Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob gru 22, 2018 17:45 Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Witajcie forumowicze!

Charakter kota - jest to drugi temat, który chciałem poruszyć i uzyskać trochę informacji.
Odpowiedzi z pierwszego tematu były naprawdę wartościowe i mocno zmieniły wizję gry, dlatego postanowiłem nie przestawać. :)
Ten temat powinien być trochę luźniejszy, chociaż kto wie co z tego wyniknie. :twisted:

Więc tak, na chwilę obecną, w grze mam takie oto, przeciwstawne cechy charakteru:

Aktywny - Leniwy
Agresywny - Łagodny
Towarzyski - Dziki
Ciekawski - Obojętny
Wybredny - Niewybredny
Posłuszny - Samowolny

Myślicie, że to jest ok? Zrozumiałe wszystko?
Dodalibyście coś, usunęli lub zmienili?
Obrazek

nikr3n

Avatar użytkownika
 
Posty: 33
Od: Sob gru 15, 2018 14:32
Lokalizacja: Pjongjang

Post » Sob gru 22, 2018 18:02 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Nie znam żadnego kota, który by pasował do określenia "posłuszny" :ryk:

Necz

 
Posty: 926
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob gru 22, 2018 18:24 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Obojętnego też nie znam, chyba, że jest ciężko chory :mrgreen:
Obrazek



Mico (*)

wilber

Avatar użytkownika
 
Posty: 1270
Od: Pt lis 05, 2010 22:47

Post » Sob gru 22, 2018 19:54 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Koty same z siebie też agresywne nie są... zawsze jest jakiś powód, nie podoba mi się ta cecha.

tak samo towarzyski-dziki...
kot może być mega oswojony, a nie będzie lubił tłumu ludzi...
ser_Kociątko
 

Post » Sob gru 22, 2018 20:12 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

ser_Kociątko pisze:Koty same z siebie też agresywne nie są... zawsze jest jakiś powód, nie podoba mi się ta cecha.

Również zwróciłam na to uwagę.

O, a tak w ogóle mógłbyś w grze jako objaw chorobowy - zmiana zachowania kota - jako sygnał, że coś się dzieje z kotem.

gusiek1

 
Posty: 1650
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob gru 22, 2018 22:40 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Necz pisze:Nie znam żadnego kota, który by pasował do określenia "posłuszny" :ryk:

wilber pisze:Obojętnego też nie znam, chyba, że jest ciężko chory :mrgreen:


Posłuszny - racja.
Obojętne wydaje mi się, że są. Widziałem już takie, które mają na wszystko wywalone i trzeba się naprawdę postarać, żeby je czymś zainteresować. :D

ser_Kociątko pisze:Koty same z siebie też agresywne nie są... zawsze jest jakiś powód, nie podoba mi się ta cecha.

tak samo towarzyski-dziki...
kot może być mega oswojony, a nie będzie lubił tłumu ludzi...


Wydaje mi się, że zdarzają się agresory, chociaż jakie mają powody ku temu to nie wiem. :D
Nie jest tak, że jak kot lubi przebywać z człowiekiem, to jest mu obojętne ile tych człowieków jest?

gusiek1 pisze:
ser_Kociątko pisze:Koty same z siebie też agresywne nie są... zawsze jest jakiś powód, nie podoba mi się ta cecha.

Również zwróciłam na to uwagę.

O, a tak w ogóle mógłbyś w grze jako objaw chorobowy - zmiana zachowania kota - jako sygnał, że coś się dzieje z kotem.


Trochę ciężkie to będzie do wykonania, ale na pewno pomysł przeanalizuję.
Obrazek

nikr3n

Avatar użytkownika
 
Posty: 33
Od: Sob gru 15, 2018 14:32
Lokalizacja: Pjongjang

Post » Nie gru 23, 2018 0:15 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

nikr3n pisze:Nie jest tak, że jak kot lubi przebywać z człowiekiem, to jest mu obojętne ile tych człowieków jest?

Zupełnie nie.
Bardzo niewiele kotów toleruje tłum (obojętne, czy kotów czy ludzi).
Znaczna część tych nawet doskonale oswojonych niekoniecznie będzie się dobrze czuła przy obcych.
Większość kotów w nowych sytuacjach (nowi ludzie, miejsca, dużo ludzi) wycofuje się i najpierw upewnia, czy wszystko jest bezpieczne.
Kot musi być naprawdę dużym luzakiem, żeby mu była obojętna ilość ludzi.
A jako przeciwieństwo kota towarzyskiego lepiej będzie "nieśmiały", bo dziki to jednak raczej nieoswojony, wolnożyjący.

nikr3n pisze:Wydaje mi się, że zdarzają się agresory, chociaż jakie mają powody ku temu to nie wiem.

Zdarzają się. Szalenie rzadko i często są po prostu niezdiagnozowane.
Kot to niewielki drapieżnik - ma wielu naturalnych wrogów znacznie większych od niego.
Jego strategia przetrwania jest taka, żeby w sytuacji zagrożenia raczej wiać i się chować, do czego ma szczególne predyspozycje, niż atakować większego od siebie.
W normalnych warunkach kot atakuje tylko wtedy, kiedy nie ma jak uciec - np. zagoniony w kąt. A i wtedy to będzie błyskawiczny atak pozwalający wyminąć wroga i zwiać.
Kocica może zaatakować w obronie młodych. Dwa kocury mogą się pobić o terytorium czy samicę.
Kot w nowym obcym stadzie może być agresywny w stosunku do innych kotów - ze strachu.

Ale agresja, taka samoistna - bo tak - w stosunku do człowieka zdarza się bardzo rzadko.
Człowiek jest po prostu za duży i za niebezpieczny, żeby zdrowy, normalnie myślący kot się na niego rzucał bez powodu.
Najczęściej jest spowodowana bólem, rzadziej jakimiś zmianami neurologicznymi.
Bardzo rzadko jakimiś złymi doświadczeniami.
To, co zazwyczaj jest brane za kocią agresję, wynika bardzo często z błędów socjalizacyjnych - kot zbyt wcześnie oddzielony nie nauczył się za młodu odpowiednich zachowań od matki i rodzeństwa, więc nie zna granic i atakuje w zabawie. Bo dla niego polowanie i walka jest częścią zabawy. Z tym że taki kot nie jest agresywny naprawdę - on się w tę agresję bawi ;) Ale ponieważ nie miał się z kim bawić, to nie wie, jak mocno w tej zabawie można ugryźć - bo jego nikt nigdy nie dziabnął.
Poszukaj na forum - takich przypadków "ratunku, agresywny kot!" jest naprawdę dużo. Większość dotyczy niewybawionej kociej młodzieży zbyt wcześnie pozbawionej rodziny.

nikr3n pisze:Posłuszny - Samowolny

:lol:
To już poprzedniczki napisały :lol:
Ja czasami używam słowa "grzeczny" w stosunku do kota, ale na pewno nie jako przeciwieństwo słowa "samowolny" :lol:
Bo wszystkie koty są samowolne - taka ich kocia natura i za to je kochamy ;)
"Grzeczny" kot to dla mnie kot, który toleruje zakazy na tyle, żeby nie wnerwiać człowieka za bardzo.
Tzn. nawet jak wlezie tam, gdzie nie wolno, to przynajmniej nie narozrabia jak pijany zając.
Nic nie zrzuci, nie przewróci, raczej nie ukradnie.
No i wie, że nie wolno, więc udaje, że wcale go tam nie było i nigdy tam nie wchodzi :201469
Co oczywiście nie jest prawdą, ale pozwala zawrzeć pakt o nieagresji.

Niegrzeczny kot, wyciągnięty niezbyt delikatnie za frak z miejsca zakazanego, wróci tam z powrotem w ciągu 15 sekund od wypuszczenia.
Oczywiście on też wie, że nie wolno.
Tylko ma to pod ogonem.
Bardziej ;)
Poza tym świetnie się bawi wnerwiając człowieka, bo człowiek musi znów wstać i znów wyciągnąć drania z kosza na śmieci, szafy, do której nie wolno, spomiędzy drzwi wejściowych, z zakazanej łazienki itd. W fazie na zabawę (jego, nie twoją) wyciągasz takiego delikwenta co kwadrans z różnych miejsc zakazanych.
Po drodze jest duża szansa na utratę cennych przedmiotów, o ile ktoś nieopatrznie zostawił je na wierzchu (np. w zakazanej łazience).

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon gru 24, 2018 8:49 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Z uwagami powyżej zgadzam się w pełni, natomiast jako ciekawostkę można by chyba dodać (niewielką) zmianę charakteru z wiekiem. Kociaki na ogół są bardziej postrzelone, podrostki niektóre nadal, a niektóre już spokojnieja, dorosłe to już pełen przekrój, bo nadal zdarzają się szalone ;) a geriatria raczej już spokojniejsza, leniwa.

Szalony Kot

 
Posty: 23304
Od: Pt wrz 24, 2010 13:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz./ Warszawa

Post » Sob gru 29, 2018 0:07 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

OKI pisze:
nikr3n pisze:Nie jest tak, że jak kot lubi przebywać z człowiekiem, to jest mu obojętne ile tych człowieków jest?

Zupełnie nie.
Bardzo niewiele kotów toleruje tłum (obojętne, czy kotów czy ludzi).
Znaczna część tych nawet doskonale oswojonych niekoniecznie będzie się dobrze czuła przy obcych.
Większość kotów w nowych sytuacjach (nowi ludzie, miejsca, dużo ludzi) wycofuje się i najpierw upewnia, czy wszystko jest bezpieczne.
Kot musi być naprawdę dużym luzakiem, żeby mu była obojętna ilość ludzi.
A jako przeciwieństwo kota towarzyskiego lepiej będzie "nieśmiały", bo dziki to jednak raczej nieoswojony, wolnożyjący.

nikr3n pisze:Wydaje mi się, że zdarzają się agresory, chociaż jakie mają powody ku temu to nie wiem.

Zdarzają się. Szalenie rzadko i często są po prostu niezdiagnozowane.
Kot to niewielki drapieżnik - ma wielu naturalnych wrogów znacznie większych od niego.
Jego strategia przetrwania jest taka, żeby w sytuacji zagrożenia raczej wiać i się chować, do czego ma szczególne predyspozycje, niż atakować większego od siebie.
W normalnych warunkach kot atakuje tylko wtedy, kiedy nie ma jak uciec - np. zagoniony w kąt. A i wtedy to będzie błyskawiczny atak pozwalający wyminąć wroga i zwiać.
Kocica może zaatakować w obronie młodych. Dwa kocury mogą się pobić o terytorium czy samicę.
Kot w nowym obcym stadzie może być agresywny w stosunku do innych kotów - ze strachu.

Ale agresja, taka samoistna - bo tak - w stosunku do człowieka zdarza się bardzo rzadko.
Człowiek jest po prostu za duży i za niebezpieczny, żeby zdrowy, normalnie myślący kot się na niego rzucał bez powodu.
Najczęściej jest spowodowana bólem, rzadziej jakimiś zmianami neurologicznymi.
Bardzo rzadko jakimiś złymi doświadczeniami.
To, co zazwyczaj jest brane za kocią agresję, wynika bardzo często z błędów socjalizacyjnych - kot zbyt wcześnie oddzielony nie nauczył się za młodu odpowiednich zachowań od matki i rodzeństwa, więc nie zna granic i atakuje w zabawie. Bo dla niego polowanie i walka jest częścią zabawy. Z tym że taki kot nie jest agresywny naprawdę - on się w tę agresję bawi ;) Ale ponieważ nie miał się z kim bawić, to nie wie, jak mocno w tej zabawie można ugryźć - bo jego nikt nigdy nie dziabnął.
Poszukaj na forum - takich przypadków "ratunku, agresywny kot!" jest naprawdę dużo. Większość dotyczy niewybawionej kociej młodzieży zbyt wcześnie pozbawionej rodziny.

nikr3n pisze:Posłuszny - Samowolny

:lol:
To już poprzedniczki napisały :lol:
Ja czasami używam słowa "grzeczny" w stosunku do kota, ale na pewno nie jako przeciwieństwo słowa "samowolny" :lol:
Bo wszystkie koty są samowolne - taka ich kocia natura i za to je kochamy ;)
"Grzeczny" kot to dla mnie kot, który toleruje zakazy na tyle, żeby nie wnerwiać człowieka za bardzo.
Tzn. nawet jak wlezie tam, gdzie nie wolno, to przynajmniej nie narozrabia jak pijany zając.
Nic nie zrzuci, nie przewróci, raczej nie ukradnie.
No i wie, że nie wolno, więc udaje, że wcale go tam nie było i nigdy tam nie wchodzi :201469
Co oczywiście nie jest prawdą, ale pozwala zawrzeć pakt o nieagresji.

Niegrzeczny kot, wyciągnięty niezbyt delikatnie za frak z miejsca zakazanego, wróci tam z powrotem w ciągu 15 sekund od wypuszczenia.
Oczywiście on też wie, że nie wolno.
Tylko ma to pod ogonem.
Bardziej ;)
Poza tym świetnie się bawi wnerwiając człowieka, bo człowiek musi znów wstać i znów wyciągnąć drania z kosza na śmieci, szafy, do której nie wolno, spomiędzy drzwi wejściowych, z zakazanej łazienki itd. W fazie na zabawę (jego, nie twoją) wyciągasz takiego delikwenta co kwadrans z różnych miejsc zakazanych.
Po drodze jest duża szansa na utratę cennych przedmiotów, o ile ktoś nieopatrznie zostawił je na wierzchu (np. w zakazanej łazience).


Będę musiał więc zmodyfikować chyba więcej niż trochę te cechy. Dzięki za informację. :)

Szalony Kot pisze:Z uwagami powyżej zgadzam się w pełni, natomiast jako ciekawostkę można by chyba dodać (niewielką) zmianę charakteru z wiekiem. Kociaki na ogół są bardziej postrzelone, podrostki niektóre nadal, a niektóre już spokojnieja, dorosłe to już pełen przekrój, bo nadal zdarzają się szalone ;) a geriatria raczej już spokojniejsza, leniwa.


Mój, jak był mały to strasznie szalony i zabawowy był. Teraz, to się buła z niego zrobiła, jak go zaczepiam, to tylko na mnie syczy. :D
Obrazek

nikr3n

Avatar użytkownika
 
Posty: 33
Od: Sob gru 15, 2018 14:32
Lokalizacja: Pjongjang

Post » Sob gru 29, 2018 0:08 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Ktoś, coś jeszcze?
Obrazek

nikr3n

Avatar użytkownika
 
Posty: 33
Od: Sob gru 15, 2018 14:32
Lokalizacja: Pjongjang

Post » Sob gru 29, 2018 15:03 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Ja bym zrobiła grę pt. "przegoń kota ze stołu" :P Ciekawe kto by osiągnął najwyższy Level - ja bym pewnie odpadła przy 1 :ryk:
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1795
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Śro sty 02, 2019 10:40 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Bestol pisze:Ja bym zrobiła grę pt. "przegoń kota ze stołu" :P Ciekawe kto by osiągnął najwyższy Level - ja bym pewnie odpadła przy 1 :ryk:


:)
Obrazek

nikr3n

Avatar użytkownika
 
Posty: 33
Od: Sob gru 15, 2018 14:32
Lokalizacja: Pjongjang

Post » Śro sty 02, 2019 10:43 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Bestol pisze:Ja bym zrobiła grę pt. "przegoń kota ze stołu" :P Ciekawe kto by osiągnął najwyższy Level - ja bym pewnie odpadła przy 1 :ryk:


i żeby można było użyć psa
najlepszy byłyby chyba rasy pasterskie/ albo miksy pasterskich

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro sty 02, 2019 11:32 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

Bestol pisze:Ja bym zrobiła grę pt. "przegoń kota ze stołu" :P Ciekawe kto by osiągnął najwyższy Level - ja bym pewnie odpadła przy 1 :ryk:


To łatwe. Trzeba zagrzechotać chrupkami.

G0cha

 
Posty: 88
Od: Nie sie 05, 2018 12:26
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sty 02, 2019 11:34 Re: Robię grę o kotach. Szukam informacji: charakter kota

moje nie jedzą chrupek
czyli zależy jakie koty, czym karmione, jak wytresowane

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Doris2, Google [Bot], Majestic-12 [Bot], skaz, wicherek i 225 gości