kot siusia obok kuwety

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon mar 25, 2019 9:08 kot siusia obok kuwety

Cześć wszystkim,

Proszę o pomoc - może ktoś spotkał się z podobną sytuacją. Heniek - kot lat 5 wchodzi do kuwety, ale raz na jakiś czas stojąc w niej sika poza - na ścianę, na podłogę, albo prawie wszystko do kuwety, ale na koniec podnosi pupę i resztki moczu lądują poza kuwetą. Ciągnie się to już ze 3 lata. Problem czasem znika na kilka miesięcy, ale potem pojawia się i znowu trwa np. kilka tygodni. Kupa w porządku, zawsze w kuwecie. Heniek pije dość dużo i czasem ilość moczu poza kuwetą jest ogromna, a zanim ktoś wróci z pracy i powyciera mija np. kilka godzin. (o stanie paneli podłogowych, listwy przypodłogowej i farby na ścianie nie wspomnę...)

Heniek był badany - najpierw mocz - wykryte bakterie, dostał antybiotyk, po którym rzygał...jak kot. Po jakimś czasie trafił na usg, wykryty piasek w pęcherzu moczowym, znowu inny antybiotyk i karma sucha urinary dożywotnio. Karmę je ciągle - Urinary Royal Canin potem zmiana na Kattovit Urinary - już te kilka lat. Przy wzmożeniu problemów był zabierany na usg i dostawał antybiotyk, problem na chwilę zanikał i wracał znowu po kilku tygodniach. I tak w koło Macieju. Miałam już wrażenie, że czasem nawet podanie antybiotyku nic nie dawało, bo kot w sumie od nowa sikał. Co ciekawe, usg raz wykazywało piasek, raz nie...

Mam podejrzenia, ze może to być jeszcze problem na tle nerwowym. Heniek jest "ofiarą" trudnego dokocenia, wcześniej w mieszkaniu był starszy kot, który niezbyt przyjaźnie przywitał Henia, przez co Heniek niestety jest nieco wystraszony. Może starszy przydybał kilka razy Heńka w kuwecie i ten ma traumę? Czasem Heniek wygląda, jakby robił siku nieuważnie, szybko, bo już gdzieś biegnie, chce gdzieś lecieć, jest nerwowy. Czasem też rozproszy go np. odgłos windy albo syrena za oknem i znowu sik poza kuwetą. Kiedyś próbowałam dawać mu karmę Calm, lekkie środki uspokajające i feliway - nic to nie pomogło...

Dodam jeszcze, że kuwety są dwie, duże, kot może swobodnie się w nich obrócić, żwirek od zawsze ten sam benek, kuweta sprzątana dwa-trzy razy dziennie.

Nie wiem już co robić, a mąż zapowiedział, że jeśli problem nie zostanie rozwiązany, to "odda kota"....skończyło się awanturą - rozumiecie, przestało być zabawnie... :cry:
Obrazek
Obrazek

aigneis

 
Posty: 53
Od: Sob lis 02, 2013 23:17
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon mar 25, 2019 9:32 Re: kot siusia obok kuwety

Mam takiego gagatki. Leją po ściankach. Problem rozwiązałam przez zakup krytej kuwety. Choć jednego mocz i przecisnać się potrafi przez szpary jak ma fazę unoszenia tyłka. Teraz mamy również kuwety z wejściem od góry i skończyło się. Polecam.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon mar 25, 2019 9:38 Re: kot siusia obok kuwety

Dzięki :) mam nadzieję, ze zaakceptują taką krytą kuwetę. A nie widziałam kuwety z wejściem od góry, ciekawe
Obrazek
Obrazek

aigneis

 
Posty: 53
Od: Sob lis 02, 2013 23:17
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon mar 25, 2019 9:43 Re: kot siusia obok kuwety

Mój Franio tak często sika - u niego wynika to ze zwyrodnienia kręgosłupa. Zawsze ilekroć go nadwyręży ( np w zabawie), albo mu dokucza ze względu na pogodę - to sikanie odbywa się na stojąco. Fakt, Franio jest dużo starszy od Twojego kota ( w kwietniu kończy 15 lat) , ale zwyrodnienie ma od wielu lat, więc może i w tym kierunku spróbować
się przebadać?

Ais

Avatar użytkownika
 
Posty: 2775
Od: Nie sty 08, 2006 10:45
Lokalizacja: Warszawa-Tarchomin

Post » Pon mar 25, 2019 10:43 Re: kot siusia obok kuwety

gdybyś decydowała się na kuwetę z wejściem od góry, to skontaktuj się z Kotina, miała niedawno na bazarku krótko używaną taką. Może byłaby jeszcze do sprzedania.

SabaS

 
Posty: 4507
Od: Śro lis 14, 2018 8:58

Post » Pon mar 25, 2019 11:03 Re: kot siusia obok kuwety

aigneis pisze:Dzięki :) mam nadzieję, ze zaakceptują taką krytą kuwetę. A nie widziałam kuwety z wejściem od góry, ciekawe


Cos takiego bardzo latwo samemu zrobic; kup najwieksza jaka znajdziesz plastikowa skrzynke w IKEA albo w Obi i wytnij otwor u gory. Tu masz przykladowe zdjecie:
https://www.google.de/search?q=katzenkl ... MK_vQE7pTM:

Szanse, ze mocz sie wydostanie z takiej kuwety sa nikle. Oczywiscie musisz najpierw zobaczyc, czy twoj kot taka kuwete w ogole zaakceptuje.
W zamyśleniu majestat mają niedościgły
Wielkich sfinksów, co w głębi pustyni zastygły,
Jakby w wieczny zapadły sen odrętwiający.

Norku

 
Posty: 739
Od: Wto cze 01, 2010 15:25

Post » Pon mar 25, 2019 11:05 Re: kot siusia obok kuwety

aigneis pisze:Dzięki :) mam nadzieję, ze zaakceptują taką krytą kuwetę. A nie widziałam kuwety z wejściem od góry, ciekawe


Cos takiego bardzo latwo samemu zrobic; kup najwieksza jaka znajdziesz plastikowa skrzynke w IKEA albo w Obi i wytnij otwor u gory. Tu masz przykladowe zdjecie:
https://www.google.de/search?q=katzenkl ... MK_vQE7pTM:

Szanse, ze mocz sie wydostanie z takiej kuwety sa nikle. Oczywiscie musisz najpierw zobaczyc, czy twoj kot taka kuwete w ogole zaakceptuje.
W zamyśleniu majestat mają niedościgły
Wielkich sfinksów, co w głębi pustyni zastygły,
Jakby w wieczny zapadły sen odrętwiający.

Norku

 
Posty: 739
Od: Wto cze 01, 2010 15:25

Post » Pon mar 25, 2019 11:35 Re: kot siusia obok kuwety

jej dzięki, oby tylko Henryk zaakceptował - i drugi kot - to rozwiąże problem! (i małżeński też;) dziś jadę do sklepu i będę działać
Obrazek
Obrazek

aigneis

 
Posty: 53
Od: Sob lis 02, 2013 23:17
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon mar 25, 2019 11:40 Re: kot siusia obok kuwety

aigneis pisze:jej dzięki, oby tylko Henryk zaakceptował - i drugi kot - to rozwiąże problem! (i małżeński też;) dziś jadę do sklepu i będę działać

W zooplusie i na bitiba takie są. Trzeba w nią wsypać "stary" żwirek by capiło znajomo. Dobrze mieć przez pewnien czas obie kuwety.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon mar 25, 2019 13:12 Re: kot siusia obok kuwety

Jeden z moich kocurów też tak potrafi siknąć - ale nie zdarza mu się to często.

Propnowałabym zakupu kuwety z wysokim rantem - wtedy kot osika ściankę swojej toalety, a nie ścianę w łazience. Można też, jak radzi przedmówczyni, spróbować z kuwetą krytą, chociaż ja osobiście za nimi nie przepadam i nie wszystkie koty raczą z nich korzystać :wink:.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Pon mar 25, 2019 15:28 Re: kot siusia obok kuwety

niestety, mam wysoki rant w kuwetach i niestety, działa tylko do pewnego stopnia. Gdy Heniek sika stojąc, to nie pomaga. Ja też byłam przeciwniczką krytych kuwet, ale cóż...czas zweryfikować poglądy
Obrazek
Obrazek

aigneis

 
Posty: 53
Od: Sob lis 02, 2013 23:17
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon mar 25, 2019 15:43 Re: kot siusia obok kuwety

Ja tez mam pojemnik :) Tylko u mnie byly stare koty i wchodzenie od gory nie wchodzilo w gre ;)

Jesli chodzi o dzialanie suchej karmy na pecherz to teges... nie jest to najszczesliwszy wybor. Lepiej duzo mokrego i duzo sikania, a jesli trzeba zakwaszac mocz to czym innym, akurat nie sucha karma, ktora ogolnie zarowno pecherz jak i nerki psyje (bo kot zawsze za malo pije, zeby ja nasaczyc i jeszcze miec z czego sikac.)

Obrazek
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84527
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Pon mar 25, 2019 18:01 Re: kot siusia obok kuwety

To chyba rzeczywiście zostaje Ci tylko kryta kuweta.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Pon mar 25, 2019 21:38 Re: kot siusia obok kuwety

A ja wrócę do tematu badań moczu.
Czy mocz na posiew był brany przez punkcję?
Jakie konkretnie kryształy w moczu znaleziono i jakie jest pH moczu?
Badasz pH moczu paseczkami w domu?
Do jakiego labu jechał mocz na badania?
Karmy, które podajesz kotu, wcale nie są zdrowe. Mam kocurki z tendencją do struwitów. Na temat karmienia mogę coś podpowiedzieć.
Co je drugi kot? Dokładnie?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon mar 25, 2019 22:21 Re: kot siusia obok kuwety

Zgodnie z poradami nabylam pojemnik w Leroy i zrobiłam z niego kryta kuwete z wejściem od gory. Teraz czekam na reakcję kotów, zobaczymy.
@Stomachari mocz nie był brany przez punkcję. Kryształów nie znaleziono, bo nikt ich nie szukal w badaniach. To było w sumie tylko ogólne badanie moczu, ph 6,5.laboratorium Vetcomplex w Łodzi. Plus piasek w pecherzu w niektórych usg. Karmy polecil weterynarz i kazal je dawać dożywotnio.
Drugi kot dostaje to samo bo tez przejściowo mial problem z sikaniem. Poza tym je mokrego Feliksa (wiem ze to szitowa karma, ale nie chce nic innego, na pewno nic drozszego).
Obrazek
Obrazek

aigneis

 
Posty: 53
Od: Sob lis 02, 2013 23:17
Lokalizacja: Łódź

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, skaz, taizu i 228 gości