Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lut 06, 2019 21:59 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

FindingAbsolem pisze:Cześć!;) Mój kot leci już 3 rok ze zdiagnozowaną przewlekłą niewydolnością nerek - parametry biochemii krwi, dzięki płukaniu, stoją mniej więcej w tym samym punkcie na granicy przekroczonej normy. Czytałam niejednokrotnie, że przy takim schorzeniu mogą występować wymioty po jedzeniu. Macie jakieś sposoby na poradzenie sobie z kotem, który w przeciągu pół godziny od zjedzenia wymiotuje wszystko co przyjął czy wizyta u weta i leki przeciwwymiotne to jedyna opcja? Mojemu kotu takie epizody zdarzają się stosunkowo rzadko, raz na kilka miesięcy a przy tym nigdy biochemia nie wykazywała znaczących zmian a zwierzę poza wymiotami nie ma innych objawów. "Poluje" na gołębie za oknem, tuli się, śpi spokojnie i ma apetyt, mimo że nie przyjmuje tego co zje... Nie wiem jak mu pomóc w tym czasie.

Wymioty, jeśli tak rzadko się zdarzają, raczej nie mają związku z nerkami. To może być zakłaczenie, zjedzenie suchej karmy na pusty żołądek, albo coś nie tak z karmą. Jedna moja na przykład systematycznie zwracała kilka rodzajów mokrych karm zaraz po zjedzeniu
Możnaby też rozważyć refluks, ale raz na parę miesięcy to każdemu się zdarzy zapawikować
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Czw lut 07, 2019 9:22 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Możnaby też rozważyć refluks, ale raz na parę miesięcy to każdemu się zdarzy zapawikować[/quote]

Właśnie! A co dajecie na refluks? Mój kot też ma najprawdopodobniej, bo ma taki piszczący głosik od czasu do czasu. Wet nie wykluczył refluksu ale nic nie zalecił. dawałam Ulgastran, ale raz że to ohydne (sama biorę więc nie dziwię się kotu), poza tym niewskazany przy słabych nerkach.

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Czw lut 07, 2019 9:51 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Podaje się inhibitor pompy protonowej, czyli leki typu Bioprazol (jest ich wiele). !/8 ludzkiej porcji. Ale tych leków nie powinno się podawać w nieskończoność, bo obniżają kwasowość żołądkowego soku, a więc i pogarszają wchłanianie pokarmu i doustnych leków.
Pewną pomocą może też być karmienie i pojenie kota w takiej pozycji, żeby przełyk był wyżej niż żołądek, czyli miseczka powinna być na podstawce. Wtedy soki nie wylewają się do przełyku podczas jedzenia i picia
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Czw lut 07, 2019 10:29 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kupiłam teraz Ranigast 75 mg. I chyba 1/4 tabletki powinnam podać? Co prawda wet mówił, ze Ranigast działa słabo

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Czw lut 07, 2019 11:45 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

1/8 tabletki Ranigastu Pro podawałam swojej nerkowej kotce. Takie miałam zalecenia od dwóch weterynarzy.

Dawkowanie wg. Plumb’s Veterinary Drug Handbook
"CATS:
For ulcer disease/esophagitis::
a) 2.5 mg/kg IV q12h or 3.5 mg/kg PO q12h (Matz 1995),
(Johnson 1996)
b) 1 – 2 mg/kg PO, IV, SC q12h (Sellon 2007b)
c) 2 mg/kg PO, IV q12h (Waddell 2007a)
As a prokinetic agent to stimulate colonic motility:
a) 1 – 2 mg/kg PO q8 – 12h (Washabau and Holt 2000)
b) 1 – 2 mg/kg PO q12h (Scherk 2003b)"
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw lut 07, 2019 12:19 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Dzięki za info. Przy okazji znalazłam w tej książce inne interesujące mnie leki.

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Pon lut 18, 2019 1:35 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

taizu pisze:Podaje się inhibitor pompy protonowej, czyli leki typu Bioprazol (jest ich wiele). !/8 ludzkiej porcji. Ale tych leków nie powinno się podawać w nieskończoność, bo obniżają kwasowość żołądkowego soku, a więc i pogarszają wchłanianie pokarmu i doustnych leków.
Pewną pomocą może też być karmienie i pojenie kota w takiej pozycji, żeby przełyk był wyżej niż żołądek, czyli miseczka powinna być na podstawce. Wtedy soki nie wylewają się do przełyku podczas jedzenia i picia


Moze zna ktos dobrego weta dla nerkowca z Wroclawia i moze mi polecic????

AgaKoalita

 
Posty: 25
Od: Pon sty 07, 2019 1:36

Post » Pon lut 18, 2019 12:32 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

We Wrocławiu jest polecany dr n. wet. Paweł Jonkisz. W internecie znajdziesz kontakt.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pon lut 18, 2019 13:14 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Marcel2003 pisze:Kupiłam teraz Ranigast 75 mg. I chyba 1/4 tabletki powinnam podać? Co prawda wet mówił, ze Ranigast działa słabo


Nasz wet polecał Ranigast 75 Pro.
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Pon lut 18, 2019 13:19 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Erin pisze:
Marcel2003 pisze:Kupiłam teraz Ranigast 75 mg. I chyba 1/4 tabletki powinnam podać? Co prawda wet mówił, ze Ranigast działa słabo


Nasz wet polecał Ranigast 75 Pro.


Taki właśnie mam. Wczoraj dostał pierwszą dawkę. Kiepsko mi tylko poszło podzielenie tableteczki na 8 :/ Pokruszyła się.
Ile tego podawać dziennie i jak długo można? Tak ostrożnie żeby załagodzić a nie przesadzić.

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Pon lut 18, 2019 14:07 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Od kilku weterynarzy miałam zalecenie podawania Ranigastu Pro 1 x dziennie. Czasami kot nerkowy do końca życia musi dostawać leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
Trzeba jednak pamiętać, że antagonistów receptorów histaminowych H2 nie powinno się nagle odstawiać, bo może to spowodować jeszcze większe wydzielanie kwasu i nasilić dolegliwości.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto lut 19, 2019 10:41 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witam, od jakiegoś czasu kotek ( 3 lata, waga 5,5 kg) ma problemy z sikaniem.
Mało sika, ma fontannę ale mimo to mało pije.
Dostał zastrzyki, teraz ma też antybiotyk dostać. Problem ciągle nawraca. Zasadowy mocz, piasek na nerkach, tworzą się struwity.
Jego opiekunowie starają się go karmić zdrowymi karmami typu większość mięsa ( Catz FF, i Power of N)
jednak kolejny weterynarz upiera się , że musi jeść Royal Urinary i to do końca życia. Stąd moje pytanie, czy faktycznie ta karma tak dobra, skoro wszędzie piszą , że to pasza dla kur.

meli

 
Posty: 1
Od: Wto lut 19, 2019 10:32

Post » Wto lut 19, 2019 15:09 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

meli pisze:Witam, od jakiegoś czasu kotek ( 3 lata, waga 5,5 kg) ma problemy z sikaniem.
Mało sika, ma fontannę ale mimo to mało pije.
Dostał zastrzyki, teraz ma też antybiotyk dostać. Problem ciągle nawraca. Zasadowy mocz, piasek na nerkach, tworzą się struwity.
Jego opiekunowie starają się go karmić zdrowymi karmami typu większość mięsa ( Catz FF, i Power of N)
jednak kolejny weterynarz upiera się , że musi jeść Royal Urinary i to do końca życia. Stąd moje pytanie, czy faktycznie ta karma tak dobra, skoro wszędzie piszą , że to pasza dla kur.


Mojemu też kazali dawać RC Urinary. Dawałam pół roku i było ok. Dostawał też karmę mokrą Almo Nature Urinary (bardziej mu smakowała niż RC) a potem podawałam do karmy ZWYKŁEJ VETEXPERT URINOVET KOT 45 KAPS.
Ostatnio vetka nefrolog poleciła podawanie do zwykłej karmy ŻURAVIT ten dla ludzi. I tyle. Trzeba pilnować moczu żeby za mocno nie zakwasić. I uważać z tłuszczami, bo karmy na nerki mają dużo tłuszczu. Podejrzewam, ze to też mogło się przyczynić u mojego kota do obciążenia trzustki i w efekcie zapalenia (to moja prywatna opinia).
Najlepiej do badania moczu kupić domowe testy paskowe i żwirek do pobierania moczu (tam jest fajna probówka, akurat na całą długość paska testowego). Z testów korzystam od wielu lat (nawet i do szybkiej kontroli własnego moczu hahaha).
Testy:
Medi test combi 10 lub 8
http://www.elabmed.pl/combivet.pdf

Np. tutaj masz wszystko i testy i żwirek katkor do pobierania moczu (możesz go wsypać tylko troszeczkę, byle kot zaakceptował ilość do wysikania się. Mi jedno opakowanie wystarczyło na 4 pobrania)
https://sklep.sigmed.pl/badanie-moczu-i ... 0-vet.html

Marcel2003

Avatar użytkownika
 
Posty: 114
Od: Pon wrz 24, 2018 13:45

Post » Pt lut 22, 2019 8:17 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Wiem juz ze dawka kroplowki dla kota wynosi 70- 100ml dziennie a jaka dawka kroplowki dla 15kg psa? 250ml dziennie?czy raczej 500ml dziennie?
Pilytalam juz o to ale zgubilam odpis poratujcie
Czy to 50 ml dziennie na kota 2.9kg nie jest mało?

Kasianosal10

 
Posty: 289
Od: Śro kwi 11, 2018 13:31

Post » Pon lut 25, 2019 9:34 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Czy przy białkomoczu można podawać jednocześnie Semintrę i Benakor/Fortekor?
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bubuś8435, Dodo78, Google [Bot] i 22 gości