Sikanie kotki po domu

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sty 17, 2024 17:49 Sikanie kotki po domu

Witajcie. Mam problem z kotką. Daisy została przygarnięta spod przystanku, dosłownie, ktoś ją poprostu wyrzucił. Wszystko było ok,kotką została przebadana,zaszczepiona. Niestety,zdarzało się jej sika poza kuwetą. Tłumaczyłam to obecnością drugiego kota w domu,też kotki. Najczęściej jednak sikala na nasze buty,ubrania, fotel(jeden konkretny,przesilany praktycznie na wylot,wyrzucilam).zdarzyło się ze np ubierałam się do pracy,a ona wskakiwala na łóżko i w sekundzie sikala na moje ubrania. Starsza kotka zaczęła ją w końcu tolerować,zaczęły się nawet bawić. Ale sikanie nie ustąpiło. W grudniu dostała ruji. Wtedy byla tragedia, sikala kilka razy dziennie dosłownie wszędzie, nawet na meble...w styczniu zrobiliśmy sterylizację. Wet mówił że się uspokoi, jednak kotką od trzeciego dnia po powrocie zdążyła już kilka razy posikać moje ubrania. Stosowałam już nawet feliway, nacierałam kuwete waleriana jak polecił wet.. nic to nie dało. Nie mam już siły, nie wiem jak jeszcze można z tym walczyć..

Kate9020

 
Posty: 2
Od: Śro sty 17, 2024 17:34

Post » Śro sty 17, 2024 20:58 Re: Sikanie kotki po domu

Kotka miała robione badania przed sterylizacją?, badanie moczu było robione?
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4814
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Śro sty 17, 2024 21:39 Re: Sikanie kotki po domu

dobrze, że wet wspomniał iż po kastracji może się problem rozwiązać, ale szkoda , że nie dopowiedział iż nie zdarzy się to w dzień/tydzień, czy nawet miesiąc,b bo znaczący spadek hormonów nastąpić może i dopiero po dwóch miesiącach, albo i trzech. (jeśli wykluczyć stres z innych powodów, nie rujkowych i choroby u kota)

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 526
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Śro sty 17, 2024 22:00 Re: Sikanie kotki po domu

Ile masz kuwet i jak są ustawione w mieszkaniu? Jakiego żwirku uzywasz?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60437
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro sty 17, 2024 22:12 Re: Sikanie kotki po domu

w jakim wieku jest? to byla 1 rujka w zyciu, czy kotka starsza jest?
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7118
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw sty 18, 2024 21:29 Re: Sikanie kotki po domu

Kuwety są dwie, kotka korzysta z jednej kuwety, czasem z obydwóch, w jedej jest zwirek kukurydziany,w drugiej silikonowy(bo ta druga kotka woli wlasnie ten rodzaj zwirku).badania miała robione i nic w nich nie wyszło. To była jej pierwsza rujka,ma obecnie około 7 miesięcy. Mam cichą nadzieję że się to uspokoi ale na dzień dzisiejszy jestem już tym zmęczona, bo tylko sprzątam,piorę i wącham gdzie jest niespodzianka...

Kate9020

 
Posty: 2
Od: Śro sty 17, 2024 17:34

Post » Śro sty 24, 2024 8:37 Re: Sikanie kotki po domu

Sikanie poza kuwetą może być spowodowane wieloma czynnikami, a rozwiązanie tego problemu często wymaga cierpliwości i systematycznego podejścia. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu:

Medyczne przyczyny zachowania: Pierwszym krokiem powinno być wykluczenie ewentualnych problemów zdrowotnych. Infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe, cukrzyca, a nawet problemy behawioralne mogą powodować, że koty sikają poza kuwetą. Skoro Daisy była już badana, ale problem nadal występuje, być może warto powtórzyć wizytę u weterynarza.

Stres i zmiany środowiskowe: Koty są bardzo wrażliwe na stres i zmiany w otoczeniu. Nowy dom, obecność innego kota, a nawet zmiany w domowym rozkładzie dnia mogą wpływać na ich zachowanie. Uspokojenie i stabilizacja środowiska może pomóc.

Liczba i umiejscowienie kuwet: Upewnij się, że masz wystarczającą ilość kuwet (zaleca się jedną więcej niż liczba kotów) i że są one rozstawione w różnych miejscach domu. Niektóre koty wolą mieć prywatność, podczas gdy inne preferują otwarte przestrzenie.

Typ kuwety i żwirku: Niektóre koty mają specyficzne preferencje co do rodzaju kuwety lub żwirku. Może być konieczne wypróbowanie różnych rodzajów kuwet i żwirków, aby znaleźć to, co najbardziej odpowiada Daisy.

Zaznaczanie terytorium: Sikanie w różnych miejscach może być również formą zaznaczania terytorium, szczególnie w domu z innymi kotami. Sterylizacja często pomaga w takim zachowaniu, ale może to zająć trochę czasu.

Podejście behawioralne: W przypadku, gdy przyczyna jest behawioralna, może być pomocna praca z behawiorystą zwierzęcym. Może on zaproponować spersonalizowane techniki i metody, które pomogą w przystosowaniu Daisy do nowego otoczenia.

Regularne czyszczenie kuwet: Koty są bardzo wrażliwe na czystość i mogą unikać używania brudnej kuwety. Regularne czyszczenie może pomóc w zachęcaniu do korzystania z kuwety.

Pochwalanie pożądanego zachowania: Gdy tylko Daisy korzysta z kuwety, pochwal ją. Pozytywne wzmocnienie może pomóc w zmianie zachowania.

Ograniczenie dostępu do miejsc, gdzie Daisy zazwyczaj sika: Jeśli to możliwe, ogranicz jej dostęp do miejsc, gdzie często sika, aby przerwać ten nawyk.

Pamiętaj, że każdy kot jest inny, więc to, co działa dla jednego, może nie działać dla innego. Kluczowe jest cierpliwe i konsekwentne podejście.

najlepszyzwirek.pl

 
Posty: 1
Od: Śro sty 24, 2024 8:31

Post » Nie sty 28, 2024 20:28 Re: Sikanie kotki po domu

najlepszyzwirek.pl pisze:Pochwalanie pożądanego zachowania: Gdy tylko Daisy korzysta z kuwety, pochwal ją. Pozytywne wzmocnienie może pomóc w zmianie zachowania.
.


jak się chwali kota za korzystanie z kuwety? 8)
tak praktycznie

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27175
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Anna2016, Google [Bot], Marmotka i 310 gości