Utrata wzroku, objawy neuro- GUZ moja Mia [*]

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 02, 2020 18:21 Re: Kotka stracila wzrok -TOKSO -leczymy , podejrzenie UDARU

pibon pisze:Odosnie podejrzenia toksoplazmozy to znalazlam informacje, ze Toksoplazma gondii, czyli pasozyty ktore powoduja toksoplazmoze gina w surowym miesie zamrozonym przez 72 godziny w temp - 20 stopni Celsjusza. U mnie to mieso jest zawsze wczesniej mrozone dluzej niz 72h.

Sporo źródeł podaje -18 st. C (i też 3 dni).
Toksoplazmozą kot i człowiek może się zarazić nie tylko przez mięso (chociaż to najbardziej), lecz również przez niedomyte warzywa i owoce, brudne ręce itp.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro cze 03, 2020 1:34 Re: Kotka stracila wzrok -TOKSO -leczymy , podejrzenie UDARU

Po konsultacjach obie panie neurolog stwierdzily, ze najbardziej prawdopodobna przyczyna stanu Mii jest wystapienie u niej udaru:-( Brany byl pod uwage jeszcze guz mozgu, ale tu stan kotki by sie nie polepszyl tak jak ma to miejsce bez zastosowania sterydow (a Mia sterydow nie dostala, jedynie klindamycyne).

Na udar wskazuje przede wszystkim fakt, ze objawy rozwinely sie bardzo szybko i w ciagu kilku godzin stan sie bardzo pogorszyl. JEgo apogeum bylo w nocy kiedy zawiozlam Mie na ostry dyzur. Sprawdzajac w nocy jej samopoczucie znalazlam ja w gorszym stanie niz 3 godziny wczesniej i lezaca w kaluzy moczu (niekontrolowanie oddawania moczu/kalu to tez mozliwy objaw udaru). Niestety wetka na ostrym dyzurze powiedziala mi, ze jej stan jest stabilny i odeslala do domu. Wole tego nie komentowac.

Na udar wskazuje tez fakt, ze objawy zaczely samoistnie ustepowac. Podawalam jej w tym czasie kompleks witamin B, poniewaz wowczas jednym z podejrzen bylo, ze to moze braki ktorejs z witamin B spowodowaly utrate widzenia.

Objawy udaru, moga byc rozne, w zaleznosci od tego, w ktorej czesci mozgu pojawi sie udar. Udar, z tego co przeczytalam, to w wiekszosci przypadkow stan, w ktorym dochodzi do zaczopowania arterii doprowadzajacej krew do mozgu i w wyniku tego odciecie doplywu tlenu do mozgu, co powoduje jego niedotlenienie i uszkodzenie. Mniejsza czesc przypadkow udaru to tzw wylew - tutaj peka arteria i krew zalewa mozg.

Objawy udaru, ktore wystapily u Mii to: utrata wzorku, zdezorientowanie, trudnosc w utrzymaniu rownowagi, niekontrolowane oddawanie moczu, wielkie oslabienie, chodzenie w kolko - tu kierunek w ktorym kot sie kreci wskazuje na polkule, ktora zostala dotknieta udarem.

Z tego co przeczytalam pierwsza pomoca w przypadku udaru jest zastosowanie m.in. terapii tlenem, sterydow, ktore zmniejszaja obrzek mozgu i dzieki temu minimalizuja uszkodzenia mozgu, jesli wystapuja napady padaczkowe to zastosowanie odpowiednich lekow zmniejszajacych cisnienie wewnatrz czaszki. No i przede wszystkim leczenie przyczyny, ktora doprowadzila do udaru. O tym nizej.

Przez pierwsze 24 godziny po udarze stan kota jest zly, jednak po tym czasie organizm zaczyna sie powoli regenerowac, i tak na szczescie bylo u Mii. Stopniowo jej stan sie polepszal. Polecane jest wowczas wspomaganie procesow regeneracji przez podawanie karmy bogatej w antyoksydanty (ja podaje astaksantin, ale takze kontynuuje podawanie odrobinki kompleksu witamin B, dodaje tez do jej surowego miesa zoltka. Przeszlam na przepis na mieso z suplementami z tego przepisu http://www.catnutrition.org/recipes.html - wydaje mi sie on lepszy, niz ten, ktory stosowalam wczesniej, wg dr Pierson).
Zamowilam suplement dla kotkow seniorow z nettokinaza i ekstraktem z ginko (mental alertness z http://www.drbeckerbites.com) - jednak musze jeszcze ustalic z wetem, czy mozna to u niej stosowac. Nettokinaza zapobiega nadmiernej koagulacji czyli przeciwdziala tworzeniu sie zatorow prowadzocych do udarow. Nie jestem jednak pewna - czy mozna stosowac nettokinaze, jesli nie jestesmy pewni co do genezy udaru - czy byl w wyniku zatoru czy w wyniku wylewu? Jesli ktos cos wie na ten temat to bylabym wdzieczna za informacje.
Nie wiem tez, czy mozna poznac z tych wynikow krwi, ktore u niej zrobiono (wklejone wczesniej) czy wystaepuje u niej tendencja do nadmiernej koagulacji?

Przyczyny udaru sa rozne, jednak w wiekszosci przypadkow podobno nie udaje sie jej ustalic. Najczesciej jest to nowotwor w obrebie mozgu, choroby serca, nadcisnienie, nadczynnosc tarczycy, choroby nerek, choroby watroby, cukrzyca, migrujace pasozyty (czy sa takimi Toksoplazma Gondii?), choroby pluc, infekcje i urazy mechaniczne.

Wykonanie badan krwi, moczu, zmierzenie cisnienia pozwoli weterynarzowi wykluczyc inne choroby, ktore maja podobne jak udar symptomy. Diagnoza moze nastapic w wyniku badania MRI lub CT, ktore pozwola na wykrycie zmian w obrebie mozgu. Badanie plynu mozgowo-rdzeniowego lub test d-dimer, ktorego podwyzszona wartosc oznacza zwiekszona aktywacje procesow krzepienica krwi (wyzsze ryzyko zatorow) moga dostarczyc informacji potwierdzajacych diagnoze udaru.

edit literowki
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4247
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Śro cze 03, 2020 2:05 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

W tych wynikach, które znalazła na stronie nie ma żadnych badań koagulologicznych (świadczących o stanie krzepnięcia krwi) poza płytkami krwi, które są w normie. Bada się czasy krzepnięcia - tzw. kaolinowo-kefalinowy (APTT), czas protrombinowy (PT), ewentualnie jeszcze fibrynogen. Oczywiście badań jest mnóstwo, ale te robi się rutynowo.
Tak w praktyce - u człowieka nadmierną tendencję do wylewów można czasem poznać po tym, że ma wielkie siniaki nawet po małym urazie. Albo długo mu krew nie krzepnie, jak się skaleczy. Ale to bardzo ogólne wskazówki, nie pokazują przyczyny nadmiernych krwawień (mogą być bardzo różne).
Na tendencję do zatorów może wskazywać przemiana tłuszczowa, szczególnie frakcja LDL cholesterolu i trójglicerydy (TG).
Wszystkie badania robi się z krwi, więc przy okazji możesz kazać oznaczyć.
D-dimery oznacza się zwykle w ostrych stanach, np. DIC (Zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego). D-dimery są produktami rozpadu fibryny, w którą przekształca się fibrynogen w procesie wytwarzania skrzepu. Nie wiem, czy po dość długim czasie od udaru jest sens robić to badanie, chyba, że wet podejrzewa w ogóle istnienie zakrzepicy. Wtedy oczywiście tak.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60347
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro cze 03, 2020 10:44 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Dzieki Jolu! Ona ma podwyzszony cholesterol (309) a norma jest w tym badaniu podana 91-305 mg/dl.
Nie wiem jak jest z tym cholesterolem, czy to bardzo grozne ze ma tak podwyzszony?Sama mimo b.dobrego zdrowia mam zawsze podwyzszony.
U Mii LDL i TG chyba nie oznaczyli w tym badaniu. Pewno podwyzszony cholesterol i LDL i TG by daly obraz czy ma tendencje do zatorow? Wowczas moglabym podaawac jej nettokinaze. A bez tego sie jednak boje. Spytam wetow - zapewne nie beda wiedzieli.
Neurolog powiedziala, ze obawia sie, ze udar sie moze powtorzyc, dlatego trzeba koniecznie znalezc przyczyne i polecila sprawdzic w pierwszej kolejnosci serce (USG).
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4247
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Śro cze 03, 2020 12:22 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Trzymam kciuki za kotunie
Na forum jest gdzieś link odnośnie sdm?nie mam czasu sprawdzać
Ale nie wiem jak jest z jonogramem
Ja bym na razie nie szalała z pronefra ?

anka1515

 
Posty: 4103
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro cze 03, 2020 12:39 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

anka1515 pisze:Ja bym na razie nie szalała z pronefra ?

Dlaczego?
Nowy bazarek viewtopic.php?f=20&t=217527 Zapraszam

ewar

 
Posty: 55004
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Śro cze 03, 2020 13:49 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

anka1515 pisze:Trzymam kciuki za kotunie
Na forum jest gdzieś link odnośnie sdm?nie mam czasu sprawdzać
Ale nie wiem jak jest z jonogramem
Ja bym na razie nie szalała z pronefra ?


No wlasnie tez sie boje zeby czegos nie dac co bedzie kontrproduktywne.
Na razie daje astaksamtin (silny antyoksydant), probiotyk i kompleks wit B .
Zastanawiam sie nad nattokinaza, ktora przeciwdziala zakrzepom i minimalizuje ryzyko kolejnego zatoru i mozliwego udaru.
Zanim moczu badania nie bedzie chyba za wczesnie na pronefre? Ale i tak troche potrwa nim ja zdobede.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4247
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Śro cze 03, 2020 14:16 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Mnie wetka radziła podawać już pronefrę Beni, która nie ma jeszcze przekroczonych parametrów nerkowych, ale są blisko górnej granicy. Pronefra to nie antybiotyk, nie lek, ale suplement diety. Większość kotów ją lubi ( nie wszystkie) , w przeciwieństwie do karmy nerkowej.
Nowy bazarek viewtopic.php?f=20&t=217527 Zapraszam

ewar

 
Posty: 55004
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Śro cze 03, 2020 14:18 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Mnie to chodzi o to ,ze trzeba czytac skład leku
U jednego ok a u innego z jakimiś predyspozycjami coś się będzie dziać
Ważny tu jest jonogram z krwi jaki jest wynik wapnia i magnezu
Wapń niby jest potrzebny ale jak za dużo wskoczy to później ciężko go ściągnąć
Jak będziesz miała jonogram to wtedy możesz zobaczyć czy podawać z umiarem
Tez jest tam magnez który jest potrzebny ale nadmiar i niewłaściwe pH moczu może powodować już problemy
Niektóre koty maja problemy po węglanie wapnia w brzuszku
Nie chcą jeść ,hafcią
Wszystko powoli i z obserwacja
Moja Myszka ma od czerwca tamtego roku bardzo niski wapń ,poniżej normy czasami wskoczymy w normę
I podawanie z wapniem renalwet nie poprawiło sytuacji
Tylko fosfor niski jeszcze podleciał ,wapń spadł
No i wymiotowała bardziej
A jak do pysia troche wcisnęłam to była cała uślinionego i kapało z małego ryjka
Później wciskałem troszeczkę w kapsułkę żel upaprze w czymś ,przeważnie w karmie i do pyszczka głęboko
Tez ten wapń nie podleciał
Trochę kroplówki z ringera ale bałam się po potas był pod górna granica
Także każdy kot ma jakieś swoje przypadłości i musowo analizować
Wet u nas mówił ze ten wapń może być jeszcze z niskiego białka
Wiec jak coś wprowadzasz to pojedynczo i obserwuj

anka1515

 
Posty: 4103
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro cze 03, 2020 15:06 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Ojciec był chyba 9 lat dializowany
Dawali taki lek z wapniem calperos czy coś
Jak mówiłam ,ze trzeba z posiłkiem brać i rozbijać do posiłków to nie tylko lekarz kazał dwa razy dziennie
Później wskoczył wapń bardzo wys nie kazali brać ani niczym ściągać fosforu
Złe się czuł ,zanim przyjechało pogotowie (kilka min)
To był koniec
Później na stole znalazłam lek obniżający wapń (miał brać za kilka dni)
Bardzo drogi i kupę skutków ubocznych
Ale nie zdążył
Wiec jak jest możliwość to trzeba sprawdzać
Przy problemach z drogami moczowymi mogą się tworzyć struwity piasek
Trzeba sprawdzać
Można kupić zwykle paski i sprawdzać pH moczu
Oglądać mocz optycznie ,kolor

anka1515

 
Posty: 4103
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro cze 03, 2020 17:05 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Anka1515 bardzo mi przykro z powodu Twojego Taty:-(((( to straszne ze tak “lecza” i doprowadzaja do pogorszenia zdrowia i smierci bo nie patrza kompleksowo, nie przewiduja, tylko byle co i kolejny pacjent wejsc. To jest po prostu straszne.

Edit
Jonogram byl zrobiony tydzien temu - jest na str. 3
Wapn 10.5 norma 8.2 -11.2
Potas 4 norma 3.7-5.2
Magnezu nie widze, czy tego sie nie oznacza standardpwo w jonogramie? Nie wiem czemu nie ma.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4247
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Śro cze 03, 2020 19:52 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

pibon pisze:Magnezu nie widze, czy tego sie nie oznacza standardpwo w jonogramie? Nie wiem czemu nie ma.

Nie bardzo jest sens badać magnez z krwi, jest niemiarodajny.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro cze 03, 2020 20:04 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Rozumiem, dzieki!
A czy ktos tu mial kotka, ktory przeszedl udar?

Tu jest bardzo dobry artykul o udarach, co prawda u psow, no ale na pewno u kotow jest podobnie
https://magwet.pl/mw/25621,udary-mozgu-u-psow
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4247
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Czw cze 04, 2020 2:33 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Martwie sie, bo Mia od czasu choroby upodobala sobie pokoj z ktorego malo korzystamy. Stoi tam stary materac oparty o sciane i ona wczoraj i dzisiaj wiekszosc czasu siedzi albo za tym materacem albo spi wysoko na nim. Unika kontaktu z nami, podczas gdy wczesniej przychodzila kilka razy dziennie upominac sie o mizianki. Jak sie do niej pojdzie to mruczy ale po chwili odchodzi.
Ona jest na klindamycynie 75 mg dwa razy dziennie. Nie wiem czy moze to byc spowodowane zlym samopoczuciem po antybiotyku?
Jednak apetyt ma dobry, w porach posilkow (a lubi jesc 4-5 mniejszych) wychodzi i upomina sie o jedzonko.
Umowilam termin do polecanej kardiolog ale dopiero na 10 czerwca. Martwi mnie jej zachowanie i zastanawiam sie, czy nie isc do jakiegokolwiek kardiologa byle jak najszybciej. Oczywiscie nie jest powiedziane, ze problem lezy w serduszku ale neurolog tak polecila zaczac.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4247
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Czw cze 04, 2020 9:18 Re: Kotka stracila wzrok- neurolog podejrzewa UDAR, toksopla

Najczęstszą przyczyną udaru są przyczyny kardiologiczne.
Mówimy o udarze niedokrwiennym mózgu.
Bardzo często pierwszym objawem migotania przedsionków :!: jest właśnie udar niedokrwienny.
Warto żeby zobaczył ją dobry kardiolog, ktoś kto ma wiedzę, doświadczenie i chęci.
Jeśli nie dzieje się nic mocno niepokojącego poczekałabym te kilka dni.

Obserwuj koteńkę, jeśli nie ma innych niepokojących objawów niż upodobanie to innych, bardziej ustronnych miejsc, nie szukania kontaktu z Wami być może przyczyną jest przebyty udar właśnie.
Ludzie po udarze też często mentalnie są już "inni" :|

makrzy

 
Posty: 968
Od: Sob sie 04, 2018 14:23
Lokalizacja: śląsk

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aania, kicalka, polalala, Szeska i 309 gości