BIRI moja nerkowa... obchodzi dzisiaj 14. urodziny :)

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro wrz 19, 2007 22:35

Dzięki dziewczyny, że piszecie.
Zbieram wszystko o czym mówicie i będę rozmawiała z moim wetem, jak wróci.
Dotychczas tak bardzo skupialiśmy się, żeby doprowadzić nerki do stanu stabilnego (walczyliśmy o badania, konkretne leczenie, prosiliśmy, szukaliśmy laboratoriów– dokładnie tak jak pisze DosiaK), że ta chroniczna biegunka była ciągle odsuwana na dalszy plan. Tym bardziej, że były okresy, kiedy znikała.

Na razie stosuję Smectę, ale póki co nie ma zmian na lepsze. Ale to dopiero pierwsza doba minęła.
Dzisiaj wysłałam też próbki kału z trzech dni do badania w kierunku pierwotniaków do innego laboratorium. Zobaczymy co będzie lub raczej czego nie będzie, mam nadzieję.

Biri niestety od trzech dni wyraźnie mniej je, pewnie brzuszek ją męczy. :cry:
Ale przed chwilą szalała na stercie poszarpanego przez siebie papieru pakowego. Były skoki, polowanie, chowanie się, nurkowanie, przebieganie przez papier i ucieczka, i znowu przebieganie… 8O
Sama już nie wiem czy ja mam 7- letniego kota, czy 4– miesięcznego kociaka?

Tinka07 – zdjęcia rzeczywiście rewelacyjne , ale nie bardzo mogę któreś dopasować do naszej sytuacji. Jeżeli już bym musiała wybrać, to ewentualnie czasami w lepszych momentach nr 2 mógłby być (ale nie znam niemieckiego). Faktycznie jakieś tłumaczenie przydałoby się…
A krew jest raczej jasna, świeża. Ale dawno już nie było, raczej jest śluz obecnie.

DosiaK –odzywaj się, odzywaj. Każda sugestia i doświadczenie jest cenne. Nawet jeżeli u Biri być może jest trochę inna sytuacja.

A to zdjęcia Birusi robione niedawno, jak jeszcze było ciepło...

ObrazekObrazek

Edyta i Sebastian

 
Posty: 649
Od: Sob paź 28, 2006 21:36
Lokalizacja: Koszalin

Post » Śro wrz 19, 2007 22:44

Zrobię, Kochane, opisy kupek, ale dopiero jutro.

Pozdrawiam serdecznie
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Śro wrz 19, 2007 22:58

Ja powtarzam sie ale napisze ze czasem luzne kupy sa od zaklaczenia. Czy Biri nie miala nigdy problemow z zaklaczeniem ?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
KRAWATKA KICIA BURASIA NIUNIUŚ

Pedro

 
Posty: 1890
Od: Nie lut 15, 2004 20:42
Lokalizacja: Szczecin

Post » Czw wrz 20, 2007 7:47

Zdjęcia Najukochańszej Birusi piękne.
Zyczymy jej z Fionką aby wreszcie przyczny tej biegunki zostaly zdiagnozowane i zeby poszly precz!!!

gisha

 
Posty: 6041
Od: Wto sty 17, 2006 12:01

Post » Czw wrz 20, 2007 8:43

Lunek tak biegunkowal przez pare miesiecy. Udalo nam sie wowczas opanowac sytuacje na jakis czas, teraz mamy zas przewlekle wymioty. Najprawdopodobniej IBD. U Biri tez bym sie ku temu sklaniala zwlaszcza przy wystepujacej nadwrazliwosci pokarmowej- IBD rozwija sie przewaznie na jakims takim tle, pozapalnie, alergicznie itp.
Lamblie, klaczki- wszystko fajnie ale nie przy dlugotrwalym wywiadzie. Oczywiscie byc moga ale bym sie nie zafiksowywala na ciaglym badaniu kalu jesli nic nie wychodzi... I metod nieinwazyjnych mozna sprobowac zabarwic wymaz pobrany z prostnicy, duza ilosc jakis komorek, np. eozynofilowych przybliza niekiedy do rozpozniania. Warto zbadac witaminie B12 i kwas foliowy zeby ew.potwierdzic nadmierny rozrost flory baktryjnej.
Ostateczna i jedyna pewna diagnostyka jest endoskopia i pobraniem wycinkow, w przypadku IBD leczeniem z wyboru jest steryd. Srodki pomocnicze hamujace biegunke moga na jakis czas odsunac problem, ale on wroci. Byc moze to dobry moment zeby sie zastanowic co robic dalej, skoro nerki sa ustabilizowane. Jesli sytuacja nie wyjasnilaby sie i nie poprawila istotnie ja chyba zdecydowalabym sie nadiagnostyke i leczenie przyczynowe w tym momencie. Kiedys i tak trzeba bedzie a przeciwwskazan moze byc duzo wiecej.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Sa dwie Mamy i jedno Slonce/chociaz kazda inaczej kocha/Marta ma podrapane od "zabawy" rece, Ania- mruczacego na kolanach kota.

nan

 
Posty: 3267
Od: Śro lis 12, 2003 19:54
Lokalizacja: Warszawa-Mokotow

Post » Czw wrz 20, 2007 19:19

Tłumaczenie podpisów pod zdjęciami kupek: od lewej do prawej.

1. twardy stolec z domieszką biegunki na końcu – początek zapalenia błony śluzowej jelita cienkiego
2. luźny stolec o konsystencji kremu może występować przy lekkim zapaleniu jelit bezpośrednio po zmianie karmy. Objawy znikają często same!
3. stolec o konsystencji papki przechodzący w wodnisty, często występujący u szczeniaków po zjedzeniu nieświeżej (zepsutej) karmy lub brudu.
4. wodnisty stolec ze śladami krwi i z obumarłymi skrawkami błony śluzowej – występuje przy poważnych infekcjach.
5. szarawy wodnisty stolec kota z przewlekłym zewnętrzno wydzielniczym zapaleniem trzustki.
6. żółtawy stolec psa z ciężkim schorzeniem wątroby
7. papkowaty stolec z domieszką dużej ilości śluzu z krwią. Podejrzenie schorzenia jelita grubego. W tym przypadku przez pasożyty z typu pierwotniaków.
8. wodnisty stolec ze skrzepami krwi i z częściami obumarłych komórek wyściełających ścianki jelit. Zapalenie jelit z drobnoustrojami gazotwórczymi (Clostridien)
9. wodnisty krwisty stolec przy panleukopenii. Stolec ma specyficzny dla tej choroby zapach.

Pozdrawiam ciepło
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Czw wrz 20, 2007 19:53

Hi DosiaK,

Kreon zawiera substancję zmiękczającą Dibutylphthalat. Ten specyfik znajduje się na podejrzanej liście, ale ze względu na brak publikacji nic konkretnego na ten temat nie można powiedzieć. Najlepszy byłby w takich przypadkach - jeśli już Kreon - Microperls dla dzieci.

Ja stosowałam u mojej Tinki Pankrex-Vet, niestety w Polsce niedostępny.

Pozdrawiam ciepło
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Czw wrz 20, 2007 23:58

Tinka07, dzięki za tłumaczenia kupek. :)
Edytko i Sebastianie - trzymam kciuki za zakończenie biegunki u Birusi. Jak będziecie miec jakieś wyniki, choćby wstępne - dajcie znać. Na efekty Smecty trzeba troszkę poczekać.

Kolusia ma typowe trzustkowe kupki - niestety (teraz porównałam sobie ze zdjęciami kupek). Coraz bardziej przychodzi mi do głowy, że one chyba były podtrute i dlatego Pepsi nie przeżyła... Bo z wątroba Kolusi tez nie jest najlepiej, ale o tym wszytskim napiszę przy wątku Kolusi.

Czy próbowaliście dawać Biri Ipakitine? To też niezły prepatat na nerki. Choc teraz główny problem, to biegunka...

DosiaK

 
Posty: 7
Od: Pon wrz 17, 2007 0:51

Post » Pt wrz 21, 2007 12:46

Hi Dosiu,

Ipaktinine jest środkiem wiążącym fosfor i podaje się ją tylko wtedy, gdy stężenie fosforu ( w zasadzie fosforanu nieograniczonego) w surowicy jest powyżej normy. Trzeba wtedy też zwrócić uwagę na wapń, bo jeśli ten jest przy górnej wartości brzegowej, powinno się wybrać inny środek niż Ipakitine.

U Biri fosfor w lipcu był najprawdopodobniej w porządku, więc Ipakitine jest niepotrzebna, pod warunkiem, że te wyniki się w międzyczasie nie pogorszyły. Piszę "najprawdopodobniej w porządku", dlatego że laboratoria mają czasem różne wartości brzegowe, a tych Edyta przy wynikach Biri nie podała.

Fosfor w surowicy – 5.5 mg/dl
Wapń w surowicy – 2,65 mmol/l

Pozdrawiam ciepło
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Pt wrz 21, 2007 13:47

Smecta chyba zaczęła działać, piszę „chyba” bo Biri nie odwiedzała kuwety w tej sprawie ponad dobę. Wiem jednak, że jest to doraźny środek na powstrzymanie biegunki, a nie leczenie.
Biri ma cały czas dobry nastrój, który nie wiadomo dlaczego ujawnia się głównie w środku nocy… :evil: :D , ale nadal mało je.

Dostałam też wyniki badań kału i żadna z trzech próbek nie zawierała oocyst pierwotniaków, ani innych pasożytów.

Ipakitine stosowaliśmy na samym początku przez półtora miesiąca właśnie w celu wiązania fosforanów (Biri miała fosfor nawet na poziomie 10,6 mg/dl). Niestety efektów jego obniżenia nie było, a wapń był w górnej granicy normy (Ipakitine zawiera bardzo dużo wapnia). Biri ma zaburzoną gospodarkę fosforowo-wapniową, dlatego od wielu miesięcy nie stosujemy żadnych środków (past, preparatów witaminowych, leków) zawierających fosfor i wapń, zwłaszcza takich, które zawierają duże ich ilości. Ipakitine zamieniliśmy na Alusal i efekty obniżania fosforu były bardziej widoczne, chociaż szło to bardzo powoli. Ale w ostatnim badaniu (04.09.2007) fosfor i wapń są na najniższym dotychczasowym poziomie :D :

Fosfor w surowicy – 4.6 mg/dl
Wapń w surowicy – 2,59 mmol/l
Index Cap - 47.66

Jeżeli chodzi o zakłaczenie to osobiście nie wydaje mi się, żeby mogło być ono przyczyną biegunki o takiej charakterystyce jaką ma problem Biri. Zresztą kitka nigdy nie miała większych z tym problemów, dostaje regularnie pastę Bezo-pet oraz trawkę. Nie wymiotuje w ogóle.

Tinka07-bardzo dziękuję za tłumaczenie.

Pozdrawiam serdecznie

Edyta i Sebastian

 
Posty: 649
Od: Sob paź 28, 2006 21:36
Lokalizacja: Koszalin

Post » Pt wrz 21, 2007 14:38

Podrażnienie jelit może powodować mocznik, to bardzo żrąca substancja, u wielu kotów nerkowych wywołuje nadżerki w pyszczku, u innych drażni błonę śluzową jelit i stąd biegunka.

guga13

 
Posty: 130
Od: Czw maja 18, 2006 21:01
Lokalizacja: Warszawa Mokotów

Post » Pt wrz 21, 2007 21:05

Smecta dziala tez ochronnie na blone sluzowa zoladka i jelit, tworząc warsewke ochronna, wiec w stanach zapalnych ulatwia gojenie. Jesli pomaga, to bardzo sie ciesze. Wczoraj wysylalam tez Waszej Biruni wszytskie Dobre Mysli i Energie - moze to tez troche pomoglo... :-) Pamietajcie tylko, zeby inne leki podawac 2 godziny przed lub po Smekcie.

Tinka, dzieki za informacje o Ipakitine - mój wet mi tlumaczyl, że wiaze to fosfor juz z pokarmu i w niewydolnosci nerek jest swietne. Ale Ty jestes madra!

Mojej Gretusi to bardzo pomagało, kreatynina z prawie 8 spadla do ponizej 2. Mocznik z 360 do 90. Miala też podwyższone aminotransferazy - ale powód był znany... Oczywiscie byla tez przeze mnie pracowicie plukana kroplowkami dozylnymi. Ale jednak rozne preparaty i diety nerkowe zrobily swoje. Niestety, nowotwór byl silniejszy, choc wszyscy twierdzili, ze głównym problemem jest niewydolnośc nerek. Cały czas ją widzę wszędzie. Wszelkie zabiegi znosiła tak dzielnie, jakby rozumiala, że chcemy jej pomoc. Żaluje, że nie zrobilam filmu szkoleniowego dla wszytskich kotów, jak należy sie zachowywać u lekarza i jak być dzielnym podczas zakladania wenflonu, kroplowki itp.

Smutno mi bez Gretki...

Kolusia świetnie reaguje na Kreon. Biegunki ustapiły prawie całkowicie. Choc po takiej ilości jedzonka jaką ona w siebie wciąga, to nawet duzy człowiek miałby biegunkę...

Pozdrawiam Was, przytulanki dla Birusi.

DosiaK

 
Posty: 7
Od: Pon wrz 17, 2007 0:51

Post » Pt paź 05, 2007 7:27

Jak sie czuje Biri ?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
KRAWATKA KICIA BURASIA NIUNIUŚ

Pedro

 
Posty: 1890
Od: Nie lut 15, 2004 20:42
Lokalizacja: Szczecin

Post » Nie paź 14, 2007 11:14

Przepraszam Piotr, nie zauważyłam Twojego pytania.

Z biegunką mamy (póki co) spokój. Ale Biri straszliwie grymasi przy jedzeniu, no i ostatecznie je dość mało. Trzymam się stałej diety, ale kicia marudzi. Znowu wróciłam do karmienia z ręki i to daje najlepsze efekty. Biri po prostu chce być karmiona...
Wydaje mi się też, że mniej ostatnio bawi się i rzadko uprawia nocne szaleństwa. Ale mruczy cudownie, przytula się, śpi prawie na mojej głowie i chce, żeby poświęcać jej cały swój czas...
Ogólnie nie załamujemy się, liczę na to, że apetyt znowu wróci, jak to u nerkowych kotów - raz jest gorzej, raz lepiej...
Obrazek
Obrazek

Edyta i Sebastian

 
Posty: 649
Od: Sob paź 28, 2006 21:36
Lokalizacja: Koszalin

Post » Czw gru 13, 2007 18:54

Co slychac u Biri?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
KRAWATKA KICIA BURASIA NIUNIUŚ

Pedro

 
Posty: 1890
Od: Nie lut 15, 2004 20:42
Lokalizacja: Szczecin

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Meteorolog1 i 126 gości