Problemy urologiczne

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt maja 31, 2019 19:55 Problemy urologiczne

Witam,

od początku tego roku borykamy się z problemami urologicznymi u dwóch kotów. Najpierw zachorował kocur (4l), wykastrowany, wychodzący. Kot w ogóle nie chciał się ruszyć, nie jadł, nie pił, pęcherz pełny, który finalnie był cewnikowany. Padło podejrzenie zaziębienia, dostał antybiotyk i leki rozkurczowe, zalecenie pozostania w domu. Nie minęło wiele czasu i zachorował znowu - podejrzenie syndromu urologicznego, wprowadzenie diety urinary. Wyniki moczu i krwi wskazujące na zapalenie pęcherza. Niestety problem pojawia nam się cyklicznie i teraz wet twierdzi, że przyczyną może być stres spowodowany tym, że kot przestał wychodzić i żeby powrócić do wypuszczania go na dwór.
Trzy tygodnie temu zachorowała natomiast kotka (7l), wysterylizowana, niewychodząca praktycznie od początku życia. Tutaj kotka zachowuje się normalnie, je, pije, wielokrotnie chodzi do kuwety, natomiast od razu widoczna była krew w moczu. Dostała antybiotyk, leki rozkurczowe. Dzisiaj rano znów pojawił się problem, ponowne podejrzenia zapalenia. Z badań krwi wychodzi podejrzenie zapalenia, badanie moczu dopiero, gdy kupimy żwirek, który go zbierze.
Koty nie mają ze sobą kontaktu. Nie ma żadnego czynnika, który mógłby spowodować chorobę u dwóch kotów. Koty zaczęły chorować dopiero teraz, wcześniej nie było żadnych problemów pod kątem problemów urologicznych. Wet zaczyna rozkładać ręce.
Proszę o porady od osób, które miały podobną sytuację. Koty praktycznie ciągle na antybiotyku :(

panna_cotta

 
Posty: 3
Od: Pon cze 12, 2017 8:26

Post » Sob cze 01, 2019 0:21 Re: Problemy urologiczne

Co dokładnie jedzą oba koty? Nazwy karm i rodzaj (sucha/mokra) oraz ilość.
Przy problemach z pęcherzem odpowiednia dieta jest podstawą.
Przy zakwaszaniu moczu obowiązkowo należy regularnie badać pH moczu papierkami w domu. Karma typu Urinary zakwasza mocz.
Jakie dokładnie były robione badania? Możesz wkleić wyniki?
Przez jak długi czas podawany jest antybiotyk? Co to za antybiotyk?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon cze 03, 2019 19:34 Re: Problemy urologiczne

Jedzenie:
Kotka je mokra Feringe (czasami niestety tez Gourment, w sytuacji gdy kreci nosem na Feringe) i sucha Taste of the wild
Kot je mokre Almo Nature Urinary i sucha Sanabelle/Purine Urinary
-------------------------
Najnowsze wyniki badan:
Kot mocz:
https://zapodaj.net/d7fb1b1249ca5.png.html
Kotka krew:
https://zapodaj.net/d0144238a7a64.png.html
---------------------------
Antybiotyk:
Kotka: Enrotron (20.05-25.05); nastepnie nawrot i Synolux (31.05), decyzja o podaniu Conveni (baaardzo duze problemy z podawaniem tabletek/zastrzykow, kotka bardzo szybko sie stersuje)
Kot: Enrotron w cyklach (24.01-07.02); (26.02-12.03); (07.04-21.04); (25.05-nadal)
---------------------------
Widze, ze kot znowu czuje sie gorzej, a jest aktualnie na antybiotyku. Zgodnie z zaleceniem veta wychodzi na dwor, ale trzyma sie blisko i wslizguje do srodka przy kazdej okazji. Nie wiem juz jak podejsc do tematu :(

panna_cotta

 
Posty: 3
Od: Pon cze 12, 2017 8:26

Post » Pon cze 03, 2019 20:18 Re: Problemy urologiczne

https://imeds.pl/enrotron-flavour-150-m ... sow-150-mg

Wet szafuje antybiotykami bez ładu i składu. Enrofloksacyna podawana tak długo to proszenie sie o kłopoty. Tym bardziej, że bakterii w moczu u kocura nie ma. Po odstawieniu antybiotyku zrób posiew, bo tak lecząc kota wykończy Ci go. I ewentualnie celowana antybiotykoterapia. W jakim labie robisz badania? I skoro pH u kota prawidłowe, to czemu je karmę urinary? Wet nie sugerował zrobienia USG?
U kotki na zapalenie pęcherza raczej wskazuje zachowanie i krew w moczu, a nie badania krwi.
Obawiam sie, że tak lecząc bez posiewu to wykończy kotom nery i wątroby, bo przyczyna infekcji jak widać ma się świetnie.

megan72

 
Posty: 3473
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Pon cze 03, 2019 21:45 Re: Problemy urologiczne

Zapalenia pęcherza nie leczy się podając antybiotyk raptem tydzień. Jeśli już wyhoduje się jakąś bakterię, to antybiotyk podaje się 14-21 dni bo zakażenia pęcherza trudno się leczą i często wracają. Czasami konieczne jest zastosowanie autoszczepionki.
ALE aby leczyć bakteryjne zapalenie pęcherza, to wpierw trzeba zrobić posiew - jak wspomniała megan72. Posiew należy wykonać nie wcześniej niż tydzień od ostatniej dawki antybiotyku.
Uważa się, że aby mocz nadawał się na posiew, należy go pobrać przez punkcję.
Obecny wet leczy kota w ciemno. Nie podoba mi się to. Pomyślałabym nad zmianą weta.
I też nie rozumiem, po co karma zakwaszająca mocz skoro kot ma dobre pH moczu?
Czemu ciężar właściwy moczu był tak niski? Czy kot był po kroplówce?

Co do kotki: zapalenia pęcherza nie leczy się na podstawie badań krwi. Badania krwi niewątpliwie wskazują na jakiś stan zapalny, ale skąd wiadomo, że akurat pęcherza? Masz wyniki badania moczu kotki?

Obu kotom zrobiłabym ponowne badania moczu, ale jeśli coś ma pójść na posiew, to rozważyłabym punkcję. Wówczas żwirek nie jest potrzebny a jedynie czas od ostatniej dawki antybiotyku. Przemyślałabym też zrobienie obu kotom badań krwi (morfologia, biochemia). I dopiero potem podejmowała decyzje co do leczenia.
Natomiast niezależnie od badań możesz podawać leki i środki podnoszące odporność i pomagające wygrać z infekcjami. Zylexis (3 dawki), Lydium (10 dawek, czasem więcej), beta glukan (np. Vetomune). Ponadto kocurkowi zmieniłabym dietę (nie radykalnie) i przeszła na samą mokrą Feringę. Do rozważenia dodatkowe nawadnianie, aby wypłukać bakterie - jeśli jakieś w pęcherzu są. Można też pomyśleć nad preparatami uspokajającymi na przykład zawierającymi tryptofan (to aminokwas), żeby kocurka wyluzować.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ASK@, Doris2, Google [Bot], Silverblue i 234 gości