Przesuszenie skóry

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro kwi 17, 2019 13:00 Przesuszenie skóry

Zauważyłam u swojej łupież. Nigdy łupieżu nie miała więc troszkę mnie to zaskoczyło.
Prawdopodobnie (tak mi się wydaje) przesusza jej się skóra i stąd ten problem, ponieważ biały proszek na dupeczce pojawia się kiedy wyleguje się na słońcu. Na słońce wysuwa dupeczkę, a główkę zawsze ułoży w zacienionym miejscu. Przez dłuższy czas nigdy nie leży cała w pełnym słońcu.
Słońca nie ma, siedzi w domu nie ma problemu.
Na pewno jej to nie swędzi, ponieważ się nie drapie. Nie zauważyłam oznak dziwnego zachowania.
Codziennie się czeszemy więc po godzinie machania szczotkami i grzebieniami praktycznie nie ma po nim śladu. Czesanie to codzienny rytuał, ale przy łupieżu trwa to dłużej.
Przyczyną łupieżu mogą też być silne emocje, stres czy jakieś zmiany. Za wyjątkiem wyrzucenia drapaka na balkon wszystko jest na swoim miejscu. Czy podekscytowanie otwartym balkonem może wywołać łupież ?

I tutaj moje pytanie: jak nawilżyć kocią skórę omijając suche szampony, odżywki i kąpiele ?

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Śro kwi 17, 2019 14:48 Re: Przesuszenie skóry

Niekiedy zaleca się podawanie do pyska preparatów z olejami (nazw nie pamiętam), aby odżywić skórę.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro kwi 17, 2019 15:17 Re: Przesuszenie skóry

Efekt przesilenia wiosennego, zmiany futra?
Dodaje troche olej lnianego/oliwy z oliwek przy pojawianiu sie lupiezu.

FuterNiemyty

 
Posty: 3480
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro kwi 17, 2019 15:21 Re: Przesuszenie skóry

Łupież bywa oznaką alergii, zdarza się też przy problemach z nerkami.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15035
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro kwi 17, 2019 16:51 Re: Przesuszenie skóry

Co do przyczyny... mam w czym wybierać :roll:
Nerki- mój najkoszmarniejszy koszmar który mam nadzieję nas ominie.

@FuterNiemyty olej lniany do jedzenia dodać ?

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Śro kwi 17, 2019 20:31 Re: Przesuszenie skóry

Dodaje do miesa pokrojonego na kawalki.
Jako nosnik do witamin i mikroelementow. Na zmiane olej lniany z oliwa z oliwek. Wszystko w malych ilosciach, po pare kropel, do 1-2 posilkow (koty dostaja 3x dziennie).
I chyba zaczelabym od eliminowania przyczyn, od najprostszej zaczynajac.

FuterNiemyty

 
Posty: 3480
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro kwi 17, 2019 21:25 Re: Przesuszenie skóry

Codziennie godzinę ją szczotkujesz?
Problem może być przez to nasilany. Tak długie i intensywne masowanie skóry szczotką bardzo stymuluje naskórek do narastania jeśli nadmiernie się łuszczy.
Wiele kotów wiosną ma widoczny łupież, wiele miesięcy suchego powietrza, brak dostępu do słońca inny niż przez szybę, obecnie początek okresu wymieniania sierści etc.
Z olejów mających bardzo dobry wpływ na skórę ja polecam dobry olej z łososia. Ma bardzo fajny dla kotów skład oraz jest przez ich organizm łatwiej trawiony i przyswajany niż oleje roślinne.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro kwi 17, 2019 21:45 Re: Przesuszenie skóry

Wspomnialam o oleju lnianym i z oliwek, bo rybny/z lososia nie przechodzi u bylego trzustkowca - zle sie po nim czuje, za ciezko, odbija sie mu.
A efekt widze po kilku dniach.

FuterNiemyty

 
Posty: 3480
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro kwi 17, 2019 21:47 Re: Przesuszenie skóry

Blue ok godziny. Najpierw jest rękawica aby pomasować, wytarmosić. Potem w rękę trymer i wyciągamy. Uzbiera się duża sierściowa kulka więc chwila przerwy aby za nią polatać i wszystko kończymy szczotką z końskiego włosia aby ładnie pozbierać resztki. I ten rytuał praktykuje dobre parę lat. Wcześniej była zwykła szczotka, ale ten grzebień to błogosławieństwo. Szybko i sprawnie.
Łupież "wyczesuje" rękawicą. To miejsce staram się omijać trymerem jeśli faktycznie jest przesuszona i skupiam się na karku i boczkach.

Spróbuje z olejem. Może to faktycznie kwestia początków wiosny, wymiany sierści (leci namiętnie w tym roku) co nie zmienia faktu, że mnie to niepokoi, bo nagle po 9 latach dostaje łupieżu.

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Wto maja 14, 2019 21:02 Re: Przesuszenie skóry

Próbowałam z olejem. Mija miesiąc i jest to samo.
Jest słońce- jest łupież, nie ma słońca- pięknie i czyściutko na dupeczce czyli łupieżu nie ma. Mogę się mylic, ale chyba z wiekiem doznała tego samego cierpienia co ja czyli przesuszenia skóry.
Zabiorę ja do veta. Podobno jest jakiś dermatolog, czy faktycznie nim jest okaże się na miejscu.

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz i 188 gości