Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto paź 09, 2018 14:09 Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Witam, chciałam się podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi brudnej kociej pupy i futerka - temat ten jest wielokrotnie poruszany na różnego rodzaju forach przez podcierających właścicieli kotowatych.
Tak więc kociaki mam dwa, już prawie półroczne odebrane z hodowli w wieku 3mc na początku sierpnia, hodowca karmił i dał w wyprawce karmę suchą Husse kattunge i mokra animondy carny. Koty oczywiście nauczone czystości, zaszczepione odrobaczone zaczzipowane itp.
Poczytałam sobie trochę o składach i jakości karmy i postanowiłam zmienić suchą karmę Husse na Power of nature meadowland mix - bezzbożową. W między czasie mielismy mały wypadek, mój mąż dał kotom mokre chłodne jedzenie (40 minut stało tylko poza lodówką) i była biegunka co 2-3h przez pół doby. Jakiś tydzień po tym przykrym incydencie rozpoczęłam proces zmiany kramy, który trwał około 10 dni. Po tym czasie koty jadły już tylko PON i niestety mimo że kupa była ładna kształtna w postaci 1-2 długich elementów była też dość wilgotna i brudziła futerko. Myślałam że przejdzie i po 2-3 tyg organizm się im przyzwyczai ale nic z tego, codziennie rano i wieczorem czekaliśmy na dwójkę z wilgotnym ręcznikiem papierowym żeby kociaki sprawdzić i podetrzeć w razie potrzeby. Trwało to około miesiąca. Ale już nie dawaliśmy rady, zwierzaki nierzadko wchodziły w swoje odchody i łapki też były do mycia. Kupiłam wielką kuwetę dla Maine Coon (koty sa rasy kartuskiej krótkowłosej) zostawiłam odkryta + zawsze zapalone światło w łazience. Przestały brudzić łapki - SUKCES! Ale futro było tez często brudne, rozważaliśmy przycięcie futra. Ale zaczęłam mieszać PON bezzbożowy z PON active cat farm mix z (ta karma ma ryż w składzie koło 20-25%) i było znacznie lepiej. Obecnie koty sa już całkowicie na ryżowej karmie PON i kupka jest suchsza zdecydowanie, raczej w postaci kawałków a nie jednego długiego walca, futro jest czyste. W związku z tym wszystkim moja hipoteza brzmi następująco: ryż w karmie zagęszcza odchody.

Po przegadaniu sprawy z wetem, postanowiliśmy zostać przy karmie z ryżem i powoli raz w tygodniu wprowadzać mokre karmy i obserwować co nastąpi, jeśli będzie szło gładko to stopniowo zwiększamy udział mokrego w diecie. Chętnie wróciłabym do bezzbożowej karmy ale nie mogę ciągle pilnować futer czy mają pupki czyste, i czy za chwilę nie wytrą jej w kanapę, a zamykanie kotów podczas nieobecności w garażu czy w łazience uważam za kiepski pomysł jeszcze jakieś nerwicy się dorobią.

Co Państwo na to? Zwrócę uwagę że kupa po bezzbożowej leci kupą ale delikatnie, natomiast po tej z ryżem bardziej - nie jest to może okrutny smród ale czuć ją bardziej.

awangarda

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Śro lut 25, 2015 13:09
Lokalizacja: Pruszcz Gdański -Gdańsk

Post » Wto paź 09, 2018 15:03 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Próbowałaś zmienić animonde na coś innego? Czy tylko z suchą kombinowaliście? Animonda zawiera spory % podrobów, co nie rzadko rozrzedza kupala.
Powszechnie wiadomo, że im gorsza składowo karma, tym bardziej woniejące kupy. Najmniej aromatyczne, do tego suche i małe są u kotów karmionych Barf'em (surowym mięsem z suplementami) przerobiłam wszystkie opcje i stanęło na barf'ie, nie tylko ze względu na wypróżnianie, ale przede wszystkim jakość żywienia-kot to bezwzględny mięsożerca w końcu :)

Wprowadzaj karmę mokrą, bo to ona jest podstawą żywienia kotów, sucha powinna być tylko dodatkiem. Ryż zagęszcza kupe, ale na dłuższą metę jednak wróciłabym do bezzbożowej.
Kociakom zdarzają się wpadki z utytłaniem futra czy łapek, mój bardzo długo wychodził z kuwety uświniony pod ogonem :wink: na szczęście wyrósł z tego, pewnie zmiana na barf też pomogła, choć już wcześniej Mały nauczyła się "czysto" wypróżniać :mrgreen:

Nie wiem czemu, ale rozbawiło mnie, że kociaki muszą mieć zaświecone światło żeby nie wleźć w kupala :ryk: macie całkiem ciemną łazienkę (bez okna)? Półroczne powinny już raczej widzieć w ciemności, jeśli muszą mieć światło, to może wystarczy jakaś delikatna poświata, słabiutki led czy coś, prądu szkoda całą dobę ciągnąć.

Wasz wet jest dietetykiem? Na ogół weci bez specjalizacji dietetycznej, nie mają bladego pojęcia o żywieniu zwierząt- nie uczą się o tym na studiach i zazwyczaj wiedzą tyle ile wcisną im firmy produkujące karmy (tzn ile i jakie profity za polecanie dostanie) :wink:
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Wto paź 09, 2018 20:12 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Mój na początku też cały czas wchodził we własną kupkę. Mam wrażenie, że pomogła zmiana żwirku z sylikonowego na zwykły betonitowy oraz zmiana kuwety - początkowo miał tę z zooplusa ze ściankami różnej wysokości, od niskich do bardzo wysokich, zupełnie nie ogarniał i zamiast grzebać w żwirku drapał zawzięcie w ściany. Po zakupie zwykłej kuwety z równymi ściankami zaczął ładnie zakopywać co ma do zakopania.
Mój od początku jak jest u mnie dostawał Animondę, na początku też miał luźne kupy, po incydencie ostrej biegunki i leczeniu antybiotykiem + wprowadzeniu codzienne/co drugi dzień surowej wołowiny, problem praktycznie jak ręką odjął, z dnia na dzień. Obecnie mogę mu dać praktycznie każdą puszkę i po żadnej nie ma luźnej kupy.

Nadis

Avatar użytkownika
 
Posty: 85
Od: Śro sie 15, 2018 12:12
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Wto paź 09, 2018 20:49 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Surowa wołowina jest ogólnie zalecana przy biegunce, dobrze jest mieć tą informacje gdzieś z tyłu głowy w razie "w" :lol:
To papranie się w kupie jest takie troszkę przypisane do kociego dzieciństwa :mrgreen: młode muszą wypracować sobie technikę sranka :ryk: z tych maluszków, które odchowuje, pierwsze cztery "dziewczynki" miały właśnie takie wpadki, kolejne i obecne brzdące nie miewają, ale zapewne dlatego, że ich kupale są suche, trzeba by niezłego sprytu żeby się tym zabrudzić, no ale one od początku (tzn ~23 dnia życia) są na barfie, dziewczynki jadły i puchy i mięso, to i kupa była inna.
Ciesz się Nadis, że twój zakopuje, z mojego całego stada zakopuje tylko jeden kot, no i jeszcze jeden sprząta zawzięcie....ale przed kuwetą :ryk: oddać im jednak trzeba, że przed wszystkie wykopują jakby do chin chciały się dostać :mrgreen:
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Wto paź 09, 2018 20:51 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Mój w sumie zakopuje gdy ma odpowiedni nastrój. Od kilku tygodni kot ma szalejące męskie hormony (kastracja w przyszłym tygodniu) i momentami próbuje ,,dominować" - i w te dni, gdy jest bardziej bojowy, rzadziej zagrzebuje kupsona ;) Kiedyś czytałam, że koty zakopują gówienko, gdy uważają, że są niżej w hierarchii od właściciela, a zostawiają na wierzchu, by pokazać, że to one rządzą. Oczywiście wątpię żeby miało to zastosowanie do kociaków, ale mój już z kocięctwa praktycznie wyrósł, młodziak z niego :)

Nadis

Avatar użytkownika
 
Posty: 85
Od: Śro sie 15, 2018 12:12
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Wto paź 09, 2018 20:59 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Też to słyszałam, ale u mnie po prawdzie jest zupełnie odwrotnie, zakopuje tylko Mały (1+ lat) a to największa rozrabiara i odważniacha, zdominowana Bura (3-4 lata) nigdy, Luśka (3-4) też nie, a strachulec z niej, Brojek (prawie 2) niby coś tam ale to na "odwal sie"-to on sprząta przed kuwetą...maluchy wiadomo, rządzą się zupełnie innymi prawami, tym bardziej, że ich charaktery i układy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Odchowuje (wbrew własnej woli) do 12 tygodni i wyadoptowuje, niby coś można już o nich powiedzieć(predyspozycje), ale do ustatkowania charakterku jeszcze daleka droga :wink:

Sorki za OT :oops:
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Śro paź 10, 2018 7:12 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Koty nie potrzebuja swiatla w lazience, zeby wejsc do kuwety. One maja oczy inaczej zbudowane niz ludzkie, nadmiar swiatla czesto im wrecz utrudnia widzenie.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Śro paź 10, 2018 7:44 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

awangarda pisze:(...) Obecnie koty sa już całkowicie na ryżowej karmie PON i kupka jest suchsza zdecydowanie, raczej w postaci kawałków a nie jednego długiego walca, futro jest czyste. W związku z tym wszystkim moja hipoteza brzmi następująco: ryż w karmie zagęszcza odchody.

Co Państwo na to? Zwrócę uwagę że kupa po bezzbożowej leci kupą ale delikatnie, natomiast po tej z ryżem bardziej - nie jest to może okrutny smród ale czuć ją bardziej.


najlepsza kocia kupa, że sie tak wyrażę, sucha i bezwonna jest po surowym mięsie

karmienie kota ryżem i twierdzenie , że ryż w karmie dla kota jest super, bo zagęszcza odchody - jak dla mnie jest dziwaczne
wiadomo, że jak jest bieda w domu, trzeba bardzo, bardzo oszczędzać, to i ryż i makaron i nawet chleb kot zje
no, ale ryż nie jest to jednak dobre jedzenie dla kota - bo koty sa mięsożercami, czyli normalnie w naturze to kot je myszy, ptaszki, może krety ewentualnie robaki typu mucha czy konik polny, jajka pewnie, ale ryżu nie jada na pewno

poza tym były takie sugestie, trzeba by jeszcze doczytać, ja ryżem nie karmie kotów, wiec sie w temat nie zagłębiałam
no wiec były takie sugestie, że karmienie ryżem powoduje braki taurynę u kota, to znaczy karmiąc kota karmą zawierającą ryż należałoby dawać o wiele więcej tauryny niż normalnie, bo ryz przyspiesza usuwanie tauryny z organizmu

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro paź 10, 2018 17:39 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Ryż zawsze zagęszcza odchody, u ludzi też, ale to jeszcze nie oznacza, że nadaje sie do żywienia kotów, które są z natury mięsożerne.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Śro paź 10, 2018 21:15 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Muireade pisze:Ryż zawsze zagęszcza odchody, u ludzi też, ale to jeszcze nie oznacza, że nadaje sie do żywienia kotów, które są z natury mięsożerne.


Otóż to! Ryż tylko zamaskuje problem! Nie wolno dawać kotom węglowodanów jako rozwiązanie dolegliwości jelitowych, a ryż to same bezwartościowe węgle. :roll:
Jeśli już coś trzeba podać, to są preparaty takiej jak Aptus Attapectin, Prokolin czy np. sproszkowana kora wiązu czerwonego (slippery elm bark).
A oprócz tego trzeba zawsze wykonywać szczegółowe badania kału w dobrym laboratorium.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw paź 11, 2018 14:37 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Próbowałaś zmienić animonde na coś innego? Czy tylko z suchą kombinowaliście? Animonda zawiera spory % podrobów, co nie rzadko rozrzedza kupala.
Dostawały puszki póżniej puszki power of nature i było to samo, kupa prawidłowa kształtna w postacie jednego długiego lub dwóch walców, ale nie sucha i futro było brudnawe.

Nie wiem czemu, ale rozbawiło mnie, że kociaki muszą mieć zaświecone światło żeby nie wleźć w kupala :ryk: macie całkiem ciemną łazienkę (bez okna)? Półroczne powinny już raczej widzieć w ciemności, jeśli muszą mieć światło, to może wystarczy jakaś delikatna poświata, słabiutki led czy coś, prądu szkoda całą dobę ciągnąć.
Jest okno w łazience na dole i w ciągu dnia gaszę , na noc zapalam - nie wiem czemu ale jak przestały włazić w qupaki to stwierdziłam że to było dobre posunięcie :D

karmienie kota ryżem i twierdzenie , że ryż w karmie dla kota jest super, bo zagęszcza odchody - jak dla mnie jest dziwaczne
Po pierwsze nigdzie nie napisałam że karmienie kotów ryżem bo zagęszcza odchody jest super! Proszę czytać ze zrozumieniem! Napisałam że moja hipoteza (które podlega konfirmacji lub falsyfikacji) na podstawie mojego przykładu jest taka że ryż zagęszcza odchowy nie wiem czy to dobrze czy nie tylko stwierdzam fakt merytorycznie. Karmie koty nie samym ryżem tylko karma wysokomięsną z dodatkiem ryżu bo po bezzbożowej mimo że kupa jest zdrowa i ma własciwy kształt jest wilgotnawa i brudzi futerko przy wypróżnianiu i w tym jest problem.

Skład karmy z ryżem Power of nature Active FARM MIX
41% (odwodnione mięso z kurczaka, organiczne świeże mięso z kurczaka),
ryż brązowy,
12,5% odwodniony szkocki łosoś,
7% suszone jaja,
6% tłuszcz z kurczaka,
ryż ekologiczny *,
2,5% bulion, minerały,
2% odwodnione mięso jagnięce,
1,5% olej z łososia,
siemie lniane,
jabłko,
marchew,
żurawina,
mniszek lekarskiego,
lecytyna,
pietruszka,
prebiotyki (mannanoligosacharydy (0,06%), fruktooligosacharydy (0,06%).

Analiza składu: białko 37%, tłuszcz 23%, surowe włókno 2%, substancje nieorganiczne 8%, wilgotność 7%, kwasy tłuszczowe Omega 6 2,94%, kwasy tłuszczowe Omega 3 1,48%, wapń 2%, fosfor 1,33%. Dodatki (na 1 kg): naturalne przeciwutleniacze, dodatkiżywieniowe: witamina A 32050 IU, witamina D3 1390 mg,witamina E (octan alfa tokoferolu) 520 IU, witamina C 1035 mg, jod (z bezwodnego jodanu wapnia) 1 mg, selen (z Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060) 0,3 mg,miedź (jako uwodniony chelat aminokwasowy) 16 mg, mangan (jako uwodniony chelat aminokwasowy) 26 mg, cynk (jako uwodniony chelat aminokwasowy) 210 mg, żelazo (jako uwodniony chelat aminokwasowy) 260 mg, tauryna 3030 mg.

no wiec były takie sugestie, że karmienie ryżem powoduje braki taurynę u kota, to znaczy karmiąc kota karmą zawierającą ryż należałoby dawać o wiele więcej tauryny niż normalnie, bo ryz przyspiesza usuwanie tauryny z organizmu
Co znaczy wiele więcej? Obecnie w karmie jest 3030mg na kg suchej karmy - nie wiem czy to dużo czy mało?

Otóż to! Ryż tylko zamaskuje problem! Nie wolno dawać kotom węglowodanów jako rozwiązanie dolegliwości jelitowych, a ryż to same bezwartościowe węgle. :roll:
Jeśli już coś trzeba podać, to są preparaty takiej jak Aptus Attapectin, Prokolin czy np. sproszkowana kora wiązu czerwonego (slippery elm bark).
A oprócz tego trzeba zawsze wykonywać szczegółowe badania kału w dobrym laboratorium.


Dobra sugestia - kupa na bezzbożowej wygląda prawidłowo i nie śmierdzi ale badania nie zaszkodzi zrobić - zastanawiam się czy może układ pokarmowy ukształtował się nieprawidłowo, skoro hodowca podawał karmę z pszenicą kukurydzą innymi wynalazkami?

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie problemem

awangarda

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Śro lut 25, 2015 13:09
Lokalizacja: Pruszcz Gdański -Gdańsk

Post » Czw paź 11, 2018 15:37 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

A jestes w 100% pewna, ze to byl hodwca, a nie chodofca?
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Czw paź 11, 2018 20:36 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Pewności nie mam, coprawda dostałam kocury już wykastrowane ( u mnie w3 mc zabieg w 2) i weterynarz mnie uświadomił ze tak być nie powinno i ze on odmawia kastracji w tak młodym wieku. Natomiast hodowla działa już kilka ładnych lat, jest zarejestrowana w w FPL wydała rodowody bez żadnych dyskusji książeczki zdrowia ze wszystkimi szczepieniami chipem odrobaczone itp. Pozostałe koty w domu hodowcy w tym matka moich chłopaków wyglądały na zadbane i zdrowe przychodziły same do człowieka. Może dużo czasu nam faktycznie nie poświęcili przy odbiorze kotów ale mailowo zawsze odpowiadają na pytania. A czy karmią ta karma Husse swoje koty tez, to ciężko mi powiedzieć, kociaki tym właśnie karmili i mokrym od animondy.

W przyszłym tygodniu zrobię badanie kupek to może coś ciekawego z tego wyjdzie.

Zapomniałam dodać ze od dwóch tygodni dostają dwa razy w tygodniu bezopet bo zaczęły kule włosowe dołem wychodzić.

awangarda

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Śro lut 25, 2015 13:09
Lokalizacja: Pruszcz Gdański -Gdańsk

Post » Pt paź 12, 2018 17:14 Re: Kociaki brudne futerko po wypróżnianiu - żywienie

Cóż, z Twojego opisu wynika, że to hodowla legalna, tylko nieco, powiedzmy, "oszczedna".
Najwazniejsze, ze teraz kotek jest u Ciebie i Ty o niego dbasz najlepiej, jak potrafisz.
oczytaj prosze watek o karmach polecanych, tam dowiesz sie wielu przydatnych rzeczy o zywieniu kotow.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Mojo97 i 211 gości