Bobek i jego dziwne objawy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lip 06, 2018 19:56 Bobek i jego dziwne objawy

Od października mieszka z nami kocurek. Obecnie ma 11 miesięcy i zwykle jest kotem, którego wszędzie pełno. Jest już wykastrowany, niewychodzacy. Mamy jedynie osiatkowany balkon. 2 tyg. temu pojechaliśmy z nim na 3 noce do rodziców, którzy mieszkają w segmencie. Tam Bobek sporo czasu spędził na mini ogródku (prawdopodobnie mogły tam być jakieś resztki nawozów i środków przeciw slimakom) . Ganiał za owadami, kopal łaził między kwiatami. Raz ugryzła go osa w łapę, ale nawet specjalnie mu ona nie spuchła. Po powrocie do domu zaczęłam zauważać, że mimo dawnej szalonej aktywności czasem przy skokach na meblach tylna łapa potrafi mu się omsknąć. Jednak we wtorek wieczorem (akurat mąż kuł coś w ścianach) dostał ataku. Tylne łapy zaczęły poruszać się jakby podłoga parzyła, zataczał się jak pijany, potem maluch się położył na boku i tak leżał, potem zasnął. Ale ogólnie kontaktował że światem, ale był zdezorientowany. Atak powtórzył się w środę i zabraliśmy go do weta, który miał się skonsultować z neurologiem, atak powtórzył się w gabinecie. Następnego dnia cały dzień to samo. Bobuś miał kilkanaście ataków między którymi w zasadzie tylko spał, Chociaż widziałam, że chce się bawić i zachowywać normalnie tylko nie daje rady. Wet pobrał mu krew, zbadał poziom cukru (60, a kot był mocno nerwowy w gabinecie), podał glukoze. Po powrocie do domu dalej mały miał ataki. Dzisiaj ani jednego, nadal jest słaby, dużo śpi, tylne łapy z nim nie współpracują przy skakaniu jest mega ostrożny i nieporadny i trzęsie mu się głowa, ale jest dużo lepiej. Co chwila dziabnie coś z miski, wymył się, jest ciekawski i trochę bardziej aktywny. Z wyników krwi ponoć nic nie wyszło - jutro ma być wet, który go prowadzi i zdecyduje co dalej. Ale mi stan Bobka spać nie daje. Może macie jakieś pomysły/wskazówki?
Mam nadzieję, że mały się z tego wyliże i że to nic zakaźnego, bo jestem w końcówce ciąży i wolałabym nic nie złapać, a sam stres to już dużo.
Nie wiem czy to może mieć znaczenie, ale kilka tygodni temu pies sąsiadów rodziców dostał niedowladu tylnych łap od kleszcza, ale my u Bobka kleszcza nie znaleźliśmy.
Nie wiem jakie jeszcze informacje mogą być istotne.
Ostatnio edytowano Pt lip 06, 2018 20:35 przez kasiatko-m, łącznie edytowano 1 raz

kasiatko-m

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pt lip 06, 2018 19:31

Post » Pt lip 06, 2018 20:03 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Padaczka może?

MaryLux

 
Posty: 159301
Od: Pon paź 16, 2006 14:21
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt lip 06, 2018 20:13 Re: Bobek i jego dziwne objawy

No właśnie to jedno z podejrzeń weta. Ale to by miał aż tak dużo tych ataków przez jeden dzień? I w miarę normalnie podczas nich kontaktował że światem?
A, jeszcze nie dodałam, że stał się trochę bardziej agresywny i przestraszony, ale to zwalam na stres, brak swobody w ewentualnej ucieczce. W końcu on też nie wie co się dzieje

kasiatko-m

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pt lip 06, 2018 19:31

Post » Pt lip 06, 2018 20:13 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Z opisu to wygląda na masowe ataki padaczki. W gabinecie po ataku lekarz coś konkretnego zrobił ?
Krew to była tylko morfo czy cały pakiet z biochemią ?
Odnośnie kleszcza- wcale nie musieliście go znaleźć, mógł się najeść i sam odczepić. Niczym go nie zabezpieczyliście ?

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Pt lip 06, 2018 20:22 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Równie dobrze może to być zatrucie herbicydami/pestycydami.
Mój bliski znajomy stracił po takim zatruciu syjamkę, a orientkę cudem odratował. Jego sąsiad beztrosko rozpylał coś wzdłuż płotu i załatwił mu koty.
Możesz wkleić wszystkie wyniki badań?
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt lip 06, 2018 20:25 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Chikita pisze:Z opisu to wygląda na masowe ataki padaczki. W gabinecie po ataku lekarz coś konkretnego zrobił ?
Krew to była tylko morfo czy cały pakiet z biochemią ?
Odnośnie kleszcza- wcale nie musieliście go znaleźć, mógł się najeść i sam odczepić. Niczym go nie zabezpieczyliście ?


Nic wet nie zrobił po ataku, tylko nagrał i wysłał do neurologa film. Co było z krwi było robione to jutro się dowiem, bo mąż odbierze kwity, ja się już nie kulam z domu, szczególnie w miejsca, w których mam kontakt z bakteriami, wirusami itp. On wszystko załatwia z kotem i tak mogl mi paru info nie przekazać...
Co do kleszcza to fakt, mogło tak być i głupia ja, że nie pomyślałam o zabezpieczeniu, ale w głowie siedział mit, że kotom kleszcze nie szkodzą...
To mój pierwszy kot i wiem, że niewiedza nie powinna być wymówką, ale stało się i teraz staramy się pomóc jak możemy. Jeśli jutro na wizycie nic nie wyjdzie sensownego to postaramy się umówić bezpośrednio z neurologia gdzieś...

kasiatko-m

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pt lip 06, 2018 19:31

Post » Pt lip 06, 2018 20:28 Re: Bobek i jego dziwne objawy

milva b pisze:Równie dobrze może to być zatrucie herbicydami/pestycydami.
Mój bliski znajomy stracił po takim zatruciu syjamkę, a orientkę cudem odratował. Jego sąsiad beztrosko rozpylał coś wzdłuż płotu i załatwił mu koty.
Możesz wkleić wszystkie wyniki badań?

Jutro wrzucę jak je będziemy mieli w rączce. O tym też myślałam, tylko czy to by wyszło z takim opóźnieniem czasowym?

kasiatko-m

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pt lip 06, 2018 19:31

Post » Pt lip 06, 2018 21:38 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Przyznam, że trochę mnie znerwia reakcja weta. Skonsultowałabym kota gdzieś indziej

MaryLux

 
Posty: 159301
Od: Pon paź 16, 2006 14:21
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt lip 06, 2018 21:42 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Też mam takie odczucie :( Sytuacja jest bardzo poważna a wet nawet nie dał wyników do ręki ani nie postawił żadnej diagnozy.
Kota trzeba jak najszybciej zabrać do specjalisty i ,jeśli nie było szczegółowych badań krwi, tylko sama morfologia, to trzeba zrobić nowe badania.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt lip 06, 2018 23:30 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Z opisu wygląda na ataki padaczkowe. Pytanie tylko czy jest to padaczka (chociaż są teorie, że padaczka jako taka nie istnieje, ale tu nie o tym) i potrzebne będą leki neurologiczne, czy jakaś inna choroba dająca ataki.
Trzeba pamiętać, że kot może wpaść w stan padaczkowy, czyli ma jeden atak za drugim. To sytuacja zagrożenia życia. Ratunkiem jest wprowadzenie w śpiączkę farmakologiczną.
Przy takich objawach wykonuje się następujące badania:
- krew: morfologia, biochemia, jonogram poszerzony o żelazo i molibden. Niekiedy sprawdza się też trzustkę
- krew na toksoplazmozę
- kał na pasożyty
- tomograf/rezonans głowy
- USG serca i nerek
W tym przypadku przy podejrzeniu babeszjozy należałoby również wykonać badanie mikroskopowe krwi.

Czy kot miał testy na FIV i FeLV?

Jeśli kocurek zatruł się pestycydami, to pewnie dobrze byłoby go przepłukać kroplówkami. Pokazałabym też wetowi opakowania po środkach chemicznych, może jest jakaś specyficzna odtrutka.

Do mnie również nie przemawia zachowanie weta. Nie wykonał nawet połowy zalecanych badań a kot jest w poważnym stanie. Nie spytał też, jakie dokładnie środki chemiczne były stosowane w ogrodzie. Poszukałabym weta bardziej zaangażowanego.
Ostatnio edytowano Czw lut 21, 2019 23:35 przez Stomachari, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob lip 07, 2018 5:29 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Jeśli wet zbadał poziom glukozy w gabinecie i ten wyszedł u zdenerwowanego kota 60 - to ja bym stawiała na pierwszy rzut (bo to stan zagrożenia życia) na ataki hipoglikemii, one mogą towarzyszyć atakom padaczkowym, ale i same z siebie mogą wywoływać takie objawy.
Zwykle u kota same z siebie nie występują a towarzyszą innym chorobom, w badaniu krwi wet uwzględnił jonogram? Mam nadzieję - bo to podstawowa sprawa przy takich objawach.
Trudno coś więcej powiedzieć nie wiedząc co wet zbadał i jakie są wyniki.

Niestety - jest możliwe zatrucie środkami roślin i trutkami na ślimaki, także pewnie jakąś rośliną czy konfrontacją z kleszczem :(
Myślę że dla Ciebie - poza nerwami - kocurek nie jest zagrożeniem.
Ale jego trzeba diagnozować i ratować - bo wygląda to bardzo poważnie.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon lip 09, 2018 18:57 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Wrzucam wyniki.
https://ibb.co/imGW2T
Kotu się polepsza, chociaż nadal nie mamy diagnozy jako takiej. W czwartek idziemy do neurologa na dalsze konsultacje. Obecnie zachowuje się normalnie oprócz zaburzeń równowagi i problemów ze skakaniem przez to. Wczoraj nawet przez kilka godzin latał jak głupol za moją chrzesnica.
Dzisiaj dostał tabsy na odrobaczenie i kolejna dawkę glukozy, bo cukier nadal biedny (ok. 50). Mamy mu zwiększyć częstotliwość podawania mokrego jedzenia (do tej pory dostawał 2x po ok. 50 gram i miał stały dostęp do suchego). Mamy obserwować czy po jedzeniu mu się coś poprawia.
Może znacie jakieś mokre karmy, które będą dobre w tej sytuacji? Na co zwrócić uwagę?

kasiatko-m

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pt lip 06, 2018 19:31


Post » Wto lip 10, 2018 7:24 Re: Bobek i jego dziwne objawy

Do karmy trzeba dodawac glukozy bo kocia karma ma malo węglowodanów. Kocurek powinien co 2 godziny dostac coś z małą ilością glukozy. Szkoda ze wet nie zbadał jonogramu bo taka hipoglikemia towarzyszy np. ch. addisona. Mogą jej towarzyszyć też objawy neurologiczne i oslabienie napięcia mięśniowego. Bez wlasciwego leczenia w każdej chwili może dojść do kryzysu. Hipoglikemia u kota nie jest normalna. Trzeba szukać przyczyny bo to prawdopodobnie czubek góry lodowej. O ile glukometr weta dobrze działa.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro lip 11, 2018 22:51 Re: Bobek i jego dziwne objawy

zmieniłabym weta lub przynajmniej skonsultowałabym kota u innego

MaryLux

 
Posty: 159301
Od: Pon paź 16, 2006 14:21
Lokalizacja: Wrocław

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], luty-1, skaz, taizu i 237 gości