Kot sika poza kuwetą

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sie 28, 2019 10:53 Kot sika poza kuwetą

Hej, od 1,5 roku mam problem z moim kotem. Sika zarówno w kuwecie jak i poza nią. Jest to kot wychodzący, mieszkam w domu z ogrodem. Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej, dzieje się to głównie na wiosnę i w lato. Najczęściej w nocy, lub kiedy nas nie ma, albo kiedy po prostu nie możemy go wypuścić na dwór (o tym później). Sika przede wszystkim w ganku, pod drzwiami wejściowymi, pod drzwiami do piwnicy i w okolicy kuwet. Ale od jakiegoś czasu, sporadycznie również na moją szafę, szafę w ganku, lub ścianę w sypialni. Kot jest wykastrowany, zdrowy, byłem u kilku weterynarzy. W domu nie ma małych dzieci, ani innych zwierząt. Często się z nim bawię, dbam o jego potrzeby, jedzenie, nastrój. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest pokazanie, że chce wyjść na dwór. Gdyby mógł, siedziałby cały czas na dworze. Ale nie może. Wypuszczam go dopiero, kiedy zrobi kupę do kuwety, bo inaczej przeskoczy do sąsiadki i zrobi to w jej ogrodzie. Biorę go do domu również przed 20, zanim zrobi się ciemno. Stosowaliśmy różne środki mające zapobiec posikiwaniu, ale na marne. Nie wiem już, co mogę zrobić. Będę wdzięczny za pomoc.

Petrovelly

 
Posty: 6
Od: Sob lip 21, 2018 16:07

Post » Czw sie 29, 2019 9:39 Re: Kot sika poza kuwetą

Z tego co piszesz wynika, że Twój kot nie sika a znaczy.
Czyli oddaje mocz na pionowe powierzchnie stojąc z drżącym ogonem w górze. Znaczenie moczem to forma kociej komunikacji. Jest to zupełnie normalne, choć niepożądane.
Wydaje mi się, że Twój kot nie mogąc wyjść do ogrodu zostawia innym kotom komunikat. Pewnie po Twoim ogrodzie kręcą się inne koty. Kot znacząc moczem zostawia innym kotom informacje. To kwestia terytorium.
Musisz zaobserwować czy on sika czy znaczy. Może i sikać i znaczyć. Czasami sikając na ubranie opiekuna kot próbuje mu przekazać, że czegoś potrzebuje.

Na Twoim miejscu rozważyłabym wygospodarowanie dla kota w ogrodzie kawałka, który można odrodzić kocim płotem. Jest to łatwe do zrobienia. Potrzeba trochę siatki, kątowników, trytek i profili aluminiowych. Kot będzie mógł bezpiecznie wychodzić, nie będzie zostawiał sąsiadom niespodzianek. Same korzyści.
https://kociasiatka.pl/wp-content/uploads/2018/01/zabezpieczenie-ogrodu-dla-kota-2.jpg

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw sie 29, 2019 21:18 Re: Fhranka

Faktycznie sika raczej na pionowe obiekty, więc to być może znaczenie. To, że inne koty się kręcą jest bardzo możliwe.
Problem z sąsiadką nie jest jednak aż tak istotny, bo kot często załatwia się z samego rana, więc siedzi na dworze od powiedzmy 9,10 do 19:30. I nawet pomimo tego potrafi nasikać.

Petrovelly

 
Posty: 6
Od: Sob lip 21, 2018 16:07

Post » Pt sie 30, 2019 8:03 Re: Kot sika poza kuwetą

W jakim wieku jest kot?
Czy miał badany mocz?
Z tym sikaniem na pionowe powierzchnie to może być różnie, miałam kotkę z zapaleniem pęcherza i chorymi nerkami, która sikała poza kuwetą jak znaczący kocur.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Sob sie 31, 2019 0:22 Re: Kot sika poza kuwetą

Sprawdziłam, że już ubieglym roku kot znaczył. Sam o tym pisałeś. Nie czekaj na cud, bo on się nie wydarzy. Skoro kota wypuszczasz zabezpiecz mu teren i ustal jasne i powtarzalne warunki wychodzenia. No serio, przez rok mogłeś wiele zrobić. Są kocie płoty, czipy otwierające drzwi, diagnostyka. Jeśli kot znaczy, daje jasny sygnał, że nie czuje się panem swojego terytorium. Czasami też wiąże się takie znacznie z problemami psychicznymi, ktore wymagają diagnozy i leczenia, ale wpier Ty musisz coś zrobić. Sprawdź, testuj, prowadź dziennik znaczeń. Szukaj klucza.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon wrz 02, 2019 22:05 Re: Kot sika poza kuwetą

Tak jak pisałem, nie muszę zabezpieczać terenu, bo praktycznie siedzi na dworze cały dzień. Koci behawioryści kosztują majątek (przynajmniej w moim mieście) a czy przyniesie to jakiś skutek? Nie wiadomo. Nie wiem też w jaki sposób mogę go sprawdzić samemu. Sika w tych miejscach o których pisałem, praktycznie losowo. Nie ma znaczenia, czy wyszedł na dwór, czy bawiłem się z nim. Mogę dodać, że kot często prosi o zabawę, bo się nudzi. Pokupowałem mu trochę zabawek, ale nie bawi się samemu. A ja też nie mogę poświęcać się mu 24/7, bawimy się łącznie jakieś 2-3 godziny w ciągu dnia. Czy to gonitwy, bieganie za piłką, polowanie. Jest mi ciężko, bo rodzice nalegają, żeby go oddać, ja wiem, że to byłoby bez sensu, i tak wygląda sytuacja.

Petrovelly

 
Posty: 6
Od: Sob lip 21, 2018 16:07

Post » Pon wrz 02, 2019 22:49 Re: Kot sika poza kuwetą

Zabezpieczenie terenu polega na założeniu takiego specjalnego ogrodzenia ogrodu (zagietego do wewnatrz u góry), żeby kot nie mógł się przez nie przedostać i był bezpieczny na swoim terenie. I wtedy nie będzie mógł nabrudzić u sąsiadki, bo się tam nie dostanie. Zniknie problem przetrzymywania w domu do zrobienia kupki. W ogrodzie można mu postawić jakieś domki, zeby mógł się w nich chować. A w drzwiach zamontować kocie drzwiczki, żeby mógł wejść do domu, kiedy sam zechce. Jeśli jest tak, jak przypuszczasz, że sikanie w domu jest zwiazane z sygnalizowaniem, że kot chce wyjść, to w takich warunkach powinno się skończyć. A, miejsca, gdzie kot sika warto spryskiwac jakimś niemiłym dla kota zapachem, np. tanią wodą kolonską albo silnie pachnącym dezodorantem. Mozna też kupić takie odstraszacze zapachowe.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob wrz 07, 2019 9:30 Re: Kot sika poza kuwetą

Ogrodzenie ogrodu odpada, bo po 1) biorąc pod uwagę długość ogrodzenia koszt byłby bardzo wysoki i 2) sam sąsiad nie zgodzi się na coś takiego. Kocie drzwiczki nie są potrzebne, bo drzwi tarasowe są otwarte cały czas kiedy jest na dworze, a nie zostawię go na noc, bo wtedy wychodzą inne koty (prawdopodobnie również na nasz ogród) więc mogłoby się to źle dla niego skończyć. A miejsca w których kot sika próbowałem spryskiwać mocnymi zapachami (zostawiałem nawet skórki z pomarańczy - wtedy sikał w innym miejscu) i nie przyniosło do żadnych rezultatów.

Petrovelly

 
Posty: 6
Od: Sob lip 21, 2018 16:07

Post » Sob wrz 07, 2019 11:00 Re: Kot sika poza kuwetą

Koszt nie jest aż tak duży, gdy się robi samemu.
Wiem, bo mam taki płot a ostatnio musiałam zabezpieczyć domek narzędziowy, ktorego wczesniej nie było.
Masz dziwne podejście do rozwiązywania problemu. Na każdą sugestię czy pomysł jesteś na nie.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob wrz 07, 2019 13:13 Re: Kot sika poza kuwetą

Nie chce mi sie cofać, ale mam wrażenie, że Petrovelly pisał coś o rodzicach, więc niekoniecznie musi być osobą decyzyjną w kwestii większych przeróbek domu, czy okolicy.
Jeśli Twój kot wyuczył się poprzez obsikiwanie wymuszania, sygnalizowania chęci wyjścia, to oduczenie go tego może być pewnym problemem. Nie wiem, czy już tu pisałam, jest na forum ryśka, behawiorystka, która ma w ofercie duże spectrum spraw zw. z nieprawidłowym sikaniem kota. Oczywiscie pewnie wymaga to kasy, ale może warto skonsultować takie przypadek, skoro nic innego nie zadzialało, a niektórych rzeczy nie masz możliwości wprowadzić
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 181 gości