czy sucha karma wystarczy?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro mar 25, 2020 19:10 Re: czy sucha karma wystarczy?

Dziekuje za konkretniejsza wypowiedz :). Problem jest taki ze one jadly dobre jedzenie potem przestały je jesc nagle. I tutaj pewnie moje blad ze odpuściłam próby i zaczęła przeważać gorsza karma mokra i sucha. A potem pojechałam na wakacje, koty zostały pod opieka kogoś innego no i juz całkiem sie rozpuściły. I teraz chce by wróciły do dobrych karm. Dodaje im sucha karme, przysmaki, gorsza mokra ale tak średnio. Ale właśnie wróciłam z zakupów i widze ze miski sie oproznily w znacznej czesci . No i kupiłam im wołowinę, która Veto pożarł a Zolza nie bardzo, ale moze później sie skusi :). Także jest światełko w tunelu. :D

anuskaa85

 
Posty: 14
Od: Pon sty 20, 2020 11:40

Post » Śro mar 25, 2020 23:18 Re: czy sucha karma wystarczy?

Sucha karma jest w ogóle niezdrowa, ale czy wszystko, co my jemy, jest zdrowe? Trzeba trochę elastycznie. Dobrze jest wybrać suchą karmę z wysoką zawartością białka, kot nie będzie jej tyle jadł, bo szybciej się nasyci. Bardzo dobra jest thrive, ma tylko 7% węglowodanów (zwykle w karmach suchych połowa skladu to węglowodany), ale 1,5 kg kosztuje55 zł. Z niedrogich niezły skład ma też bezzbożowa porta21 i purizon (ale niektóre koty po purizonie tyją). Te suche karmy mają też zwykle wszystkie niezbędne skladniki typu tauryna. Mokre karmy zdrowe są często odrzucane przez koty jako niesmaczne. Moim zdaniem w mokrej karmie najważniejsza jest... woda, bo koty często za mało piją. Nawet jeśli jest to karma sredniej wartości. A poza tym trzeba kotom dawać codziennie mięso, wtedy będą miały odpowiednią ilość bialka, nawet jeśli dodatkowo poskubią nieco sheby czy whiskasa. :D
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60210
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob mar 28, 2020 21:34 Re: czy sucha karma wystarczy?

EDIT: Chyba jednak to się pojawiło, ale przepraszam, zamuliłam i nie widziałam, że wątek ma 3 strony :oops: :ryk:

Zauważyłam, że nie pojawiła się jedna podpowiedź, moim zdaniem kluczowa, co wyniosłam z doświadczenia. Jeśli chcemy odstawić suche (a warto!), to trzeba suche usunąć w całości z domu. Nie, nie do innego pokoju. Nie do szafy. Nie zostawiamy nawet pół chrupki. Niestety kot doskonale wie, że niedobra mamcia ma jedzenie, tylko go nie chce zaserwować ;) Dlatego suche do samochodu, komórki lokatorskiej, do sąsiada, obojętnie. Ale musi zniknąć z domu i wtedy zaczynamy przestawianie na mokre :) Jeśli wszystko inne zawiodło, warto spróbować.

Poza tym zdecydowanie warto odstawić suche całkowicie. Nawet jeśli kot dużo pije, nie będzie w stanie zaspokoić braków wody jakie wyciąga z niego puchnąca w żołądku chrupka. A z tego momentu już galopujemy w kierunku problemów z nerkami :(
O kotach i dla kotów <3
Blog: Pazurem po kanapie
FB: Pazurem po kanapie

Pazurem po kanapie

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Sob mar 28, 2020 13:24

Post » Nie mar 29, 2020 10:39 Re: czy sucha karma wystarczy?

jolabuk5 pisze:Sucha karma jest w ogóle niezdrowa, ale czy wszystko, co my jemy, jest zdrowe? Trzeba trochę elastycznie. Dobrze jest wybrać suchą karmę z wysoką zawartością białka, kot nie będzie jej tyle jadł, bo szybciej się nasyci. Bardzo dobra jest thrive, ma tylko 7% węglowodanów (zwykle w karmach suchych połowa skladu to węglowodany), ale 1,5 kg kosztuje55 zł. Z niedrogich niezły skład ma też bezzbożowa porta21 i purizon (ale niektóre koty po purizonie tyją). Te suche karmy mają też zwykle wszystkie niezbędne skladniki typu tauryna. Mokre karmy zdrowe są często odrzucane przez koty jako niesmaczne. Moim zdaniem w mokrej karmie najważniejsza jest... woda, bo koty często za mało piją. Nawet jeśli jest to karma sredniej wartości. A poza tym trzeba kotom dawać codziennie mięso, wtedy będą miały odpowiednią ilość bialka, nawet jeśli dodatkowo poskubią nieco sheby czy whiskasa. :D


Pewnie, że nie wszystko, co jemy jest zdrowe :) Ale suche jedzenie jest bardzo wysoko przetworzone a Whiskas i Sheba mają tak kijowe składy, że jeśli karmimy kota suchym + whiskas to wtedy WSZYSTKO co je jest niezdrowe. Suche odwadnia kota, prowadzi do chorób nerek i cukrzycy. Chrupka musi zmięknąć w kocie, który z natury mało pije. Więc nie dość, że nie dostarcza wody to jeszcze odwadnia organizm. I tak, po chrupkach się tyje. Jest to bardzo wysoko przetworzone jedzenie. Przecież coś trzeba wpakować w chrupkę żeby się trzymała jako kulka + trzeba to wypiec w takiej temperaturze, że już w tej małej chrupeczce nie ma nic dobrego. Mokre karmy są przez koty odrzucane, bo suche jest dosmaczane. W końcu coś musi zwierzę przekonać żeby łykało te kulki :( A jeśli chodzi o podawanie mięsa bez suplementów to też bym podchodziła ostrożnie :) Ja nie czuję się na tyle silna w kociej diecie żeby sama dobrać jej składniki. A do barfa kupuje się np gęsi smalec, skorupki jajek i milion innych rzeczy.
O kotach i dla kotów <3
Blog: Pazurem po kanapie
FB: Pazurem po kanapie

Pazurem po kanapie

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Sob mar 28, 2020 13:24

Post » Nie mar 29, 2020 11:42 Re: czy sucha karma wystarczy?

Dzieki za te posty! Milo zawsze spotkac nowa osoba swiadoma w kwestii chrupek :ok:
Ze wszsytkim sie zgadzam a jedynie nie uwazam ze nalezy podchodzic ostroznie do karmienia miesem.
Kiedys lata temu jak zaczelam na forum czytac o barfie i jeszcze na jakiejs polecanej stronie to sobie pomyslalm, ee strasznie to skomplikowane i jeszcze 1 dniowe kurczaki i co jeszcze dawac? Po prostu bylo to tak zawile i wymagalo takich skladnikow, ze raczej czytajac to malo kto by sie mysle zdecydowal karmic surowym. Tymczasem sa mieszanki suplementow juz gotowe ktore dodajesz do mieszanki surowego miesa/kosci/narzadow (w odpowiedniej proporcji oczywiscie) i nie ma nic latwiejszego od karmienia tym i na pewno jest dieta zbilansowana. I wiesz, czym karmisz w odroznieniu od puszek i chrupek - w ktorych mimo dodanych witamin syntetycznych sa zawsze odpady:-(
Oczywiscie koty nie zawsze zjedza tylko surowe, czasem maja ochote na cos innego, dlatego takze kupuje puszki i dostaja je czasem jako topper, czasem wiecej a surowe tylko jako topper.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Nie mar 29, 2020 20:21 Re: czy sucha karma wystarczy?

A dziękuję, staram się dowiedzieć o kotach jak najwięcej :) Mam je od 4 lat ale zaczęłam z niewielką wiedzą. Dopiero "w praniu" okazało się, że kot zasadniczo różni się od psów (z którymi się wychowywałam). Okazało się, że wiem bardzo mało i większość opiekunów też mało wie :( Dlatego zakasałam rękawy i uczę się kotów od początku żeby być dobrą i świadomą kocią "mamusią" :D Trafiłam na forum w poszukiwaniu osób do dyskusji, bo to, co czasem dzieje się na FB to... 8O
O kotach i dla kotów <3
Blog: Pazurem po kanapie
FB: Pazurem po kanapie

Pazurem po kanapie

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Sob mar 28, 2020 13:24

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: DavidBlopy, kasiek1510 i 413 gości