Wysoki mocznik i kreatynina. Bezik umarł.

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob mar 30, 2019 21:11 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

Jak było i przeoczyłam to sorki, ale koniecznie trzeba będzie zmierzyć ciśnienie u kotka.
Nadciśnienie ma fatalny wpływ na nerki.

Nescat

 
Posty: 79
Od: Śro maja 09, 2018 8:45
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon kwi 01, 2019 0:58 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

bisag pisze:Renagel dawkuje się od 90 - 160 mg na kg kota/dobę w dawkach podzielonych ( bezpośrednio przed , z karmą lub tuż po karmieniu ).
Grau spokojnie możesz kupić , z wyłapywaczem powinien dać radę ( 1 % fosforu w suchej masie ) i i jest dużo bardziej odżywczy i na pewno lepszy niż gourmet. Oby tylko kotek jadł .
Suchy MAC's ma 1, 15 % fosforu, 8 % wilgotności
to daje
1,15 : 92 x 100% = 1,25 % fosforu w suchej masie.
Nie jestem obecnie na topie suchych karm, ale z tego co widzę to i tak jest to mniej niż w wielu rekomendowanych suchych karmach typu Orijen , Applaws czy PON.
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=166

Przepraszam, wynikło nieporozumienie, chodziło mi o mokry Mac's :oops:
Mam nadzieję, że da się przekonać do Grau. Gourmeta dostawał wtedy gdy naprawdę nie chciał nic tknąć, zazwyczaj mam mały zapas na wypadek odmowy jedzenia przy okazji przeziębień czy innych problemów.
Spróbuję poćwiczyć liczenie fosforu w suchej masie, to bardzo przydatne. A czy jest jakiś sposób na wyliczenie zawartości fosforu w momencie gdy ta wartość nie jest podana w składzie karmy?

Feliska97 pisze:NaCl nie jest to najlepszym wyborem dla nerkowego kota bo ma sporo sodu. Dodatkowo jest przeciwwskazany przy kwasicy.
Okazjonalnie można podać, raczej nic złego się nie wydarzy.
Podpytaj weta czy mają w lecznicy Plasmalyte i czy Bezik mógłby dostawać. Też bardzo fajny płyn do nadawniania.

Oddam NaCl i poproszę o wymianę na Ringera, nie ma sensu podawać czegoś, co może zaszkodzić, jeśli mamy alternatywę. Zapytam o Plasmalyte.

Feliska97 pisze:Jeśli stosunek białka do kreatyniny w moczu jest poniżej 0,2 to kot nie ma białkomoczu. Nerkowca trzeba obserwować pod kątem ewentualnego białkomoczu, gdy stosunek białka do kreatyniny waha sie od 0,2 do 0,4. Powyżej 0,4 mamy już do czynienia z białkomoczem.
U Twojego kocurka białko/kretynina to 0,1, także w porządku.
Powtórzyłabym niedługo badanie przy użyciu sterylnego pojemnika z apteki. Wtedy już zrobiłabym na wszelki wypadek także posiew. Niedoceniane, a jednak ważne badanie.

Czy białkomocz występuje jeśli podaż białka w karmie jest zbyt duża? Tzn. przy kiepsko pracujących nerkach lepiej jednak to białko ograniczyć? Jaki poziom białka jest granicą (chodzi mi o karmę mokrą i suchą)?

Feliska97 pisze:Jeśli kot zauważalnie schudł to jest to jak najbardziej odpowiedni moment na przemyślenie decyzji o wprowadzeniu HMB. To naturalnie występujący w organizmie hydroksymetylomaślan zapobiegający zanikowi mięśni. Hamuje rozpad białek w organizmie.
O stosowaniu HMB u nerkowców do poczytania na forum w tych wątkach:
viewtopic.php?f=36&t=159885&p=11058783&hilit=HMB#p11058783
viewtopic.php?f=36&t=158590&p=10529956&hilit=HMB#p10529956
viewtopic.php?f=36&t=158590&p=10528030&hilit=HMB#p10528030

Możesz kupić weterynaryjny HMB albo w sklepie dla kulturystów. Jak sama szukałam to nie znalazłam HMB dla kotów bez fosforu, dlatego kupowałam czysty w tabletkach w sklepie z odżywkami i dzieliłam na kocie porcje.

Dziękuję. Mam niedaleko sklep z odżywkami, zapytam o ten preparat.

Nescat pisze:Jak było i przeoczyłam to sorki, ale koniecznie trzeba będzie zmierzyć ciśnienie u kotka.
Nadciśnienie ma fatalny wpływ na nerki.

Zapytam czy w lecznicy do której chodzimy jest taka możliwość. Jeśli nie, będę musiała poszukać w okolicy. Bezik oczywiście nie miał mierzonego ciśnienia. Nie wiem czy to tylko u nas, czy większość weterynarzy jako leczenie niewydolności nerek zaleca tylko karmę Renal i kroplówki, i to właściwie wszystko. Żadnych więcej zaleceń nie było, nic o suplementacji, o dodatkowych badaniach. To bardzo przykre, że koty z tak poważną chorobą są właściwie lekceważone.
Zbiórka na utrzymanie bezdomnych kotów z działek w Chylicach
https://pomagam.pl/kotychylice

rudalia

Avatar użytkownika
 
Posty: 1135
Od: Nie maja 12, 2013 19:25

Post » Pon kwi 01, 2019 10:46 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

Rudalia, na temat białkomoczu do poczytania tutaj: https://www.felinecrf.org/proteinuria.htm
Tekst można w razie potrzeby przetłumaczyć przy pomocy google translatora ;-)

Nie da się wyliczyć zawartości fosforu w karmie w suchej masie, gdy producent nie podaje w ogóle ilości fosforu na opakowaniu.

Na Mac's masz podaną ilość procentową fosforu? Nie widzę takiej informacji na stronie zooplusa. Z tego co kojarzę to ta karma nie jest polecana dla nerkowców.

Żeby była jasność - NACl także podajemy kotom z PNN. Ale nie jest to najlepszy płyn do nawadniania, szczególnie u kotów z nadciśnieniem. Sprawdza się natomiast, gdy kot ma przekroczony potas lub wapń. Choć są też wówczas alternatywne płyny, które można zastosować.

Zazwyczaj mniejsze lecznice nie mają możliwości pomiaru ciśnienia krwi :-(
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pon kwi 01, 2019 10:47 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

rudalia pisze:
Zapytam czy w lecznicy do której chodzimy jest taka możliwość. Jeśli nie, będę musiała poszukać w okolicy. Bezik oczywiście nie miał mierzonego ciśnienia. Nie wiem czy to tylko u nas, czy większość weterynarzy jako leczenie niewydolności nerek zaleca tylko karmę Renal i kroplówki, i to właściwie wszystko. Żadnych więcej zaleceń nie było, nic o suplementacji, o dodatkowych badaniach. To bardzo przykre, że koty z tak poważną chorobą są właściwie lekceważone.


Wiesz, tu nie chodzi o lekceważenie choroby przez wetów.
Oni takiego protokołu postępowania są uczeni na studiach.
Wiadomo, że nie można się specjalizować we wszystkim, dlatego przy konkretnym problemie warto poszukać takiego, który specjalizuje się w danej dziedzinie.
Osobiście przy tak wysokich wynikach to podawałabym mokrego renala, z mojego doświadczenia, karmy wysokobiałkowe przy takich wynikach nerkowych to nie jest najlepszy pomysł.
Przynajmniej do czasu stabilizacji kreatyniny i mocznika.

Nescat

 
Posty: 79
Od: Śro maja 09, 2018 8:45
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt kwi 05, 2019 9:45 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

Rudalia, jak czuje się Bezik? Udało Ci się trochę zmodyfikować leczenie? :-)
Jak stoicie z dietą? Pamiętaj-teraz najważniejsze jest to, aby kot jadł i dostawał wyłapywacz fosforu.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Sob kwi 06, 2019 14:35 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

Dziękuję za pamięć :) Odkąd ma do dyspozycji balkon czuje się lepiej, przynajmniej psychicznie. Chociaż jest też bardziej energiczny, sam garnie się do jedzenia, bez szczególnego zachęcania z mojej strony. To są dobre wiadomości. Złe to takie, że bardzo dużej ilości jedzenia nie chce jeść, zje tylko filetówki Cosmy, Smillę w kartoniku lub Gourmeta. Nic innego nie chce, nic z polecanych karm, nic dla nerkowców. Nie wiem co robić.
Z leczeniem jest tak, że aktualnie czekamy na Renagel, w tym momencie dostaje kroplówki z NaCl bo w mojej lecznicy czekają na dostawę Ringera.
W przyszłym tygodniu ma mieć badanie krwi, zobaczymy jak to teraz wygląda. Bez wyników mogę powiedzieć, że zachowuje się jak wcześniej, przed stwierdzoną chorobą.
Zbiórka na utrzymanie bezdomnych kotów z działek w Chylicach
https://pomagam.pl/kotychylice

rudalia

Avatar użytkownika
 
Posty: 1135
Od: Nie maja 12, 2013 19:25

Post » Sob kwi 06, 2019 21:57 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

Jeśli kot nie chce jeść nic innego to trzeba bardzo pilnować wyłapywacza fosforu.
Próbowałaś nowe jedzenie mieszać z dotychczasowym?
Udało Ci się wprowadzić Nefrokrill?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pt kwi 12, 2019 13:40 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

Dzisiaj dotarł Renagel, od jutra zacznę mu podawać bo dzisiaj już dostał Direne.
Z dietą u niego jest tak, że czasami zje odpowiednią karmę, innym razem już nie. On jest nauczony jeść mielonki, po prostu nie zawsze chce.
Nefrokrillu nie wprowadziłam, nie mogłam znaleźć w żadnym sklepie, zresztą to też jest wyłapywacz, nie wiem czy byłby sens skoro jest Renagel.
Zbiórka na utrzymanie bezdomnych kotów z działek w Chylicach
https://pomagam.pl/kotychylice

rudalia

Avatar użytkownika
 
Posty: 1135
Od: Nie maja 12, 2013 19:25

Post » Nie cze 02, 2019 12:41 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

Bezik umarł. Nie mogę sobie z tym poradzić, mój najdroższy ukochany kot umarł. 31 maja zabrałam go do lecznicy na uśpienie, byłam z nim tak długo jak był przytomny. A teraz go nie ma, nigdzie na świecie nie ma mojego Bezika, jego małe ciałko posło do spalenia i on po prostu nie istnieje.
Zbiórka na utrzymanie bezdomnych kotów z działek w Chylicach
https://pomagam.pl/kotychylice

rudalia

Avatar użytkownika
 
Posty: 1135
Od: Nie maja 12, 2013 19:25

Post » Nie cze 02, 2019 18:29 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

Rudalia, bardzo mi przykro. Współczuję straty przyjaciela.
Ja sądzę, że Bezik istnieje, ale już w inny sposób, tam gdzie nie doświadcza bólu i cierpienia.
Beziku [*]
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Nie cze 02, 2019 21:16 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Co robić? Proszę o wskazówk

Bardzo mi przykro:(
Żegnaj Beziku...
Myślę, że Bezik napewno nadal istnieje - w Twoich wspomnieniach...
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pt cze 07, 2019 8:56 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Bezik umarł.

Rudalia,
wyrazy współczucia. Przechodziłam do samo 8 miesięcy temu. Mój Toby miał 3 latka, do dzisiaj nie potrafię bez niego żyć. Wyniki w ostatnich dniach życia były katastrofalne, czułam jak uchodziło z niego życie. Dzień przed eutanazją chciał wyjść z domu (Toby był niewychodzący), wył pod drzwiami. Poczułam paraliżujący strach, rano pojechałam z nim na eutanazję.
I teraz wiem, że to było jedyna słuszna decyzja, Bezik już nie cierpi, Toby też nie. Mieli wszystko co najlepsze, mam nadzieję, że zostaną kumplami.
Ściskam.

aleksandra.p

 
Posty: 8
Od: Czw lut 14, 2019 10:24

Post » Czw cze 20, 2019 13:15 Re: Wysoki mocznik i kreatynina. Bezik umarł.

[*] Beziku
Obrazek Obrazek ObrazekTymoteusz [*]17.08.2019 r.

magdalena99

 
Posty: 1621
Od: Sob mar 27, 2010 15:20

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości