Kot alergik. Jaka karma?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sty 18, 2018 14:43 Kot alergik. Jaka karma?

Witam. Mam 3,5 letniego kota alergika. Bardzo często się drapie, ma okropne strupy głównie na szyi, głowie. Weterynarz powiedział, że może być to nużajec, ale po kąpielach okazało się, że to nie to. Ma lyse placki na tylnich lapkach. Dostaje karme dla kotow kastrowanych, bo po owej jest. Czy mozecie powiedzieć na jaką zmienić? A może kompletnie typ żywienia?

sylfija

 
Posty: 3
Od: Sob sty 13, 2018 12:26

Post » Czw sty 18, 2018 15:26 Re: Kot alergik. Jaka karma?

Zacznijmy od tego czy kot miał pobraną zeskrobinę z ran? Może świerzb skórny?
Jakie karmy kot je (podaj konkretne nazwy firm)
Kot wychodzi? Nie wychodzi?
Co to za kąpiele? Kiedy były?

BTW. karma dla kastratów to chwyt marketingowy.
ser_Kociątko
 

Post » Czw sty 18, 2018 15:45 Re: Kot alergik. Jaka karma?

sylfija pisze:Witam. Mam 3,5 letniego kota alergika. Bardzo często się drapie, ma okropne strupy głównie na szyi, głowie


i wet nie zlecił badań przesiewowych aby ustalić czy to alergia i na co ?!
a poza tym w takich okolicznościach raczej zapomnij o adopcji kolejnego kota bo tylko pogorszysz sprawę...
kot też człowiek...
04.06.2018 Myszunia [*]
13.08.2013 Lesio [*]

color1

Avatar użytkownika
 
Posty: 1592
Od: Czw cze 27, 2013 11:52
Lokalizacja: wawa

Post » Czw sty 18, 2018 16:00 Re: Kot alergik. Jaka karma?

Więc tak. Kot nie wychodzi, karma firmy husse, miał pobrane strupki i właśnie na tej podstawie zostal powiedziany nużajec. Drugiego kota mam, planuję właśnie zmienić karmę na hipoalergiczną. Kąpiele były w jakiejś okropnej, chyba żółtej cieczy, pomagały na kilka chwil niestety. Świeżb też nie. Pani weterynarz uznała, że koty są podobne do właścicieli i jeśli ja mam alergię to i on (???).

sylfija

 
Posty: 3
Od: Sob sty 13, 2018 12:26

Post » Czw sty 18, 2018 16:57 Re: Kot alergik. Jaka karma?

Chyba nie "nużajec" a "nużeniec".
Czy próbka była wysłana na posiew na grzyba? Czy kot był oglądany specjalną lampą pod kątem grzybów?
Którą wersję karmy Husse kot dostaje? Mokrą czy suchą? Pamiętaj, że podstawą żywienia kotów powinno być mokre jedzenie (surowe mięso z suplementami lub dobra mokra karma) a suche jedynie jako dodatek (inaczej rozwijają się u kotów choroby nerek i pęcherza).
W przykładowej mokrej karmie Husse (sprawdziłam pierwszą z brzegu) są zboża. Koty mają często alergię na zboża (nie mówiąc o tym, że zboża przyczyniają się do powstawania struwitów bo podnoszą pH moczu). Zamiast karm hipoalergicznych (kolejny kiepski wariant) spróbuj diety eliminacyjnej.
Tu masz w miarę aktualny spis karm dobrej i średniej jakości: viewtopic.php?f=1&t=176356
Tu masz o karmieniu BARFem: http://www.barfnyswiat.org/
Do diety eliminacyjnej najlepiej nadaje się surowe mięso z indyka bo najrzadziej uczula. Przez powiedzmy 2 tyg. tylko to i zobaczysz, czy kotu się poprawia. Bez dodatków, bez oleju z łososia, bo niektóry koty są uczulone na łososia. Potem możesz spróbować surową wołowinę (ona czasem uczula). Albo jagnięcinę, kaczkę.
Jeśli surowe mięso to kłopot, to możesz spróbować z dobrymi karmami mokrymi wysokomięsnymi monobiałkowymi. Dobrze będą się tu sprawdzały MAC'S Sensitive: http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... zki/562925 i Cat'z Finefood Purrrr http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... ood/526336 (jest osoba na forum, która ma takiego alergika, że pozostają jej tylko takie kombinowane karmy jak ten CFF Purrrr. Bo nie mają oleju z łososia ani popularnych mięs, za to jest np. kangur). Przez jakieś 2 tyg. jeden rodzaj mięsa, potem przez 2 tyg. inny rodzaj mięsa.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw sty 18, 2018 18:04 Re: Kot alergik. Jaka karma?

sylfija pisze:Pani weterynarz uznała, że koty są podobne do właścicieli i jeśli ja mam alergię to i on (???).


znachor znaczy się.... ;)
- to lepiej znajdź sobie weterynarza z prawdziwego zdarzenia, który wykona badania.
jeśli to alergia pokarmowa to wymagana dieta eliminacyjna, badania w celu ustalenia alergenu, odrzucenie karm które ten alergen zawierają...
kot też człowiek...
04.06.2018 Myszunia [*]
13.08.2013 Lesio [*]

color1

Avatar użytkownika
 
Posty: 1592
Od: Czw cze 27, 2013 11:52
Lokalizacja: wawa

Post » Czw sty 18, 2018 18:34 Re: Kot alergik. Jaka karma?

Ze spisu karm nie wybieraj Acany. Uczula okropnie! Ja to właśnie przechodzę z moimi kotami po jednej paczce 400 gr, a dowiedziałam się przy okazji o wielu kotach, które dostały ogromnego uczulenia. My mamy Wildcat.
Skarby: Obrazek

klaudiafj

Avatar użytkownika
 
Posty: 23538
Od: Czw cze 05, 2014 21:02
Lokalizacja: Bytom

Post » Czw sty 18, 2018 18:38 Re: Kot alergik. Jaka karma?

klaudiafj - nie uogólniaj... masz jakieś potwierdzone dane statystyczne że akurat Acana uczula ?
kot też człowiek...
04.06.2018 Myszunia [*]
13.08.2013 Lesio [*]

color1

Avatar użytkownika
 
Posty: 1592
Od: Czw cze 27, 2013 11:52
Lokalizacja: wawa

Post » Czw sty 18, 2018 18:39 Re: Kot alergik. Jaka karma?

Ja w przypadku kota z niewiadomą alergią całkowicie zrezygnowałabym z suchego, przynajmniej na czas szukania, co dokładnie uczula. Jest bardzo mało suchych karm z naprawdę krótkim składem, a nawet one mają (jak mnie pamięć nie myli) olej z łososia. Na początek wybrałabym wyłącznie mokre żarcie.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw sty 18, 2018 18:48 Re: Kot alergik. Jaka karma?

color1 pisze:klaudiafj - nie uogólniaj... masz jakieś potwierdzone dane statystyczne że akurat Acana uczula ?

Oczywiscie! Przypadek moich kotow i znajomych kotow, ktore wlasnie po acanie dostaly potwornego uczulenia. I na forum tez bylo o tym pisane.

Jezeli kotek okazal sie alergikiem to nie radze ryzykowac acany.
Skarby: Obrazek

klaudiafj

Avatar użytkownika
 
Posty: 23538
Od: Czw cze 05, 2014 21:02
Lokalizacja: Bytom

Post » Czw sty 18, 2018 18:54 Re: Kot alergik. Jaka karma?

Ja radzę kupić surową wołowinkę
Przez dwa tygodnie dawać tylko to.
Potem wprowadzić indyka i dwa tygodnie indyk + wołowina

Jeśli będzie dobrze do tego zestawu wprowadzić np. karmę MAC's sensitive z jagnięciną itd itd.

Żadnego badziewia z marketu, żadnego rc

Mokre, mokre i mięso.


I zrobiłabym morfologię.
ser_Kociątko
 

Post » Czw sty 18, 2018 19:57 Re: Kot alergik. Jaka karma?

klaudiafj pisze:Ze spisu karm nie wybieraj Acany. Uczula okropnie! Ja to właśnie przechodzę z moimi kotami po jednej paczce 400 gr, a dowiedziałam się przy okazji o wielu kotach, które dostały ogromnego uczulenia. My mamy Wildcat.


Moje koty drapały się tylko po Acanie z kurczakiem. Odmiany z rybą i jagnięciną są dobrze tolerowane już od dłuższego czasu.

Alija

 
Posty: 2188
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz i 185 gości