Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae)

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lis 04, 2017 16:10 Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae)

Cześć!

Takie ww. dziadostwo może siąść na kota (i Ciebie) nawet kiedy mieszkasz w ścisłym centrum - tutaj chylę czoła sąsiadce, u której na balkonie rezydują gołębie. O ile gołębie mi nie przeszkadzają, tak fajnie jakby nie roznosiły tego paskudztwa po okolicy :roll:
Tak oto grupa dywersyjna ptaszyńców łazi mi teraz po mieszkaniu, gryzie mi kota, szczury, i nas również. Ptaszyniec podobny jest do pchły, ale nie skacze, porusza się raczej wolniej, a jak ugryzie to swędzi jak nie wiem. Chowają się w dzień, wychodzą w nocy.

I tu pojawia się pytanie, bo qrcze, przewalony cały Internet w poszukiwaniu rozwiązania problemu (w j. angielskim również) - i nie potrafię odnaleźć odpowiedzi na pytanie czym skutecznie zabezpieczyć kota przed tym roztoczem. Jeden weterynarz upiera się na Stronghold, drugi na Advocate, (ma to sens, obydwa działają na świerzbowca, który jest z rodziny roztoczy, nie mniej jednak świerzbowiec =/= ptaszyniec), ktoś inny odpowiedział że Fipronil (niby na ulotce nie działa na roztocze, pomimo tego w hodowlach przemysłowych drobiu to właśnie ten środek używa się do zwalczania inwazji). Wszelkie inne środki do zwalczania ptaszyńca (np ARDAP) odpadają - permytryna.

Tak więc teges, ktoś kiedykolwiek miał podobną sytuację i znalazł jakieś sensowne rozwiązanie ?

Arffi

 
Posty: 2
Od: Sob lis 04, 2017 15:55

Post » Sob lis 04, 2017 20:03 Re: Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae)

Poczytaj forum woliera.pl w dziale o pasozytach jest wątek na temat ptaszynca. Trzeba się zalogować. Podobno w mieszkaniu pomaga ozonator powietrza.

Lutencja

 
Posty: 249
Od: Czw lut 26, 2009 8:47
Lokalizacja: podWrocław

Post » Pon kwi 29, 2019 20:45 Re: Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae)

Problem rozwiązaliśmy "dywanowym nalotem" preparatem Stronghold po wszystkich futrzastych :) Problem od tamtej pory zniknął i nigdy nie powrócił *tfu! tfu!* Wybaczcie za późną odpowiedź, ale mam nadzieję, że komuś moja historia się przyda :)

Arffi

 
Posty: 2
Od: Sob lis 04, 2017 15:55

Post » Wto kwi 30, 2019 1:08 Re: Ptaszyniec kurzy (Dermanyssus gallinae)

Zaznaczam

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: elmas, Google [Bot], MichaelBoaky, Szymkowa i 288 gości