Kilka pytań odnośnie żywienia kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw mar 07, 2019 8:53 Kilka pytań odnośnie żywienia kota

Dzień dobry,

od tygodnia mam 5-miesięcznego kotka, maluch je 3 razy dziennie, łącznie 1 saszetkę mokrego jedzenia oraz niecałą miseczkę suchej karmy na dzień. Zauważyłam, że porcję mokrej karmy zjada szybciutko i domaga się, aby dostać więcej. Czy to oznacza, że je za mało? Dostaje Whiskasa, który jest uważany za jedną z karm uboższych w mięso, dlatego zastanawiam się, czy nie zwiększyć mu porcji (np. do dwóch saszetek dziennie) czy może pozostać przy jednej saszetce, ale zainwestować w karmę wysokomięsną? A może powinnam zostać przy Whiskasie, ale od czasu do czasu kupować surowe mięso specjalnie dla kota i podawać takie (w moim domu panuje dieta wegetariańska, dlatego opcja, aby kotu coś ,,skapnęło'' co jakiś czas przy okazji gotowania, odpada).

Jeśli chodzi o suche jedzenie - wiem, że wiele osób twierdzi, iż jest dla kotów niezdrowe i radzi odstawić, ale z drugiej strony, sucha karma pomaga oczyszczać zęby, a w razie problemów zdrowotnych warto, aby kot był przyzwyczajony i do suchego. W związku z tym - czy niecała miseczka suchego jedzenia dziennie jest ok? Czy może powinnam podawać jej mniej albo więcej?

Kolejna kwestia - kotek jest już po kastracji, czy w takim razie powinnam dawać mu już jedzonko dla kastratów, czy poczekać z tym, aż skończy rok, a do tego czasu pozostać przy karmie oznaczonej ,,1-12 mies.''?

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie podpowiedzi :)

timor

 
Posty: 2
Od: Czw mar 07, 2019 8:22

Post » Czw mar 07, 2019 9:15 Re: Kilka pytań odnośnie żywienia kota

moim zdaniem to dostaje zdecydowanie za mało tego jedzenia, kotek rośnie -i powinien zjeśc tyle ile chce , a saszetki whiskasa to sa jak drożdżówki - jesz i jesz i dalej jesteś głodny, bo nic wartościowego nie zjadłeś

małe kotki, a twój jest jakby nastolatkiem, jedzą jak smoki (tak samo jak nastoletni chłopcy)

zrezygnuj z whiskasa, kup lepszą karmę/ taką z mięsem -lepsza jest mokra niż sucha, i dawaj kotu tyle je zje , zobacz ile zjada i tyle dawaj
nie wiadomo ile on jeszcze urosnie, i ile potrzebuje zjeśc - tylko ten kotek wie ile potrzebuje zjeść
sucha karma nie czyści zębów

kup lepsza karmę, mięsną, najlepiej mokrą/ czyli puszki i saszetki, a z suchej całkiem zrezygnuj
i np co drugi dzień daj kotu kawałek surowej wołowiny/takiej gulaszowej np 10 dag , albo mięso z udźca z indyka

ja karmie koty, ale dorosłe -one jedzą mniej niż kociaki 5-miesięczne, samym miesem
i jeden kot, 3-4 kg, zjada ok 20 dag mięsa dziennie
czyli jak dasz swojemu kotu te 10 dag wołowiny czy indyka/ najlepiej surowej, to on na pewno jeszcze będzie chciał także karmę

surowa wołowina np gulaszowa/taka w kawałkach -jest dobra dla kocich zębów

nie warto patrzeć czy jedzenie jest dla kastratów czy nie
warto tylko patzrec na skład, żeby było mięso/dużo i tauryna, i zeby nie było konserwantów
tutaj poczytaj -jak czytac skład karm https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=243

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27102
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw mar 07, 2019 9:35 Re: Kilka pytań odnośnie żywienia kota

Na pewno maluch powinien jeść więcej!
Moje koty dostają i mokrą karmę (2 razy dziennie) i suchą i jeszcze raz dziennie surowe mięsko. :D Ale to pewnie nie jest wzorcowy sposób karmienia :wink:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw mar 07, 2019 11:24 Re: Kilka pytań odnośnie żywienia kota

Patmol pisze:kup lepsza karmę, mięsną, najlepiej mokrą/ czyli puszki i saszetki, a z suchej całkiem zrezygnuj
i np co drugi dzień daj kotu kawałek surowej wołowiny/takiej gulaszowej np 10 dag , albo mięso z udźca z indyka

nie warto patrzeć czy jedzenie jest dla kastratów czy nie
warto tylko patzrec na skład, żeby było mięso/dużo i tauryna, i zeby nie było konserwantów
tutaj poczytaj -jak czytac skład karm https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=243


Patmol, a jaką karmę mokrą polecasz? Taką, która będzie wartościowa, ale jednocześnie nie zrujnuje doszczętnie mojego budżetu? ;)

timor

 
Posty: 2
Od: Czw mar 07, 2019 8:22

Post » Czw mar 07, 2019 13:01 Re: Kilka pytań odnośnie żywienia kota

A co to znaczy "zrujnować budżet"? Ile planujesz miesięcznie wydawać na karmy dla kota?
Czasem się zdarza, że ludzie wydają więcej na żwirek niż karmy. Kiedyś od osoby zainteresowanej adopcją drugiego kota dowiedziałam się, że kupuje najtańsze marketowe puchy, a równocześnie wydaje na żwirek silikonowy kilkakrotnie więcej niż ja na roślinny zbrylający się.

Arcana

 
Posty: 5668
Od: Nie lip 17, 2005 13:59
Lokalizacja: Warszawa


Adopcje: 14 >>

Post » Czw mar 07, 2019 13:38 Re: Kilka pytań odnośnie żywienia kota

timor pisze:
Patmol pisze:kup lepsza karmę, mięsną, najlepiej mokrą/ czyli puszki i saszetki, a z suchej całkiem zrezygnuj
i np co drugi dzień daj kotu kawałek surowej wołowiny/takiej gulaszowej np 10 dag , albo mięso z udźca z indyka

nie warto patrzeć czy jedzenie jest dla kastratów czy nie
warto tylko patzrec na skład, żeby było mięso/dużo i tauryna, i zeby nie było konserwantów
tutaj poczytaj -jak czytac skład karm https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=243


Patmol, a jaką karmę mokrą polecasz? Taką, która będzie wartościowa, ale jednocześnie nie zrujnuje doszczętnie mojego budżetu? ;)


a ile przeznaczasz miesięcznie/ teoretycznie na karmę dla kota ? jaki duży jest kot? w kg
jaki aktywny jest kot? bardzo czy średnio?
nie wychodzi poza mieszkanie?
czy zakładasz karmienie kota dodatkowo mięsem? jakim i w jakiej ilości miesięcznie?

napisz, to popatrzę po karmach
ja karmię tylko surowym miesem, od kilku lat - więc nie polecę zadnej karmy, którą karmię - bo nie karmię

im gorsza karma/ mniej miesa, tym więcej trzeba wydać na żwir

tutaj dobre mokre karmy dla kotów https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=168
nazwy i bardzo porządne opisy

ale to artykuł z 2011 /więc może jest tez cos nowego ciekawego

jednego kota to nawet jakbyś karmiła samą wołowiną - to nie zbankrutujesz , bo to są małe zwierzęta

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27102
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw mar 07, 2019 14:12 Re: Kilka pytań odnośnie żywienia kota

timor pisze:Patmol, a jaką karmę mokrą polecasz? Taką, która będzie wartościowa, ale jednocześnie nie zrujnuje doszczętnie mojego budżetu? ;)


Im tańsza karma, tym więcej później wydatków na weterynarza.

G0cha

 
Posty: 88
Od: Nie sie 05, 2018 12:26
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw mar 07, 2019 14:24 Re: Kilka pytań odnośnie żywienia kota

najtaniej wychodzi karmienie surowym mięsem/ RAW/BARF/ale w porównaniu z dobrymi karmami, a nie z takimi gównianami karmami/ z odpadów - jak większość karm niestety

bo i sama karma/ surowe mięso/ wychodzi taniej -niż podobne jakościowo gotowce w puszkach
oszczędza się dodoatkowo na vecie
i na żwirze
ale
trzeba sie dokształcać, bo nie wszystko co barf/raw/ jest dobre - tez jest wiele gównianych produktów, coraz więcej

tak jak i dla ludzi jest coraz więcej produktów, z gównianym składem, wypasionymi nazwami i opisami na opakowaniu, jaki to super zdrowy produkt

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27102
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw mar 07, 2019 16:36 Re: Kilka pytań odnośnie żywienia kota

Karma sucha NIE czyści kocich zębów. To taki pic na wodę z reklam. Zęby czyści surowe mięso, które kot musi gryźć.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Cosmos, Majestic-12 [Bot], pimpuś..wampirek i 211 gości