Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon maja 11, 2020 20:23 Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Dzień dobry,
Mój kot od dłuższego czasu ma problemy zdrowotne: ropnie, nadciśnienie, wylewy do oczu i toksoplazmoza dwa lata temu. Ostatnio byliśmy u weterynarza który dbał o jej oczy i serce wróciliśmy do domu i kotka zaczela się zachowywać bardzo dziwnie. Osowiała, apatyczna i bez apetytu(zawsze była głodomorem). Pojechaliśmy do lepszego weta tzw. Od wszystkiego oto wyniki badań:
Alp 8 (norma 23-107)
Fosfor 20 (norma3-6,8)
Glukoza253 (100-130)
Kreatynina 17,71 (1- 1,8)
Mocznik 300 (25-70)

USG: wnioski brak widocznych zmian.

Ma kroplówki już 3 dzień. Nie wiemy co robić i komu ufać. Czy podawać lek na nadciśnienie Amodip który zalecał lekarz z kliniki która badała serce i oczy a nie zrobiła badań krwi pomimo ze mówiliśmy ze kot zachowuje się inaczej???

Dzisiaj byliśmy u weta bliżej nas i podała jej catosal i
Mirtor dodatkowo(oprócz kroplówki) bo kot nie chciał
Dalej jeść.
Co mnie zastanawia to brak zmian w usg i to ze kotka sikała w bardzo dużej ilości.

Remilia

 
Posty: 29
Od: Pon maja 11, 2020 20:11

Post » Pon maja 11, 2020 23:49 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Mało informacji
Poproś aby nie podawać catosalu bo kot ma wys fosfor tylko np wit b12
Badanie moczu robił wet ?
Ciężar el refraktometrem nie ma stanu zapalnego w moczu ?
Kroplówki są potrzebne ale zależne od wagi ciała kota i jonogramu
Może po lekach jest ostra niewydolność nerek
Tylko tyle badań czy jest coś więcej
Co z morfologia ?

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto maja 12, 2020 15:16 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Do tej lekarki która podała te leki pojechaliśmy w niedziele i poniedziałek podać kroplówki. Niestety wczoraj podała te leki i zmierzyła temperaturę...i po powrocie do domu zauważyliśmy krew w kontenerkiem później na łóżku. Myśleliśmy ze to od wenflonu. Przed snem trochę lizała się po ogonku(ostatnio rzadko się myje) trochę nas to zaniepokoiło a rano widzieliśmy już plamy krwi...
Pojechaliśmy do weta do kliniki w której miała badania które zamieszczę. Zrobił usg niestety kot nabrał apetytu wiec rano solidnie zjadł kiedy byliśmy zestresowani krwią i nawet nie pomyśleliśmy ze nie może jeść. Wiec żadnych badań oprócz usg nie miała. Lekarz nic nie zobaczył w usg...po wywiadzie z nami uznaliśmy ze prawdopodobnie to otarcia zewnętrze po wczorajszym badaniu temperatury. Problem jest taki ze to krwawienie nie z odbytu a z cewki(lekarz na wypisie napisał pochwy) kot wchodzi do kuwety i miauczy i warczy...jutro jedziemy na badania krwi i moczu i kroplówkę. Niestety dziś się nie udało podać kroplówki. Dostała zastrzyk: Duplociline LA, 4T renal cat, duphalyte.

Amodipu leku na nadciśnienie dziś nie podaliśmy- badali dziś ciśnienie i wynosi 97/60!!! A kotka była leczona na nadciśnienie przez długi okres. A była dziś bardzo zestresowana.
Obrazek
Obrazek

Remilia

 
Posty: 29
Od: Pon maja 11, 2020 20:11

Post » Wto maja 12, 2020 18:34 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

W Polsce jesteście ?
To jest penicylina chyba antybiotyk
Myśle ze jest ostra niewydolność nerek i trzeba szybko działać
Krew mogła być z dróg moczowych
Kroplówki w domu można robić podskórne nawet i zależne od wagi kota elektrolitow
Trzeba szybko badanie moczu zrobić z posiewem bo może jest tylko stan zapalny na tle nerwowym
Kroplówki są bardzo potrzebne i dobry wet żeby kota wyprowadził
Długo brał kot obniżające cis leki ?
Nie dociśnięcie mogło spowodować niedotlenienie nerek

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto maja 12, 2020 20:14 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Dziękuje za odpowiedz
Tak w Polsce, w nowotarskim.
Jutro badanie krwi i moczu dzisiaj się nie dało bo zjadła. Wczoraj to był jedyny dzień kiedy miała apetyt. Dzisiaj miała straszny stres bo do tej kliniki mamy 30min jazdy:( pogryzła wszystkich dzisiaj, jutro jej podadzą coś na uspokojenie zdejmą stary wenflonu i wbija się z kroplówka.

Niestety długo brała te leki bo ponad rok. Zostaliśmy odesłani do kardiologa przez weterynarza bardzo dobrego bo powiedział ze tam maja dobry sprzęt. Ufaliśmy opinii bo klinika ma same dobre opinie No i przede wszystkim inny wet nas tam odesłał. W poniedziałek tydzień temu miała badane ciśnienie i miła 120 po naszych prośbach powiedział ze możemy obniżyć dawkę do 1/3 ale za miesiąc kontrola. Ze względu na covid zabrał kota na badanie bez nas(tak samo okulistka w tej klinice) 15min, kupa pieniędzy a my nie mamy pewności czy zbadali kota. Duża klinika specjalizująca się w okulistyce w Krakowie a taki zawód.
Tak samo ta wczorajsza lekarka- co to za weterynarz który nie umie zbadać temperatury?

Teraz kotka niestety nie ma humoru i apetytu :(

Dodam jeszcze ze zwklekalismy z wizyta u weta kiedy kot stracił apetyt bo nie spodziewaliśmy się ze po poniedziałkowej wizycie konieczna będzie wizyta następnego dnia bo lekarze zignorowali ospałość, niskie ciśnienie i nie wykonali badań. Dodatkowo kot po 10latach zmienił miejsce zamieszkania- razem z dwójka Przybranego rodzeństwa i oni zaraz się zadomowili, a Lunka niestety nie. Miala problem z ropniem po pogryzieniu, antybiotyki, przeciwzapalne, krople do oczu No i nowe miejsce- myśleliśmy ze to przez stres trochę mniej je:(
Ostatnio edytowano Wto maja 12, 2020 21:50 przez aassiiaa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: połączyłam posty

Remilia

 
Posty: 29
Od: Pon maja 11, 2020 20:11

Post » Wto maja 12, 2020 23:14 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Jeszcze może trzeba będzie zrobić fruktozaminę
Zobaczycie czy nie wyjdzie cukier w moczu
Przy cukrzycy koty tez dużo siusiają i piją
Ona ma przekroczona glukozę ale koty często maja ze stresu
Ja jeżdżę ze swoimi na badania sporo km i tez tam muszę umówić tel na godz
Zabierają na szpital i się czeka na zewnątrz
Ostatnio to czekałam po pare godzin bo się pogorszyło i prosiłam o przyjęcie i badania
Ze stresu to tez nie wszystko się pamięta
Jak sobie przypomniałam to dzwoniłam do recepcji zeby przekazać czy o coś prosić
Ropniak tez mógł nerkom zaszkodzić
Tak bywa ze leki na jedno pomagają a na drugie szkodzą
Trzeba obserwować i wybierać
Nie dawno straciłam dwa futra złe się czuły po lekach ,odeszły
Bez tych leków na pewno by tyle nie cierpiały
Każdy inaczej na ten sam lek może zareagować
A kota nie zatruła się czymś ?
Ciężar właściwy moczu proś aby był badamy refraktometrem (mogą nie mieć ,może wysyłają badania )
Zastanawiam się czego taki wys fosfor ,co jadła
Przy takim moczniku i kreatyninie czy to już dłużej nie trwało
No ale usg ok ,może aparat od usg nie najlepszy
Przy okazji badań proś o podstawowe jony wapń potas
Potrzebne są do kroplówek -ustalenia jaki płyn podać
Jeżeli wyjdzie pnn trzeba Brdzie szybko wiązać fosfor -jakimś wylapywaczem

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro maja 13, 2020 6:34 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Przykro mi z powodu Twoich pupilków...
Może w naszym przypadku nałożyło się kilka spraw: sporo antybiotykoterapii, ostatnie leki przeciwzapalne, stres z wyjazdami do lekarza, stres związany z przeprowadzka...No i ten nieszczęsny Amodip którego już nie będziemy podawać.
Dzisiaj przyszła nawet do mnie rano tak jak to zwykle robiła jak była zdrowa- i była w kuwecie bez warczenia bo się bałam ze nie sika od wczoraj. Ale niestety kupki nie było.

Niestety podawaliśmy jej ta tabletkę Amodip z puszka Kattovit dla rekonwalescentów(myślałam ze to bardzo złe bo przecież dużo białka a teraz porównuje ja z wersja dla nerkowców i ma tyle samo białka i troszkę więcej fosforu także hmm). Maja cały dzień dostęp do suchej karmy porta 21 niebieska.

Wydaje mi się, ze niczym się nie zatruła. Ona jej jest typem podjadacza kwiatków...nie widziałam żeby się slinila ani nic takiego.
No niestety nasze koty były wychodzące najstarsza broniła terytorium teraz ma już 17lat wiec kocury zaczęły wchodzić na jej teren. Teraz po przeprowadzce już nie będziemy wypuszczać kotów- i znoszą to o dziwo bardzo dobrze.

No właśnie przez te wszystkie przygody z ropniami kroplami do oczu nie jesteśmy w stanie określić kiedy zaczela być bardziej apatyczna...bo więcej spała już od dłuższego czasu. Zmiana charakteru tez od dłuższego czasu. Może po prostu miała bardzo niskie ciśnienie przez te leki które dostawała. Poproszę o te badania. Pytałam wczoraj o cukrzyce to lekarz powiedział ze raczej nie właśnie przez ta glukozę która jest w górnej granicy, a jak stres minie to może się obniżyć...

Remilia

 
Posty: 29
Od: Pon maja 11, 2020 20:11

Post » Śro maja 13, 2020 22:44 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Byliśmy dzisiaj na wizycie. Luna od wczorajszego popołudnia do 17 dzisiaj nie miała apetytu(i tak musiała być na czczo do 13) jak wróciliśmy to trochę zjadła(niestety najtańsze puszki typu sheba itd). Nie jest taka ospała. Oto wyniki...

Obrazek
Obrazek

Kupiłam biopron 9, mogę podawać zamiast azodylu?

Remilia

 
Posty: 29
Od: Pon maja 11, 2020 20:11

Post » Czw maja 14, 2020 8:47 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Maszynę usg maja vinno e35.
Luna dzisiaj sama się upominała się o jedzenie. Od wczorajszego popołudnia jest zdecydowanie bardziej żwawa. Mamy jeszcze puszki kattovet dla rekonwalescentów nie wiem czy mogę jej to podawać? Jaka karmę najlepiej byłoby podawać? Podaje jej renalvet(czy Waszs koty to lubią z karma? Ja podaje strzykawka ale może lepiej na karmę) No i biopron dziś podałam niestety do karmy i jeszcze nie zjadła. A nie wiem czy probiotyki w takim podaniu będą miały szanse na dojście tam gdzie maja dojść i działać?

Remilia

 
Posty: 29
Od: Pon maja 11, 2020 20:11

Post » Czw maja 14, 2020 19:41 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Karmę najlepiej mokrą o jak najmniejszej zawartości fosforu (0,15% lub mniej). Najważniejsze jednak, żeby w ogóle jadła. Jeśli zje niewiele, to nawet jak karma ma więcej fosforu, to i tak kotek niewiele go przyswoi. Jeśli podajesz wapniowy wyłapywacz fosforu, a do takich należy Renalvet, konieczna jest kontrola wapnia w jonogramie. Jeśli wapń jest powyżej połowy normy należy zmienić wyłapywacz na niewapniowy (np Renagel). Zawsze podaje się z jedzeniem lub bezpośrednio po jedzeniu. Bardzo ważne jest obniżenie fosforu we krwi, dlatego koniecznie dobry wyłapywacz + ograniczenie fosforu w diecie.
Biopron na obniżenie mocznika chyba powinno podawać się tak jak Azodyl, na godzinę przed jedzeniem.
Dosyć wysoki ciężar właściwy moczu. Kotka ma dalej kroplówki ? Nie był robiony posiew moczu ?

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pt maja 15, 2020 15:10 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

A może dostać No ugotowana pierś z kurczaka z płatkami owsianymi? Albo wątróbkę?
Tak jakaś cześć moczu została wysłana ja posiew dostaniemy wyniki chyba do tygodnia.

Czyli muszę lekarzowi powiedzieć o tym wapniu? To nie jest standardowy czynnik w takich badaniach? Następne badania planuje około środy- mamy obserwować i jeśli zacznie zachowywać się normalnie powiedział ze będziemy mogli zrobić wcześniej ale myśle ze pociągniemy kroplówki do środy i w środę na czczo badania....

Tak dostaje kroplówkę wczoraj prawie 200ml z aminokwasami a dzisiaj już 250 bez- bardzo wolno kapiąca. Tak doradził wet z kliniki. Wczoraj byliśmy u miejscowego to chciał podać 30ml(kroplówkę mieliśmy z kliniki) i w ogóle jej nie ogrzał zorientowaliśmy się niestety już po fakcie. Dlatego teraz jeździmy nawet na kroplówki do klinki kotka się stresuje podróżą ale przynajmniej podali większa ilość No i umieją wbić wenflon gdyby coś. Mam nadzieje ze ten stres jej nie zaszkodzi.

Biopron godzinę przed a Renalvet zaraz przed jedzonkiem może tak być?

Remilia

 
Posty: 29
Od: Pon maja 11, 2020 20:11

Post » Pt maja 15, 2020 17:32 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Pierś z kurczaka i wątróbka mają bardzo dużo fosforu, więc lepiej unikać. Z kurczaka o wiele lepiej udko ze skórą, ma dużo mniej fosforu, albo jakieś inne tłuste mięso. Chyba, że kotka nie chce jeść nic innego, to lepiej niech zje trochę piersi niż miałaby głodować. Natomiast takich dań jak płatki owsiane żaden kot nie powinien jeść, przecież kot to drapieżnik i nie je zbóż :wink:

Powinno się robić pełny jonogram z krwi (oprócz wapnia i fosforu jeszcze potas, sód, magnez, chlorki). Jak najbardziej powinien być to standard, ponieważ wskazuje chociażby, jakie płyny powinny być podawane w kroplówkach. Na podstawie jonogramu dobiera się też odpowiedni wyłapywacz fosforu.

Bardzo dobrze, że kroplówki są podawane wolno. Trzeba pilnować morfologii, żeby nie doszło do anemii.

Renalvet ma za zadanie wyłapywać fosfor z jedzenia, więc najlepiej w trakcie lub bezpośrednio po jedzeniu.

Ciężar właściwy 1,34 (chyba powinno być 1,034 ?) świadczy, że nerki chyba nie utraciły zdolności zagęszczenia moczu. Trzymam kciuki za zdrowie koteczki :ok:

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pt maja 15, 2020 19:57 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Czyli te wyniki nie są najgorsze? Bo widać ze glukoza i kreatynina minimalnie spadły. Mocznik i fosfor jeszcze nie wiadomo... lekarz robił usg jeszcze raz i mówił ze zmiany w nerkach mogą być minimalne ze nie będzie ich widać na usg.jeszcze...

Co tydzień morfologia wystarczy? Ile może zająć zbijanie tak dużego mocznika kroplowkami?
Nie trujemy już jej Amodipem, nlpz ani antybiotykami wiec myśle ze samo to mogło się przyczynić do minimalnej poprawy.
A czy takie problemy mogą być spowodowane stresem związanym z przeprowadzka?

Dziękuje:*

Remilia

 
Posty: 29
Od: Pon maja 11, 2020 20:11

Post » Pt maja 15, 2020 21:10 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Mocz jest raczej ok. Jest trochę białka, ale chyba niewiele. Następnym razem dla pewności można jeszcze z moczu stosunek białka do kreatyniny, żeby sprawdzić czy nie ma białkomoczu. Dobrze, że będzie jeszcze posiew. Natomiast nie mam pojęcia co to są za oznaczenia BLD i Vc. Dobrze, że kreatynina się obniżyła, ale i tak jest bardzo bardzo wysoka. Mocznik i fosfor nawet nie drgnęły. Może kroplówki w końcu pomogą. Mam nadzieję, że wet jest dobry.

Przy takich intensywnych kroplówkach nie wiem, może warto ze 2 razy w tygodniu morfologię, chociaż to też stres dla kota. Na pewno trzeba obserwować kotkę, czy nie ma objawów duszności, bo może się dusić przy przewodnieniu. Jeśli jest to ostra niewydolność nerek, to jest szansa, że uda się szybciej wyprowadzić kota z kryzysu niż przy pnn, ale na pewno może to zająć kilka tygodni. Ostra niewydolność nerek może też przejść w przewlekłą.
Taki stan kotki na pewno nie został spowodowany stresem. Przyczyną mogło być zbyt niskie ciśnienie krwi przez co doszło do niedokrwienia nerek. Chociaż stres mógł też mieć w tym jakiś swój udział, ale tylko pośredni.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pt maja 15, 2020 21:21 Re: Bardzo wysokie mocznik, kreatynina, glukoza- co robić

Weterynarz najlepszy z tych u których byłam. Jest doktorem nauk weterynaryjnych o ile to coś znaczy bo w ostatnich tygodniach byłam u czterech weterynarzy(u większości tylko dlatego ze miałam nadzieje ze ktoś blizej mnie poda kroplówkę i nie będziemy musieli jeździć daleko)i wydaje mi się, ze osoby na forum maja większa wiedzę i umiejętności(uszkodzona pochwa od badania temperatury) od nich.

Jeśli chodzi o mocznik i fosfor to o ile dobrze zrozumiałam weta to ich ilość nie jest dokładnie określona bo maszyna przestaje mierzyć powyżej 300. Czyli załóżmy za pierwszym razem mogło być 700 a za drugim 500- albo i na odwrót niestety. Dla mnie to kosmiczne liczby:(

Po dzisiejszej kroplowce kotka nie jest taka apatyczna. Nawet wstała i przyszła szukać jedzonka. Po wczorajszej 200ml taka nie była. Jeden te duże wlewy lepiej na nią działają.

Zastanawia mnie tez to ze weterynarz nie nazywa tej choroby. Nie powiedział nam ze to niewydolność nerek czy mocznica...
Mówi ze jak na takie wyniki to dziwne ze usg takie dobre. No ale kurczę nie wiem jak mam szukać informacji o tym jak pomoc kotu jak nie znam dokładnej nazwy...Wiem, ze muszę zbijać mocznik i fosfor- kroplówki i te wylapywacze.


Zapytam jutro co to za oznaczenia. Czyli następnym razem mam prosić o morfologię biochemię i jonogram?

Edit:
A jeśli chodzi o mocz to miała pobrany poprzez wkłucie. Może to ma jakies znaczenie...

Remilia

 
Posty: 29
Od: Pon maja 11, 2020 20:11

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości