Mruf, Sopo, Pesto - prosimy o zamknięcie wątku :-)

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon sie 07, 2006 12:26 Mruf, Sopo, Pesto - prosimy o zamknięcie wątku :-)

Witajcie,

Nie miałyśmy do tej pory swojego wątku, ale nasz poziom zagubienia i desperacji osiągnął taki stopień, że postanowiłam opisać historię naszych futer z nadzieją, że ktoś nam pomoże.
Historia będzie długa.
Od roku mamy dwie kociaste – obie z tego forum, obie trafiły do nas jak młode brzdące, właściwie równocześnie. Po kilku dniach wzajemnego prychania i fukania była przyjaźń, wspólne zabawy, ganianie się do nieprzytomności, spanie w objęciach, wzajemne wylizywanie. Sielanka. Mrufka zawsze była kotem dominującym, jednak ich wzajemne układy nie miały żadnych znamion agresji, po prostu Nitex częściej ustępował i poddawał się.

Kiedy Mruv dostał pierwszej rujki, zdecydowałyśmy się na sterylizacje, zabieg minął bez powikłań i kotka szybko odzyskała dawny wigor. Jednak razem z powrotem do formy przyszła zadziwiająca agresja skierowana na Nitkę. Mrufka atakowała ją na każdym kroku, wgryzała jej się w kark, podgryzała kiedy Nit przemieszczał się po mieszkaniu, śledziła jej kroki – generalnie nigdy nie była owieczką, ale teraz stała się kotem wiecznie podenerwowanym i niespokojnym. Najpierw myślałyśmy, że to sprawa schodzących po sterylizacji hormonów, jednak miesiące mijały i nic się nie zmieniało. Nicia w tym czasie stała się zastraszonym kłębkiem nerwów, spędzającym całe dnie na okiennym parapecie, nękanym przez choroby: alergie, grzybice – jej układ somatyczny na skutek stresu stał się tak osłabiony, że kot łapał wszystko. Przestała się bawić, ewidentnie wpadła nam w depresje, mimo skończenia 14 miesięcy nie miała do tej pory rujki. Co dziwne – koty mimo wszystko często spały przytulone, Mruv wylizywał Nitkę, często szukał jej towarzystwa w celach zabawowych, ale Nicia uciekała z płaczem.

Starałyśmy się dojść przyczyn agresji Mrufki – po zrobieniu kompletnych badań, nasza weterynarz wykluczyła podłoże zdrowotne (Mrufka ma książkowe wyniki) i zaproponowała nam wizytę u behawiorysty. Byłyśmy u dr. Irackiej – wróciłyśmy pełne nadziei, z głową pełną zaleceń – pozytywne warunkowanie, próby zaktywizowania Nitki i zabaw przy Mrufce, żeby skojarzyła obraz drugiego kota z czymś miłym i dobrym, Feliway do kontaktu, Amitryptilinum dla Mrufki. Sytuacja zaczeła się zmieniać na korzyść. Nicia powoli stawała się kotem wyluzowanym, zaczęła bawić się myszkami, a nawet po raz pierwszy od bardzo dawna miała klasyczną głupawkę. Powiem szczerze, że jak to widziałam, to aż zaczynałam płakać ze szczęścia. Mrufka natomiast powoli się uspokajała. Miesiąc temu wyjechałyśmy z kotkami na dwutygodniowe wakacje na Mazury, bardzo się bałyśmy, ale okazało się, że kotki były zachwycone – po kilku dniach szoku chętnie chodziły na spacery, były podekscytowane i szczęśliwe. Zaczepki Mruv ustały. Okazało się nawet, że to Nitka lepiej sobie radziła na łonie przyrody – była mniej nerwowa, ciekawa świata, szybsza w polowaniu na muszki i motylki.

Po powrocie do domu, nastąpił taki regres w ich relacjach, że jesteśmy do tej pory przerażone. Mrufka znowu atakuje Nitkę a Nicia znów się wycofała. Na dodatek Niteczka złapała znów jakąś chorobę – tym razem niedomaga jej wątroba, stała się bardzo osowiała, strasznie schudła, cały dzień przesypia, bardzo mało je – obecnie przyjmuje Hepatil i Furozalidon. W międzyczasie w konsultacji z naszą behawiorystką zdecydowałyśmy się na próbę z kroplami Bacha – kotki przyjmują je od tygodnia, ale nic się nie zmieniło w ich relacjach. Nie wiem, może trzeba jeszcze poczekać.
Powoli tracimy nadzieje na to, że ich układy się ułożą. Nit jest kotem w depresji, Mruv jest sfrustrowana, że nikt kto przypomina kota nie chce się z nią bawić a my już zupełnie nie wiemy co robić. Ja nie mogę już patrzeć na smutne, zrezygnowane oczy Nici a Mrufka też bardzo się męczy bo zabawy z nami jej nie wystarczają – nie ma to przecież jak drugi kot.

Może ktoś z forum ma jakiś pomysł jak im pomóc?

Żeby zobrazować dziwaczność sytuacji, zdjęcia które pokazują jak potrafi być między nimi
Obrazek

Obrazek
[/img]
Ostatnio edytowano Wto maja 29, 2007 20:39 przez tanita, łącznie edytowano 118 razy
Obrazek
Nie ma Sopelka :(

tanita

 
Posty: 2891
Od: Śro lip 27, 2005 22:17
Lokalizacja: Warszawa-Bródno, forpoczta Mafii Tarchomińskiej

Post » Pon sie 07, 2006 12:38

To ja jeszcze tylko dodam, ze Nituś na razie nie bierze kropel, bo przez wątrobę mu nie wolno.

I ze cichutko myślę nad tym, czy - mimo zaleceń pani beh. - nie powinnyśmy wziąć kociaka jakiegoś na tymczas, zeby Mrufka miała co mordować... i odczepiła się od Nici...

Uschi

 
Posty: 11026
Od: Śro kwi 12, 2006 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Piaski

Post » Pon sie 07, 2006 14:47

Obserwuję wasze zmagania na kilku wątkach. Sytuacja rzeczywiście jest trudna.

Ciekawa jestem jak często zdarzają się takie przypadki, czy dokacania są w większości udane, czy takie problemy to norma?

Niedawno z TŻ zaadoptowaliśmy rocznego kocurka - już się w 100% zaaklimatyzował (dziś nawet jak mył siebie to przy okazji wylizł mi przedramie i kawałek nogi - pewnie chce abym tez była czyściutka :) ) i myślimy już o dokoceniu. Wprawdzie drugi kotek był w założeniu - rosyjski niebieski, ale miot jest dopiero w planach (odbiór na początku 2007r), więc stwierdziliśmy, że może trzy kotki?

Zastanawiamy się nad adopcją, ale czytając wasze posty boję się, że dokocenie może nie wyjść... Sama nie wiem

Silva7

 
Posty: 175
Od: Sob lip 08, 2006 18:56
Lokalizacja: Szczecin

Post » Pon sie 07, 2006 15:09

Może problem tkwi w tym, że nie wysterylizowałyście Nitki?
Może właśnie to (jakieś silne kocie feromony) powodują agresję Mrufki mającej zapędy dominacyjne? :roll:
Obrazek
Czujne zwierzęta drżą, wilgotne nozdrza podnoszą ku muzyce sfer i wiedzą,
a człowiek jest głuchy,gdy nie śni...

Tadeusz Borowski

Navis

 
Posty: 234
Od: Wto cze 13, 2006 12:52
Lokalizacja: Piła

Post » Pon sie 07, 2006 15:19

Navis pisze:Może problem tkwi w tym, że nie wysterylizowałyście Nitki?
Może właśnie to (jakieś silne kocie feromony) powodują agresję Mrufki mającej zapędy dominacyjne? :roll:


Też o tym myślałam, ale nie potwierdziła tej teorii żadna z wetek, ani nasza, ani beh (która też jest wetką). A sterylizować jej za bardzo nie można, póki nie ma rujki - i póki nie ustali się przyczyny braku rujki. a przez ciągłe choroby Nici nie ma na to czasu, zresztą wetka mówi, ze jeszcze parę miesiecy (do półtora roku) to żadna tragedia, potem się będziemy martwić...

Uschi

 
Posty: 11026
Od: Śro kwi 12, 2006 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Piaski

Post » Pon sie 07, 2006 15:21

coś mi się ubzdurało i kasuję głupotę :oops:

pożyczyć Wam jakiegoś kociaka? :roll:
Ostatnio edytowano Pon sie 07, 2006 15:41 przez Mysza, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
http://www.forastero.pl hodowla kotów brytyjskich

Mysza

Avatar użytkownika
 
Posty: 39656
Od: Pon cze 02, 2003 10:17
Lokalizacja: prawie Kraków

Post » Pon sie 07, 2006 15:33

Mysza pisze:Nitka jest wysterylizowana.


Chyba kotki Ci się pomyliły :lol:
Nitex sterylki nie miał raczej :roll:
Obrazek
Nie ma Sopelka :(

tanita

 
Posty: 2891
Od: Śro lip 27, 2005 22:17
Lokalizacja: Warszawa-Bródno, forpoczta Mafii Tarchomińskiej

Post » Pon sie 07, 2006 15:57

Uschi pisze:Też o tym myślałam, ale nie potwierdziła tej teorii żadna z wetek, ani nasza, ani beh (która też jest wetką). A sterylizować jej za bardzo nie można, póki nie ma rujki


Wysterylizować można przed pierwszą rujką i często tak się robi. W wieku 5-6 m-cy np.

- i póki nie ustali się przyczyny braku rujki.


A jeśli przyczyną braku rujki jest właśnie agresja Mrufki?
Błędne koło się zamyka i można czekać aż kotka całkiem się załamie. Tak opóźniona rujka to nie jest normalne. Skoro kobiecie w wyniku stresu lub niekorzystnych czynników środowiskowych może zaniknąć okres, to dlaczego u kotki nie miałaby zostać wstrzymana rujka?

a przez ciągłe choroby Nici nie ma na to czasu, zresztą wetka mówi, ze jeszcze parę miesiecy (do półtora roku) to żadna tragedia, potem się będziemy martwić...


Nie rozumiem takiego podejścia "parę miesięcy - potem się będziemy martwić" :| Miesiąc to 31 dni stresu w czasie których kot chudnie i coraz trudniej go wyciągnąć z depresji :/ Może spróbowac odizolować Nitkę na jakiś czas?
Obrazek
Czujne zwierzęta drżą, wilgotne nozdrza podnoszą ku muzyce sfer i wiedzą,
a człowiek jest głuchy,gdy nie śni...

Tadeusz Borowski

Navis

 
Posty: 234
Od: Wto cze 13, 2006 12:52
Lokalizacja: Piła

Post » Pon sie 07, 2006 16:09

Navis pisze:Wysterylizować można przed pierwszą rujką i często tak się robi. W wieku 5-6 m-cy np.


Wiemy, Mruv sterylizowałyśmy jak miała 6 miesięcy właśnie.
Sprawa zatrzymania rujki przez stres jest prawdopodobna, ale my ufamy bezgranicznie naszej wetce - zresztą cała MT chyba dałaby się za nią pokroić i jest jeszcze prawdopodobieństwo problemów z rozwojem narządów rodnych u Nitki. Pozatym zarówno jedna jak i druga weterynarz stwierdziły, że ataki Mruv nie mają podłoża w tym, że Nitka jest pełnowartościową kobietą. Koty podobno tego tak nie odbierają. Powiedzieli mi to dwaj niezależni weterynarze a ja jestem tylko laikiem z dobrymi chęciami.

Może spróbowac odizolować Nitkę na jakiś czas?


Izolujemy je zawsze kiedy wychodzimy z domu, kotki są w różnych pokojach, kiedy wracamy spędzają czas wspólnie, wtedy nie pozwalamy na ataki Mrufki.
Dłuższa izolacja jest trudna do wykonania technicznie - musiałybyśmy znaleźć kogoś kto zaopiekuje się kotem na okres kilku miesięcy i to jeszcze kotem z alergią pokarmową i problemami zdrowotnymi.
Obrazek
Nie ma Sopelka :(

tanita

 
Posty: 2891
Od: Śro lip 27, 2005 22:17
Lokalizacja: Warszawa-Bródno, forpoczta Mafii Tarchomińskiej

Post » Pon sie 07, 2006 17:03

tanita pisze:Wiemy, Mruv sterylizowałyśmy jak miała 6 miesięcy właśnie.
Sprawa zatrzymania rujki przez stres jest prawdopodobna, ale my ufamy bezgranicznie naszej wetce - zresztą cała MT chyba dałaby się za nią pokroić i jest jeszcze prawdopodobieństwo problemów z rozwojem narządów rodnych u Nitki. Pozatym zarówno jedna jak i druga weterynarz stwierdziły, że ataki Mruv nie mają podłoża w tym, że Nitka jest pełnowartościową kobietą. Koty podobno tego tak nie odbierają. Powiedzieli mi to dwaj niezależni weterynarze a ja jestem tylko laikiem z dobrymi chęciami.


Też jestem laikiem :) Pewnie wet ma rację, że zwykle koty tak tego nie odbierają - choć z braku innego wyjasnienia nie wykluczałabym i takiej przyczyny. Koty są przecież tak różne.
Zuzanna Stromenger opisuje przypadek kota, który zaraz po kastracji stracił pozycje dominanta w stadzie - jak twierdzi - inaczej patrzył na swych rywali (mniej agresywnie ;) ) Skojarzyło mi się z kotkami, że może te wysterylizowane mają niższa w stadzie hierarchię?


Izolujemy je zawsze kiedy wychodzimy z domu, kotki są w różnych pokojach, kiedy wracamy spędzają czas wspólnie, wtedy nie pozwalamy na ataki Mrufki.

Dłuższa izolacja jest trudna do wykonania technicznie - musiałybyśmy znaleźć kogoś kto zaopiekuje się kotem na okres kilku miesięcy i to jeszcze kotem z alergią pokarmową i problemami zdrowotnymi.


Ech, to widzę, że wszystko robicie co się da :(
Może na działanie tych kropelek trzeba poczekać...??? Mam nadzieję...
Może też regres w kocich stosunkach to wynik podwójnego stresu związanego nie tylko z brakiem zmiany w relacjach ale i z powrotem do miejsca, które już się tak dobrze nie kojarzy jak to wakacyjne i które oferuje dużo mniejsze możliwości poznawania świata...

Aż mnie strach ogarnia na myśl, że coś podobnego może się przytrafić moim - a mam dokładnie taki sam przypadek (dwie kotki wzięte jednocześnie, jedna dominantka, druga ustępująca) - tylko moje to jeszcze maluchy...
Obrazek
Czujne zwierzęta drżą, wilgotne nozdrza podnoszą ku muzyce sfer i wiedzą,
a człowiek jest głuchy,gdy nie śni...

Tadeusz Borowski

Navis

 
Posty: 234
Od: Wto cze 13, 2006 12:52
Lokalizacja: Piła

Post » Pon sie 07, 2006 17:27

Navis pisze:Zuzanna Stromenger opisuje przypadek kota, który zaraz po kastracji stracił pozycje dominanta w stadzie - jak twierdzi - inaczej patrzył na swych rywali (mniej agresywnie ;) ) Skojarzyło mi się z kotkami, że może te wysterylizowane mają niższa w stadzie hierarchię?


Też o tym słyszałam :)
Ale to Mruv jest kotką wysterylizowaną a mimo wszystko jest ogromną dominantką. Kiedy po zabiegu sterylizacji przez kilka dni była bardzo osłabiona izolowałyśmy ją od Nitki według zaleceń naszej wetki, aby nie dodpuścić do zaburzenia hierarchi. Mruv była słaba i Nicia mogłaby to wykorzystać, więc i to nie jest podłożem problemu...


Aż mnie strach ogarnia na myśl, że coś podobnego może się przytrafić moim - a mam dokładnie taki sam przypadek (dwie kotki wzięte jednocześnie, jedna dominantka, druga ustępująca) - tylko moje to jeszcze maluchy...


Na pewno wszytsko będzie ok :D
Przecież to nie może być jakaś czarna seria.
Pozatym ja nadal całym sercem wierze, że i u nas będzie jeszcze dobrze.
Nasza wetka się śmieje, że skoro na Mazurach było im tak fajnie, to powinnyśmy się tam przeprowadzić dla dobra kotów :lol:
Obrazek
Nie ma Sopelka :(

tanita

 
Posty: 2891
Od: Śro lip 27, 2005 22:17
Lokalizacja: Warszawa-Bródno, forpoczta Mafii Tarchomińskiej

Post » Pon sie 07, 2006 18:58

Mogę Wam tylko napisać, że wielkie kciuki.
Będzie jeszcze dobrze.
a pomysł z Mazurami przedni, możnaby Was odwiedzać...
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu, oni żują pszczoły.

sibia

Avatar użytkownika
 
Posty: 8128
Od: Śro gru 07, 2005 17:15
Lokalizacja: Praga Północ (okolice trójkąta bermudzkiego)

Post » Pon sie 07, 2006 19:19

Znam podobny przypadek, gdzie kotka po sterylizacji zaczęła atakować kotkę jeszcze niewysterylizowaną. Zastanowiłabym się jednak nad tą przyczyną.
Moja pierwsza kocia miłość
za TM
Obrazek Obrazek
Nie tworzysz świata, jest on zastany. Można tylko ruszyć tyłek i coś zmieniać. (Anda)

kota7

Avatar użytkownika
 
Posty: 12351
Od: Czw sty 27, 2005 20:19

Post » Pon sie 07, 2006 19:31

kota7 pisze:Znam podobny przypadek, gdzie kotka po sterylizacji zaczęła atakować kotkę jeszcze niewysterylizowaną. Zastanowiłabym się jednak nad tą przyczyną.


Ok, pogadamy o tym dziś z naszą wetką, bo właśnie jedziemy na kontrole z Niciakiem.
Obecnie koty śpią wtulone w siebie :roll:
Obrazek
Nie ma Sopelka :(

tanita

 
Posty: 2891
Od: Śro lip 27, 2005 22:17
Lokalizacja: Warszawa-Bródno, forpoczta Mafii Tarchomińskiej

Post » Pon sie 07, 2006 23:52

Gdzieś na forum przeczytałam historię, że dwa koty, bardzo agresywnie odnoszące się do siebie, złagodniały gdy pojawił się trzeci - i rozładował napięcie.
Może pomysł wzięcia kociaka "na tymczas" nie byłby taki zły?

Z mojego doświadczenia z kotami wynika, że w większej grupie animozje i agresja jakoś się "rozkładają" - nie ma takiego zaszczucia jednego kota przez drugiego. Miałam "na tymczasie" bardzo agresywną dominantkę, która w swoim poprzednim domu tymczasowym prawie zaszczuła rezydentkę. U mnie, skonfrontowana z tuzinem kotów, ułożyła sobie z nimi w miarę poprawne stosunki.

Druga sprawa to krople Bacha. Są skuteczne, ale działają długofalowo. Czasem efekt jest po kilku godzinach, ale czasem trzeba poczekać kilka - kilkanaście dni. Czasem miesiąc.
I tu mam pytanie - czy dostałaś też krople dla Nitki? Jeśli tak - podaj jej. One nie obciążają wątroby, nie wchodzą w reakcje z "zwykłymi" lekami [bo nie powinno się ich łączyć z lekami homeopatycznymi], a w takim stanie, jak ona się znajduje poprawa zazwyczaj jest najszybsza i najbardziej spektakularna.
Może porozmawiaj z panią Wandą [bo to od niej masz krople, prawda?] o drugiej, dodatkowej mieszance dla Nitki - takiej do podawania natychmiast po ataku Mrówki, by złagodzić ostry stres.

Trzymam kciuki za kocie relacje :)
Obrazek Bis, Ami i Księżniczka ['] Obrazek

Siean

 
Posty: 4867
Od: Pon paź 25, 2004 21:11
Lokalizacja: Wrocław

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości