administrator komputera bez uprawnień? HELP

Tu można zgłaszać problemy techniczne i ćwiczyć swoje umiejętności.

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt wrz 21, 2012 14:08 administrator komputera bez uprawnień? HELP

potrzebuję porady
miałam ściągniętą skórkę do windowsa, działała dzielnie przez kilka lat, czasem wymagała odświeżenia
dziś po włączeniu komputera zauważyłam, że skórka miała "awarię" (zniknęła połowa funkcji)
postanowiłam ją odinstalować i zainstalować na nowo z płyty, w poprzednich przypadkach działało bez zarzutu
przy instalacji wyskoczył mi komunikat o braku uprawnień administratora, pierwszy raz się to zdarzyło, mam konto administratora komputera
z komputera nikt inny nie korzysta, w ustawieniach nie było grzebane, ot tak mi się coś zepsuło
pobrałam nową skórkę z internetu i znów to samo- brak uprawnień
przeszukałam google w poszukiwaniu odpowiedzi- nic przydatnego nie znalazłam
radzili zrobić drugie konto administratora i sprawdzić, tak też zrobiłam i nic mi to nie pomogło
za to grafika mi się rozjechała, wielkie rozciągnięte ikony, nieostry obraz
zmieniłam rozdzielczość ekranu, pomogło ale tylko trochę :roll:
teraz wszystkie ikony, litery, okna i w ogóle wszystko jest "szczuplutkie", cała grafika się wydłużyła

2 problemy, z którymi pojęcia nie mam co zrobić
czy ktoś ma jakieś pomysły?
sugestie, strony internetowe?

nie znam się zbytnio na informatyce i nie chcę dobić komputera, ludzie ratunku
"Mimo że zgubiłem się, mimo że zabrnąłem w mrok,
wymieszałem z błotem krew, ocaleję mimo to,
trzeba uprzytomnić sobie, że nawet kiedy wszystko straci sens,
znajdziesz przestrzeń, gdzie wielka wiara tłumi lęk"

cytryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 2793
Od: Pt paź 14, 2011 10:24
Lokalizacja: Ostróda

Post » Śro paź 03, 2012 21:16 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

Możesz podać wersję Windowsa (XP Home/Professional, Vista, itd.)?
Musiałbym wiedzieć też, czy jesteś w grupie Administratorów. Aby to sprawdzić: Panel Sterowania->Narzędzia administracyjne (widok klasyczny)->Zarządzanie komputerem.
Następnie w drzewie po lewej odszukaj Użytkownicy i grupy lokalne->Użytkownicy. Na liście po prawej wybierz swoje konto, kliknij prawy przycisk myszy->Właściwości. Wybierz zakładkę "Członek grupy". Powinna być tylko grupa "Administratorzy".

Sojuz

 
Posty: 166
Od: Nie lip 01, 2012 20:00
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw paź 04, 2012 13:39 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

Sojuz pisze:Panel Sterowania->Narzędzia administracyjne (widok klasyczny)->Zarządzanie komputerem.
Następnie w drzewie po lewej odszukaj Użytkownicy i grupy lokalne->Użytkownicy. Na liście po prawej wybierz swoje konto, kliknij prawy przycisk myszy->Właściwości. Wybierz zakładkę "Członek grupy". Powinna być tylko grupa "Administratorzy".

nie mogę znaleźć na liście po lewej użytkowników :roll: ale mam konto administratora, nie ma innych kont, nikt inny nie korzysta z komputera
Windows XP Home edition
"Mimo że zgubiłem się, mimo że zabrnąłem w mrok,
wymieszałem z błotem krew, ocaleję mimo to,
trzeba uprzytomnić sobie, że nawet kiedy wszystko straci sens,
znajdziesz przestrzeń, gdzie wielka wiara tłumi lęk"

cytryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 2793
Od: Pt paź 14, 2011 10:24
Lokalizacja: Ostróda

Post » Pt paź 05, 2012 14:04 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

To od początku 8) :
Wejdź w Panel Sterowania. Musi być widok klasyczny. Na liście po lewej w "Panel Sterowania" kliknij "Przełącz do widoku klasycznego". Jeżeli jest "Przejdź do widoku kategorii", to od razu odszukaj na liście po prawej "Narzędzia administracyjne". Możesz wcisnąć klawisz [N], co ułatwi wyszukiwanie. Wejdź w te narzędzia, a potem dwukrotnie kliknij "Zarządzanie komputerem".
Mamy nowe okienko. Na liście po lewej (drzewo), odszukaj "Użytkownicy i grupy lokalne". Rozwiń wpis, a następnie wybierz "Użytkownicy". Na liście po prawej odszukaj swoje konto po nadanej mu nazwie i dwukrotnie kliknij. W okienku na górze są zakładki, wybierz "Członek grupy". Na liście grup powinna widnieć TYLKO pozycja "Administratorzy".

Jeżeli takiej pozycji nie ma lub są inne:
1. Usuń wszystkie grupy.
2. Kliknij przycisk "Dodaj...". W polu "wprowadź nazwy obiektów do wybrania" wpisz dokładnie frazę "Administratorzy".
3. Zatwierdź wybór przyciskiem "OK".
4. Wyloguj i zaloguj się ponownie.
5. Spróbuj wykonać czynności, które wcześniej były niedostępne.

Sojuz

 
Posty: 166
Od: Nie lip 01, 2012 20:00
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt paź 05, 2012 14:47 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

Sojuz pisze:To od początku 8) :
Wejdź w Panel Sterowania. Musi być widok klasyczny. Na liście po lewej w "Panel Sterowania" kliknij "Przełącz do widoku klasycznego". Jeżeli jest "Przejdź do widoku kategorii", to od razu odszukaj na liście po prawej "Narzędzia administracyjne". Możesz wcisnąć klawisz [N], co ułatwi wyszukiwanie. Wejdź w te narzędzia, a potem dwukrotnie kliknij "Zarządzanie komputerem".
Mamy nowe okienko. Na liście po lewej (drzewo), odszukaj "Użytkownicy i grupy lokalne".

mamy okienko
mamy drzewko
nie mamy "użytkowników i grup lokalnych", przekopałam całe drzewko
Obrazek
"Mimo że zgubiłem się, mimo że zabrnąłem w mrok,
wymieszałem z błotem krew, ocaleję mimo to,
trzeba uprzytomnić sobie, że nawet kiedy wszystko straci sens,
znajdziesz przestrzeń, gdzie wielka wiara tłumi lęk"

cytryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 2793
Od: Pt paź 14, 2011 10:24
Lokalizacja: Ostróda

Post » Sob paź 06, 2012 11:26 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

Ach, to akurat jest w wersji Professional, w Home tego nie ma, hmm... W takim razie zrobimy całą operację ręcznie :(
Przeczytaj całość, zanim zaczniesz naprawę.

wejdż w Start->Uruchom...
wpisz
Kod: Zaznacz cały
control userpasswords2

i zatwierdź Enterem. W okienku, które się pojawi (odpalanie może zająć trochę czasu), na liście wybierz swoje konto i kliknij przycisk "właściwości". W nowym okienku wybierz zakładkę "Członkostwo grupy" i na samym dole strony z listy wybierz grupę "Administratorzy". Zatwierdź oba okienka przyciskiem "OK". Zaloguj się i wyloguj ponownie, aby zaszły zmiany (powinien pojawić się odpowiedni komunikat).

Teraz sprawa dostępu do plików. Istnieją programy, które mogą "masowo" zmienić prawa dostępu do plików (system plików NTFS jest badziewny, niestety), ale zwykle są w wersji "shareware", czyli mają ograniczone możliwości w wersji bezpłatnej.
Można też skorzystać z aplikacji konsolowej, zwanej cmd.exe, która jest wbudowana w system.
Rozwiązanie to ma wadę - trzeba wybrać KAŻDY katalog na dysku, do którego chce się uzyskać dostęp. Na szczęście Microsoft wyposażył listy ACL (ang. Acces Control List; lista kontroli dostępu) w dziedziczenie cech nadrzędnego obiektu, dlatego nie trzeba wykonywać operacji na każdym pliku i folderze (sam system ma ich ok. 22 tysiące!).

To zaczynamy zabawę:
Wejdź w Start->Uruchom...
wpisz cmd, zatwierdź Enterem.

Musisz ustalić, jaką literę dysku ma dysk systemowy (standardowo C). To, co trzeba wpisać do programu, będę umieszczał w ramce z kodem.
Kod: Zaznacz cały
cd C:\

następnie
Kod: Zaznacz cały
dir

Pojawi się lista WSZYSTKICH plików i katalogów (nawet te, które nie są widoczne przez eksplorator Windows). Wpis poniżej trzeba powtórzyć dla każdej pozycji z tej listy. To, co należy zmienić umieściłem między znacznikami <>. Oczywiście te znaczniki muszą zniknąć. Ważny jest każdy znak!

POLECENIE
Kod: Zaznacz cały
cacls "<litera dysku>:\<nazwa obiektu z listy>" /T /E /C /P <twoja nazwa użytkownika, WAŻNE WIELKIE/MAŁE LITERY>:F

Przykład użycia:
Kod: Zaznacz cały
cacls "C:\WINDOWS" /T /E /C /P Sojuz:F

Operacja może zabrać dobre kilka minut. Oczywiście komputera nie ruszamy, bo dysk będzie obciążony. Musi być też (dot. laptopa) podłączony do zasilania z sieci elektrycznej.

U mnie przykładowa lista katalogów/plików na dysku systemowym:
Kod: Zaznacz cały
C:\>dir
 Wolumin w stacji C to Windows
 Numer seryjny woluminu: ****-****

 Katalog: C:\

2012-03-11  22:13                 0 AILog.txt
2012-04-02  17:14    <DIR>          ApocalypseWeekend
2011-10-18  08:31                 0 AUTOEXEC.BAT
2011-10-18  08:31                 0 CONFIG.SYS
2011-10-18  08:56    <DIR>          d97baae088f3762daad0
2012-03-11  18:47    <DIR>          Documents and Settings
2012-07-24  09:10    <DIR>          Material
2012-04-01  19:22           262 144 ntuser.dat
2012-09-17  17:04    <DIR>          Program Files
2012-07-24  08:45    <DIR>          ProgramData
2012-07-24  09:07    <DIR>          Sound
2012-03-20  11:22    <DIR>          SWSetup
2012-10-06  11:59    <DIR>          TEST
2012-09-30  08:35    <DIR>          WINDOWS
               4 plik(ów)         *** *** bajtów
              10 katalog(ów)  ** *** *** *** bajtów wolnych

Czyli muszę wykonać to polecenie 14 razy (dla 4 plików i 10 katalogów).

Operację tą można wykonać dla każdego katalogu/pliku na komputerze, do którego chcemy mieć PEŁNY DOSTĘP (na prawach administratora). Jednak aby móc to zrobić, trzeba być w grupie Administratorzy, dlatego wcześniej kazałem to zrobić :P

Po zakończeniu pracy, możesz zamknąć program cmd.exe i wrócić do normalnego użytkowania komputera. Nie trzeba ponownie się logować.

Sojuz

 
Posty: 166
Od: Nie lip 01, 2012 20:00
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob paź 06, 2012 11:44 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

brzmi jak czarna magia, zaraz się za to biorę
"Mimo że zgubiłem się, mimo że zabrnąłem w mrok,
wymieszałem z błotem krew, ocaleję mimo to,
trzeba uprzytomnić sobie, że nawet kiedy wszystko straci sens,
znajdziesz przestrzeń, gdzie wielka wiara tłumi lęk"

cytryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 2793
Od: Pt paź 14, 2011 10:24
Lokalizacja: Ostróda

Post » Sob paź 06, 2012 13:08 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

zrobiłam wszystko jak w przepisie, wszyściuchno

nadal nie mogę nic zainstalować z powodu braku uprawnień administratora
"Mimo że zgubiłem się, mimo że zabrnąłem w mrok,
wymieszałem z błotem krew, ocaleję mimo to,
trzeba uprzytomnić sobie, że nawet kiedy wszystko straci sens,
znajdziesz przestrzeń, gdzie wielka wiara tłumi lęk"

cytryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 2793
Od: Pt paź 14, 2011 10:24
Lokalizacja: Ostróda

Post » Sob paź 06, 2012 17:02 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

Spróbuj utworzyć nowe konto administratora i tam uruchomić instalację. Jeżeli nadal będzie problem, to nastąpiły poważne uszkodzenia w rejestrze systemu. Na tym poziomie już nie bardzo wiem, co zrobić (choć nadal szukam jakichś wskazówek).

Ale jeśli uda się zainstalować program, to można spróbować przenieść ustawienia na nowe konto administratora za pomocą kreatora transferu plików i ustawień. Dodam, że nie wszystkie ustawienia i pliki mogą zostać przeniesione.

Najpierw (ze swojego konta) Start->Wszystkie programy->Akcesoria->Narzędzia systemowe->Kreator transferu plików i ustawień.
Zgodnie z krokami kreatora utwórz kopię zapasową swojego konta (najlepiej w lokalizacji partycji systemu - C:\).
Przejdź na nowe konto administratora, uruchom tam kreator (lokalizacja jest ta sama).
Zgodnie z kreatorem, odnajdź wcześniej utworzoną kopię i postępuj według dalszych instrukcji na ekranie.
Ta operacja może się nie powieść, jeżeli coś zbyt mocno namieszało w rejestrze. Wtedy to już chyba reinstalacja systemu :(

Jeśli wszystko się powiodło, możesz usunąć stare konto, po uprzednim upewnieniu się, że wszystkie ważne, dla Ciebie, pliki są we właściwych miejscach :wink:

Sojuz

 
Posty: 166
Od: Nie lip 01, 2012 20:00
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob paź 06, 2012 17:06 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

wcześniej utworzyłam drugie konto administratora, nic to nie dało, tylko wszędzie mi grafikę rozjechało, naprawiłam ją ale nadal nie wygląda tak jak powinna :roll:
spróbuję jeszcze raz, tak jak piszesz

edit:
nie mogę nic zainstalować na drugim koncie administratora- ten sam problem + rozjechana grafika
"Mimo że zgubiłem się, mimo że zabrnąłem w mrok,
wymieszałem z błotem krew, ocaleję mimo to,
trzeba uprzytomnić sobie, że nawet kiedy wszystko straci sens,
znajdziesz przestrzeń, gdzie wielka wiara tłumi lęk"

cytryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 2793
Od: Pt paź 14, 2011 10:24
Lokalizacja: Ostróda

Post » Sob paź 06, 2012 17:38 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

Można by się jeszcze poratować, czy czasem nie uszkodził się sterownik karty graficznej. W widoku na pulpit wciśnij mobinację logo Windows+Pause (Klawisz Pause Break). W zakładce "Sprzęt" kliknij "Menadżer urządzeń". Całe drzewo powinno być zwinięte, wtedy nie ma problemów ze sprzętem. Jeżeli są jakieś żółte trójkąty, wrzuć screena ekranu ;)

Sojuz

 
Posty: 166
Od: Nie lip 01, 2012 20:00
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob paź 06, 2012 17:53 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

całe drzewo zwinięte, brak żółtych trójkątów
"Mimo że zgubiłem się, mimo że zabrnąłem w mrok,
wymieszałem z błotem krew, ocaleję mimo to,
trzeba uprzytomnić sobie, że nawet kiedy wszystko straci sens,
znajdziesz przestrzeń, gdzie wielka wiara tłumi lęk"

cytryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 2793
Od: Pt paź 14, 2011 10:24
Lokalizacja: Ostróda

Post » Nie paź 07, 2012 13:47 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

Spróbuj może jeszcze sprawdzić prawa dostępu do rejestru systemu...
Start->Uruchom...
Kod: Zaznacz cały
regedit

Po lewej jest drzewo. Kliknij PPM (prawy przycisk myszy) na główny katalog (te z przedrostkiem "HKEY") i wybierz "Uprawnienia...". Zaznacz grupę "Administratorzy" i sprawdź, czy wszystkie opcje poniżej są zaznaczone na "Zezwalaj". Zrób to samo z pozostałymi głównymi katalogami.

Sojuz

 
Posty: 166
Od: Nie lip 01, 2012 20:00
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie paź 07, 2012 14:22 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

wszystko było zaznaczone na "zezwalaj"
"Mimo że zgubiłem się, mimo że zabrnąłem w mrok,
wymieszałem z błotem krew, ocaleję mimo to,
trzeba uprzytomnić sobie, że nawet kiedy wszystko straci sens,
znajdziesz przestrzeń, gdzie wielka wiara tłumi lęk"

cytryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 2793
Od: Pt paź 14, 2011 10:24
Lokalizacja: Ostróda

Post » Nie paź 07, 2012 14:28 Re: administrator komputera bez uprawnień? HELP

Przykro mi, ale już chyba nic więcej nie wymyślę :(

Sojuz

 
Posty: 166
Od: Nie lip 01, 2012 20:00
Lokalizacja: Poznań

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości