Jaka karma urinary dla kotki z piaskiem w pęcherzu?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lip 17, 2019 10:51 Jaka karma urinary dla kotki z piaskiem w pęcherzu?

Cześć. Moja 9-letnia kotka sterylizowana ma piasek w pęcherzu. Weterynarz zapisał lekarstwo, ale nakazał też zmianę karmy na urinary - obojętnie jaką. Poza tym kotka ma sporo pić. Aby zachęcić ją do picia, zamówiłem fontannę - jeszcze nie doszła, ale mam nadzieję, że zachęci ją do picia. Natomiast jeśli chodzi o karmę, to chciałbym się was poradzić jaka będzie najlepsza. Mówiąc najlepsza, mam na myśli najlepszy stosunek ceny do jakości - nie chciałbym wydać majątku, ale nie chcę też karmić kota śmieciowym jedzeniem - czy do 25 zł/kg znajdę coś wartościowego? No i jeszcze kwestia rodzaju karmy - sucha czy mokra? Planuję dawać suchą. Mokra ma więcej wody, co jest korzystne przy chorobach układu moczowego, ale za to mniej wartości odżywczych no i jest droższa. Po suchej kot musi więcej pić, ale zamówiłem mu to poidełko, więc mam nadzieję, że chętniej będzie pił.

warsztat

 
Posty: 12
Od: Pt cze 14, 2019 12:40
Lokalizacja: Toruń

Post » Śro lip 17, 2019 13:40 Re: Jaka karma urinary dla kotki z piaskiem w pęcherzu?

U moich kotów najskuteczniejsza była sanabelle urinary, smakowo też im podeszła. A wierz mi, że próbowałam różnych. Kupowałam suchą (wiem, wszyscy mówią, że to źle, ale jeden z moich seniorów mokrego nie ruszy). Sanabelle zadziałała też bardzo szybko.
Obrazek

miszelina

Avatar użytkownika
 
Posty: 13512
Od: Nie maja 06, 2007 13:31
Lokalizacja: Krakow

Post » Śro lip 17, 2019 14:11 Re: Jaka karma urinary dla kotki z piaskiem w pęcherzu?

Kupowałam suchą (wiem, wszyscy mówią, że to źle

Ja czytałem różne opinie. Sucha karma co prawda jest słabo nawodniona, więc jak kot pije mało wody, to może być nieciekawie, ale z tego co czytałem jest bogatsza w wartości odżywcze i dobrze wpływa na zęby. Dlaczego więc jest tak krytykowana?

Do tej pory mój kot zawsze jadł suchą karmę z Puriny. Sanabelle będzie lepsza jakościowo? :)

warsztat

 
Posty: 12
Od: Pt cze 14, 2019 12:40
Lokalizacja: Toruń

Post » Śro lip 17, 2019 14:16 Re: Jaka karma urinary dla kotki z piaskiem w pęcherzu?

Jakościowo tak, tak przynajmniej piszą w necie. Podobno też lepsza smakowo, a w przypadku karm weterynaryjnych ma to znaczenie. Może być i najlepsza karma, ale jak kotu nie posmakuje, to co zrobisz. A urinary ma w ogóle specyficzny smak, czasem kota trudno przestawić.
Obrazek

miszelina

Avatar użytkownika
 
Posty: 13512
Od: Nie maja 06, 2007 13:31
Lokalizacja: Krakow

Post » Śro lip 17, 2019 15:00 Re: Jaka karma urinary dla kotki z piaskiem w pęcherzu?

Moja kotka akurat nie jest wybredna, jeśli chodzi o karmy - lubi suchą purinę, uwielbia mokrego whiskasa (choć tego już nie będzie dostawał, bo wyczytałem, że jedzenie z tej firmy jest bardzo słabej jakości... przynajmniej jeśli chodzi o suchą, ale mokra pewnie podobnie), a wczoraj pierwszy raz dostała Urinary, firmy Royal Canin, która bardzo jej zasmakowała. Ale nie będzie już jej dostawać ze względu na wysoką cenę i słaby skład.

Niektórzy piszą, że warto dawać kotu oba rodzaje karmy - suchą i mokrą. Gdzieś indziej czytałem za to, że organizm inaczej trawi suchą karmę, a inaczej mokrą i mieszanie obu karm może być niezdrowe. Co o tym myślicie?

warsztat

 
Posty: 12
Od: Pt cze 14, 2019 12:40
Lokalizacja: Toruń

Post » Sob sie 10, 2019 17:53 Re: Jaka karma urinary dla kotki z piaskiem w pęcherzu?

Przy problemach z pęcherzem przede wszystkim liczy się dobre nawodnienie kota i mokra karma (niekoniecznie urinary). Najgorsze co możesz dać w takiej sytuacji kotu, to sucha karma. Ilość wody, którą wypije kot, zostanie zużyta na strawienie tej karmy i na pewno nie zapewni jego nawodnienia. Żadna sucha karma nie ma również korzystnego działania na zęby. To jest tylko chwyt marketingowy. Czy koty w naturze miały kiedykolwiek dostęp do suchej karmy :wink: a podejrzewam, że stan ich uzębienia był o wiele lepszy. Zęby czyszczą się, gdy kot zjada całe tuszki zwierząt np. myszy wraz z kośćmi. To faktycznie czyści zęby, ale na pewno nie chrupki, w których spory udział mają węglowodany, a te z kolei szkodzą zębom.
Co do karm weterynaryjnych typu urinary, to nie wiem w jaki sposób mogą leczyć, no chyba, że leczy zawarta w nich kukurydza :wink: Dla mnie podawanie tego typu karmy jest bez sensu. Kot to drapieżnik i na pewno nie musi jeść zbóż. Na Twoim miejscu wybrałabym dobrą, bezzbożową karmę mokrą. Żeby lepiej nawodnić kota możesz do takiej karmy dolewać jeszcze wody w ilości akceptowanej przez kota. Są koty które lubią zupki. Możesz również o ile to możliwe dopajać kotka strzykawką.
Jeśli chodzi o trawienie karmy, to sucha trawi się znacznie dłużej, około 6-8 godzin i taki powinien być odstęp, by po suchej podać karmę mokrą.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości