi termin konsultacji telefonicznej jutro z kardiologiem. Dzis tylko z techniczka rozmawiac moglam, a ta mi nic nie potrafila powiedziec.
No ale zadnych lekow mi dzis do domu nie dali, zadnych zalecen, to mam nadzieje, ze z serduszkiem wszystko ok! Oby tak bylo, byloby cudnie.
Zanim ja zabrali na testy to pytala techniczka,czy w razie koniecznosci dalszych badan takich jak rtg i badanie jakies krwi majace na celu zobrazowac stan miesnia sercowego (?) wyrazam na nie zgode. Powiedzialam, ze jesli bez usypiania i beda konieczne to wyrazam. Natomiast okazalo sie, ze tych badan juz nie robili. Bylo wykonane usg serca, badane cisnienie i badanie ogolne.
Troche mi sie wydaje dziwne, ze najpierw wykonuja usg serca, a potem dopiero w razie koniecznosci rtg. Nie rozumiem tego, bo zazwyczaj przeciez robi sie najpierw rtg, ktore jest badaniem tanszym ale mniej obrazowym i jesli jest np powiekszone serce - wowczas robi sie usg. Moze ktos z Was wie skad taka kolejnosc?

Odnosnie karmienia i roznorodnosci to jak najbardziej masz racje! Tylko teraz sobie wlasnie uswiadamiam, czy u mnie ta roznorodnosc rzeczywiscie wystepuje i jestem troche skolowana. Chodzi o to, ze owszem, (oprocz puszek dodatkowo) karmie roznymi rodzajami miesa czyli kurczak, indyk, krolik. Na stronie dostawcy jest informacja, w jakiej proporcji mieszac ich mieso z suplementami od firmy Alunutrin. Tylko ze do kazdego rodzaju miesa jest podana taka sama suplementacja - 1 miarka suplementu Alunutrin na 1 funt miesa, czy to krolika czy to kurczaka. I teraz sie zastanawiam i zaczynam watpic czy to jest na pewno ok? Ostatnio zrezygnowalam z dodawania gotowego suplementu i robilam receptury dr Pierson i Anne Jablonski z catnutrition.com ale tam sa tylko receptury na kuraka i krolika. A co z indykiem? Czulabym sie jednak pewniej nie muszac sama tworzyc receptur, bo sobie nie ufam, ze sie gdzies nie machne albo cos zle zrozumiem - wolalabym miec gotowa recepture.

Z kolei druga sprawa Inezka pisalas o weglanie wapnia, ktorym dobrze zastepowac wapn z kosci edit: dla kotow nerkowych. Otoz suplement Alunutrin do miesa bez kosci ma wlasnie weglan wapnia do wyboru w wersji syntetycznej albo ze skorupek jajek (ten oczywiscie kotom nie posmakowal -kiedys kupilam na probe) - wiec w sumie dla Mii byloby to na pewno dobre serwowac jej takie jedzenie zamiast tego z koscmi. Ale wciaz to samo pytanie: dlaczego podana suplementacja jest taka sama do roznych rodzajow miesa?

Aha, i chcialam jeszcze napisac, przegladajac holisticat.com znalazlam informacje, ze uzywanie zmielonych skorupek jajek dla kotow nerkowych moze byc wskazane, poniewaz one wychwytuja fosfor. Tutaj:http://www.holisticat.com/index.php/en/chronic-diseases/41-crf?start=1
If your cat has elevated Phosphorous levels, look into eggshell powder which has been researched in Japan on human kidney failure patients, and shown to work as an Oral Phosphate Binder (OPB). More on this under treatments.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Śro cze 17, 2020 14:50 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Serduszko ok! Niewielkie zmiany tylko zgrubienie delikatne miesnia co jest dosc czeste u kotkow.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Śro cze 17, 2020 15:34 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

To super, że Mia doszła do siebie i że serduszko zdrowe ! :D

Ja jeśli chodzi o serce, to się nie znam, ale wydaje mi się, że robi się, właśnie USG serca, jeśli jest podejrzenie, że są jakieś nieprawidłowości.

Pibon, co do suplementów wapnia, to zgadza się, skorupki jajek to naturalny węglan wapnia i dobrze wychwytują fosfor, tyle tylko, że same w sobie też zawierają fosfor. Dlatego napisałam Tobie, że najlepiej stosować właśnie syntetyczny węglan wapnia, bo on nie ma w składzie fosforu, a tak samo działa jako wyłapywacz.

Ten Alnutrin, o którym piszesz, to taki jakby odpowiednik Felini Complete u nas albo Easy Barf z Lilly's Bar, one zawierają po kilka różnych suplementów i rzeczywiście podane jest dawkowanie na konkretną ilość mięsa bez względu na jego rodzaj. To rzeczywiście tak się stosuje i chyba jest ok jeśli kot jest zdrowy. Niektórzy stosują też w barfie, tyle tylko, że trudniej jest uzyskać
odpowiednie parametry w przepisie, dlatego że w barfie mięso w zależności od jego rodzaju, czy nawet części, bo np. co innego zawiera udko kurczaka, a co innego -pierś, wymaga innej suplementacji. Okazuje się, że jest np. za dużo wit.D3, a za mało czegoś innego, ale można to chyba jakoś ogarnąć wspomagając się niektórymi pojedynczymi suplementami. Mniejsze pole manewru jest z nerkowcami, bo u nich niektóre parametry trzeba specjalnie dostosować. Np. zwiększyć ilość węglanu wapnia w celu lepszego wyłapywania fosforu czy zmniejszyć podaż soli, także wtedy takie łączone suplementy raczej się nie sprawdzają. A co do tworzenia przepisów, to przy pomocy kalkulatora z Barfnego świata spokojnie można to ogarnąć.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Śro cze 17, 2020 19:54 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Super, ze mi jeszcze raz napisalas o tym syntetycznym weglanie wapnia i skorupkach, poniewaz po przeczytaniu holisticat wydalo mi sie, ze moze skorupki jeszcze maja cos dodatkowego, co ten fosfor wylapuje, a to po prostu chodzi o sam weglan wapnia jako wylapywacz - ok, zapisane, zapamietane dzieki! :ok:
Skorupki jajek juz mi sie susza na sloncu, moga sie przydac, zobaczymy

Ok, skoro mowisz, ze z kalkulatorem barfnym da sie to ogarnac, to sprobuje - na razie tam jeszcze nie zajrzalam bo sie boje :strach: .
Jak gotuje dla ludzi to wszystko na oko, zastepuje skladniki, improwizuje itp, ale dla kotow trzeba byc bardzo dokladnym i tu zawsze 3 razy sprawdzam, dokladnie odmierzam. Ale troszke sie boje robienia wlasnych receptur wg kalkulatora zeby czegos nie skonocic, nie pomylic sie. Jesli masz jakas recepture, ktora mozesz polecic albo ktora czesto robisz, to bylabym wdzieczna! :oops:
Wole dodawac osobno suplementy do miesa, poniewaz jest to duzo tansze w porownaniu do dawania gotowego suplementu typu Alunutrin dlatego sie z Alunutrinu ostatnimi czasy wycofalam. Polowa moich kotkow jest powyzej 11 roku zycia takze dobrze miec tez mozliwosc dostosowywania poszczegolnych skladnikow.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Czw cze 18, 2020 18:26 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

pibon pisze:Jak gotuje dla ludzi to wszystko na oko, zastepuje skladniki, improwizuje itp, ale dla kotow trzeba byc bardzo dokladnym i tu zawsze 3 razy sprawdzam, dokladnie odmierzam.

No bo człowieki, to takie wszystkożerne są, a kotecki delikatne :lol: Ja jak robię barfa, to wolę kupić trochę więcej mięsa na wszelki wypadek, żeby nie zabrakło, bo przecież musi być idealnie wyważone. No i później człowieki mają ucztę z resztek :ryk:

Pibon, te przepisy robi się pod konkretnego kota, to znaczy dostosowane do jego wagi, jonogramu czy innych potrzeb. Ja mam wszystkie przepisy na wagę 5kg. Kalkulator sam wylicza ilość mieszanki na dzień i na ile dni ma jej starczyć. Jak robi się dla kilku kotów, to sumuje się ich wagę i później dzienną ilość mieszanki, którą wyliczy kalkulator dzieli się proporcjonalnie do wagi kotów. Mogę Ci podesłać jakiś przepis jak chcesz, ale nie wiem czy będziesz mogła to jakoś wykorzystać. Coś później wybiorę i Tobie wyślę na pw. Najwyżej zobaczysz sobie jak to wygląda.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pt lip 24, 2020 0:01 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Chce kupic paski do badania moczu, o ktorych Jolu wczesniej mi pisalas, tylko innej firmy, nie ma u nas takich jak pisalas. Czy takie paski dla ludzi beda dobre? Czytalam, ze najlepiej kupowac pakowane indywidualnie. Te nie sa tanie, ale chodzi mi o to, zeby byly przede wszystkim wiarygodne. Czy takie beda dobre?
https://www.amazon.com/Urinox10-Infecti ... 182&sr=8-3
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pt lip 24, 2020 0:19 Re: Kotka stracila wzrok- UDAR lub Tokso - PASKI badania MOC

Z tym pakowaniem indywidualnym to chyba przesada. Może chodzi o trwałość, ale te paski są trwałe i bez tego. Nawet po znacznym przekroczeniu daty ważności działają prawidłowo, bez indywidualnego pakowania.
Te z linku, który przysłałaś są aktualnie niedostepne, ale ponizej wyświetliło mi się opakowanie specjalnych (dla zwierząt, chociaż to w sumie nie ma znaczenia, spokojnie możesz kupić ludzkie :D ) weterynaryjnych, dla psów, kotów itp. Też 10-parametrowe, koszt niecałe 10 dol., tylko nie mogę się doczytać, ile pasków w butelce. No i dość dużo negatywnych opinii o działaniu samych pasków, więc może lepiej poszukać i kupić ludzkie, ale bez tego indywidualnego pakowania. Nie przekleję linku w tablecie, ale nazywa się to pet test strips for dogs, cats...
Jesli kupisz takie jak w linku, też będzie ok. Mają zdecydowanie lepsze opinie użytkowników i jakąś aplikację do zapamiętywania wyników (moim zdaniem zupełnie zbędną), za to nie mają na opakowaniu wydrukowanej skali barw do odczytów (jest dołączona oddzielnie, ale to zdecydowanie mniej wygodne).
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60201
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lip 24, 2020 2:02 Re: Kotka stracila wzrok- UDAR lub Tokso - PASKI badania MOC

Dzieki za odpowiedz Jola! Wzielam w koncu te, bo juz mi sie nie chcialo dalej szukac, a one maja dobre opinie.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pt lip 24, 2020 2:04 Re: Kotka stracila wzrok- UDAR lub Tokso - PASKI badania MOC

Na pewno będą dobre! :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60201
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510 i 310 gości