PNN oraz Ząb proszę o pomoc

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt kwi 13, 2018 1:00 PNN oraz Ząb proszę o pomoc

Witam

Od jakiegoś czasu u kotki ( skończy 10 lat w lipcu) zaobserwowaliśmy spadek wagi oraz mniejsze zainteresowanie pokarmem. Z takimi objawami wylądowaliśmy u weterynarza " Legwan" we Wrocławiu gdzie została pobrana krew do badań.

Wyniki jakie nam wyszły były następujące:

Mocznik 25,6 ( norma 5,60-11,3)
Kreatynina 393,6 ( norma 1,00-168,0)

Dodatkowo poprosiliśmy o dodatkowe badania krwi na chlorki,magnez ,potas , sód, wapń oraz fosfor ponieważ w przychodni nikt tych badań nie zlecił.
Wyniki:

Chlorki 114,7 ( norma 110-130)
Fosfor 1,66 ( norma 0,800 -1,90)
Magnez 0,950 ( norma 0,600 - 1,30)
Potas 4,44 ( norma 3,00-4,80)
Sód 157,6 ( norma 145-158)
Wapń 2,99 (norma 2,30 - 3,00)

Po tych wynikach w przychodni padła diagnoza nie wydolności nerek i zlecono kroplówki pod skórę przez tydzień. Niestety kotka cały czas bardzo mało jadła, cały czas oblizując pyszczek. Jeżdżąc do przychodni cały czas słyszeliśmy różne warianty kuracji kroplówka.

Wariant 1 : Kroplówki przez tydzień później USG
Wariant 2 : Kroplówki przez trzy tygodnie później USG

Jednocześnie lekarze nas zapewniali ,że wystarczy zmiana karmy a kot śmiało pożyje kilka lat ponieważ jej wyniki nie są "tragiczne".
Zdecydowaliśmy się na zmianę weterynarza bo z każdą kolejną wizytą u Legwana wyciągano z nas coraz więcej kasy bez tak na prawdę jakiejkolwiek pomocy dla kotki. Wylądowaliśmy u innego weterynarza gdzie od razu zaczęliśmy od USG oraz pobrania krwi.

Wyniki USG: Obie nerki o lekko zatartej strukturze i zaburzonym stosunku do kory rdzenia nerki, brak złogów w miedniczce nerkowej, lekko wzmożone echo torebki nerek. Jelita/Żołądek zagazowane, Śledziona/Wątroba/Moczowody Ok.

W chwili obecnej kot przechodzi od poniedziałku kroplówki dożylne, zostały mu również przepisane leki:
Ipakitine - dajemu kotce 2x dziennie
Ranigast - raz dziennie
Acticor [b]Podobno zamiennik Benacoru [/b - ]Ten lek dostaliśmy wczoraj i szczerze mówiąc nie wiem czy powinniśmy go podawać? Na internecie wyczytaliśmy ,że lek nie jest przeznaczony dla zwierząt z niewydolnością nerek? Oraz ,że jest przeznaczony dla zwierząt z problemami sercowymi?

Dodatkowo lekarz znalazł kolejny problem w postaci ruszającego się kła, który prawdopodobnie przez bóle zwiększa nam brak apetytu u kotki. Planowane jest usunięcie zęba w poniedziałek, ale szczerze mówiąc nie wiem czy to dobry pomysł. Kotka jest osłabiona, schudła, mało je ciężko jej wcisnąć pokarm ( ma charakterek). W chwili obecnej staramy się ją karmić mokrym pokarmem za pomocą strzykawek.

Jutro kotka będzie miała pobieraną krew do sprawdzenia czy kreatynina/mocznik spada. Prosimy was o poradę co jeszcze możemy zrobić aby zawalczyć mocniej o kotkę? Nie ukrywam ,że jest to dla nas nowy i trudny temat do ogarnięcia ,a czas ucieka.
Czy Acticor jest tutaj wskazany ,a moje obawy są przesadne?
Bioprion 9 czy możemy go wdrążyć do podawania?

Dziękuje i pozdrawiam!

Tosix

 
Posty: 6
Od: Pt kwi 13, 2018 0:21

Post » Pt kwi 13, 2018 12:44 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

waga kota ilosc kroplowek z czego
ipakitine odstaw ,zmien na inny bo macie wapn w gornej granicy
morfologia ,badanie moczu ciezar wł refraktometrem
badanie moczu da wskazowki
biopron moźesź

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt kwi 13, 2018 13:49 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

Czy kot miał mierzone ciśnienie krwi? W jakim celu weterynarz zalecił podawanie Actikoru?
Zróbcie jeszcze ogólne badanie moczu plus stosunek białka do kreatyniny. Warto wykonać też przy okazji posiew moczu.
Kot z ustabilizowanym PNN może być poddany narkozie. Osobiście jestem zwolenniczką narkozy wziewnej, która zdecydowanie mniej obciąża nerki. Weterynarz, który wykonuje zabieg obowiązkowo powinien mieć asystę anestezjologa. Tutaj masz protokół anestezji kota z chorymi nerkami: viewtopic.php?p=8093533#p8093533
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pt kwi 13, 2018 15:08 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

Tabletki zostały przypisane według weterynarza na " poprawę" pracy nerek tzn "zmusić je do lepszej pracy". Jednakże nie podałem ostatecznie tych tabletek po tym co wyczytałem w internecie. Kot nie miał badanego ciśnienia krwi, ostatnio musieliśmy wykonać jej USG przy znieczuleniu które źle zniosła. W pewnym momencie był problem z tym żeby się wybudziła, zaczęła tracić temperaturę. Stąd myślę ,że zabieg zęba może skończyć się źle.

Kotka waży 3,2 kg przez tydzień w legwanie dostawała zwykłą kroplówkę pod skórę o taką : https://www.ceneo.pl/51232993 . Natomiast teraz dostaję inną (dożylną) z pomarańczową etykietą, niestety nie pamiętam dokładnego składu dziś zrobię zdjęcie. Kotka według zaleceń dostaje pół kroplówki dziennie.
Zakupiłem w aptece Biopron 9, zacznę jej podawać wraz z pokarmem. Czy ipakityna ma coś związane z wapniem? Czym to zastąpić.
Nadal zmagamy się z brakiem apetytu u kotki :(

Tosix

 
Posty: 6
Od: Pt kwi 13, 2018 0:21

Post » Pt kwi 13, 2018 21:07 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

Zdecydowanie przed podaniem Actikoru kotka powinna mieć zmierzone ciśnienie krwi. Lek ten bowiem stosowany jest m. in. w leczeniu nadciśnienia.
Ipakitine można zastąpić Renagelem. Zbiórki na miau praktycznie regularnie prowadzi Chica.
Nerki "zmusicie" do lepszej pracy stosując dobre mokre karmy z obniżonym poziomem fosforu, suplementując kwasy omega-3, wyłapując fosfor tak, aby znajdował się w krwi w połowie normy, dbając o nawodnienie kotki oraz robiąc porządek w paszczy.
Kroplówki, które teraz dostaje kotka to zapewne płyn Ringera.
Skoro podczas znieczulenia do usg pojawił się problem z wybudzeniem to skonsultowałabym kicię także z kardiologiem.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pt kwi 13, 2018 22:41 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

tak ipakitine zawiera wapn ,ktory macie w gornej granicy
ringer tez zawiera wapn
tylko są rozne ringery
to opakowanie nacl to 250 ml to ok
są rozne pojemnosci
innych badan z krwi nie robili ?
moze uda sie zbadc m
mocz nawet lapany w pojemnik
jesli jest białkomocz czy bakterie to trzeba leczyc

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob kwi 14, 2018 12:45 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

Cześć, więc tak pomarańczowa kroplówka to kroplówka Ringera tak jak tutaj sugerowaliście. Kotka niestety wczoraj nie dostała płynów dożylnie była za bardzo zestresowana i już po tygodniu jeżdzenia do weta miała dość. Zrobiliśmy podskórną nie robiliśmy na razie badań krwi ponieważ za bardzo się rzucała, baliśmy się że możemy zrobić jej krzywdę. Zrobimy jej przerwę od weta na kilka dni i będziemy ja kroplówkować w domu pod skórę ,a w przyszłym tygodniu zrobimy badania krwi czy są rezultaty.

Anka1515 - Innych badań krwi nie robiliśmy nawet za bardzo nie wiemy co możemy jeszcze zrobić, wet zlecał tylko badania mocznika/kreatyniny ,a sami dodatkowo robiliśmy na wapń,sód itd. Wczoraj u weterynarza wspomnieliśmy o badaniu moczu co spotkało się z wyśmianiem pomysłu z kwitowaniem " czerpią państwo wiedzę od wujka google? , " badania nie wskażę skąd te białko pochodzi czy naturalnie czy ze względów niewydolnościowych". Wczoraj również wet namawiał nas do eutanazji.
Feliska97 - Ciśnienie krwi nie było badanie, ostatnio jedynie wetka sprawdzała czy kotka ma anemię wynik był negatywny.

Kotka niestety źle reaguje na mokry pokarm, ucieka od niego tak jakbyśmy wpychali jej mocz do buzi, za to dobrze reaguje na suchy pokarm ponieważ potrafi sama zjadać chrupki które się jej podsunie. Dziś spróbujemy podać jej jakieś surowe/gotowane mięso.
Czy ipakityne powinniśmy odstawić na czas zaopatrzenia się na renagel? Czy po prostu zmniejszyć dawkę i podawać rzadziej? Dziś również zamówimy sobie olej z łososia który zawiera kwasy omega-3. Biopron9 na razie normalnie przyjmuje z pokarmem.


Pozdrawiam

Tosix

 
Posty: 6
Od: Pt kwi 13, 2018 0:21

Post » Pon kwi 16, 2018 1:42 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

na razie dodawaj to ipakitine ale nie za duzo dawke dzienną dzielisź do kazemgo posiłku
trzeba zrobic morfologie i biochemie z krwi
mocz tez jest b wazny
dobrze ze kroplowki w domu podskorne
kot odpocznie
jak kot nie bedziejadł to dawaj co chce
dobre jest dopajanie do pysi strzykawka
anemia badanie morfologi z krwi
jak bedziecie robic krew
w moczu moga byc bakterie

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon kwi 16, 2018 8:58 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

Macie możliwość skonsultować kotkę z weterynarzem, który specjalizuje się w nefrologi? We Wrocławiu takimi kotami zajmuje się dr Jonkisz. Warto wybrać się do Niego jak najszybciej na wizytę. Na jakiej podstawie weterynarz sugeruje eutanazję przy takich wynikach kreatyniny i mocznika, który wstawiliście w 1 poście? Zupełnie tego nie rozumiem... Dobry wet powinien wyprowadzić kotkę z kryzysu.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto kwi 17, 2018 20:13 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

1.Czy podawać kotce leki moczopędne - dostawała przez tydzień Furosemid - czy możemy podawać jej coś innego np
Lespewet, Phytophale?
2. Jakie kroplówki podawać jej pod skórę? Ringera czy zwykłą czy może coś innego?
3. Za jaki czas mamy powtórzyć badania krwi?
Dostaje obecnie Biopron 9 na zbicie mocznicy, ipakitine na fosfor, ale ma podwyższony wapń

Tosix

 
Posty: 6
Od: Pt kwi 13, 2018 0:21

Post » Wto kwi 17, 2018 20:57 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

nie podawaj furosemidu
az tak bardzo moczopedne nie potrzeba
płyny podaje sie pod jonogram
jest wątek z renagelem
moze poleciec za wys wapn
po furosemidzie moga calkiem paśc nerkí
jak kot sie czuje ,je nie wymiotuje ,sika kupka

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto kwi 17, 2018 22:11 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

jonogram wyszedł taki - robiony przed kroplówkami
Chlorki 114,7
Fosfor nieograniczony 1,66
Magnez 0,950
Potas 4,44
Sód 157,6
Wapń 2,99
Jak pod to dopasować kroplówki - wet nie pomoże?
Kot czuje się dobrze, je - ale trzeba go mocno zachęcać i tylko z podłogi, siuski robi bardzo małe ale często, wymiotuje co jakiś czas samym płynem

Tosix

 
Posty: 6
Od: Pt kwi 13, 2018 0:21

Post » Śro kwi 18, 2018 0:04 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

załatwcie renagel na zbicie fosforu
jonogram moze sie szybko zmienic
teraz moze sam nacl
ale poszukajcie innego wet
bo musicie zrobic morfologie biochemie
nie wiadomo co tam sie dzieje

dopajac kota strzykawka
jak sie da to wacikiem z woda przemywac dziąsła

mogą byc potrźebne leki od wymiotow ,na apetyt
jak kot często sika a mało to w drogch moczowych moze cos sie dziac powinno sie zbadac mocz

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro kwi 18, 2018 15:37 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

Tosix, kontaktowaliście się z dr Jonkiszem?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw kwi 19, 2018 10:29 Re: PNN oraz Ząb proszę o pomoc

Nie, nie kontaktowaliśmy się. Dzisiaj Tosia czuje się znacznie gorzej. Rano schowała się, później wyszła i widać było, że źle się czuje. Była w kuwecie o dziwo i zrobiła siusiu i małą kupkę. Dalej chodziła bardzo powoli i nisko. Schowała się za kanapę i leżała z głową na boku i machała nerwowo ogonem. Potem wcisnęła się w szczelinę pod kanapą. Leżała z poskręcanymi łapkami i nerwowo machała ogonem. Jeden z domowników wrócił do domu i w tedy wyszła. Udało jej się skoczyć na biurko i weszła na parapet, niestety jak chciała zeskoczyć to tylne nogi jej uciekły przy lądowaniu. Została mi strzykawka z lekiem przeciwbólowym - wstrzyknęłam jej pod skórę. Podziałało - przynajmniej jej nie boli. Leży na parapecie, słaba, ale już się nie kuli. Właściwie to nie wiemy co dalej. Czy możliwe jest, że jej nerki przestały całkiem pracować? Nie chcemy jej ruszać na razie do weta - bo to ją bardzo stresuje. O tym dr. Jonkisz czytałam i komentarze o nim mnie nie zachęcają żeby do niego jechać. Nie wiem czy jakikolwiek wet by choć próbował coś zrobić teraz.

Tosix

 
Posty: 6
Od: Pt kwi 13, 2018 0:21

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości