Wypukły odbyt u dwumiesięcznego kotka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lip 28, 2015 1:21 Wypukły odbyt u dwumiesięcznego kotka

Adoptowałam dzisiaj popołudniu małego kocurka, to trzeci kot w moim mieszkaniu. U żadnego z poprzednich nie zauważyłam takiej anomalii - mianowicie mój maluch ma wypukły odbyt. Nie jest czerwony, nic nie cieknie, po prostu wystaje mu tyłka taka tubka, na 5-7 mm. Masowałam mu delikatnie brzuszek po kazdym razie gdy szedł zjeść trochę pokarmu do miseczki, trochę popierdział :> ale żadnej kupki nie było. Teraz jest noc, więc nie będę jechać do weterynarza, zrobię to jutro, ale może ktoś na forum wie, o co może chodzić, co bym się uspokoiła, zanim pojadę do lecznicy? Mały jest przerozkoszny, tuli się, mruczy, biega i urwisuje, je i pije co jakiś czas przerywając zabawę, wszystko wygląda dobrze. W DT Pani poinformowała mnie, że jest zaszczepiony, odrobaczony, wszystko powinno być ok, więc co z tą pupką? Na moje to ma twardy brzuszek, choć przy takim maluchu nie wiem do końca, czy to nie norma, pozostałe są dorosłe, więc nie mam punktu odniesienia.

xiuxiu

 
Posty: 2
Od: Wto lip 28, 2015 1:05

Post » Wto lip 28, 2015 8:30 Re: Wypukły odbyt u dwumiesięcznego kotka

Wypadający odbyt? Atonia jelit?
U maluchów to się nieźle leczy.
viewtopic.php?f=1&t=143573&hilit=wypadaj%C4%85cy+odbyt
Obrazek
Obrazek Czesio 6.04.2015 [*]

Mulesia

Avatar użytkownika
 
Posty: 6440
Od: Czw cze 03, 2010 9:04
Lokalizacja: Wielkopolska

Post » Wto lip 28, 2015 8:34 Re: Wypukły odbyt u dwumiesięcznego kotka

Prawdopodobnie kociak ma zatwardzenie. To normalne po zmianie domu.
Zadzwoń do osoby, od której masz kotka i zapytaj, co ona na to, i kiedy kociak ostatnio robił kupę, jakie ma normalne kupy, luźne czy twarde. Na kupę można poczekać 2, góra 3 doby, po tym czasie ja bym dala parafinę. Ale lepiej najpierw porozum się z dotychczasową opiekunką.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13725
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto lip 28, 2015 9:04 Re: Wypukły odbyt u dwumiesięcznego kotka

Tak jak pisze Kazia.Zatwardzenie powoduje takie wypchanie odbytu. Jest zagazowany skoro bączki popuszcza. daj mu Espumisan w kroplach dla dzieci i np 2 ml parafiny ciekłej (do zakupieia w aptece) by był poślizg. Moze być zwykły olej ale z tych lepszych. Naszym pomaga kilka kropelek zapodanej śmietanki.
Choc czasem takie wypukłe odbyty są po biegunkach. Na przykład maluni miał w początkowej fazie ostrą biegunkę (np we wczesnym dzieciństwie zanim trafił do dt) i po jej zaleczeniu odbyt taki zostaje. Powolutku wchłania się.
Nie zmeiniaj jedzenia u siebie w poczatkowej fazie .Kot powinien miec to co w DT. To chroni przez zaparciami/biegunkami. Stres swoje też dokłada. No i przede wszystkim karma mokra.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55370
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Wto lip 28, 2015 11:22 Re: Wypukły odbyt u dwumiesięcznego kotka

Hej, dzięki wszystkim za odpowiedzi. Mały zrobił dzisiaj wielkiego, twardego kupala i już nie jest wzdęty, tak samo wybrzuszenie nieco zmalało. Myślę, że to nie wypadający odbyt, widziałam kiedyś i wyglądało to naprawdę nieładnie, ale przede wszystkim inaczej. Na pewno nie czekałabym trzech dni na zrzucenie balastu, tylko szybciej udała się do lekarza, ale dobrze wiedzieć, że tak się zdarza i kot nie wybucha : ) Czyli tłoczony na zimno olej lniany będzie ok na poślizg, jakby się powtórzyło? Oczywiście wzięłam z DT jego starą karmę, suchą i mokrą, Pani tam wspominała, co by obserwować go pod kątem biegunki - możliwe więc, że albo przechodził biegunkę i to od tego mu spuchło i schodzi, albo teraz odwrotnie i to od zatwardzenia. Myślicie, że mogę mu czymś tą pupkę posmarować - oliwką, wazeliną? W ogóle nie jest zaczerwieniona, ale może go pobolewa? (Choć nie gmera przy niej ani trochę.)

xiuxiu

 
Posty: 2
Od: Wto lip 28, 2015 1:05

Post » Wto lip 28, 2015 14:24 Re: Wypukły odbyt u dwumiesięcznego kotka

Posmarować możesz (i oliwką i wazeliną i każdym innym delikatnym tłuszczem) ale jeśli nic sie nie dzieje, to nie ma potrzeby. A posmarowanie sprowokuje do lizania dupci.
Oleje roślinne nie są przyswajane przez koty.
Jesli chcesz mu zrobić dobrze na sierść i kupkę, to kup mu olej z łososia (polecam Salmopet) albo zwykły tran, maslo, smalec...wszystkie zwierzęce.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13725
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: JedrzejGra, Zeeni i 489 gości