wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon kwi 15, 2019 10:54 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Jak smakują kwiaty klonu?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon kwi 15, 2019 10:56 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

pysznie
troszkę jak kwiaty forsycji, ale bardziej słodko

a w smoothie dają taka orzeźwiającą/ostrzejszą nutę

tutaj więcej przepisów np kwiaty klonu zapiekane w cieście
http://pinkcake.blox.pl/2015/04/Kwiaty- ... onowy.html

tylko lepiej zrywać w czystym miejscu, nie w mieście, ewentualnie w dużym parku
ja zrywałam w okolicach wąwozu myśliborskiego/ na takiej wielkiej łące

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27100
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Pon kwi 15, 2019 14:42 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Na tamtej stronie jest sporo różnych przepisów, ale zastanawiam się, czy rośliny tam opisywane były badane pod kątem toksyczności? Bo to, że coś jest smaczne i nie umrze się od tego nazajutrz, jeszcze nie znaczy, że w perspektywie czasu nie zacznie szkodzić. Tak jak piołun i szałwia zawierają tujon, który ma działanie kancerogenne i naparów z tych ziół powinno się pić jak najmniej - w medycynie ludowej stosowane od wieków, zbadane dopiero dużo później.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto kwi 16, 2019 7:06 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

szałwia nie jest raczej taka straszna, ale faktycznie nie można jej pic bez umaru
https://rozanski.li/224/szalwia-salvia- ... j-terapii/
Przy dłuższym podawaniu przetworów z szałwii i w nadmiernych dawkach może dojść do zatrucia organizmu (otępienie, drgawki, nudności, bóle i zawroty głowy).
Według komisji E dawki dobowe doustne wynoszą: liść w naparach 4-6 g; olejek 0,1-0,3 g; nalewka 2,5-7,5 g. Preparaty szałwi mogą być zalecane kobietom w każdej fazie przekwitania. Nie powinny natomiast być polecane kobietom ciężarnym ze względu na obecność tujonu


szałwia jest bardzo smaczna, przynajmniej moim zdaniem


piołun jest tak obrzydliwy w smaku, ze nawet mnie nie smakuje
https://rozanski.li/337/piolun-artemisi ... toterapii/
trudno byłoby go duzo wypić raczej
ma silne działanie przeciwrobacze

Nie stosować w ciąży i podczas karmienia (laktacja).
Oficjalne dawki 1-1,5 g ziela na 100-150 ml wrzątku –2 razy dziennie filiżanka. Nalewka 20-30 kropel 3 razy dziennie. W praktyce można przyjmować 1 szklankę naparu małymi porcjami w ciągu dnia, sporządzoną z 1 łyżki ziela. Nalewka 5-10 ml 2-3 razy dziennie
.

czyli nie ma co demonizowac ani szałwii ani piołunu

ta pani która pisze o jadalnych drzewach / ten mój link z mojego poprzedniego postu / jest doktorem biochemii, wiec raczej z grubsza wie chyba o czym pisze, kiedy pisze o jedzeniu roślin

http://klubmysliekologicznej.pl/?osoby= ... mba-drozdz
dr Małgorzata Kalemba-Drożdż
doktor biochemii w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie wykłada biochemię i racjonalne żywienie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi wykłady dotyczące wpływu żywienia na choroby nowotworowe. Jest autorką kulinarnego bloga o nazwie „Trochę Inna Cukiernia” (http://pinkcake.blox.pl/html), na którym publikuje m.in. przepisy na ciasta i desery dla alergików. Jest autorką książek: „Kwiatowa uczta” (2012), „Pyszne chwasty” (2014), „Słodki sposób na alergię” (2015), „Jadalne kwiaty” (2016). Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zapobieganiu uszkodzeniom DNA wynikającym z interakcji pomiędzy zanieczyszczeniami środowiska, żywności, statusem hormonalnym oraz polimorfizmem genetycznym.



no i jakoś większe mam przekonanie do kwiatów klonu/ w rozsądnych ilosciach/ które nie są niczym nawożone ani pryskane, ani zbierane i transportowane przez pośredników
niż do dziwnych nowalijek nie wiadomo gdzie i jak hodowanych/ pryskanych i nawozonych

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27100
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto kwi 16, 2019 14:35 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

"Bardzo niebezpieczne jest wielokrotne przyjmowanie małych dawek odwaru [zawierającego tujon], ponieważ prowadzi to do zmiany osobowości (jako następstwa uszkodzeń tkanki mózgowia). Chronicznie resorbowane małe dawki tujonu ulegają kumulacji, co w wyniku doprowadza do zmian zwyrodnieniowych w tkance nerwowej oraz narządach miąższowych, a w końcu do ciężkich zatruć zwykle śmiertelnych.
[o piołunie:] (...) Obecnie ostre zatrucia piołunem są rzadkie. Dawniej były częstsze z powodu stosowania piołunu w celu wywołania poronienia. (...) Notowano nawet śmiertelne przypadki po wypiciu odwaru z piołunu "na żołądek".
[o szałwii:] (...) Zatrucia zdarzają się względnie rzadko; ciężkie przypadki, nawet kończące się zgonem, tylko po przyjęciu dużych ilości szałwii w celach poronnych. Mogą się jednak zdarzyć przypadki zatruć w przebiegu leczenia z powodu rozpowszechniania tego leku ziołowego"
pod red. Henneberg M. i Skrzydlewskiej E. 1984. Zatrucia roślinami wyższymi i grzybami; PZWL; Warszawa.

Tujon nie jest bezpieczny. W szałwii nie ma go dużo, w piołunie więcej ale za to piołun prawie "wyszedł z obiegu" i zapewne tylko dlatego zatrucia nie są powszechne. Nie mniej regularne spożywanie do bezpiecznych nie należy.

A teraz coś o właściwościach kancerogennych tujonu:
"All male and female rats receiving 50 mg/kg α,β-thujone died before the end of the study. All of those animals, and most receiving 25 mg/kg, experienced seizures. In male rats there was an increased incidence of cancers of the preputial gland and a slight increase in the incidence of pheochromocytomas of the adrenal gland. Nearly all male and female mice receiving 25 mg/kg α,β-thujone experienced seizures, and all of the female mice receiving 25 mg/kg died before the end of the study."
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22127327
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro kwi 17, 2019 6:32 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

tujonu jest dużo we wrotyczu pospolitym -głównym składnikiem olejku eterycznego wrotyczu Oleum Tanaceti jest tujon (thujon) - do 70%, http://www.rozanski.ch/tanacetum.html?f ... 0J-E_O-TEg

https://rozanski.li/223/thujon-tujon-w-ziolach/
Zatrucia tujonem mają miejsce w przypadku nadmiernego spożycia alkoholi z dodatkiem ekstraktów lub olejków roślin zawierających ten składnik, ponadto przy przedawkowaniu preparatów opartych na żywotniku (Thuja) i jałowcu (Juniperus). Następuje wówczas podrażnienie przewodu pokarmowego, ból brzucha, nudności z wymiotami, biegunka, zapalenie nerek z podrażnieniem układu moczowego, częstomocz, a nawet krwiomocz, następnie zatrzymanie moczu. U kobiet występują skurcze macicy. U zatrutych pojawiają się drgawki kloniczne, a nawet tężcowe. Czasem występuje też wysypka na skórze, zaczerwienione plamy, pokrzywka przechodząca w wyprysk sączący.

Preparatów z tujonem nie wolno podawać kobietom w ciąży oraz karmiącym. Nie podawać osobom z niewydolnością nerek.

Tujon C10H16O jest to ciekły terpen ketonowy (dwupierścieniowy) rozpuszczalny w alkoholach, tłuszczach i eterze, nierozpuszczalny w wodzie. Występują dwa izomery optyczne: alfa-tujon – ciecz o temp. wrzenia 200 stopni C, lewoskrętny; beta-tujon – ciecz o tmp. topn. 200-201 stopni C, prawoskrętny. alfa tujon jest obecny w piołunie i szałwi, natomiast beta-tujon występuje w wrotyczu.

. W małych dawkach pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Wywołuje stan pobudzenia psychicznego i ruchowego. Nasila tonus mięśni. W nadmiernych dawkach powoduje drżenie mięśni, a nawet drgawki. Jest też środkiem halucynogennym. Jest antagonistą receptorów GABAa. Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z dnia 22 czerwca 1988 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do środków aromatyzujących przeznaczonych do użytku w środkach spożywczych i materiałów źródłowych służących do ich produkcji (88/388/EWG) określa maksymalne ilości thujonu w produktach spożywczych:

5 mg/kg w napojach alkoholowych z nie więcej niż 25% objętości alkoholu

10 mg/kg w napojach alkoholowych z więcej niż 25% objętości alkoholu

25 mg/kg w środkach spożywczych zawierających preparaty na bazie szałwi

35 mg/kg w gorzkich napojach alkoholowych

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27100
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro kwi 17, 2019 9:36 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Smaka narobilas i kwiaty klonu przetestowane.
Bardzo smaczne, potem bedzie czas na akacje.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Czw kwi 18, 2019 7:46 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

jakiś czas temu kupiłam odkurzacz,
niedawno
nie był jakiś drogi, raczej z tych tańszych - no bo :roll: nie wiedziałam który wybrać
a chodziło mi po prostu o zwykły odkurzacz do kłaków
więc stwierdziłam, że nie ma co szaleć z jakimś wypasionym odkurzaczem

odkurzacz jest BEZNADZEJNY

wczoraj miałam go ochotę już wyrzucić przez okno - / wiem -elektrośmieci nie wolno
odkurza :roll: nie jest tak, że nie odkurza
ale
po jednym odkurzaniu jednego pokoju/pomieszczenia/ to muszę go całego rokladać i czyścić, bo się zatyka całkowicie
a mam więcej niż jedno pomieszczenie w mieszkaniu
a odkurzam/ chciałabym odkurzać/ codziennie :roll:
i chciałabym to zrobić raz/ dwa czyli maksymalnie w 30 minut

i tak sie czuję jakbym nalewała wodę łyżeczką do wanny/ żeby się wykąpać

gdybym najpierw pozamiatała sierść, to pewnie bym mogła przejechać potem odkurzaczem, ale po co byłby mi wtedy odkurzacz?

wiec potrzebuje namiar na odkurzacz, który naprawdę służy do odkurzania w mieszkaniu z kotami i psami
z sierścią
nie zatyka się
może być bez filtra

mam taki odkurzacz karchera /kosztowała ok 150 zł, warsztatowy
można nim gruz odkurzacz i on świetnie ciągnie, nie ma filtra, po prostu sierść wpada do wielkiego pojemnika/jest bez-workowy/ i tyle
nic sie nie zapycha
ale
zawsze jest jakieś ale
:strach:
te rurki w nim rozpadają się 5 razy w czasie jednego odkurzania, bo to taki odkurzacz -postaw i odkurzaj, a nie do noszenia/ przemieszczania
no i jest dość ciężki

więc
jakby ktoś coś wiedział

potrzebuje namiar na dobry odkurzacz
który ma duży pojemnik na sierść/ naprawdę duzy/ jest bez-workowy
najchetniej bez żadnych filtrów
nie zatka się sierścią, naprawdę mam w domu dużo sierści
ani zagubioną zakrętką
ani takim zwykłym piaskiem/ziemią/brudem - z psa/ z traperów

nie wazy 100 kilogramów i da się go nosić po mieszkaniu/ma rączkę jakąś

naprawdę ciągnie, a nie tylko myśli

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27100
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw kwi 18, 2019 8:20 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

i jeszcze by należało dodać, ze cena nie może byc jednak 6 tys zł, ani nic w tym stylu, ani nawet nie 4 tys zl
bo nie mam tyle kasy na zbyciu, szczególnie do wydania na odkurzacz
bez przesady jednak
a na kredyt staram się nie kupować wcale , więc i na super odkurzacz się też nie zamierzam zadłużać

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27100
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw kwi 18, 2019 8:23 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Załóż wątek na KŁ. :)
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34183
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Czw kwi 18, 2019 8:38 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

nie chcę
wolałabym opinie osób zaufanych

no bo wiele odkurzaczy jest polecanych do sierści psiej
ten mój tez był polecany i miał dobre opinie/recenzje
nawet ma psa i kota wymalowanego na sobie
i ma turboszczotkę

ale co z tego, skoro turboszczotka, przy odkurzaniu co drugi dzień, blokuje się sierścią w połowie dywanu na amen całkowity -dywan mam jakieś 2 m na 1,5 m :roll: wełniany, z króciutkie włosem

te wszystkie automatyczne odpadają, bo i cena straszna i pojemniki na smieci małe bardzo
jakis karcher może? one sa dośc porządne

po prostu lepszy niz mój karcher warsztatowy

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27100
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw kwi 18, 2019 8:55 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

wkleję sobie, bo mi sie zgubi

może taki jakis NT 22/1 Ap L - odkurzacz uniwersalny Karcher
https://www.kaercher.com/pl/professiona ... 86100.html

ten sam ,ale duzo taniej https://pestar-karcher.pl/pl/p/NT-221-A ... gKvXvD_BwE
podoba mi się

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27100
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw kwi 18, 2019 9:03 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

od razu mogłam taki warsztatowy kupić, ale chciałam, żeby był ładny :crying: elegancji mi się zachciało
bo pomyślałam sobie, że go na wierzchu postawie i tyle
a karcher no to ładny nie jest

i teraz mam na wierzchu i odkurzacz i śmieci :-?

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27100
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto kwi 23, 2019 10:07 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

bardzo piękna pogoda była w weekend

mam nadzieję, że wasze święta tez były bardzo udane

Góry Sokole/widać uszy Caillou
Obrazek

knieć błotna czyli kaczeńce/uwielbiam te kwiaty (niejadalne)
Obrazek

Obrazek
moja Caillou i widok na Karkonosze

w lesie/okolice Myśliborza
Obrazek

hiena na sawannie/ tez okolice Myśliborza
Obrazek

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27100
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto kwi 23, 2019 23:00 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Czy pierwsze zdjęcie robione jest przez jakiś filtr?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, ewar, Google [Bot] i 199 gości