IBD nieswoiste zapalenie jelit

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob paź 26, 2019 14:15 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

Marcelowi poprawiło się jeśli chodzi o bóle brzucha i biegunki. Nie leży już koszmarnie cierpiący plackiem i nie ma biegunki. Kupa raz dziennie normalna. Ale. .....
Po Encortolonie zaczął dużo pić i sikać. Sika nawet 6-7 razy na dobę. Dostaje po 1/2 tabletki 2x dziennie od trzech tygodni plus raz w tygodniu zastrzyk z witaminy B12.
Czy po zmniejszeniu dawki Encortolonu to picie i sikanie zmniejszy się?

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Sob paź 26, 2019 15:16 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

Ja nie wiem
Ja chyba nie zauważyłam takiej zależności w piciu i sikaniu
Nerki mial badane? Mocznik, kreatynina?
Mili <3 (AMY <3 pamietamy) Obrazek plus Bagira ObrazekObrazek
Watek : viewtopic.php?f=46&t=204368
Bagi do adopcji: viewtopic.php?f=13&t=200315

MonikaMroz

Avatar użytkownika
 
Posty: 18200
Od: Nie lip 24, 2011 9:30
Lokalizacja: Kutno

Post » Sob paź 26, 2019 19:05 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

A cukier? Znaczy fruktozaminę by wypadało. No i wątrobowe zrobić. Nie chcę straszyć i zniechęcać do sterydów, bo wiadomo że przy IBD wyjścia raczej nie ma, ale mojej encortolon przejechał się po wątrobie i trzustce i wywołał cukrzycę, więc trzeba trzymać rękę na pulsie

Necz

 
Posty: 926
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob paź 26, 2019 19:27 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

W czwartek juz na 100 % zgłoszę to wetowi przy kolejnej wizycie.

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Sob paź 26, 2019 19:29 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

Necz pisze:A cukier? Znaczy fruktozaminę by wypadało. No i wątrobowe zrobić. Nie chcę straszyć i zniechęcać do sterydów, bo wiadomo że przy IBD wyjścia raczej nie ma, ale mojej encortolon przejechał się po wątrobie i trzustce i wywołał cukrzycę, więc trzeba trzymać rękę na pulsie

Dało się to jakoś cofnąć? Marcel ma teraz 16 lat i 5 miesiecy

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Sob paź 26, 2019 20:20 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

Nie ma się co martwić na zapas. Trzeba zbadać i tyle. U nas akurat zawiniła wetka, bo raz, że nie zmiejszyła dawki na czas chociaż o tym na początku mówiła, a dwa - kilka razy jej mówiłam, że Zuzka bardzo źle się czuje po encortolonie i zostałam całkowicie zlekceważona. Badania zrobiła jej współpracownica dopiero jak wpadłam z kotem na ręku do gabinetu i zagroziłam, że bez nich nie wyjdę. Wątroba stopniowo doszła do siebie po odstawieniu encortolonu i włączeniu hepatiale forte, ale od czasu do czasu problem powraca, czasem podstępnie, bez widocznych objawów więc stale ją monitorujemy. Z cukrzycą jest tak, że u niektórych kotów cofa się po odstawieniu sterydów i włączeniu odpowiedniej diety oraz insuliny, u innych niestety zostaje. Jednak jak z większością przewlekłych chorób, przy odrobinie samozaparcia da się ją opanować na tyle, żeby zapewnić kotu w miarę normalne życie. U Zuzki cukrzyca sobie poszła na 2 lata, ale niestety wróciła, więc żyjemy sobie na diecie i insulinie. Nie martw się na zapas, może nadmierne picie i sikanie Marcela nie ma nic wspólnego z poziomem cukru. Tylko pamiętaj żeby domagać się oznaczenia fruktozaminy, bo zwykłe badanie cukru jest niemiarodajne. U kota cukier skacze ze stresu, więc i zupełnie zdrowy osobnik może mieć w gabinecie grubo powyżej 200.

Necz

 
Posty: 926
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob paź 26, 2019 20:44 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

Na pewno zapytam bo to sikanie nie jest normalne. Wet musiał podać taka dawkę Encortolonu na 6 tygodni bo podobno na usg jelita i węzły chłonne wyglądały bardzo paskudnie. Powiedział że gdyby miał przed sobą umierającego kota to nie dziwił by się stanowi ale Marcel miał się całkiem dobrze jak na tak poważne zmiany. Może będzie musiał przyspieszyć kontrolne usg i mam nadzieję na zmniejszenie dawki sterydu. Marcel cierpi tez na przewlekłe zapalenie trzustki ale z badań podniesione miał tylko fPL do 17,4. No i podniosło się od wiosny SDMA do 17. Trochę białka co raczej związane było z odwodnieniem. I obniżona witamina B12.
Badania były robione w IDEXX w Lipsku cały panel trawienny i nerkowy. Wszystko inne było ok.

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Sob paź 26, 2019 21:31 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

A wiecie, czytajac o roznych kocich chorobach zapadlo mi w pamiec colostrum (kolostrum?) jako skuteczny naturalny suplement lagodzacy IBD. Moze komus sie przyda ta informacja.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Nie paź 27, 2019 8:57 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

pibon pisze:A wiecie, czytajac o roznych kocich chorobach zapadlo mi w pamiec colostrum (kolostrum?) jako skuteczny naturalny suplement lagodzacy IBD. Moze komus sie przyda ta informacja.

Znakazlam:
http://naszekoociaki.blogspot.com/2011/ ... a.html?m=1
Ale chyba lepiej to ustalić z lekarzem prowadzącym kota

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Wto lis 05, 2019 10:12 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

Wczoraj byliśmy na kontrolnym usg, żeby zobaczyć jak i czy zmienia się stan trzustki, jelit a przede wszystkim węzła chłonnego. No cóż. Niby jest lepiej bo węzeł sie zmniejszył, ale za mało. Wet stwierdził, ze skłania się bardziej ku diagnozie, ze jest to nieagresywny chłoniak. Trzustka nadal jest nieciekawa, echogenność węzła chłonnego też.
Zostajemy przy dawce Encortolonu 2x 0,5 tabletki. I żyjemy dalej. Za dwa miesiace proponuje skontrolować krew, czy nie ma cukrzycy.

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Śro lis 06, 2019 20:24 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

wpisze się do wątku. Moja kicia ma niecałe 2 lata a za sobą walkę z IBD, podejrzenie chłoniaka. po leczeniu leukeranem, które trwało 5 m-cy i skończyło sie w maju, był spokój. teraz na USG wyszedł podejrzany fragment jelita ślepego, 4 mm ale powrót do sterydów. przy okazji dowiedziałam się ze kicia ma Tetriadis (o ile nie przekręcam). Za miesiac kontrolne USG które pokaże czy chemia czy steryd pomógł.

czuszka

 
Posty: 9
Od: Pon gru 31, 2018 15:24

Post » Śro lis 06, 2019 20:36 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

czuszka pisze:wpisze się do wątku. Moja kicia ma niecałe 2 lata a za sobą walkę z IBD, podejrzenie chłoniaka. po leczeniu leukeranem, które trwało 5 m-cy i skończyło sie w maju, był spokój. teraz na USG wyszedł podejrzany fragment jelita ślepego, 4 mm ale powrót do sterydów. przy okazji dowiedziałam się ze kicia ma Tetriadis (o ile nie przekręcam). Za miesiac kontrolne USG które pokaże czy chemia czy steryd pomógł.

Ojej to młoda kicia. I już ma triaditis (tak to się nazywa).
A skąd jesteś? Ja mam w Gdańsku niezła wetke która świetnie radzi sobie z triaditisem.
Mój Marcel to już dziadek. Ma 16 lat i 5 miesięcy.

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Czw lis 07, 2019 21:35 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

tak , już wiem ze przekręciłam :-) doczytałam w miedzyczasie co to i z czym się je. Kicia młoda, bardzo żwawa, własnie wskoczyła na drzwi :-) mimo takiej choroby wszędzie jej pełno. Jestem z Wrocławia, leczę się u specjalistów z sukcesami w onkologii. Sprawiają wrażenie pewnych siebie i leczenia. Teraz kota na Encortolonie 0,3 tabletki dziennie i syrop na drogi żółciowe.

czuszka

 
Posty: 9
Od: Pon gru 31, 2018 15:24

Post » Pt lis 08, 2019 9:02 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

[quote="czuszka"]wpisze się do wątku. Moja kicia ma niecałe 2 lata a za sobą walkę z IBD, podejrzenie chłoniaka. po leczeniu leukeranem, które trwało 5 m-cy i skończyło sie w maju, był spokój.
Powiedz mi, czy miała też zmiany we krwi jak stwierdzili jej IBD i podejrzewali chłoniaka? Skoro dostała od razu Chlorambucyl... Mój dostawał najpierw tylko antybiotyk Marbocyl bo ma zapalenie trzustki i te jelita już nieciekawie wyglądały razem z węzłem chłonnym, ale z krwi to tylko źle wypadało fPl. Teraz, przy nawrocie pogorszył się obraz usg jelit, węzła chłonnego i trzustka też nie za ciekawie wygląda, ale z krwi to tylko źle fPl 17,5 i obniżona B12. Lekko poszedł do góry SDMA na 17, no ale na usg nerki są ok. Kot ma 16 lat i 5 miesięcy

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Śro lis 13, 2019 21:15 Re: IBD nieswoiste zapalenie jelit

we krwi chyba nie było za dużych zmian. jelita fatalnie wyglądały. powiekszone węzły itp. Badanie histopatologiczne nie pokazało chłoniaka ale podobno ten rodzaj nie zawsze jest widoczny w badaniu a cięzkie IBD i lekkiego chłoniaka lekarka leczy tak samo. Teraz na niewielkiej dawce sterydu kocia fajnie funkcjonuje, apetyt dopisuje. zobaczę na początku grudnia na USG jak jelita i wątroba.

czuszka

 
Posty: 9
Od: Pon gru 31, 2018 15:24

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 188 gości