Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro mar 25, 2020 20:20 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Wysokość parametrów nie jest tutaj przesądzająca. Diagnozę przewlekłej choroby nerek można postawić nawet gdy kreatynina jest w normie. Chodzi o zebranie w całość kompletu wyników i ich podsumowanie.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw mar 26, 2020 10:32 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witam.
Czy ktoś wie jaki jest "bezpieczny" % białka w mokrej karmie dla kota nerkowca? Bo czytam w necie a tam wszędzie pisze, że powinna cechować się obniżoną zawartością białka. Ale ile % powinna zawierać to już nie piszą. I nie wiem ile to mało białka a ile dużo. Czy np. 9% to dużo czy mało? Są jakieś widełki w jakim przedziale % białko w karmie dla nerkowca może się znaleźć?

Ania - F

 
Posty: 7
Od: Pon mar 23, 2020 10:08

Post » Czw mar 26, 2020 22:12 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Ale to zależy od fazy choroby, stanu kota, jego wyników. Przy moczniku w normie nawet nie ma potrzeby obniżać białka, zwłaszcza jeśli kot je gotową karmę, bo ta nawet jeśli będzie mięsna, to i tak jest to mięso przetworzone i białko z takiej karmy nie jest tak samo przyswajalne jak z surowego mięsa. W ogóle to najlepiej wyliczyć ile kot tego białka zje. Zdrowy kot powinien dostawać 5g białka na kg/msc. Kot nerkowy może dostawać odrobinę mniej np. 4,8 - 4,9 g na kg/msc. Tak orientacyjnie to może być około 50-57% w suchej masie, ale wszystko zależy od tego, ile kot zje.

O wiele bardziej ważna w karmieniu kotów nerkowych jest niska zawartość fosforu w karmie, bo jego nadmiar uszkadza nerki. Ta zasada obejmuje wszystkie koty nerkowe niezależnie od wyników.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Czw kwi 09, 2020 19:04 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Czy 0,20% fosforu w karnie mokrej (np. Wild Freedom lub Macs) to dużo?

mmagmowa

 
Posty: 6
Od: Wto gru 18, 2018 19:45

Post » Pt kwi 10, 2020 18:19 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Dla nerkowego kota znajdziesz karmy z niższym poziomem fosforu, np Catz Finefood Purrr - wszystkie smaki (mają po 0,15%), Feringa Pure Meat - kurczak z dynią (0,16%) i królik z pasternakiem (0,17%), Real Nature drób z rybą (chyba 0,17 %) i kurczak z indykiem (chyba 0,17 albo 0,18%), Kitty's Cuisine - wołowina i kurczak (po 0,17%) :)

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob kwi 11, 2020 9:19 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

A co z karmą animonda carny adult puszka 200g (wołowina,indyk,królik) feringa puszka 200g ( kurczak,pstrąg z ziemniakami i natką pietruszki) feringa kaczka z cielęciną,mniszkiem lekarskim i brokułami. chodzi mi o to czy te z dodatkami mogą tez być dla przewleklego nerkowca

KotRyszard

 
Posty: 15
Od: Pt kwi 10, 2020 16:54

Post » Sob kwi 11, 2020 21:00 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Chodzi Ci o dodatki typu mniszek lekarski, natka pietruszki ? Nie, one nie przeszkadzają kotu nerkowemu, są zresztą w niewielkich ilościach. Ale karmy, które wymieniłaś mają za dużo fosforu dla kota nerkowego. Feringa dwu smakowa 0,20%, danych o zawartości fosforu w Animondzie nie znalazłam, ale podejrzewam, że jeszcze więcej (gdyby było mało, pewnie by się tym pochwalili :wink: ). Lepsza byłaby np Feringa taka:
https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... enu/314371
ale tylko smaki kurczak, królik, jagnięcina (zawartość fosforu od 0,15% do 0,17%), pozostałe mają fosforu znacznie więcej. Choć tak naprawdę lepiej byłoby jeszcze poniżej 0,15%, ale nie wiem czy taka istnieje (mam oczywiście na myśli prawidłowo zbilansowaną, mięsną karmę bez zbóż).

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Sob kwi 11, 2020 21:07 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

no właśnie kattovit nawet nie tkną, a tamte tak. będę miała na uwadze :)

KotRyszard

 
Posty: 15
Od: Pt kwi 10, 2020 16:54

Post » Sob kwi 11, 2020 21:08 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

vacerrosa,
karma Catz finefood Purrr ma zawartość fosforu w przedziale 0,15% - 0,25%. Nie ma wyszczególnienia jaki smak ma ile, po prostu we wszystkich może być w tym przedziale, a to już jest bardzo duża różnica.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Sob kwi 11, 2020 21:20 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

inezka70,
kurde, dzięki za info. Faktycznie, sprawdzałam zawsze na zooplusie, tam jest podane 0,15%, więc byłam przekonana, że ma tyle, ale faktycznie na stronie producenta jest taki przedział, jaki podałaś... Szkoda, bo koty bardzo chętnie ją jedzą :(

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon kwi 13, 2020 15:16 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Czyli co myślicie o tym Catz Finefoodzie? Ja już sama nie wiem, między 0,15 a o,25% jest diametralna różnica dla nerkowców. Czy kupić i dodawać do porcji wyłapywacz?
Dopiero dostaliśmy rozpoznanie, szukam dla mojego jakiejś optymalnej w stosunku jakości do ceny karmy, znalazłam tego Finefooda i już myślałam, że to strzał w dziesiątkę, a tu masz...

Nelciusia

 
Posty: 1
Od: Pon kwi 13, 2020 14:57

Post » Pon kwi 13, 2020 16:53 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Nelciusia, wychodzi na to, że Catz Finefood Purrr nie jest dobrym wyborem, skoro fosfor może sięgać do 0,25%, a jego poziom jest właściwie niemierzalny. Natomiast pogrzebałam trochę, i jest seria Catz Finefood Bio - tutaj poziom fosforu jest niższy, są różne smaki, poziom fosforu różni się między nimi, wieprzowina i wołowina ma 0,19 i 0,20, ale inne smaki mają mniej, sprawdź sobie: https://www.catzfinefood.de/en/catz-finefood-bio/ Niestety ta seria jest bardzo droga, wychodzi koło 9 zł za puszkę 200 g.

Z innych karm z niższyzm poziomem fosforu jest: Feringa Pure Meat - kurczak z dynią (0,16%), królik z pasternakiem (0,17%) i jagnięcina z ziemniakami (0,15 %), Real Nature Senior- saszetka drób z rybą (chyba 0,17 %) (puszka w tym smaku ma więcej) i kurczak z indykiem z marchewką i jabłkiem - puszka (wg strony producenta 0,15 %) lub saszetka (0,17%), Kitty's Cuisine - wołowina (0,17%) i kurczak (0,17%)

Znalazłam zresztą kiedyś na facebooku takie zestawienie - przy czym warto sobie sprawdzić te karmy przed zakupem, czy aby na pewno jest tak, jak jest podane w tym zestawieniu. Ja nie znalazłam składów części tych karm, a pojedyncze się różnią.
Obrazek


Jeśli karma ma wysoki poziom fosforu sama w sobie, to pochłaniacz nie wyłapie go całego. Wczoraj czytałam na barfnym forum o tym. Dlatego warto i tak poszukać karm z jak najniższym jego poziomem, a wyłapywacz dodać, jeśli w badanich jego poziom wychodzi za wysoki.

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt kwi 24, 2020 16:00 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Dzień dobry! Czy Covalzin, Porus One lub Rapros mają sens przy ostatniej fazie PNN? Chciałam założyć taki wątek i zebrać doświadczenia innych, ale admin/mod odrzucają to pytanie jako SPAM, chociaż analogiczne pytania o opinie na temat innych preparatów są na forum. Nie chcę niczego reklamować ani sprzedawać bo nawet nie miałam z nimi styczności.

gabriellanutella

 
Posty: 1
Od: Pt kwi 24, 2020 9:49

Post » Śro kwi 29, 2020 19:35 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Proszę o pomoc.
Kotka mamy, 12 lat. Mocznik 130, kreatynina 3,1. Po 8 dniach kroplówek mocznik 150, kreatynina 3,6. Co może być powodem takiego wzrostu?
Kotka od dawna je wyłącznie mokrą karmę, od kilku dni dostaje Ipakitine. Wiem że to krótko, ale nie spodziewałam się pogorszenia wyników..
Obrazek

Kasia89

Avatar użytkownika
 
Posty: 2367
Od: Nie kwi 22, 2007 14:14
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post » Śro kwi 29, 2020 21:33 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Poradzcie mi proszę, jak pogodzić karmienie kota z chorą trzustką i jelitami i z wysokim mocznikiem. Udało mi się unormowac kupy na gotowanym indyku, polędwiczkach i chudej wołowinę ale bardzo wzrósł mocznik ( bun 67,9, #urea 145). Kreatynina jeszcze w normie 1,8 , a stosunek białka do kreatynina 0,42 (był 0,27).
Obrazek
ObrazekObrazek

giegie

 
Posty: 692
Od: Sob cze 26, 2004 8:25
Lokalizacja: Lublin

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości